Birçoğu çocukluk dönemlerimizde yayınlanmasına rağmen, halen daha devam ederek efsane animeler arasında adlarını yazdıran yapımları huzurlarınıza getiriyorum. Liseliler bilmez bunları ama öğrensinler 🙂

 

Slam Dunk

Slam dunk anime gif ile ilgili görsel sonucu

Baş karakterimiz Hanamichi Sakuragi’nin, hayattan en çok istediği şey bir sevgilisinin olmasıdır. Bu yüzden durmadan kızlara çıkma teklifi eder ve her defasında ret edilir. Umudunu tam kaybettim derken Haruko Akagi isimli kız ile tanışır. Sakuragi, Haruka’ya da çıkma teklifinde bulunur fakat ondan da ret yer.  Haruko tam bir basketbol fanatiğidir. Sakuragi ne kadar çok spordan nefret etse de Haruko’nun gönlünü kazanabilmek için basketbol kulübüne katılmaya karar verir.

 

Rurouni Kenshin

Rurouni kenshin gif ile ilgili görsel sonucu

Himura Kenshin, Meiji Devrimi sırasında devrimciler için bir çok adam öldürmüş bu yüzden de “Hitokiri Battousai” adını almış usta bir suikastçıdır. Devrim bittikten sonra bir daha asla öldürmeyeceğine yemin eder ve bir rurouni(gezgin) olarak seyahat etmeye başlar. Seyahati sırasında yanlış bir anlaşılma nedeniyle Kaoru Kamiya ile tanışır. Belirli sebepler sonucunda seyahat etmeyi bırakır ve Kaoru Kamiya’nın yanında yaşamaya başlar.

 

Cowboy Bebop

İlgili resim

2071 yılında, Dünya’nın artık yaşanılamaz hale gelmesi, tüm dünyanın uzaya açılmasına neden olmuştur. Birçok gezegene, çeşitli kolonilere yerleşmek zorunda kalmışlardır. Ayrıca gezegenler arası yolculuklar ‘Gate’ (Kapı) adı verilen bir hiperuzay atlama sistemi ile sağlanmaktadır.

 

Trigun

Trigun gif ile ilgili görsel sonucu

Vash the Stampede,  başına 60.000.000.000$ ödül konmuş bir kanun kaçağıdır. Bir şehri tek başına yerle bir ettiğinden dolayı bu unvanı alan Vash, her herhangi bir kente gidişi ile ilgili bir dedikodu çıksa bile o kent anında tahliye edilir.

Vahşi batı arka planı üzerine kurulu bir bilim kurgu çalışması olan Trigun, başlarda komedi ağırlıklı olsa da ilerledikçe karakterin gelişimi olsun serinin ağırlaşması olsun izleyenleri iyi şaşırtmayı başarıyor. Güzel bir dramı olan serimiz Cowboy Bebop severlerinin kesinlikle kaçırmaması gereken bir seri.

 

Serial Experiments Lain

Serial experiments lain gif ile ilgili görsel sonucu

Yakın gelecekte, wired adı verilen ağ bugünkü İnternet’ten bir adım öne geçerek insanların hayatının ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Wired erişimi NAVI adı verilen güçlü bilgisayar sistemleri ile gerçekleştirilmektedir. Wireda bağlı insanlar, zamanlarının büyük bir kısmını ağdaki sanal yaşantılarına ayırmaktadırlar.

 

Ghost in the Shell

Asdfgh - 90'lı yıllarda yayınlanan efsane animeler! - figurex anime önerileri

2029 yılındaki bir polisiye öyküsünü anlatmaktadır. İnsanların yarı makineleşmeye başladıkları bir dönemde, onların beynine girmek ve bilgi çalmak çok daha kolay hale gelmiştir. Kukla Ustası adı verilen bir hacker üst düzey gizli bilgilere ulaşınca, devlet onu bulması ve ortadan kaldırması için gizli bir örgütü görevlendirir. Aslında makineler ve canlılar arasındaki farkları inceleyen, gelişen teknoloji ile ruhlarını kaybetmeye başlayan, canlılıklarını sorgulayan karakterlerin hikâyesini anlatan bir animedir.

