Anime Önerileri, Anime

Beyin Yakan Anime Önerileri !!

Beyin Yakan Anime Önerileri ile karşınızdayız. Bazen bir anime izlersiniz ve bitirdiğinizde ” Az önce ben ne izledim yaa !!” diye içinizden geçirirsiniz. Bazıları senaryolarıyla , bazıları akıl oyunlarıyla , bazıları ise karakterler arası karmaşık ilişkilerle kafamızda soru işaretleri silsilelerine neden olur. Böyle animeleri özellikle çok seven takipçilerimizi de düşünelim dedik ve güzel bir liste ile karşınızdayız. İlla ki unuttuğum veya bana katılmadığınız seçenekler vardır. Bunları bizimle paylaşarak hem takipçilerimize hem de bize yardımcı olmayı unutmayın lütfen.

Serial Experiment Lain

Lain Iwakura, beceriksiz ve içe dönük on dört yaşındaki bir kızdır. Yakın zamanda intihar eden sınıf arkadaşı Chisa Yomoda‘dan rahatsız edici bir e-posta alan okulundaki birçok kızdan biridir. Lain, temel teknolojiyi bile kullanma konusunda ne de bir tecrübeye sahip değildir. Bununla birlikte, e-postayı açtığında, onu doğrudan bildiklerimize benzer bir iletişim ağına götürür. Lain‘in hayatı birbiri ardına gizemli gizemlerle karşılaşmaya başlamasıyla tersine döner. Nereye giderse gitsin siyah giyinmiş adamlarla karşılaşıyor, ona soru soruyorlar ve onun hakkında kendisinden daha çok bildiklerini fark eder. Gerçek ile siber arasındaki sınırlar hızla bulanıklaşırken Lain, kimlik, bilinç ve algılamanın yeni anlamlar getiren kavramlar olduğu daha surreal ve tuhaf olaylarla karşılaşacaktır.

Ergo Proxy

Romdo‘nun kubbeli şehri içinde, Dünya’daki son insan medeniyetlerinden biri yatıyor. Binlerce yıl önce, küresel bir ekolojik felaket gezegeni mahvetti; Şimdi, bu alanların dışındaki hayat neredeyse imkansız. İnsanlığın iyileşmesini hızlandırmak için insana benzeyen robotlar olan “AutoRes”, insanlara günlük hayatlarında yardımcı olmak için yaratılmıştır. Bununla birlikte, AutoRes “Cogito Virüsü” adlı esrarengiz bir hastalığa yakalanarak kendini farkındalık haline getirmeye başlar. Roma hükümdarı torunu Re-l Mayer, AutoReiv ortağı Iggy‘nin yanı sıra bu fenomeni araştırmaya atandı. Fakat rutin bir soruşturma hızla komploya dönüşen Real, insanlığın en karanlık günahlarıyla karşı karşıya kalır.

Neon Genisis Evangelion

2015 yılında dünya yıkımın eşiğinde duruyor. İnsanlığın son umudu, Birleşmiş Milletler bünyesindeki özel bir ajans olan Nerv‘in elinde ve Evangelion‘da, Dünya’nın yıkımını müjdeleyen Melekler’i yenebilen devasa makinelerin elindedir. Örgütün başkanı Gendo Ikari, Evangelionlarla senkronize edilebilen ve gerçek potansiyellerini fark edebilecek uyumlu pilotlar istiyor. Bu savunma girişiminde yardımcı yetenekli personel Misato Katsuragi, Taktik Operasyonlar Başkanı ve Ritsuko Akagi, Baş Bilim İnsanı. Babasıyla ilk kez yüz yüze görüşen 14 yaşındaki Shinji Ikari‘nin ömrü, Nerv‘in derinliklerine atıldığında ve geri kalan kaderi bozulduğunda geri döndürülemez bir biçimde değişti – Evangelion‘un pilotu olmalı. Birlik 01, insanlığın kaderi omuzlarında.

