Herkese merhabalar,

Bugün anime önerileri listemizin içeriği spor animeleri olacak. Tonla anime izlemişsinizdir ve artık aksiyon türüne falan ara vermek istersiniz. Hatta bazen acaba anime izlemeyi bırakıp da diziye falan mı yönelsem diye düşünürsünüz. Tam bu sırada spor animeleri size göz kırpar. En azından bende öyle  oluyor 😀 Daha sıkıcı bir seriyle karşılaşmadım. Her animeden sonra animenin konusu olan spora başlama isteği sadece bende mi var acaba 😀 Kısa bir süre sonra geçiyor gerçi 😀

Baştan söylemek istiyorum. Bazen yorumlar gerçekten sert olabiliyor. Hazırladığım listeleri de konu başlıklarına göre 6-7 site geziyorum ve hepsinde ilk ona on beşe girmiş karakterleri ve animeleri yazıyorum. Yani buradaki yazdıklarım sadece benim önerilerimden oluşmuyor. Araştırıp en güzel seçenekleri hazırlamaya çalışıyorum. O yüzden yorumlarda kırıcı olmazsanız sevinirim 🙂 Yapıcı eleştiriye hatta yapmamı istediğiniz şekilde içerikler hakkında konuşmaya her zaman açığım 🙂 Neyse lafı çok uzatmıyorum ve listemize geçiyorum.

15. Ping Pong : The Animation

ping pong the animation by blackkissher d87q7nh - Spor Anime Önerileri - Figurex Anime Önerileri

Bölüm Sayısı : 11

Yayınlanma Tarihi : 2014

Tür : Seinen, Spor

KONUSU

Makoto Tsukimoto sakin sessiz yapılı bir çocuktur ve insanlar ona Smile diye seslenir. Yukata Hoshino ise onun aksine çok hareketli ve yerinde duramayan birisidir. Onun lakabı ise Peco‘dur. Çocukluk arkadaşları  olan Makoto Tsukimoto ve Yukata Hoshino vakit geçirmek için sık sık masa tenisi oynamaktadırlar.  Okulun masa tenisi kulübüne katılırlar. Hobi olarak sevdikleri bu spora doğal yetenekleri vardır. Fakat Makoto Tsukimoto‘nun masa tenisine olan yeteneği olağanüstüdür. Mütevazi karakterinden dolayı  Yukata Hoshino‘ya her maçta bilerek yenilir. Okulun masa tenisi kulübü ile ilgilenen öğretmenleri Smile‘ın doğal yeteneğini fark eder ve onu Peco‘yu yenmesi için motive etmeye başlar.

Kaliteli içeriğine rağmen çok az bir izleyici kitlesine sahip olan animelerden biriyle daha karşınızdayız. Çizimleri nedeniyle başlarda oldukça garipleseniz de gittikçe alışıyorsunuz. Oyun kurgusundan ziyade karakterler arasında ki iletişime ve psikolojiye daha çok önem vermiş bir yapım. Sanırım seinen olmasının da etkisi oldukça büyük. Spor animesini farklı bir bakış açısıyla izlemek isteyenlerin için doğru bir tercih olacaktır.

14. Major

83819b521be4be599c0f36c9e2910471 - Spor Anime Önerileri - Figurex Anime Önerileri

Bölüm Sayısı : 26 (6 sezon)

Yayınlanma Tarihi : 2004

Tür : Shounen, Komedi, Spor

KONUSU

Honda Shigeharu Beysbol’da efsaneler arasına girmiş bir oyuncudur. Hayatındaki her şey istediği gibi giderken bir kaza geçirir. Eşini ve Beysbol’daki Pitcher yani atıcı pozisyonunu kaybeder ve depresyona girer. Tam her şeyi bırakıp hayatına sıradan bir çalışan olarak devam etmeye karar verdiğinde oğlu Goro kahramanı olarak düşündüğü babasının Beysbol’u bırakacağını öğrenir. Oğlunun kendisi için bu kadar endişelenmesinin ardından kendine gelir ve Beysbol’da hala yapabileceği bir şeyler olduğunu düşünür. Batter yani tutucu pozisyonunda şansını denemeye çalışır ve efsane geri dönmüştür. Batter pozisyonunda da harikalar yaratmaya başlar. Bu arada oğlu Goro‘nun da içinde Beysbol ateşi çoktan yanmaya başlamıştır. Her şey güzel giderken Amerika’dan gelen bir oyuncunun atışıyla başından feci şekilde yaralanır ve ertesi gün hayatını kaybeder. Goro artık tek başınadır ve onun için sadece Beysbol vardır. Tek hedefi Major Ligi‘ne katılmak olan Goro‘yu neler beklemektedir.

