Spor Anime Önerileri

Herkese merhabalar,

Bugün anime önerileri listemizin içeriği spor animeleri olacak. Tonla anime izlemişsinizdir ve artık aksiyon türüne falan ara vermek istersiniz. Hatta bazen acaba anime izlemeyi bırakıp da diziye falan mı yönelsem diye düşünürsünüz. Tam bu sırada spor animeleri size göz kırpar. En azından bende öyle  oluyor 😀 Daha sıkıcı bir seriyle karşılaşmadım. Her animeden sonra animenin konusu olan spora başlama isteği sadece bende mi var acaba 😀 Kısa bir süre sonra geçiyor gerçi 😀

Baştan söylemek istiyorum. Bazen yorumlar gerçekten sert olabiliyor. Hazırladığım listeleri de konu başlıklarına göre 6-7 site geziyorum ve hepsinde ilk ona on beşe girmiş karakterleri ve animeleri yazıyorum. Yani buradaki yazdıklarım sadece benim önerilerimden oluşmuyor. Araştırıp en güzel seçenekleri hazırlamaya çalışıyorum. O yüzden yorumlarda kırıcı olmazsanız sevinirim 🙂 Yapıcı eleştiriye hatta yapmamı istediğiniz şekilde içerikler hakkında konuşmaya her zaman açığım 🙂 Neyse lafı çok uzatmıyorum ve listemize geçiyorum.

15. Ping Pong : The Animation

Bölüm Sayısı : 11

Yayınlanma Tarihi : 2014

Tür : Seinen, Spor

KONUSU

Makoto Tsukimoto sakin sessiz yapılı bir çocuktur ve insanlar ona Smile diye seslenir. Yukata Hoshino ise onun aksine çok hareketli ve yerinde duramayan birisidir. Onun lakabı ise Peco‘dur. Çocukluk arkadaşları  olan Makoto Tsukimoto ve Yukata Hoshino vakit geçirmek için sık sık masa tenisi oynamaktadırlar.  Okulun masa tenisi kulübüne katılırlar. Hobi olarak sevdikleri bu spora doğal yetenekleri vardır. Fakat Makoto Tsukimoto‘nun masa tenisine olan yeteneği olağanüstüdür. Mütevazi karakterinden dolayı  Yukata Hoshino‘ya her maçta bilerek yenilir. Okulun masa tenisi kulübü ile ilgilenen öğretmenleri Smile‘ın doğal yeteneğini fark eder ve onu Peco‘yu yenmesi için motive etmeye başlar.

Kaliteli içeriğine rağmen çok az bir izleyici kitlesine sahip olan animelerden biriyle daha karşınızdayız. Çizimleri nedeniyle başlarda oldukça garipleseniz de gittikçe alışıyorsunuz. Oyun kurgusundan ziyade karakterler arasında ki iletişime ve psikolojiye daha çok önem vermiş bir yapım. Sanırım seinen olmasının da etkisi oldukça büyük. Spor animesini farklı bir bakış açısıyla izlemek isteyenlerin için doğru bir tercih olacaktır.

14. Major

 

Bölüm Sayısı : 26 (6 sezon)

Yayınlanma Tarihi : 2004

Tür : Shounen, Komedi, Spor

KONUSU

Honda Shigeharu Beysbol’da efsaneler arasına girmiş bir oyuncudur. Hayatındaki her şey istediği gibi giderken bir kaza geçirir. Eşini ve Beysbol’daki Pitcher yani atıcı pozisyonunu kaybeder ve depresyona girer. Tam her şeyi bırakıp hayatına sıradan bir çalışan olarak devam etmeye karar verdiğinde oğlu Goro kahramanı olarak düşündüğü babasının Beysbol’u bırakacağını öğrenir. Oğlunun kendisi için bu kadar endişelenmesinin ardından kendine gelir ve Beysbol’da hala yapabileceği bir şeyler olduğunu düşünür. Batter yani tutucu pozisyonunda şansını denemeye çalışır ve efsane geri dönmüştür. Batter pozisyonunda da harikalar yaratmaya başlar. Bu arada oğlu Goro‘nun da içinde Beysbol ateşi çoktan yanmaya başlamıştır. Her şey güzel giderken Amerika’dan gelen bir oyuncunun atışıyla başından feci şekilde yaralanır ve ertesi gün hayatını kaybeder. Goro artık tek başınadır ve onun için sadece Beysbol vardır. Tek hedefi Major Ligi‘ne katılmak olan Goro‘yu neler beklemektedir.