The End Of Evangelion

Nihai Melek yenilgiyle Nerv‘in yüzleşmek için son bir düşmanı var – Seele komutasındaki insanlar. Özgün serinin sonlarına doğru derin bir depresyondan çekilen kararsız bir Shinji Ikari, ona sunulan ültimatom ile mücadele eder: insanlığın varlığını tamamen kabul etmek veya insanlığın bireyselliğinden feragat etmek. Bu arada, uzlaşmış bir Nerv‘in özünde, Gendo Ikari ve Rei Ayanami, dünyanın geleceği ile ilgili kendi ideallerini gerçekleştirmek için Lilith‘e yaklaşıyorlar.

Cat Soup

Ana karakter olan Nyatto adında bir kedi, kız kardeşinin ruhunu kurtarmak için bir yolculuğa çıktı ve Nyatto onu ölümden kurtarmaya çalışırken ikiye bölündü. Peşinden gidiyor fakat beyni ölü. Rahatsız edici bir sihirbazından başlayarak pek çok parlak, zihin bükücü durumlarla karşılaşırlar.

Perfect Blue

J-pop idol grubu CHAM! Son iki yıldır hayranlarını eğlendirmek için harcamıştır. Ne yazık ki, tüm iyi şeyler sona erdiği gibi CHAM! Üyelerinden biri olan Mima Kirigoe oyunculuk kariyerine devam etmesi için grubu terk etmelidir. Annenin kararı karışık bir yanıtla karşılanırken, hayranlarının kendisini desteklemeye devam edeceğini umar. Bununla birlikte, Mima‘nın hayatı gruptan ayrıldıktan sonra şiddetle değişmeye başlar. Pop-idol imgesini dağıtmak isteyen Sara, bir suç dramasında rol alıyor ve aktris olarak kariyerinin giderek zorlaşıyor ve hem Mima hem de müdürü Rumi Hidaka için vergi kaçırıyordur. Mima‘nın büyüyen huzursuzluğuna ek olarak, Mima‘nın masum bir idol stilinden vazgeçtiğini kabullenemeyen saplantılı bir fan onu takip etmeye başlar; Yeni bir anonim web sitesi, hayatını karmaşık detaylarla kimliğine bürünmeye başlar; Ve CHAM! Onsuz daha iyi yapıyor gibi görünüyor. Tek tek, her rahatsız edici gelişme Mima‘yı giderek karışıklığa itiyor ve gerçekliği fanteziden ayıramıyordur.

Paranoia Agent

Ünlü reşit olmayan Shounen Bat (Lil ‘Slugger), Musashino Şehrinin sakinlerini terörize ediyordur. Kaykay tahtalarında dolaşmak ve insanları altın bir beyzbol sopasıyla vurmak. Saldırgan yakalamak imkansız görünüyordur. İlk kurbanı, tanınmış ama ürkek karakter tasarımcısı Tsukiko Sagi, saldırıları orkestrayı şüphe altına aldı. Yalnızca onun antropomorfik pembe dolma hayvanına inanan  Maromi, Tsukiko sadece birçok Shounen Bats kurbanından biridir. Shounen Bat şehre yaptığı acımasız saldırılarına devam ederken dedektif Keiichi Ikari ve Mitsuhiro Maniwa saldırganın kimliğini araştırmaya başlarlar. Ancak, giderek artan kişi sayısı kötü şöhretli Shounen Bat kurbanı haberi şehir etrafında dolaşmaya başlıyor. Paranoya, yetişkinler ve çocuklar arasında dağılmış söylentiler gibi belirmeye başlar.

Paprika

Gerçek dünyada, ünlü ve son derece akıllı Dr. Atsuko Chiba‘dır. Rüya dünyasında, o büyüleyici kızıl saçlı Paprika‘dır. Chiba‘nın laboratuarında geliştirilen ve DC Mini olarak adlandırılan yeni bir teknoloji sayesinde Paprika, şoför şalter şeritlerinin kolaylıkla insanların hayallerine sığabiliyor. Rüya makinesi, rüyalarını girip analiz ederek hayalperestlerin en derin düşüncelerini görmesini ve daha sonra bu bilgiyi duygusal ve psikolojik sorunları çözmek için kullanmasını sağlıyordur. Mucitler bile DC Mini’nin gerçek boyutundan emin değiller. Bu tür bir teknolojinin yapabileceği iyi dünyayı yanlış ellere düşmesini hayal edin. Bir prototip DC Mini çalındı ve Paprika davada. İnsanın rüyalarının psychedelic zemininde hırsızı tespit etmek ve durdurmak bu rüya dedektifine bağlı. Rüya makinesi ciddi bir hasar vermeden Paprika‘nın acele etmesi gerekecek.