İzlerken sinir krizi geçirtecek kadar egolu bir başrol ile karşı karşıyayız. Goro’yu izlerken çok kez yumruk atmak gelmiştir içimden 😀 İlk sezon daha dram ağırlıklı olsa da 6 sezon göz açıp kapanıncaya kadar geçiyor. Mütevazi başrol karakterlerinden hoşlanmıyorsanız Goro’nun egosu , ukalalığı ve yeteneği sizi etkileyecektir.

13. Ookiku Furikabutte

Ookiku.Furikabutte.full.169998 - Spor Anime Önerileri - Figurex Anime Önerileri

Bölüm Sayısı : 13

Yayınlanma Tarihi : 2007

Tür : Komedi, Dram, Spor

KONUSU

Ren Mihashi çok duygusal, kendini ifade edemeyen ve hemen ağlayan birisidir. Beysbol olan sevgisi onu Mihoshi orta okuluna getiri. Pozisyonu pitcher‘dır. Fakat buradaki takım arkadaşlarının hiç birisi onu sevmez çünkü okulun sahibi büyükbabasıdır. Hepsi onun torpil yaptırarak takıma seçildiğini düşünür. Zamanla onu tanımaya başlayan takım arkadaşları ile birlikte mücadele edip, efsanevi Hanshin Koushien Stadyumu’nda finalleri kazanmayı amaçlamaktadırlar. Karşılarında ise hedeflerine ulaşma yolunda ne kadar ileri gidebileceklerini ölçecek büyük okulların büyük takımları vardır.

12. Diamond No Ace

Diamond.no.Ace.full.1789012 - Spor Anime Önerileri - Figurex Anime Önerileri

Bölüm Sayısı : 15

Yayınlanma Tarihi : 2013

Tür : Komedi, Shounen, Spor

KONUSU

Eijun Sawamura Beysbol’a oldukça tutkulu bir öğrencidir fakat okulu turnuvalara katılacak kadar başarılı bir okul değildir. Tek hayali arkadaşlarıyla birlikte iyi bir liseye gidip doyana kadar Beysbol oynamaktır. Bir gün yine arkadaşlarıyla maç yaparken ünlü bir yetenek avcısı ve antrenör tarafından keşfedilir ve onun takımına davet edilir. Başlarda arkadaşları sebebiyle ayrılmak istemese de koşullar onu teklifi kabul etmeye iter. Yeni takımına katıldığında bambaşka bir dünyaya adım attığının farkına varır. Takımda Bitter olarak görev yapan Kazuya Miyuki‘ye hayran olur. Artık o ekiple beraber maceralarına başlayacaktır.

11. Cross Game

asdfghjkl 9 - Spor Anime Önerileri - Figurex Anime Önerileri

Bölüm Sayısı : 50

Yayınlanma Tarihi : 2009

Tür : Romantizm, Komedi, Spor

KONUSU

Kitamura Koh‘un ailesi spor malzemeleri satan bir dükkan işletiyordur. Dükkanda ki en sevdiği malzeme olan Beysbol sopasıyla her gün atış talimleri yapar fakat Beysbol hakkında en ufak bir bilgisi yoktur. Küçük kardeşi ise tam tersine oldukça yetenekli bir Beysbol oyuncusudur. Spor dükkanının sahipleri olduğu için ünlü sporcularla oldukça yakın bağları vardır. Bir gün çok derin bir trajedi yaşanır. Trajedinin üzerinden 4 sene geçer. Kitamura hala sopasını sallamaya devam etmektedir. Oldukça iyi bir atıcı konumuna gelmiştir fakat hala Beysbol hakkında en ufak bir fikri yoktur. Ta ki yeteneği fark edilene kadar.

10. Initial D: Final Stage

Initial D Fifth Stage 1 14 480 Dual Audio Mkv - Spor Anime Önerileri - Figurex Anime Önerileriasdfghjkl 10 - Spor Anime Önerileri - Figurex Anime Önerileri

Bölüm Sayısı : 4

Yayınlanma Tarihi : 2014

Tür : Spor, Seinen 

KONUSU

Takumi Fujiwara girdiği her yarışı kazanan yetenekli bir yarışçıdır. Project D turnuvasına katılmaya karar verir. Her basamağı yetenekleri sayesinde kolayca atlar. Sıra son basamak Downhill yarışına gelmiştir. Son yarışta kendi arabasıyla aynı modeli kullanan bir yarışmacı vardır. Daha önce mağlubiyet görmeyen Takumi Fujiwara için her şey yine istediği gibi gidecek midir ?

