Anime Önerileri

Shounen Anime Önerileri !!

Shounen Anime Önerileri ile karşınızdayız. Her anime türü güzeldir fakat shounen serilerin yeri bende ayrıdır. Bayan olmama rağmen keyifle izlediğim aksiyon, komedi bazen romantizm bazen dostluk sahneleriyle dolu shounen anime önerilerini yapmak bu zamana kısmetmiş 🙂 Anime önerilerine geçmeden önceden yayınladığım Dram anime önerileri ve Romantik anime önerilerine gösterdiğiniz ilgi için çok teşekkür ederim 🙂  Lafı fazla uzatmadan anime önerilerine geçelim.

1.One Piece 

Bölüm Sayısı : 752 – Hala devam ediyor.

Yayınlanma Tarihi : 1997

Tür : Shounen, Aksiyon, Macera, Olağanüstü Güçler 

KONUSU : 

Dünyanın en büyük korsanı , Korsanlar Kralı olan Gol D. Roger idam edilmeden önce ünlü hazinesi One Piece‘in gerçekten var olduğunu tüm dünyaya ilan eder. Onu dünyanın sonuna sakladığını söyler ve One Piece‘i bulmayı kendinden sonra gelen genç korsanlara vasiyet olarak bırakır. Korsanlar çağı artık başlamıştır ve binlerce genç One Piece‘i bulabilmek için denizlere akın etmeye başlar. Monkey D. Luffy bu gençlerden birisidir. Başta küçücük bir tekneyle denize açılan Luffy ileride çok güçlü bir korsan olmaya doğru adım adım ilerler. Bu macera dolu yolculuğunda kendisine bir tayfa bulmak zorundadır. Roronoa Zoro ile başlayan tayfa gittikçe büyüyecek ve tayfası ile birlikte birbirinden güzel maceralar yaşayacaktır. 

One Piece‘i diğer animelerden ayırmak istiyorum. Sadece basit bir shounen animesi olarak değil, dünya sorunlarına fantastik bir sanatla yorumlama olarak bakmak gerekiyor. Yeri geldiğinde ırkçılık, yeri geldiğinde terörizm bazen ihanet bazen dostluk ve insan ilişkileri içeren anime her yetişkin bireyin izlemesi gereken bir yapım. Büyük bir One Piece hayranı olarak Mangaka Eichiro Oda ‘ya olan saygımı ve hayranlığımın çok fazla olduğunu belirtmek istiyorum. 

2. Fullmetal Alchemist : Brotherhood 

Bölüm Sayısı : 64

Yayınlanma Tarihi : 2009

Tür : Aksiyon, Macera, Büyü, Shounen

KONUSU :  

Edward Elric ve Alphonso Elric iki küçük sevimli kardeştirler. Küçük yaşta babaları tarafından terk edilip anneleriyle birlikte kendilerine küçük ve masum bir yaşantı kurmuşlardır. Babalarının büyük bir simyacı olduğunu öğrenen çocuklar simyaya ilgi göstermeye başlarlar. Hayatları olağan şekilde devam ederken annelerini kaybederler. Annelerini geri getirmek için araştırmalara başlayan iki küçük simyacı simya ile getirebileceği bilgisine ulaşırlar. Fakat simyanın altın bir kuralı vardır. Bir şeyler feda etmezsen bir şeyler alamazsın. Annelerini getirmek için simyaya başvuran gençlerden Edward Elric bacağını ve kolunu , Alphonso Elric ise bütün vücudunu kaybeder. Alphonso demirden bir zırha mühürlenirken Edward  oto teknolojiyle kendisine metalden bir kol ve bacakla idare etmek zorundadır. İşin kötü tarafı anneleri de geri gelmemiştir. Tanrının işine karıştıklarını farkeden iki genç yaptıklarından pişman olur ve kaybettikleri vücut parçalarını bulmak için ve simyalarını geliştirmek için uzun bir yolculuğa çıkarlar. 

Fullmetal Alchemist daha önce 2003 yılında yayınlanmıştı fakat orjinal manga içeriğinden saptığı için 2009 yılında Fullmetal Alchemist : Brotherhood olarak tekrar yayınlanmıştır. Animenin komedi sahnelerinin çok komik ve dram sahnelerininde oldukça etkileyici olduğunu belirtmek istiyorum. 

3. Hunter X Hunter 

Bölüm Sayısı : 148 – Hala devam ediyor.