İzlerken sinir krizi geçirtecek kadar egolu bir başrol ile karşı karşıyayız. Goro’yu izlerken çok kez yumruk atmak gelmiştir içimden 😀 İlk sezon daha dram ağırlıklı olsa da 6 sezon göz açıp kapanıncaya kadar geçiyor. Mütevazi başrol karakterlerinden hoşlanmıyorsanız Goro’nun egosu , ukalalığı ve yeteneği sizi etkileyecektir.

13. Ookiku Furikabutte

Bölüm Sayısı : 13

Yayınlanma Tarihi : 2007

Tür : Komedi, Dram, Spor

KONUSU

Ren Mihashi çok duygusal, kendini ifade edemeyen ve hemen ağlayan birisidir. Beysbol olan sevgisi onu Mihoshi orta okuluna getiri. Pozisyonu pitcher‘dır. Fakat buradaki takım arkadaşlarının hiç birisi onu sevmez çünkü okulun sahibi büyükbabasıdır. Hepsi onun torpil yaptırarak takıma seçildiğini düşünür. Zamanla onu tanımaya başlayan takım arkadaşları ile birlikte mücadele edip, efsanevi Hanshin Koushien Stadyumu’nda finalleri kazanmayı amaçlamaktadırlar. Karşılarında ise hedeflerine ulaşma yolunda ne kadar ileri gidebileceklerini ölçecek büyük okulların büyük takımları vardır.

12. Diamond No Ace

Bölüm Sayısı : 15

Yayınlanma Tarihi : 2013

Tür : Komedi, Shounen, Spor

KONUSU

Eijun Sawamura Beysbol’a oldukça tutkulu bir öğrencidir fakat okulu turnuvalara katılacak kadar başarılı bir okul değildir. Tek hayali arkadaşlarıyla birlikte iyi bir liseye gidip doyana kadar Beysbol oynamaktır. Bir gün yine arkadaşlarıyla maç yaparken ünlü bir yetenek avcısı ve antrenör tarafından keşfedilir ve onun takımına davet edilir. Başlarda arkadaşları sebebiyle ayrılmak istemese de koşullar onu teklifi kabul etmeye iter. Yeni takımına katıldığında bambaşka bir dünyaya adım attığının farkına varır. Takımda Bitter olarak görev yapan Kazuya Miyuki‘ye hayran olur. Artık o ekiple beraber maceralarına başlayacaktır.

11. Cross Game

Bölüm Sayısı : 50

Yayınlanma Tarihi : 2009

Tür : Romantizm, Komedi, Spor

KONUSU

Kitamura Koh‘un ailesi spor malzemeleri satan bir dükkan işletiyordur. Dükkanda ki en sevdiği malzeme olan Beysbol sopasıyla her gün atış talimleri yapar fakat Beysbol hakkında en ufak bir bilgisi yoktur. Küçük kardeşi ise tam tersine oldukça yetenekli bir Beysbol oyuncusudur. Spor dükkanının sahipleri olduğu için ünlü sporcularla oldukça yakın bağları vardır. Bir gün çok derin bir trajedi yaşanır. Trajedinin üzerinden 4 sene geçer. Kitamura hala sopasını sallamaya devam etmektedir. Oldukça iyi bir atıcı konumuna gelmiştir fakat hala Beysbol hakkında en ufak bir fikri yoktur. Ta ki yeteneği fark edilene kadar.

10. Initial D: Final Stage

Bölüm Sayısı : 4

Yayınlanma Tarihi : 2014

Tür : Spor, Seinen 

KONUSU

Takumi Fujiwara girdiği her yarışı kazanan yetenekli bir yarışçıdır. Project D turnuvasına katılmaya karar verir. Her basamağı yetenekleri sayesinde kolayca atlar. Sıra son basamak Downhill yarışına gelmiştir. Son yarışta kendi arabasıyla aynı modeli kullanan bir yarışmacı vardır. Daha önce mağlubiyet görmeyen Takumi Fujiwara için her şey yine istediği gibi gidecek midir ?