FLCL

Naota Nandaba, hiç şaşırtıcı bir şeyin gerçekleşmediği bir şehirde yaşayan sıradan bir altıncı sınıf öğrencisi. Ağabeyi Tasuku, Amerika’da beyzbol oynamak için kentten ayrıldıktan sonra, Naota, Tasuku‘nun geride bıraktığı üstündeki ranzasından, Tasuku‘nun ayrıldığından beri Naota‘ya yapışmayı bırakmayan eski kız arkadaşı Mamimi Samejima‘ya her şey ile ilgilenmek zorundadır. Ancak Naota, sıradan varoluşunun sonsuza dek değişmenin eşiğinde olduğunu bilmiyordur.

Mind Game

Etkileyici bir çizgi roman sanatçısı Nishi, kaslı bir kamyon şoförü ile meşgul olan, Myon‘un kalbini kazanmaya çalışıyordur. Bir gangster Kyon‘un kız kardeşinin çalıştığı kahveyi vurduktan sonra Nishi iddialı olmaya zorlanır ve iki kadının büyük macerası başlar.

Monogatari Series

Üçüncü sınıf lise öğrencisi olan Koyomi Araragi, terk edilmiş bir binada yaşayan garip bir adam olan Meme Oshino‘nun yardımıyla bir vampir saldırısından kurtulmayı başarır. Vampirliğin etkilerinden kurtulmasına rağmen, insanlık dışı iyileşme yetenekleri ve gelişmiş görme gibi çeşitli yan etkiler hala sürmektedir. Ne olursa olsun Araragi, arkadaşı ve sınıf başkanı Tsubasa Hanekawa‘nın yardımıyla normal bir öğrencinin hayatını yaşamaya çalışır. Sınıf arkadaşı Hitagi Senjougahara merdivenlerden düşüp Araragi tarafından yakalandığında ağırlıksız olduğunu fark eder. Senjougahara protestolarına rağmen, Araragi, bir zamanlar kendisine yardım etmiş olan Oshino‘nun yardımına katılmaya karar vererek kendisine yardım etmesi konusunda ısrarcı olur. (Sadece serinin ilk sezonu olan Bakemonogatari’nin konusudur.)

Haibane Renmei

Rakka‘nın kozasından çıkmadan önce hatırladığı sadece düşüş hissidir. Kafa karışıklığıyla, bu yeni dünyada onu , küçük gri kanatlı ve parlak hale olan bir grup genç Haibane olarak karşılıyor. Birlikte, eski evde Gray‘in eteklerinde, kanatsız,az insanın yaşadığı sakin bir kasabada yaşıyorlar. Haibane Renmei dünyasını yöneten birçok kural vardır: Haibane‘nin kasabayı çevreleyen büyük duvarlara yaklaşamayacağı ya da dokunamayacağı en önemli kuraldır. Yalnızca Toga olarak bilinen varlıklar, istedikleri gibi gelip gidebilir. Günlük yaşantısı sessiz olsa da, çok sayıda Rakka ve diğer Haibane bilmiyor ya da bilmelerine izin verilmiyor. Her Haibane‘nin amacına yönelik çalışırken Rakka, kendi kuşkuları ve soruları ile bu dünyada ne yaptığını anlamaya çalışacaktır: Uçuş Günü duvarlarının ötesine geçmek. Ancak bu hafif bir görev değildir: başarısızlık, Günah-bağı olan biri olarak mimlenmek demektir.

Another

1972’de Kuzey Yomiyama  Orta Okul Sınıf 3-3’ünde Misaki adında popüler bir öğrenci, okulda ölür. O zamandan beri, Yomiyama kasabası, içinde saklı olan karanlık sırlardan, korkulu bir atmosfer tarafından örtülmüştür. Yirmi altı yıl sonra, 15 yaşındaki Kouichi Sakakibara, Kuzey Yomiyama  sınıfına 3-3’e geçer ve kısa süre sonra, garip, kasvetli bir ruh halinin tüm öğrencilere musallat olduğunu keşfeder. Göz bandı takan bir kızı sadece kendisinin görebildiğini fark eder. Ruh kendisi de dahil olmak üzere herkesi uyarmasına rağmen önemsemeyen Kouichi, yalnızca kendisine değil, aynı zamanda Kuzey Yomiyama  sınıfı 3-3’ü saran korkunç olgunun arkasındaki gerçeğe yaklaşmaya başlar.

