Bir çoğumuz küçükken sabah 7’de Tsubasa izlemeye kalkmışızdır. Bir çoğumuz futbolu Tsubasa sayesinde sevmişizdir. Türkiye’de yayınlanan 128 bölümlük Ilk Serinin ardından sadece Road to 2002 serisinin 27 bölüm Türkçe dublaj olarak yayınlanması dışında diğer serilerin yayınlanmamış olması bazılarımız da büyük bir hayal kırıklığı yaratmış olabilir. Ama internetin varlığı ile Tsubasa’nın diğer serilerini, movie’lerini ve mangalarını okumak hiçte zor değil.

   Captain Tsubasa‘nın yapılmış 4 anime serisini kısa olsa da genel bir tanıtım yapmaya çalıştık. Umarım sıkılmadan ve hoşunuza giderek okursunuz…

  • ILK SERI (1983)

Ufakken televizyon da izlediğimiz seridir. Tsubasa ortaokula yeni geçtiği zaman rahat futbol oynamak için ailesi ile birlikte Nankatsu şehrine taşınır. Şehrin en iyi kalecisi olan Genzo Wakabayashi’ye meydan okur. Tsubasa’nın yazıldığı okul aslında Nankatsu değil Wakabayashi’nin takımı olan Shutetsu Okulu’dur. Shutetsu’ya gitmekten vazgeçer onun yerine Nankatsu Devlet Okulu’na gider. Nankatsu ve Shutetsu okulları her yıl düzenlenen festivalde her alanda birbirleri ile yarış halindedir. Nankatsu ve Shutetsu takımları festivalde karşı karşıya gelir. Tsubasa ileri de Golden Combi olarak anılacak partneri Taro Misaki ile bu maçta tanışır. Japonya genelinde okullar arası futbol turnuvasına Nankatsu okulunu temsil edecek oyuncular seçilir. Oyuncuların seçilmesi ile birlikte şampiyonluğa giden yolda ilk adım atılmış olur. İlk olarak bölge elemelerini geçen Nankatsu turnuvaya katılmaya hak kazanmıştır. Turnuvada birbiri ardına gelen zorlu rakipler vardır. Tsubasa ve arkadaşları şampiyonluğa ulaşmak için Meiwa, Mushashi ve Hanawa gibi güçlü takımları geçmek zorundadır. Ilk senenin bitmesi ile ikinci sene atlanmış ve üçüncü seneye geçilmiştir. Tsubasa ve arkadaşlarının önünde bu sefer daha zorlu bir yol çıkmıştır. Tsubasa’nın bu sene yine en güçlü rakibi kuşkusuz Toho Okulun’dan Kojiro Hyuga’dır. Tsubasa’nın şampiyonluğa giden yolda diğer güçlü rakipleri Furano’dan Matsuyama, Hanawa’dan Tachibana Kardeşler, Azumi’den Souda, Otomo’dan Nitta ve Hirodo’dan Jitou’dur. Tsubasa’nın hayallerine giden yoldaki rakipleri ile müthiş bir şampiyonluk yarışı başlar.

Yoichi Takahashi tarafından çizilen ve 1981 – 1988 yılları arasında Haftalık Shōnen Jump’ta yayınlanan Captain Tsubasa adlı mangadan uyarlanmıştır.

37 Cilt ve 114 bölümden oluşmaktadır.


  • SHIN SERISI (1989)

Dünya Gençler Şampiyonası’nı konu alan 13 bölümlük anime serisidir. İlk Seri’den devamı niteliğindedir. Ortaokulun bitmesinin ardından Fransa’da yapılacak olan Dünya Gençler Şampiyonası’nda Japonya’yı temsil edecek 23 oyuncu seçilir. Japonya’da ki hazırlık maçını bitiren Japon Milli Takımı diğer hazırlık maçları için Almanya’ya gider. Sırası ile Hamburg, Werder Bremen ve Bayern Münih ile karşılaşırlar. Almanya’daki hazırlık maçlarının ardından Dünya Gençler Şampiyonası için Fransa’ya giderler. Toplam 12 takımın katıldığı şampiyonada Japonya’nın grubunda İtalya ve Arjantin yer alır. Açılış maçını İtalya ile oynayan Japonya adeta ecel terleri döker. Ardından dahi Juan Dias’a karşı duran Japonya’yı bu sefer daha zor bir maç bekliyordur. Yarı finalde ki rakip ev sahibi ve favorilerden biri olan Fransa Milli Takımı’dır. Bana göre Shin Serisi’nin en heyecanlı ve en iyi maçıdır. Artık son rakip Almanya’dır. Almanya’nın kalesinde Alman Duvarı Deiter Müller forvette Karl-Heinz Schneider ve Margus orta sahada  Franz Schester ve Hermann Kaltz gibi kaliteli oyuncular vardır. Japonya artık en güçlü rakiple yüzleşip şampiyonluğa ulaşmaya çalışacaktır.