9. Yowamushi Pedal

Bölüm Sayısı : 39 + iki sezon+bir film

Yayınlanma Tarihi : 2013

Tür : Komedi, Dram, Shounen, Spor

KONUSU

Sakamichi Onada kelimenin tam anlamıyla otakudur. Animeleri çok seven Sakamichi Onada liseye yeni başlar ve anime kulübüne katılmak ister. Fakat çok istediği anime kulübü üye yetersizliğinden dolayı açılmaz. Yakınlaştığı iki sınıf arkadaşı okulun en popüler kulübü olan bisiklet kulübüne üyedir. Onların teklifi üzerine bisiklet kulübüne katılmaya karar verir. Onu zorlu bir eğitim ve egzersiz programı bekliyordur. Antremanlara katıldıkça bisiklet yeteneğini keşfetmeye başlar.

8. One Outs

Bölüm Sayısı : 25

Yayınlanma Tarihi : 2008

Tür : Psikolojik, Seinen, Spor

KONUSU

Lycaons adlı beyzbol takımının vurucusu Hiromichi Kojima, antrenman yapmak için Okinawa’ya gider. Burada atış hızı 130 km/h’yi (beyzbol için düşük sayılır) geçmeyen ama “One Outs” adlı oyunda kumar oynayarak hiç kaybetmeyen Toua Tokuchi ile karşılaşır. One Outs adlı oyunun kuralı basittir. Birisi topu atmaktadır, bir başkası da vurmaya çalışmaktadır. Tokuchi’nin atış becerilerinden etkilenen Kojima, onunla iddiaya girer. Öyle ki, Tokuchi kazanırsa Kojima profesyonel beysbol kariyerini sonlandıracaktır fakat Kojima kazanırsa Tokuchi’nin sağ kolu onun olacaktır. Nitekim biraz kurnazlıkla da olsa Kojima kazanır ve Tokuchi’den sağ kolunu Lycaons için kullanmasını ister. Lakin Lycaons’un paragöz başkanı ki para kazanacaksa takımının kaybetmesine seve seve razı gelir, kariyeri olmayan Tokuchi’yi takıma almak istemez ve aralarında özel bir kontrat yapmaya karar verirler. “One Outs” adı verilen bu kontrata göre Tokuchi oyun dışı bıraktığı her kişi başına 5.000.000 Yen (yaklaşık 116 bin Türk lirası) alacaktır. Fakat kaybederse 50.000.000 Yen (1,116 bin Türk lirası) borca girecektir. Yani Tokuchi’nin karşısında sadece rakip takımlar değil, kendi takımının paragöz başkanı da vardır.

7. Captain Tsubasa

Bölüm Sayısı : 128+ 4 sezon + 1 film

Yayınlanma Tarihi : 1983

Tür : Shounen, Spor

KONUSU

Tsubasa Ozora, Dünya Kupası’nı Japonya adına kazanmak isteyen ve futbolu çok seven bir ortaokul öğrencisidir. Babası dünyayı dolaşan bir kaptan olduğu için annesiyle yaşar. Aile, Nankatsu‘ya taşınır. Nankatsu şehrindeki yerel okul olan Nankatsu İlkokulu ve özel okul olan Şuutetsu arasından bir seçim yapması gereken Tsubasa, Şuutetsu ilkokulundaki yetenekli kaleci Genzo Wakabayashi’ye rakip olmak için Nankatsu okuluna kaydolmaya karar verir. Burada Tsubasa futbol sevdalısı Ryou Ishizaki ve Nankatsu’ya destek veren, futbolu seven bir kız olan Sanae ile tanışır. Tsubasa‘nın babasının arkadaşı Brezilyalı futbolcu Roberto Hongo, Tsubasa‘yı futbol konusunda geliştirmeye başlar. Yakın zamanda o da Nankatsu ilkokulu takımının koçu olur ve takımı eğitirken, Tsubasa‘ya özel vuruş teknikleri öğretir. Bu sırada babasının işi yüzünden hep dolaşmak zorunda kalan Taro Misaki, takıma katılır ve Tsubasa’nın en iyi arkadaşı olur. Tsubasa ve Misaki “Altın İkili” olarak bilinirler ve Nankatsu bölge takımına ulusal turnuvada şampiyonluğu kazandırırlar. Bu sırada Kojiro Hyuga, Ken Wakashimazu, Jun Misugi, Hikaru Matsuyama, Shun Nitta gibi önemli yeteneklerle tanışır ve onlarla karşı karşıya oynarlar. Nankatsu takımı Taro Misaki ve Genzo Wakabayashi‘nin ayrılmasına rağmen Tsubasa’nın önderliğinde 3 yıl daha üst üste ulusal şampiyon olur. Ardından Japonya’nın en iyi oyuncularından bir Japonya genç takımı kurulur ve bu takım 16 yaş altındaki oyuncular için dünya şampiyonluğunu kazanırlar. Hikayenin sonunda Tsubasa mezun olur ve futbol hayatını Brezilya’da devam ettirme kararı alır.