Aku No Hana

Kasuga Takao, özellikle Baudelaire‘nin Les Fleurs du Mal gibi kitapları okumayı seven bir çocuktur. Okulundaki bir kız olan Saeki Nanako, onun ilham kaynağı olan Venüs‘üdür ve uzaktan uzağa ona hayrandır. Bir gün, Les Fleurs du Mal‘ın kopyasını sınıfta unutur ve onu almak için tek başına okula döner. Sınıfta sadece kitabını değil Saeki‘nin spor salonu üniformasını bulur. Delice bir dürtü üzerine onu çalar. Şimdi herkes ona sapık gözüyle bakacaktır ve utançtan ölmek üzeredir. Üstelik sınıfın tuhaf, ürpertici ve dostça olmayan kız, Nakamura, üniformayı aldığını görmüştür.

Monster

Dr. Tenma, Almanya’da oldukça başarılı işlere imza atmış bir cerrahtır. Cerrahi dehası sayesinde hemen gözde haline gelen Dr. Tenma bir gün iki hasta arasında seçim yapmak zorunda kalır. Hastalardan bir tanesi prestijli bir politikacı diğeri ise fakir bir adamdır. Etrafındaki baskı nedeniyle durumu diğeri kadar ağır olmayan politikacıyı seçen Tenma yüzünden fakir adam ölür. Ölen adamın karısının serzenişiyle büyük bir vicdan azabı yaşamaya başlayan Tenma , bir gün yine benzer bir durum da kalır. Yine zengin ve prestijli bir adam ve kafasından vurulmuş bir çocuk. Dr. Tenma bu sefer seçimini çocuktan yana yapar. Fakat bu olay ona biraz pahalıya mal olacaktır. Hastane yönetimi tarafından yetkileri düşürülür, sevgilisi tarafından terk edilir. Fakat başına gelen en kötü şey kurtardığı çocuğun azılı bir katil olmasıdır. Hastahaneden 3 kişiyi öldürerek kaçan çocuğun işlediği cinayet Tenma’nın üzerine kalır. İşin kötüsü çocuk seri cinayetler işlemeye devam eder. Kurtardığı canavarı yok etme görevi büyük bir vicdan azabı çeken Tenma’ya kalır. Tenma’nın bundan sonraki amacı kurtardığı canavarı bulup öldürmektir.

Angel Egg

Gölgelerle dolu ıssız ve karanlık bir dünyada, kavanozlara su toplamak ve her yerde taşıdığı büyük bir yumurtayı korumak için yaşayan küçük bir kız yaşar. Esrarengiz bir adam hayatına girer … ve çevrelerindeki dünyayı tartışırlar.

Kokoro Connect

Yamaboshi Akademisi‘ndeki beş öğrenci, içinde katılacakları bir kulüp olmadığını fark ettiğinde, birlikte Öğrenci Kültür Derneği’ni veya kısaca “StuCS “‘i oluştururlar. Kulüp üyeleri :Taichi Yaegashi, hardcore güreş hayranı; Kararsız bir iyimser olan Iori Nagase; bir bilgisayar zekası olan Himeko Inaba; Küçük bir karate uygulayıcısı olan Yui Kiriyama; Ve sınıf palyaçosu Yoshifumi Aoki. Bir gün Aoki ve Yui,  kısa bir süre beden değiştirdikleri garip bir olay yaşarlar. Bu doğaüstü olay beş arkadaşın arasında rastgele o çıkmaya devam ederken, sadece eğlenceli ve oyun olmadığını fark etmeye başlarlar.