Yayınlanma Tarihi : 2011- Aslında 1998

Tür : Aksiyon, Macera , Shounen

KONUSU : 

Gon küçük bir kasabada yaşayan sevimli ve maceraperest bir çocuktur. Babasını ölmüş olarak bilen Gon, bir gün babasının yaşadığını ve efsanevi bir avcı olduğunu öğrenir. Babasının çocuğunu terk edecek kadar önem verdiği avcılığın ne olduğunu öğrenmek için uzun bir yolculuğa çıkar. Ancak avcılık lisansı aşırı derecede zor bir sınavla alınmaktadır. Öyle zaman olur ki katılan yüzlerce kişiden birisi bile geçemez bu sınavı. Gon sınav esnasında tanıştığı 3 arkadaşla avcılık maceralarına başlar.

Hunter X Hunter gibi yapımlar gerçekten zor geliyor. Hem hikayenin kurgusu hem karakter tasarımı hem animenin kalitesi açısından kusur bulamadığım nadir animelerdendir. Fakat animenin en kötü yanı maalesef mangakası. 1998 yılında yayınlanmaya başlayan anime mangakanın uzun aralar vermesi yüzünden durdurulmuştu. 2011 yılında tekrar başlayan anime maalesef yeniden mangaka sorunu yüzünden askıya alınmış durumda. İnşallah sevgili mangakamızın bel ağrısı bir an önce iyileşir de bizde bu seyir zevki yüksek animeden daha fazla mahrum kalmayız.  

4. Naruto

Bölüm Sayısı : 220 + 471 – Hala Devam Ediyor.

Yayınlanma Tarihi : 1999

Tür : Aksiyon , Macera, Doğa-üstü Güçler 

KONUSU :

Konoha Köyü geçmişte dokuz kuyruklu tilki Kyuubi’nin saldırısına uğrar. Ağır şekilde hasır alan köyü 4. Hokage Kyuubi’yi bir bebeğin içine hapsederek köyü kurtarır. Aradan yıllar geçer içine hapsedilen bebek büyür. Adı Naruto olan bu çocuk köy halkı tarafından dışlanır. Hiç kimsenin sevmediği Naruto yalnız ve kimsesiz olarak büyür. Köylülere inat hayali bir gün Konoha Köyü’nün Hokagesi olmaktır. Okul çağı gelen Naruto Gennin olmak için mücadele etmeye başlar. Sınıf arkadaşlarından sevmediği Sasuke ve hoşlandığı kız Sakura ile birlikte Kakashi’nin önderliğinde Takım 7 ‘yi oluşturur ve gün geçtikçe Hokage olmaya bir adım daha yaklaşır. 

One Piece‘de güncel olduktan sonra bayağı büyük bir boşluğa düşmüştüm. Bir arkadaşımın önerisiyle Naruto‘ya başladım. Gerçekten güzel bir macera animesi. İzlerken belli zaman sonra Naruto ailenizden birisi gibi olmaya başlıyor. Sadece Naruto değil , animenin bir çok karakteri oldukça sevilesi. Özellikle hazırladığı liste haberlerin de Kakashi hep birinci sırada. Sürekli takipçimiz olan okuyucularımız ne dediğimi anlayacaktır. 🙂 

5. Code Geass: Lelouch of the Rebellion

Bölüm Sayısı : 25 + 25 

Yayınlanma Tarihi : 2006 

Tür : Mecha, Macera, Dram, Aksiyon,Shounen

KONUSU : 

Japonya’da hayat olağan şekilde devam ederken Britanya Krallığı ile gerçekleşen savaş sonucu her şey altüst olur. Britanya Krallığı üst düzey teknoloji ile geliştirilmiş silahları Knightmare’ler ile Japonya’yı hezimete uğratır ve topraklarına katar. Artık burada yaşayan Japon halkına 11’ler ve Japonya’ya ise 11. Bölge adı verilir. Britanya Krallığı ile olan karanlık geçmişi yüzünden Lelouch krallığa büyük bir kin gütmektedir. Aslında prens olan Lelouch kız kardeşini de alarak krallıktan ayrılmış ve yaşamına sıradan bir lise öğrencisi olarak devam etmektedir. Birgün arkadaşıyla şehrin sokaklarında gezerken büyük bir kaza olduğunu görür ve olay yerini incelemeye gider. Baygın bir kız gören Lelouch onu kurtarmaya çalışırken Britanya askerleri tarafından yakalanır. Aralarında çocukluk arkadaşının da olduğunu fark eden Lelouch ne yapacağını düşünürken kız uyanır ve ona gizemli bir güç bahşeder. Geass gücü sayesinde oradan kaçmayı başaran Lelouch artık krallığa meydan okuyabileceği güce kavuşmuştur.