6. Haikyuu!!

Bölüm Sayısı : 25 + 3 sezon

Yayınlanma Tarihi : 2014

Tür : Komedi, Shounen, Spor

KONUSU

10 numaralı formasıyla smaçör Hinata Shoyou 1.62’lik boyuyla takımın en kısa oyuncularından biridir bu yüzden rakipleri maçlarda onu pek ciddiye almazlar lakin Hinata kısa boyuna rağmen herkesten daha yükseğe zıplayarak dikkatleri üzerine çeker. Bu durum onu takımın en büyük yemi haline getirir. 9 numaralı formasıyla pasör Kageyama Tobio eski takımında ”Kral” olarak tanınır, bu lakap lider olduğu için değil aksine aşırı bencil olduğu için takım arkadaşları tarafından kullanılmaktadır. Kageyama bu lakabı ve kişiliğini yeni takım arkadaşlarının yardımıyla değiştirmeye çalışacaktır. Hinata‘nın yüksek zıplayışları, Kageyama‘nın nokta atışları ve diğer takım oyuncularının yardımıyla Karasuno takımı birinciliği hedeflemektedir.

5. Kuroko No Basuke 

Bölüm Sayısı : 26

Yayınlanma Tarihi : 2012

Tür : Aksiyon, Spor, Shounen, Komedi

KONUSU

Teikou Orta Okulu’nun efsanevi basketbol takımı, bütün takımları yenmesi ve kupaları almasıyla “Mucizeler Takımı” ünvanıyla ün salmıştır. Orta okulun bitmesi ve lisenin başlamasıyla ise takım dağılmış, takımın her bir üyesi farklı liseye gitmiştir.Bu takımın bir üyesi olan Tetsuya Kuroko da Seirin Lisesi’nde okumaya başlamıştır. Burada basketbol takımına giren Kuroko Mucizeler Takımı’nın üyesi olmasına rağmen oyundaki yeteneksizliğiyle herkesi şaşırtır.Fakat, Kuroko’nun esrarengiz yeteneği onu müthiş bir takım oyuncusu yapmaktadır. Takımın diğer bir yetenekli oyuncusu olan Taiga Kagami ile beraber, diğer takımlara üstün gelerek en iyi olmayı amaçlayacaklardır.

4. Prince Of Tennis

Bölüm Sayısı : 178

Yayınlanma Tarihi : 2001

Tür : Spor, Shounen

KONUSU

Echizen Ryoma, profesyonel tenis oyuncusu babası gibi tenise meraklıdır. Sadece meraklı olmakla kalmayıp 4 tane şampiyonluğu da vardır. Ama babasının isminin ağırlığı altında sürekli ezilmektedir.

Ryoma, Japonya’daki en iyi tenis kluplerinden birine sahip olan Seishun Gakuen orta okuluna katılır. Teniste daha iyi olmak için yeni takım arkadaşlarıyla beraber mücadele etmeye başlar. Katıldığı müsabakalarda kendisini sürekli geliştirir ve kendine ait bir oyun stili geliştirir. Ryoma’nın hedefi en iyi olma yolundaki rakipleri, takımın kaptanı olan Tezuka ve babasını yenmektir.

