Anime Tanıtımları

Anime Çizgi Film Midir?

Merhaba arkadaşlar. Bugün anime dünyasında en çok sorulan soruya kendimce bir cevap vereceğim. Anime çizgi film midir? Son zamanlarda TRT’nin yapmış olduğu haberde anime “Japon çizgi filmi” olarak adlandırılıyor.

img_2645

Bu soru ilk anime izlemeye başladığım zamanlarda da vardı, hala var ve gelecekte de varolacak sanırım.  Yazıya başlamadan önce görüşümü belirteyim: Evet, anime çizgi filmdir. Bunu söylediğim için birçok arkadaşımız bana küfür edecek biliyorum ama az sabredin dediklerim mantıklı gelmezse o zaman sövebilirsiniz (:D). Öncelikle bu soruya neden bu kadar kızıyoruz? Bunun sebebi çizgi filmi çocuklar izler, anime çizgi film ise sen de çocuksun düşüncesi.

Türkiye’de bu düşünce çok yaygın farkındayım hatta kendi babamın bile bu yüzden benimle dalga geçtiği olmuştur. Anime izlediğimizden dolayı olgunlaşmamış insanlar olarak görülüyoruz. Bu yüzden birisi anime çizgi film dediğinde bu kadar kızıyoruz.

Bende en başta sizin gibiydim. Daha doğrusu cümlenin kullanılış tarzına çok dikkat ediyorum. Benimle dalga geçmek için kullanıyorsa (Hıı çizgi film mi izliyorsun yapacak başka işin yok galiba) sinirleniyordum ama anime kelimesini bilmeyen birisi ya da dalga geçmek için söylemeyenlere sinirlenmeyip, animelerin hoşuma giden taraflarını anlatmaya çalışıyordum. Sonrasında şunu farkettim ki, insanlar ne derse desin ben sevdikten sonra insanların dedikleri hiç önemli değil. Aynı şekilde evlilik programı saçmalığını izleyen milyonlarca insan var. Yaşı küçük olan kardeşlerimize buradan bir tavsiye vermek istiyorum.

Eğer hoşunuza gidiyorsa diğerlerinin ne dediği çok da önemli değil. İstediğiniz gibi izleyebilirsiniz animelerinizi, ancak şunu da belirtmeliyim ailelerimize çok fazla malzeme veriyoruz. Kendimden örnek vermem gerekirse yaz tatilinde Naruto’da güncel olmak için sabahtan akşama kadar anime izleyip ne ders çalışıyordum ne de sosyalleşiyordum. Durum böyle olunca da annem “oğlum yapacak daha iyi bir işin yok mu? “ diyebiliyordu. Eğer yazının başında bana sinirlenip çıkmadıysanız ve hala devam ediyorsanız naçizane birkaç önerim olacak.

 1. Anime izlediğiniz zaman aralığını iyi belirleyin. Evet farkındayım bazen hikaye o kadar sarıyor ki bırakamıyorsunuz ancak durum böyle olunca anime günah keçisi oluyor.
 2. Biri anime izlediği için sizinle dalga geçiyorsa bu onun seviyesizliğidir. Sinirlenip ona karşı saldırıya geçmek sadece ona daha çok zevk verecektir. Eğer mantıklı bir bireyse ona gerçekten güzel serileri izletip onun düşüncelerini düzeltebilirsiniz.
 3. Anime izlemek sizi çocuk yapmaz ama davranışlarınız yapabilir, bu yüzden hareketlerinizi birkaç kez düşünün.

Yukarıdaki maddeler benim kendimde uyguladığım kurallar. Sizlerde kullanırsanız hayat daha güzel olacaktır.

Özetlemek gerekirse izlediğiniz anime değil yaptıklarınız sizi çocuk yapar. Umarım yazdıklarım yüzünden beni aforoz etmezsiniz ^-^.

About Hüseyin Özgür Şengelen

Evet anime izliyorum evet waifularım var her şey tamam ama bir sorun pişman mıyım? HAYIR... https://myanimelist.net/profile/Hoshanlee_94 izlediğim animeleri buradan görebilirsiniz.

Related Posts

2 thoughts on “Anime Çizgi Film Midir?

 1. MUHAMMED Aytan dedi ki:

  Herkes anime kelimesinin çizgifilmden geldiğini söylüyor ama kelimeye bakmak yanlış mesela atomun anlamı bölünemeyen ama atomun parçalandığı biliniyor şimdi siz hayır atom parçalanamaz kelime anlamı bu der misiniz animede çizgifilm değil

 2. Mert Kocaaslan dedi ki:

  Öncelikle gayet haklisin eline saglık
  Ben birisi animr cizgi film dediginde tamam diyorum ozaman ben cizgi film seviyorum sonucta bu cizgi film olunca hierim degismiyor.

Bir cevap yazın