Zeka oyunlarının ağırlıkta olduğu anime izleyecek anime bulamayanlar için güzel bir alternatif. Lelouch ve Britanya arasındaki savaş ve arada kahramanlıklar yapan Japon halkı kurgusu tatmin edici 🙂 

6. Gintama

 

Bölüm Sayısı : 265 – 265+

Yayınlanma Tarihi : 2006

Tür : Komedi, Macera , Bilim – Kurgu, Fantastik, Shounen 

KONUSU : 

Edo şehri uzaylılar tarafından işgale uğrar. Halk ne kadar uğraşsa da şehir istilaya uğramıştır. Savaş sırasında bir çok samuray hayatını kaybeder ve uzaylılar istedikleri gibi hareket etmeye başlarlar. Uzaylılar yetmezmiş gibi hükümet de samuraylara kılıç kullanmayı yasaklar. Aradan uzun zaman geçer. Sakata Gintoki’ de artık işe yaramaz samuraylardan bir tanesidir. Bir öğrenci ve bir uzaylı ile birlikte yaşayan Gintoki geçimlerini sağlamak için birbirinden garip işler alır.

Öncelikle söylemek istediğim animenin parodi sahnelerinin çok komik olduğu. Ünlü animelerin hepsine istsinasız göndermeler yapan anime bazen ciddi sahneler barındırsa da hemen akabinde saçma bir sahne yayınlamasıyla ciddi olduğunu düşünmeme engel olur. Farklı bir espri anlayışı ve eğlenceli anime izlemek isteyenler için birebir 🙂 

7. Rurouni Kenshin

Bölüm Sayısı : 95

Yayınlanma Tarihi : 1996

Tür : Dram, Romantik, Shounen 

KONUSU : 

Himura Kenshin bir zamanlar yaptığı inanılmaz suikastlar sebbeiyle Hitokiri Battassai ünvaınını almış ünlü bir kılıç ustasıdır. Geçmişte öldürdüğü insanlar için derin bir pişmanlık yaşayan Kenshin bir daha asla adam öldürmeyeceğine yemin eder ve yaptıklarını telafi etmek için yardıma ihtiyacı olan insanları kurtarmaya başlar. Yolculuğu esnasında küçük bir kaza neticesinde  Kaoru Kamiya ile karşılaşır ve onun bir Dojo üyesi olduğunu öğrenir. Artık bu Dojo’da yaşamaya başlayan ve eski hayatını geride bırakan Kenshin için herşey bu kadar kolay olacak mıdır ?

İzlediğim o kadar kaliteli anime var ki artık bu da onlardan biridir yazacağım zaman kendimi tedirgin hissediyorum 😀 Anime Japon tarihine gerçekten ışık tutan ve Japonya’nın geçmişini çok güzel yansıtan bir anime. Çok kaliteli anime yapımına ilaveten filmleri ve Live Actionları bir o kadar kalitelidir. Her animeseverin kesinlikle kaçırmaması gereken animelerdendir. İzlerken başrölümüzün suikastçi ünlü bir katil olduğuna inanmanız zor olabilir 😀 

8. Death Note 

Bölüm Sayısı : 37

Yayınlanma Tarihi : 2006

Tür : Doğaüstü, Dram, Fantezi, Korku, Polisiye, Psikolojik

KONUSU : 

Yagami Light üstün zekası sayesinde her şeyde çok kabiliyetli olan liseli bir öğrencidir. Ancak bu zekasının kötü yanı üstün olduğunu düşünmesi ve her şeyin ona sıkıcı gelmesidir. Bu suçlar ve kötülükle dolu olan dünya onun için yaşamaya değer bir yer değildir. Bir gün Shinigami‘lerden birisi olan Ryuk sahip olduğu ölüm defterini dünya ya düşürür ve bu defter Light‘ın eline geçer. Defterde ismi yazılan kişinin ölümünü kontrol edebileceğine dair yazılar vardır. Başta ciddiye almasa da yine de küçük bir deneme yapar ve yazanların gerçek olduğunu görür. Bu dakikadan sonra dünya onun için daha eğlenceli bir yer haline gelir.

Anime hakkında söylemek istediğim birinci şey ben L’ciyim 😀 Diğer şeyler ise zeka savaşlarını çok seveceğiniz. İki üstün zeka arasındaki kovalamaca seyir zevki yüksek bir yapım ortaya koyuyor. Yine her animeseverin kaçırmaması gereken yapımlardan birisi. 