3. Eyeshield 21

Bölüm Sayısı : 145

Yayınlanma Tarihi : 2005

Tür : Okul, Komedi, Spor

KONUSU

Kobayakawa Sena, hayatı boyunca ezik bir çocuk olmuş ve her şeyden kaçmıştır. Kendisinden bir yaş büyük çocukluk arkadaşı Mamori ise her  zaman ona karşı korumacı bir tavır sergilemiştir. Sena, okul serserileri tarafından amerikan futbolu kulüp odasında kıstırıldığında tüm hayatı bir anda değişir. Kısa süre sonra, okulun amerikan futbolu takımının kaptanı Hiruma Youichi tarafından yeteneği  keşfedilerek takıma alınır ve sahaların gizemli kahramanı, usta koşucu Eyeshild 21 sahalarda boy gösterir. Bu, 21 numaralı, sırlarla dolu oyuncunun gerçekte kim olduğunu Mamori de dâhil kimse bilmemektedir.

2. Hajime No Ippo

Bölüm Sayısı : 46

Yayınlanma Tarihi : 2000

Tür : Dram, Komedi, Spor, Shounen

KONUSU

Ippo içine kapanık sessiz ve zayıf bir lise öğrencisidir. Annesiyle beraber balıkçılık yaparak geçimlerini sağlamaktadır. Ippo okulda sürekli zorbalığa maruz kalır. Zorbalık yapan insanlardan nefret eder fakat onu asıl isyan ettiren zorbalığa karşı hiçbir gücünün olmamasıdır. Bir gün yine zorbalığa maruz kalırken bir boksör tarafından kurtarılan Ippo boks sporuna hayranlık duymaya başlar. Kendisini kurtaran boksör Takamura’ya kendisine boksu öğretmesi için yalvarır. Takamura onu teste tabi tutma şartı koyar. Testi geçebilirse boksa adım atabilecektir. Fakat boks onun sandığı kadar kolay değildir.

Ippo küçükken benim gibi Rocky filmini sevenler için harika bir anime. Ben bağımlısı olduğumu söylemek istiyorum. En sevdiğim şey ise boksa sıfırdan başlayan birinin yavaş yavaş nasıl geliştiğini izlemek.Yine diyorum izleyince kendinizi bir anda animeyi bitirmiş olarak bulacaksınız ?

1.Slam Dunk

 

Bölüm Sayısı : 101

Yayınlanma Tarihi : 1993

Tür : Dram, Komedi, Shounen, Spor 

KONUSU 

Shōhoku Lisesi‘ne yeni başlayan kızıl saçlı ve kavgacı Hanamichi Sakuragi, uzun boylu ve güçlü oluşu nedeniyle basketbol takımı kaptanının kız kardeşi olan Haruko Akagi tarafından takıma davet edilir. Haruko‘ya ilk görüşte aşık olan Hanamichi basketbolla hiçbir alakası olmamasına rağmen takıma katılır. Antremanlar ve katıldığı maçlarla yavaş yavaş basketbolu eğlenceli bulmaya başlar ve yeteneği hızla gelişir. Takımının koçu Mitsuyoshi Anzai, kaptanı Takenori Akagi, kaptan yardımcısı Kiminobu Kogure‘ye Hanamichi ile beraber ‘Süper Çaylak’ denilen Kaede Rukawa‘da katılır. Liseler Arası Basketbol Turnuvası bölge seçmelerinde her yıl ilk dörde giren Ryōnan Lisesi ile yapılan dostluk maçı sonrası Hisashi Mitsui ve Ryōta Miyagiri takıma geri döner.

Yazın yapılan Liseler Arası Basketbol Turnuvasını kazanmak isteyen Shōnan Takımı Kanagawa bölgesi elemelerini geçip, turnuvaya her yıl yüksek sıralardan girmeyi başaran Shōyō Lisesini yenerek Kanagawa bölgesi finallerine katılma hakkını elde ederler. Finallerde “Kanagawa’nın Kralları” olarak adlandırılan Kainan Lisesi ile olan ilk maçlarında yenilirler. Ancak Takezato Lisesi ve ‘rakipleri’ Ryōnan Lisesi’ni de yenmeleriyle turnuvayı ikinci bitirmeyi başarırlar. Birinci olan Kainan Lisesi ile birlikte Japonya Turnuvasına katılmaya hak kazanırlar.

P.S. : Bazı konu içerikleri alıntıdır. Benden daha iyi açıkladıklarını düşündüğüm için alıntı yaptım.Sorun teşkil ederse uyarmanız yeterlidir.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anime Çizgi Film Midir?

Marvel Dr. Strange Filmi İçin One- Shot Prequel Manga