9. Yowamushi Pedal

yowamushi pedal anime 01 - Spor Anime Önerileri - Figurex Anime Önerileri

Bölüm Sayısı : 39 + iki sezon+bir film

Yayınlanma Tarihi : 2013

Tür : Komedi, Dram, Shounen, Spor

KONUSU

Sakamichi Onada kelimenin tam anlamıyla otakudur. Animeleri çok seven Sakamichi Onada liseye yeni başlar ve anime kulübüne katılmak ister. Fakat çok istediği anime kulübü üye yetersizliğinden dolayı açılmaz. Yakınlaştığı iki sınıf arkadaşı okulun en popüler kulübü olan bisiklet kulübüne üyedir. Onların teklifi üzerine bisiklet kulübüne katılmaya karar verir. Onu zorlu bir eğitim ve egzersiz programı bekliyordur. Antremanlara katıldıkça bisiklet yeteneğini keşfetmeye başlar.

8. One Outs

asdfgh 42 - Spor Anime Önerileri - Figurex Anime Önerileri

Bölüm Sayısı : 25

Yayınlanma Tarihi : 2008

Tür : Psikolojik, Seinen, Spor

KONUSU

Toua Tokuchi, mesleğe göre bir sporcu, ama kalbinde pervasız bir kumarbaz. Okinawa’nın sokaklarında hiçbir şeyden başka hiçbir şey kullanmıyor ve bir “fastball” sadece 134 kmph’da zirveye ulaşıyor ve bir şekilde “One Outs” oyununda 499 galibiyet elde ediyor, sürahi ve bir hamle arasındaki beyzbolun basitleştirilmiş bir versiyonu. Toua’nın höyüğün eşsiz kahramanlığını hayran bırakan usta slugger Hiromichi Kojima, uzun süredir başarısız olan Saikyou Saitama Lycaons takımının ustasıdır. Kojima umutsuzca Toua’nın onları şampiyonaya götüreceğini umuyor; Ancak, Lycaons’un paralı sahibi Tsuneo Saikawa, takımın yarattığı gelir için büyük yetenekli sürahiyi bir tehdit olarak görüyor. Sahibini sallama mücadelesine yükselen Toua, bire bir “One Outs” kontratı önerdi: Her dışarı Toua sahaları ona 5 milyon yen kazandıracak, ama her koşuşuyla pes edecek, elli milyon yen kaybedecek .

Liar Oyun unvanı Shinobu Kaitani tarafından mangadan uyarlanan One Outs, Toua ile etrafındakiler arasındaki yoğun psikolojik savaşları belgeliyor. Milyonlarca yen söz konusu olduğunda, kafa kafaya bir beyzbol taklitinde kumar oynamaktan başka bir şey yapmayan bir sürahi sonunda gerçek bir beyzbol takımının zafere ulaşması mümkün olabilir mi?

7. Captain Tsubasa

asdfghjkl 11 - Spor Anime Önerileri - Figurex Anime Önerileri

Bölüm Sayısı : 128+ 4 sezon + 1 film

Yayınlanma Tarihi : 1983

Tür : Shounen, Spor

KONUSU

Tsubasa Oozora, futbolla ilgili her şeyi çok seviyor: Kalabalığın neşesi, topun hızı, oyuncuların tutkusu ve çabucak olabileceği en iyi futbol oyuncusu olmak için gelen heyecan. Amacı, Dünya Kupası’nı hedeflemek ve bunu yapmak için, iki ayak üzerinde yürüdüğü andan beri, futbolu pratik yapmak için sayısız saat geçirdi. Şimdi, Barcelona takımı için şiddetli bir oyunda oynadığı gibi, rüyaları gerçek olma eşiğinde.

6. Haikyuu!!

- Spor Anime Önerileri - Figurex Anime Önerileri

Bölüm Sayısı : 25 + 3 sezon

Yayınlanma Tarihi : 2014

Tür : Komedi, Shounen, Spor

KONUSU

10 numaralı formasıyla smaçör Hinata Shoyou 1.62’lik boyuyla takımın en kısa oyuncularından biridir bu yüzden rakipleri maçlarda onu pek ciddiye almazlar lakin Hinata kısa boyuna rağmen herkesten daha yükseğe zıplayarak dikkatleri üzerine çeker. Bu durum onu takımın en büyük yemi haline getirir. 9 numaralı formasıyla pasör Kageyama Tobio eski takımında ”Kral” olarak tanınır, bu lakap lider olduğu için değil aksine aşırı bencil olduğu için takım arkadaşları tarafından kullanılmaktadır. Kageyama bu lakabı ve kişiliğini yeni takım arkadaşlarının yardımıyla değiştirmeye çalışacaktır. Hinata‘nın yüksek zıplayışları, Kageyama‘nın nokta atışları ve diğer takım oyuncularının yardımıyla Karasuno takımı birinciliği hedeflemektedir.