9. Attack on Titan / Shingeki no Kyojin 

Bölüm Sayısı : 25

Yayınlanma Tarihi : 2013

Tür : Aksiyon-Dram, Fantastik, Süper Güçler

KONUSU :

Bundan yüzyıllar önce insanlık devler yüzünden yok olmanın eşiğine gelmiştir. Devler insan etiyle beslenen devasa boyuttaki yaratıklardır. Kötü yanları sadece beslenmek değil sadece zevk için insanları öldürmeleridir. 100 yıl önce insanlığın önde gelen isimleri halkını korumak için devlerin aşamayacağı şekilde duvar örerler. 100 yıldır hiç bir dev bu duvarları aşamaz fakat 100 yılın sonunda devasa bir dev ortaya çıkar ve duvarları parçalamayı başarır. Bu köyde yaşayan ve henüz küçük bir çocuk olan Eren‘nin gözleri önünde annesini parçalara ayırarak yer. Bu olaydan sonra devler akın akın insanların yaşadığı bölgeye gelmeye ve her şeyi yakıp yıkmaya başlar . Gözleri önünde öldürülen annesinin acısıyla Eren devlerden büyük bir intikam alacağına dair yemin eder.

Şiddetin ve dramın çok iyi işlendiği animelerden bir tanesi olan Shingeki No Gyojin için öncelikle +16 ibaresini kendimce koymak istiyorum. Eren ve Mikasa‘nın acı dolu geçmişleriyle yüzleşmeleri ve devlerle olan savaşları inanılmaz derecede sürükleyici olarak geliyor karşımıza 🙂 

10. Fairy Tail 

Bölüm Sayısı : 175+102

Yayınlanma Tarihi : 2009

Tür : Aksiyon, Macera, Komedi, Büyü

KONUSU : 

Fairy Tail bir zamanlar dünyanın en iyi büyücü loncasıydı. Geçmişteki gücünü kaybetse de hala daha bir çok büyücünün katılmak istediği loncalardan bir tanesi. Lucy Hertaflia da bu loncaya katılmak isteyen büyücülerden birisidir. Loncaya katılmak üzere yola çıktığında köle tacirlerinin eline düşer ve Natsu Dragneel tarafından kurtarılır. Daha sonra Natsu’nun Fairy Tail loncasından olduğunu öğrenir ve çok istediği Fairy Tail Loncası’na katılır. Kılıç ustası Erza, Ateş büyüsü ustası Natsu, Anahtar büyüsü ustası Lucy ve Buz büyüsü ustası Gray bir grup oluştururlar. Bu grubun başından geçen maceraları konu alan bir anime.

Anime hakkında söylemek istediğim çizimlerinin çok güzel ve komedisinin sağlam olduğu. Zaten mangakası Eichiro Oda’nın asistanı olması sebebiyle daha azını beklemezdim. Eğlenceli , macera dolu ve komik bu animeyi kaçırmamanızı tavsiye ederim 🙂

11. Hajime no Ippo

Bölüm Sayısı : 125

Yayınlanma Tarihi : 2000

Tür : Spor, Dram, Aksiyon 

KONUSU :

Ippo içine kapanıki sessiz ve zayıf bir lise öğrencisidir. Annesiyle beraber balıkçılık yaparak geçimlerini sağlamaktadır. Ippo okulda sürekli zorbalığa maruz kalır. Zorbalık yapan insanlardan nefret eder fakat onu asıl isyan ettiren zorbalığa karşı hiçbir gücünün olmamasıdır. Bir gün yine zorbalığa maruz kalırken bir boksör tarafından kurtarılan Ippo boks sporuna hayranlık duymaya başlar. Kendisini kurtaran boksör Takamura’ya kendisine boksu öğretmesi için yalvarır. Takamura onu teste tabi tutma şartı koyar. Testi geçebilirse boksa adım atabilecektir. Fakat boks onun sandığı kadar kolay değildir.

Ippo küçükken benim gibi Rocky filmini sevenler için harika bir anime. Ben bağımlısı olduğumu söylemek istiyorum. En sevdiğim şey ise boksa sıfırdan başlayan birinin yavaş yavaş nasıl geliştiğini izlemek.Yine diyorum izleyince kendinizi bir anda animeyi bitirmiş olarak bulacaksınız 🙂

12. Trigun

Bölüm Sayısı : 26

Yayınlanma Tarihi : 1998

Tür : Aksiyon, Bilim-Kurgu, Komedi, Dram

KONUSU : 

Dünyanın enerji ve besin kaynakları tükenmek üzeredir ve insanlık bu konuda çaresizdir. Önde gelen bilim adamları bu konuya çözümü enerji  kaynakları bol olan bir gezegen bulmaktır. Bu amaçla çalışmalar sonucu Plant’ları icat ederler. Plant’lar içerisinde yaşanabilir cam kürelerdir ve bugüne kadar insanların geliştirdiği en büyük teknolojidir. Binlerce dondurulmuş insan ve Plant’ları alarak gezegen arayışına çıkan bilim adamları için her şey planladıkları gibi gitmez ve ıssız bir gezegene düşerler.  Gezegene düşen uzak mekiklerinden sadece bir kaçı sağlam iniş yapar ve sadece bir kaç bin insan hayatta kalır. Hayatta kalan insanlar Plant’ların etrafında yerleşim yerleri kurarlar ve burada yaşamaya başlarlar. 