Higurashi No Naku Koro Ni

Keiichi Maebara, 1983 yazında Hinamizawa‘nın sakin, küçük köyüne taşındı ve hızlı bir şekilde okul arkadaşları Rena Ryuuguu, Mion Sonozaki, Satoko Houjou ve Rika Furude ile ayrılmaz bir arkadaş haline geldi. Bununla birlikte, karanlık, önderlik ettikleri görünüşte pastoral yaşamın altında gizlidir. Köy her yıl düzenlenen festivaline hazırlanırken Keiichi, çevredeki yerel efsaneleri öğrenir. Korku dolu hikayelerin hepsi, son yıllarda köyde birkaç cinayet ve kayıp yaşandığını ve bunların hepsinin festival ve köyün patron tanrısı Oyashiro ile bağlantılı olduğu gösteriyordur. Keiichi yeni arkadaşlarına bu olayları sormaya çalışır, ancak şüpheyle sessizdirler ve ona ihtiyacı olan cevapları vermeyi reddetmektedirler. Gittikçe tuhaf olaylar meydana geldiğinde, arkadaşlarının ondan ne saklayabileceğini merak eder. Çılgınlık ve paranoya Keiichi‘nin kalbinde kök salmaya başlayınca,  anlatılan hikaye olan Higurashi no Naku Koro ni sırları ortaya çıkacaktır.

Narutaru: Mukuro Naru Hoshi Tama Taru Ko

Küçük ve neşeli bir kız öğrenci olan Tamai Shiina dedesi evindeki yaz tatili sırasında garip bir görünümlü yaratıkla karşılaşır. Birbirlerine sevgi gösterirler ve Shiina yaratığı  “Hoshimaru: Yuvarlak Yıldız” olarak adlandırır. Yazdan sonra okula dönmek için Shiina evine döndüğünde, Hoshimaru gibi garip bir yaratıkla da arkadaş olan diğer çocuklarla tanışmaya başlar. Ancak yakında tüm bu canlıların ve ustalarının Hoshimaru kadar dostça olmadığını keşfeder.

Pale Cocoon

Tarihin sürekliliğinin kesildiği bir gelecek, sonsuza dek süren muazzam kalıntıların dünyası. Okyanuslar ve kıtalar yok olmuş, yalnızca kalıntılardan yetişmiş arşivler içinde var olmuşlardır. Ura, geride bırakılmış verileri geri yükleyen ve analiz eden Kazı Arşivi bölümünde çalışıyordur. Bir gün rahatsız edici bir görsel kayıt bulur …

Le Portrait De Petit Cosette

Anime, antik bir dükkanda çalışan sanat öğrencisi Eiri Kurahashi ile ilgilidir. Bir gün, antik bardaki bir kızın görüntüsünü görür. Kızın yaşadığını fark eder. Kafası o kızla dolup taşar ve bir gece, bir şekilde onunla temas kurar. Adının Cosette olduğunu ve 18. yüzyılda bir aristokrasinin kızı olduğunu öğrenir. Ona, ruhunun kuşatan sanatçısı Marcelo Orlando tarafından işlenen cinayetiyle bardağın içine çekildiğini söyler. Onu serbest bırakmak için Eiri‘ye, Marcelo‘nun işlediği günahları cezalandırmak isteyen bir adamın kendisine izin vermesi gerektiğini söyler.

Texhnolyz

Texhnolyze, yıllarca ihmal ve onarım eksikliği sonrasında ufalanan insan yapımı bir yer altı şehri olan Lux şehrinde gerçekleşir. Lux vatandaşları, evlerini basitçe “Şehir” olarak adlandırmaya ve kendi akıl iradesine sahipmiş gibi davranmaya başlarlar. Texnolyze‘i kontrol eden yer altı dünyasıyla işbirliği yapan bir grup “profesyonel” olan Organo: Organo‘nun işini bozmaya çalışan popülist bir grup olan Kurtuluş Birliği ve bir grup genç olan Racan, Texhnolyz yetenekleri olan üç gruptur ve bunlar arasında savaşlar sürmektedir.

Ichise bir zamanlar Lux‘da bir ödül savaşçısı olarak kendine yer edinmiş bir yetimdir. Bir gün bir provokatörün onu tahrik etmesi ile bir kavgaya tutuşur ve bir kolu ve bir bacağını kaybeder. Ölüm onu götürmeden önce, Ichise, onu yeni tasarlanan Texhnolyze için bir deneme konusu olarak kullanan bilim adamı olan Eriko Kamata tarafından bulunur. Ichise, bu güçlü ve yeni ekstremitelerle, Organo‘nun lideri Oonishi için çalışmaya başlar. Kısa sürede, olası gelecekleri görme gücüne sahip olan gizemli bir genç kız Ran ile tanışır. Bir süre sonra şehri kurtarabilecek tek adamın Ichise olduğunu fark ederler.