5. Kuroko No Basuke 

asdfgh 9 - Spor Anime Önerileri - Figurex Anime Önerileri

Bölüm Sayısı : 26

Yayınlanma Tarihi : 2012

Tür : Aksiyon, Spor, Shounen, Komedi

KONUSU

Teikou Junior Lisesi’nin basketbol takımı nefes kesen ve benzersiz yetenekleri ile hayranlarını umutsuzluk ve hayranlık içinde bırakan beş sıra dışı oyuncu sayesinde üç yıl üst üste şampiyonu taçlandırdı. Ancak, mezun olduktan sonra, “Mucizelerin Yaratılışı” olarak bilinen bu takım arkadaşları, kendi ayrı yollarına gitmekte ve şimdi birbirlerini rakip olarak görmektedirler.

Seirin Lisesi’nde, yeni işe alınan iki kişi sıradan basketbolcu olmadıklarını kanıtlıyorlar: ABD’den dönen umut verici bir oyuncu olan Taiga Kagami ve Tetsuya Kuroko, görünmeyen bir öğrencinin fark edilmeden hareket etmesine izin veriyor. Kuroko ne atletik ne de herhangi bir puana sahip olsa da, Teikou’nun basketbol takımının bir üyesiydi, burada topu kolayca geçmiş ve takım arkadaşlarına yardım eden “Phantom Sixth Man” olarak oynadı.

Kuroko no Basket, InterHigh Şampiyonasını kazanarak en iyi Japon lise takımı olmaya çalıştıkça Seirin oyuncularının yolculuğunu takip ediyor. Hedeflerine ulaşmak için, Kuroko ve Taiga’nın yenilmesi için bir anlaşma kuran, bazıları tanrı benzeri yeteneklere sahip beş oyuncudan birine sahip olan çok sayıda güçlü takımla yolları geçmeleri gerekiyor.

4. Prince Of Tennis

prince of tennis2 - Spor Anime Önerileri - Figurex Anime Önerileri

Bölüm Sayısı : 178

Yayınlanma Tarihi : 2001

Tür : Spor, Shounen

KONUSU

Tenis dünyası sert ve çok rekabetçi. Japonya’dan sayısız okul en iyi olanı belirlemek için savaşır.

Seiginu olarak bilinen Seishin Gakuen Ortaokulu, en iyi savaşın en önde gelen yarışmacılarından biridir. Takım kadrosu, kendini kanıtlamaya ve efsanevi babasının yükselen gölgesinden kaçmaya çalışan, Batı’dan genç bir ergen olan Ryouma Echizen’in ani gelişiyle daha da güçleniyor. Bu güzel ekleme ekibi sonsuza dek değiştirir.

Tenis Prensi, ülkenin gördüğü en iyi tenis oyuncularından biri olma arayışıyla, Ryouma’nın en içten ve ilham verici hikayesini takip ediyor. Kendini zorluyor, böylece bir gün babasının ismini ve kişisel beklentilerini aşabiliyor. Seigaku ekibinin geri kalanı boyunca, Ryouma ve onun takım arkadaşının hayallerinin gerçekleşmesini sağlamak için savaşır.

3. Eyeshield 21

Kobayakawa.Sena.full.90804 - Spor Anime Önerileri - Figurex Anime Önerileri

Bölüm Sayısı : 145

Yayınlanma Tarihi : 2005

Tür : Okul, Komedi, Spor

KONUSU

Sena, liseye başlayan diğer utangaç çocuklara benzer; Sadece hayatta kalmaya çalışıyor. Sürekli zorbalık, kaçmaya alışkın.

Hayatta kalan lise, okulun Amerikan futbol takımının kaptanı olan Hiruma’nın, bazı zorbalardan kaçarken Sena’nın inanılmaz çevikliğine ve hızına şahit olduktan sonra çok daha zor hale geliyor. Hiruma, yarışmada, Japonya’nın lise liglerinin güreşçisi olmaktan, takımın servetinin etrafında dönmesini umarak, okul takımının The Devil Bats’ı geride bırakmasını sağlamaya çalışıyor.