 

Initial D

Initial d anime gif ile ilgili görsel sonucu

Takumi Fujiwara, rutin bir şekilde çoğu gece bir otele tofu teslimatı yapar. Tofuları babasının eski Trueno AE86 model arabası ile yapan Takumi, araba sürmekten epey bir sıkılmıştır. Araba sürmek onun için çok sıkıcı olduğu için her zaman hızlı bir şekilde eve dönmeye çalışır. Bir gece bölgenin en iyi amatör yarış takımlarından olan Akagi Red Sun’ın en iyi yarışçılarından birini şaşırtıcı şekilde yenmesi ile başlar…

 

Great Teacher Onizuka

Great teacher onizuka gif ile ilgili görsel sonucu

Eski bir motosiklet çetesi üyesi, Eikichi Onizuka’nın hayatında tek bir amacı vardır. “En iyi öğretmen” olmak. Zar zor girmeyi başardığı okuldan, aynı şekilde zar zor mezun olup eline diplomasını alır. İlk başvurduğu okulda kötü bir tecrübe edinir ve öğretmen olmaktan vazgeçer. Ama bilmediği şey okulun müdürünün Onizuka’dan etkilenmiş ve onu işe almak istediğidir. Bunu haber alan Onizuka tam gaz okula geri gider ve işi alır. Ama ne yazık ki Onizuka’nın hayalini kurduğu cici öğrencilerin yerinde okulun en problemli ve öğretmenlerden nefret eden sınıfı vardır. Onizuka’nın işi bu sınıfı adam etmektir. Ne de olsa Onizuka “En iyi öğretmen” olmak için çabalamaktadır bu da bunun için iyi bir fırsattır.

 

Dragon Ball / Dragon Ball Z

Dragonball goku evolution anime gif ile ilgili görsel sonucu

Goku ormanda küçük kulubesinde ölmüş olan büyük babası Son Gohan’ın bıraktığı dört yıldızlı ejder topunu saklayarak yaşamaktadır. Aslında Goku dört yıldızlı ejder topunun büyük babası olduğunu düşünmektedir.Bir gün ejder toplarını arayan ve toplayan Bulma adlı kız Goku’ya topların büyüsünü anlatır. “Yedi tane ejder topu varmış.İçlerinde bulunan yıldızlar sayesinde pırıl pırıl parlarlarmış. Birden yediye kadar hepsini toplarsan ve doğru ilahiyi söylersen,Ejder Shenlong gelir ve herhangi bir isteğini yerine getirirmiş.Fakat yalnızca bir tanesini…”Bunun üzerine Bulma ve Goku bol komedili ve aksiyon dolu bir maceraya atılırlar.

 

Sailor Moon

Sailor moon gif ile ilgili görsel sonucu

Konusu temel olarak bir grup savaşçının dünyayı evrendeki kötü güçlerden korumak için verdikleri savaştır. Bu savaşçıların her biri gücünü güneş sistemindeki bir gezegenden, uydudan veya asteroidden almaktadır. Sailor Moon konularına göre 5 sezona ayrılmaktadır: Klasik, R, S, SuperS ve Stars. Her sezonda farklı bir düşmana karşi savaşılmakta ve farklı bir konu işlenmektedir.

 

One Piece

One piece gif ile ilgili görsel sonucu

Korsan Kral Gold Roger, bu dünyadaki herşeyi elde eder ve idam edilirken, tüm servetinin Grand Line’da olduğunu, onu arayıp bulmaları gerektiğini söyler. Bu olaydan sonra herkes Grand Line’a gider. Ancak Grand Line’a girmek çok zor, Grand Line’da canlı kalabilmek imkansızdır.

Kahramanımız Monkey D. Luffy’nin rüyası, Korsan Kral olmak ve One Piece denen kimsenin bilmediği, görmediği hazineyi ele geçirmektir. Küçük yaşlardan beri hep korsan olmak isteyen Luffy, kazara bir şeytan meyvası (Akuma No Mi) yemiştir. 3 farklı şeytan meyvası vardır ve bu meyvalar yiyenlere çok üstün güçler sağlamaktadır ancak bu güçlerin bedeli asla yüzememektir. Luffy’nin yediği meyva onu bir lastik çocuğa çevirir. Bu olaydan yıllar sonra Luffy denize açılır. Yolculuğu sırasında ekibini toplayacak ve One Piece’i bulmak için Grand Line’da birbirinden tehlikeli ve komik maceralara atılacaktır.