Captain Tsubasa 1 oyununun senaryosu İlk Seri ve Shin Serisi’ni işlemektedir.


  • ROAD TO 2002

Road to 2002 serisi Shutetsu ile yapılan maçla başlar. Daha sonra ortaokulun son senesinde ki okullar arası turnuvayı ele alır. Turnuvanın ardından kurulan Japon Milli takımı Dünya Gençler Şampiyonası’na katılır. Road to 2002’de ki Dünya Gençler Şampiyonası bazı farklılıklar gösterse de  Shin Serisi ile aynıdır. Dünya Gençler Şampiyonası’nın ardından Brezilya’ya giden Tsubasa Sao Paulo takımına katılır. Tsubasa’nın Brezilya’da ki en büyük rakibi Flamengo forması giyen  Carlos Santana’dır. Brezilya’da ki futbol kariyerine son veren Tsubasa’nın sırada ki adresi Barcelona’dır. Tsubasa Barcelona’da forma giymek istiyorsa kendini takıma ve koça kanıtlamak zorundadır. Hyuga’da Japonya’dan ayrılıp Juventus’a gelmiştir. Açılış maçında Hyuga’da yer alır. Kariyerine Hamburg’ta devam eden Wakabayashi’nin Bayern Münih ile şampiyonluk yolunda ki önemli maçı vardır.


 

  • J SERİSİ (1994)

J Serisi’ne girişte Irak ile yapılan eleme maçı yapılmaktadır. Daha sonra serimiz başlar.  İlk Seri gibi en başta Tsubasa, Wakabayashi’ye meydan okur. Daha sonra ilk sene yapılan okul turnuvasını ele alır. Turnuva’nın bitmesi ile bu sefer odak nokta Tsubasa değil Aoi Shingo’dur. Aoi Shingo futbol oynamak için İtalya’ya gider. Tüm parasını dolandırıcıya kaptıran Shingo beş parasız kalır. Azmedip vazgeçmeyen Shingo İnter takımına girer. Takımda Japon olduğu için hoş karşılanmayan küçük görülen Shingo kendisini kanıtlamakta kararlıdır. Sampdoria forması giyen Japon futbolcu Kızıl Saçlı Stoper Tomeya Akai Shingo’ya zor anlar yaşatır. Shingo’nun  İnter’de olan maceralarından sonra Tsubasa’nın Brezilya’daki futbol hayatına geçer. Road to 2002 animesine göre J Serisi’nde Tsubasa’nın Brezilya macerası ve Santana’nın geçmişi daha iyi işlenmiştir. Birçok oyuncusundan yoksun oynayan Japonya Uluslararası Dünya Şampiyonası eleme maçlarında iyi işler çıkarır. Tsubasa ve Wakabayashi Japonya Milli takımına son eleme maçı olan Tayland maçında kadro da yer alır. Ayrıyetten koç Gamo Aoi Shingo’yu da takıma çağırmıştır.

47 bölümden oluşur. 47.bölüm animenin özeti şeklindedir.

Shingo’nun ortaya çıkmasından itibaren animenin bitişine kadar olan tüm bölümler World Youth mangasını işlemektedir.

Back to list

Related Posts

One thought on “Captain Tsubasa Tüm Anime Serileri – Tam Liste

  1. Ahmet dedi ki:

    Türkiyede yayınlanmayan seri ve bölümleri hangileri acaba ?

Bir cevap yazın