Kıymetli yıldız oyuncularını rekabete sokan oyunculara karşı korumak için, Sena’yi “takım sekreteri” olarak tanıtır, ona bir vizör kask ve kimliğini gizlemek için “Eyeshield 21” takma adı verir.

Devilbats, Japonya’daki en iyi futbol takımlarının katıldığı bir yıllık turnuva olan Noel Kase’ye giderken, “Eyeshield 21” ile liderlik edecek. Noel Kase’yi kazanabilecekler mi? Sena, ürkek, cılız bir adamdan tamamen yıldız bir oyuncuya dönüşebilecek mi? Öğrenmek için pedlerinizi ve kaskınızı takın!

2. Hajime No Ippo

anime manga hajime no ippo ippo wallpaper preview - Spor Anime Önerileri - Figurex Anime Önerileri

Bölüm Sayısı : 46

Yayınlanma Tarihi : 2000

Tür : Dram, Komedi, Spor, Shounen

KONUSU

Makunouchi Ippo tüm hayatını zorbalığa uğradı. Sürekli olarak ayak işlerini yürüten ve sınıf arkadaşları tarafından dövülen Ippo her zaman kendini değiştirmeyi hayal etti, ama asla onun üzerine hareket etme tutkusu olmadı. Bir gün, bir başka zorbalığın ortasında, Ippo, bir boksör olan Takamura Mamoru tarafından kurtarıldı. Ippo sakatlıklarından çıktı ve iyileşmek için Kamogawa boks spor salonuna getirildi. Bilincine tekrar kavuşurken, spor salonundaki yeni çevresine hayran kalıyor ve hayrete düşüyor. Takamura, Ippo’nun sınıf arkadaşını bir boks torbasına yerleştirir ve onu yumruklamaya zorlar. Ancak o zaman Ippo, içinde bir şeylerin karıştığını hisseder ve sonunda Takamura’nın onu boksta eğitmesini ister. Ippo’nun alması gereken bir şey olmadığını düşünen Takamura ona imkansız bir görev veriyor ve ona bir haftalık zaman sınırı veriyor. Kendisini ve çalışkan annesi için daha güçlü olmak için ani bir istekle, Ippo zaman sınırlaması içinde görevi yerine getirmek için durmadan çalışır. Böylece Ippo’nun boks dünyasının zirvesine yolculuğu başlıyor.

1.Slam Dunk

19dc7e9f885c747b66e033314935dde3 screeshots 2 - Spor Anime Önerileri - Figurex Anime Önerileri

slam dunk 1 - Spor Anime Önerileri - Figurex Anime Önerileri

Bölüm Sayısı : 101

Yayınlanma Tarihi : 1993

Tür : Dram, Komedi, Shounen, Spor 

KONUSU 

Bu öfke, devasa boy ve ateş kırmızısı saçlar için meşhur olan Hanamichi Sakuragi, Shohoku Lisesi’ne kaydolur ve sonunda bir kız arkadaş edinir ve orta okulda 50 kez üst üste reddedilme rekorunu kırar. Onun notoriety ondan önce, ancak çoğu öğrenciden kaçınılmasına yol açıyordu. Yakında, bazı olaylardan sonra, Hanamichi iki sarsılmaz düşünce ile ayrıldı: “Basketboldan nefret ediyorum” ve “Umutsuzca bir kız arkadaşa ihtiyacım var.”

Bir gün, Haruko Akagi adında bir kız, onun sorununu bilmeden ona yaklaşır ve basketbolu seviyorsa ona sorar. Hanamichi hemen ona aşık olur. Daha sonra onu spor salonuna götürür, orada bir smaç yaparsa ona sorar. Haruko’yu etkileme çabasıyla, atlayışı yapar, ancak başlarını delerek yerine başını tahtaya çarptı. Haruko, basketbol takımının Hanamichi’nin insan-dışı fiziksel yeteneklerinin kaptanını bilgilendirdiğinde, yavaş yavaş kendini daha önce üzüntü duyduğu sporun yarışmalarına ve yarışmalarına çekiyor.

About Tsunade

Küçüklüğümden beri ilgiyle takip ettiğim anime ve manga ile ilgili 2016 yılından beri Figurex sitesinde blog yazıları yazıyorum.

Back to list

Related Posts

3 thoughts on “Spor Anime Önerileri

  1. eмιr нαɴ αlтυɴтαѕ dedi ki:

    Önerdiğiniz mükemmel spor animelerinin hepsini izlediğim için yeni bir spor animesi aramaya çıktım ve yine başa döndüm ahahah

  2. Haru dedi ki:

    Harika bir liste olmuş teşekkürler ..☺

Bir cevap yazın