Anime

Captain Tsubasa Oyunlarının İncelemesi Ve Listesi

CAPTSU GameBanner 1280x720 Mobile

   Küçükken atari de oynadığımız Tsubasa oyunlarını yenileri dahil pek çoğunu bilgisayarda oynamak artık mümkün. Tsubasa‘nın klasik oyunları dışında ps2, nintendo, sega ve game boy oyunlarına değinip kısa bilgiler vereceğim.

Tecmo Cup Soccer Game (CT1)

Tecmo Cup Soccer Game (CT1)

 İlk serinin son sene maçları ve Shin serisinde ki Dünya Gençler Şampiyonası’nı konu alır. Toplam 16 maçtan oluşur. 8 maç okul turnuvası daha sonra Japon Takımı kurulur ve Toho Lise Takımı ile hazırlık maçı yapılır. Sonra grup maçları. Grup maçlarından sonra yarı final Fransa ya da Arjantin ile oynanacak. Final maçı ise Almanya.

– Japonya ile oynanan maçların herhangi birinden sonra top resmi çıkarsa burası soru cevap ile Misaki’yi bulduğumuz yerdir. Buna başka bir yazı da değineceğim. Öteki türlü uzun yazı olacağından sizi sıkmak istemem.


Captain Tsubasa 2: Super Striker (CT2)

Captain Tsubasa 2: Super Striker (CT2)

   İlk 6 maç Sao Paulo ile oynadığımız Brezilya Kupası’dır. Brezilya Kupası’ndan sonra 6 maç Nankatsu Lise Takımı ile liseler arası turnuvasıdır. Nankatsu serüveninden sonra Sao Paulo ile 4 maçlık maçı vardır. 16 maçı bitirdikten sonra Japon Milli Takımı’na geçer ve 6 maçlık Asya Eleme maçları oynanır. Asya elemelerinden sonra Vasco da Gama ile hazırlık maçı ve sonrasında Dünya Kupası grubu. Gruptan sonra Hollanda. Hollanda maçından sonra Tsubasa Cyclone Şutu öğrenir. Son 3 maç ise sırası ile Arjantin, Almanya ve Brezilya’dır.


Captain Tsubasa 3: Kotei no Chosen (CT3)

Captain Tsubasa 3 Kotei no Chosen (CT3)

   İlk 7 maçta farklı takımlarla oynuyoruz. Tsubasa, Misaki, Hyuga, Tsubasa, Matsuyama, Wakabayashi ve yine Tsubasa ile oynarız. Daha sonra milli takımlara geçilir. İlk rakibimiz güçsüz ama sonra güçlü Hollanda, Fransa, Uruguay, Belçika, Güney Kore ve Çin’dir. Bu maçlarda gelenler gidenler oluyor. Çin maçından sonra asıl maçlar başlıyor. Artık Junior Cup’tayız. Kupayı almak için 7 maçı kazanmamız gerekiyor. Sırası ile İngiltere, USA, İtalya, Arjantin, Fransa, Brezilya ve Almanya gibi güçlü takımlarla oynuyoruz. Sonu ise kupa zaferi.


Captain Tsubasa 4: Pro no Rival Tachi (CT4)

Captain Tsubasa 4 Pro no Rival Tachi (CT4)

   İlk 3 maçımız Sao Paulo ile oynadığımız hazırlık maçları. Akabinde 4 maçlık Brezilya Milli Takımı seçmeleri maçları oynuyoruz. Brezilya ile 4 maç Latin Amerika Kupası maçları oynadıktan sonra tekrar Sao Paulo’ya geri dönüyoruz. Daha sonra sırası ile Moscowa, Göteborg, Brondby, M.United, Barcelona, Marsilya, Ajax, Hamburg, Juventus ve Milan ile dostluk maçları oynuyoruz. Dostluk maçlarından sonra Dünya Kupası’na katılmak için Asya elemeleri maçları oynanıyor. 4 grup maçından sonra gruplara katılıyoruz. Grupta 4 maçtan 3 maçı kazanmak yeterli. Gruptan çıktıktan sonra sırası ile Kolombiya, Danimarka, Hollanda çeyrek finalde Almanya yarı finalde Arjantin ve son olarak final maçını İtalya ile oynuyoruz.