Tatami Galaxy

Bir sonbahar akşamı Shimogamo Tapınağı‘nın arkasında bir ramen dükkanında üniversite 3. sınıf öğrencisi olan genç bir adam ,patlıcana benzeyen ve kendisinin evlilik tanrısı olduğunu iddia eden biriyle karşılaşır. Üniversite hayatının geri kalanından en iyi şekilde yaşamaya karar veren öğrenci, acımasız ama nazik sınıf altı Akashi’yi sormaya çalışır; ancak Akashi, kolej yaşamını farklı şekilde yaşamamaktan pişmanlık duymaya iter. Bu şekilde düşünür düşünmez ona üniversite hayatını yeniden yaşamak için ikinci bir şans verilir. Gerçeküstü, sanatsal ve akıl karıştıran Yojouhan Shinwa Taikei, genç bir adamın yolculuğu sırasında arkadaş edinmesi, aşkı bulması ve her zaman hayal ettiği güllü kampüs hayatını yaşaması gibi yanlış olayları anlatıyor.

Kara No Kyokai

Eylül 1998’de, görünüşte rastgele intihar dizisi, Japonya‘yı şaşkına çevirir. Fakat paranormal olaylarda uzmanlaşmış bir dedektif ajansı, aldatıcı ilgisiz vakaları bir arada tutan birkaç göze çarpan, rahatsız edici benzerliklerin bulunduğunu fark eder. Bütün kurbanlar kız öğrencilerdir ve hepsi, eski Fujou Binası bir gökdelenin tepesinden atlamıştır. Bu rahatsız edici olayların nedenini araştırmak için, ajansın başkanı Magou Touko Aozaki, Mikiya Kokutou ve Shiki Ryougi‘yi gönderir. Nazik ve şaşırtıcı derecede normal olan Mikiya, “Ölüm Algısının Mistik Gözleri” ne sahip soğuk ve gizemli Shiki‘ye karşı tam bir kontrast olarak hizmet eder: Anormal bir yetenek, her şeyi görmesini ve getirmesini sağlar. Karanlık ve felsefi tonda Fukan Fuukei, Kinoko Nasu‘nun hafif romanlarından uyarlanan Kara bölümünde olmayan Karaoke Kyoukai adlı filmdeki ilk kısmıdır.

Konular için kaynak : MyAnimeList

About Tsunade

Küçüklüğümden beri ilgiyle takip ettiğim anime ve manga ile ilgili 2016 yılından beri Figurex sitesinde blog yazıları yazıyorum.

Related Posts

6 thoughts on “Beyin Yakan Anime Önerileri !!

 1. Suoh Mikoto dedi ki:

  Meraklısı için güzel liste olmuş. K-Project de eklenebilirdi. Başında bayağı beynim yanmıştı açıkçası. İlk sezonu 2 kez izlemiştim anlamak için.

 2. Mert Sahin dedi ki:

  ufak tefek eksiklere karşın liste güzel hazırlanmıs. Meraklısının işine yarar.

 3. Yawnnn dedi ki:

  pek beyin yakan görmesem de gözlerimi yerlere düşüren 1-2 seri gördüm 😀 kaiji görmemek de üzdü

 4. Onizuka Sensei dedi ki:

  Serial Lain’in üstüne tanımam herhalde.Yanına bir de Texhnolyz ekledik mi açık beyin ameliyatı olmuş gibi hissedersiniz. Bu listeye bunu da eklemek gerekir ” Boogiepop wa Warawanai: Boogiepop Phantom ”.

 5. Enes Ensar dedi ki:

  güzel liste olmuş. steins gate olmasını beklerdim gerçekten beyin yakan bir animeydi.

  1. Ali Eren Selçuk dedi ki:

   Aynen hatta Suzumiya Haruhide olabilirdi oda azda olsa mindfck yaşatıyodu 😀

Bir cevap yazın