 

Kaptan Tsubasa

Captain tsubasa gif ile ilgili görsel sonucu

Shin Captain Tsubasa serisi Fransa’da yapılan 16 yaş altı dünya kupasını konu alır. Bu seri, orijinal Captain Tsubasa anime serisinin sonunda geçen 16 Yaş Altı Dünya Kupasının tekrarıdır. Japonya Milli Takımı, Almanya’da yapılan birkaç dostluk maçından sonra Fransa’ya giderek dünyanın en iyi oyuncularının bulunduğu takımlar ile karşılaşır. Avrupa’nın en iyi kalecisi Gino Hernandez, Avrupa’nın en iyi forveti Karl-Heinz Schneider, yıldız orta saha Kaltz, Tsubasa ile eşit yetenekte gösterilen Diaz ve son olarak ev sahibi konumundaki Pierre, Japonya’nın rakipleridir.

 

Pokémon

Asdfgh 1 - 90'lı yıllarda yayınlanan efsane animeler! - figurex anime önerileri

Eğer Pallet kentinde yaşıyorsanız, onuncu yaş gününüz çok heyecanlı geçecektir. Çünkü artık bir Pokemon Eğitmeni olmak için, Pokemon Araştırma Merkezi’ne gidip ilk pokemonunuzu alabilirsiniz.
Kahramanımız Ash Ketchum, sabah uyanamayınca gün onun için hiçte iyi başlamaz. Çünkü ilk pokemonunu Pokemon Araştırma Merkezi’ndeki Profesör Oak’tan almak için geç kalmıştı. Pokemon Araştırma Merkezi’ne gidince, ona sadece elektrikli bir fare türü olan Pikachu kalmıştı. Ash’in Pikachu’yu almaktan başka çaresi yoktu. Böylece kahramanlarımızın maceralarla dolu uzun ve yorucu yolculuğu başlamış oldu…

 

Candy Candy

Candy candy anime gif ile ilgili görsel sonucu

Bebekken yetimhaneye bırakılan Candy, çok zengin bir aile tarafından evlatlık alınan en iyi arkadaşı Annie gidince, kendini tepede ağlarken bulur. Burada bir prens ona ağlamamasını, gülünce daha güzel olduğunu söyler ve ona bir arma verir. Daha sonraki günlerde, tepedeki prensin ona verdiğini armanın aynısının bulunduğu bir araba yetimhaneye gelir ve arabanın sahibi Candy’yi evlatlık istediğini söyler. Candy tepedeki prensini yeniden görebileceği ümidiyle evlatlık gitmeyi kabul eder.

 

Tatakae! Chou Robot Seimeitai Transformers

İlgili resim

İngilizce ismiyle Transformers: Generation 1, günümüz Transformers serilerinin babasıdır. Mecha dediğimiz zaman şimdi bile kafalarda canlanan görüntünün sahibidir bu seri. Günümüzde film serileri bile olan yapımı 90’larda çizgi film olarak izlediğimizi düşününce komik geliyor değil mi? Ne var ki zamanında kız-erkek her çocuğun oyuncakları için ağladığı (çok pahalıydı evet) Transformers da anime serisiydi. Dört sezon ve 98 bölüm olan seri 1984-1987 yılları arasında yayınlanmış. Birçok spin-off ve filmi olan anime shounen, bilim-kurgu, mecha ve macera türlerinde. Outobotların dört milyar yıl önce Dünya’ya düşmeleri ve volkanik aktivite sonucu günümüzde uyanmalarının ardından gelişen olayları anlatan seri, aslında outobotlar ile deceptionlar arası savaşı konu alıyor.

 

 

 

Back to list

Related Posts

3 thoughts on “90’lı Yıllarda Yayınlanan Efsane Animeler!

 1. Adolf Reinhart dedi ki:

  Admin Ichi The Killer Angel Densetsu Berserk İzlememiş Galiba

  1. Kenshin dedi ki:

   Evet küçükken Berserk izlemiyorduk 😀

   1. Adolf Reinhart dedi ki:

    Kenshin İzliyormuşsun ama 😀

Bir cevap yazın