Captain Tsubasa 5: Hasha no Shogo Campione (CT5)

   İlk maç Sao Paulo vs Portuguesa arasında. Daha sonra Lecce takımında Tsubasa ile oynuyoruz. Milan, Geneo, Ternana, Roma, İnter, Juvetus, Sampdoria ve Parma ile maçları oynadıktan sonra Japon Milli Takımı’na

geçiyoruz. Belirli oyuncuların kadroda olmadığı Japon Takımı ile Beyaz Japonya vs Kırmızı Japonya arasında maç yapıyoruz. Sonra sırası ile Fas, Gana, Nijerya, BAE ile oynanır. Hazırlık maçlarının ardından Asya Kupası maçları başlar. 7 maçlık Asya Kupası’ndan sonra Dünya Kupası turu başlar. Sırası ile Uruguay, Fransa, Hollanda ve İtalya ile oynarız. İtalya maçından sonra Japon Milli Takımı oyuncuları arasında hazırlık maçı yaparız. Hazırlık maçının ardından Dünya Kupası maçlarına geri döneriz ve Brezilya, Almanya, Arjantin ve son olarak Milan (Campione) ile final maçı yaparız ve oyunumuzu tamamlamış oluruz. Oyunu bitirdikten sonra extra maçlar açılır. Hyuga, Napoleon, Pierre, Misaki, Hernandes, Santana, Schneider, Wakabayashi, Wakashimazu, Müller ve İshizaki’nin önderliğinde ki takımlarla maçlarımızı oynarız.


Captain Tsubasa: Eiko no Kiseki (GBA)

   Biraz karmaşık olsa da kartlarla oynanan zevkli bir oyunudur.


Captain Tsubasa Sega CD

Captain Tsubasa ilk seri animesinin tamamını konu alır. Oyunu açtığımızda görsellerden de bunu anlayabiliriz. Nankatsu dışında Toho ve Furano takımları ile de oynuyoruz. Oynarken yeter artık yine mi bu takım diyebilirsiniz o mevzu beni gerçekten sıkmıştı.


Captain Tsubasa J: The Way to World Youth

   Adından da belli olduğu gibi World Youth mangasını konu alır. Şutlarda veya çalımlarda hangi taraf ağır basıyorsa onun dediğinin olduğu bir oyundur. Sizi belki sıkabilir ama güzel oyundur.


Captain Tsubasa: Ogon Sedai no Chosen

   Nintendo Game Cube oyundur. Oyun World Youth mangasında ki asya elemelerinden başlar. Bilgisayarınız çok iyi değilse oynamak için bir game cube alın. Pc’de oynarım diyenler Dolphin emulatörünü kullanabilirler.


Captain Tsubasa Gekitou no Kiseki

   İlk seri animesinin sonu ve Shin serisini konu alır. Nintendo DS oyunudur. Kolay gol atmak istiyorsanız her yerden rövaşata vurun.


Captain Tsubasa Tsukurou Dream Team

   Online olarak dünya çapında oynanan bir oyundur. Oyun içinde ki önemli kartlar para ile alınıp şansa çıkar ya da belirli etkinliklere katılarak elde edilir.


Captain Tsubasa Road to 2002

Captain Tsubasa Road to 2002

   Büyük ihtimalle Road to 2002 serisini konu alıyordur. Yazarak oynandığı için ilk maç olan Toho maçının yarısında bırakmıştım. İlerisini görmek için oynayabilirsiniz.

   Bitirdiğim oyunlar hakkımda detay verdim oynayıp bitirmediklerim hakkında ise sadece kısa tanıtım yaptım.


 Bazı Bilgiler:

  • Ct1 ve Ct2 oyunu bilgisayarda VirtuaNES Emulatörü ile çalışır.
  • Ct3, Ct4 ve Ct5 oyunu SNES Emulatörü ile çalışır.
  • Captain Tsubasa Gekitou no Kiseki oyunu için Dolphin Emulatörü.
  • Sega CD için Sega Emulatörü.
  • Ps1 veya Ps2 oyunu için kendi Emulatörleri.
  • Ct1 Ct2, Ct3, CT4, Ct5, Sega oyunlarında “ + “ tuşu oyunu hızlandırır. “ – “ tuşu ise oyunu yavaşlatır. Oyunumuzun normal oyun hızı 0’dır. 0’dan aşağı inemeyiz sadece hızlandırdığımız da hızı düşürürüz. Oyun hızını en fazla 20 katına çıkarabiliriz. Oyun hızlıdayken “ Enter “ tuşuna basarsak oyun hızı direkt olarak 0’ düşer.
  • Oyun içindeyken Ctrl + 0’dan 9’a kadar olan tuşlara basarak oyunu kaydederiz. Kayıttan açmak için ise Shift + hangi numaraya kaydettiysek ona basarız.
  • Oyun müziklerini dinlemek istiyorsak oyun giriş kısmında ‘’ Start + Select + oyun içinde kullandığımız iki tuşa (normalde D ve S olarak çıkar) aynı anda basıyoruz. 4 tuşa birden basınca müzik listesine ulaşmış oluyoruz. ‘’ S ‘’ tuşu normalde otomatik save tuşudur kullanmanızı şahsen tavsiye etmem.
  • Ct3 ve Ct4 hamachi ile belirli bir ağdan online olarak oynayabilirsiniz.
  • Ct2 oyunlarının bir sürü hack oyunu var bunlar HxD programı ile yapılıyor. Sadece Tsubasa değil tüm Nes. Uzantılı oyunları değiştirebilirsiniz.

 

 

Related Posts

Bir cevap yazın