Animeler hakkında çok üzüldüğüm bir gerçek varsa oda eski olduklarından ya da çizimler kötü olduğundan dolayı insanların bazı animelere hakettiği değeri vermemesi. Trigun bunlardan bir tanesi. Aksiyon ve Komedi sahneleriyle size  oldukça eğlenceli bir seyir zevki sunacağını garanti ediyorum.

13. InuYasha 

Bölüm Sayısı : 167

Yayınlanma Tarihi : 2000

Tür : Fantastik,Büyü,Komedi , Aksiyon 

KONUSU : 

Higurashi Kagome tapınakta ailesiyle olağan yaşantısı olan bir kızdır. Bir gün kedisinin kaybolduğunu farkeder ve onu aramak için bahçeye çıkar. Bahçede gizemli bir kuyu gören Higurashi Kagome kedisinin sesinin oradan geldiği farkeder. Kuyuya bakmak için biraz eğilince bir şeytan onu kuyuya çeker ve bir anda kendisini Eski Japonya’da bulur.Başlangıçta nerede olduğunu kestiremeyen Higurashi Kagome karanlık bir ormanda ilerlerken ağaca tutturulmuş şekilde Inu Yasha’yı bulur. Daha sonra etraftaki insanlar tarafından farkedilen Higurashi Kagome insalar tarafından şehrin önde gelenlerinin yanına götürülür. İçlerinden birisi Higurashi Kagome görür görmez kardeşinin reankarnasyonu olduğunu düşünür ve ona Inu Yasha ile ilgili bütün hikayeyi anlatır. Daha sonra Inu Yasha’nın yanına giden Higurashi Kagome kuyuya çekildiği şeytanın saldırısına uğrar. Inu Yasha’yı kendisini kurtarmak için çözer ve Inu Yasha onu kurtarır. Fakat daha sonra Inu Yasha saldırır. Daha sonrası ve nedeni animeye izlemeye bırakalım 😀

Anime yine Japonya geçmişini kaliteli  şekil de sunan animelerden. Aksiyon sahneleri, dram sahneleri ve komedi sahneleriyle fantastik bir anime. Kaçırmayın derim 🙂 

14. Great Teacher Onizuka 

Bölüm Sayısı : 43

Yayınlanma Tarihi : 1999

Tür : Komedi, Ecchi, Okul, Dram

KONUSU : 

Eskiden motorsiklet çetesi üyesi serseri biri olan Eikichi Onizuka‘nın en büyük hayali ” dünyanın en iyi öğretmeni” olmaktır. Bunun için çalışmalara başlayan Eikichi Onizuka zar zor bir okula kabul edilir. Elinden geleni yapan Eikichi Onizuka maalesef zar zor da mezun olur. Sonunda hayalleri gerçekleşmiş ve bir öğretmen olabilmiştir. Hemen büyük bir hevesle işe giren Eikichi Onizuka maalesef hayal kırıklığı ile okuldan atılır. Daha sonra müdürün onu geri çağırmasıyla tekrar okula fırlayan Eikichi Onizuka‘nın hayalinde tatlı bir sınıf yatmaktadır. Fakat yine maalesef ki sorumlu olduğu sınıf okulun en problemli sınıfıdır ve öğretmen kelimesinden nefret eden bir sınıftır. Ama kahramanımız Eikichi Onizuka vazgeçmeyecektir çünkü o dünyanın en iyi öğretmeni olmak isteyen idealist bir gençtir. Artık bu sınıfı birinin adam etmesi gerekmektedir.

Anime komedi sahneleriyle gülmekten karnınıza ağrılar girebilir şahsen Eikichi Onizuka en sevdiğim karakterlerden birisidir. Komedisi sağlamdır yani her animeseverin izlemesi gereken animeler sıralamasında üst sıralardadır fikrimce 🙂 

15. Samurai Champloo

Bölüm Sayısı : 26

Yayınlanma Tarihi : 2004

Tür : Dövüş, Macera , Komedi 

KONUSU : 

Mugen rap dinleyen muzip,kadın düşkünü yaramaz bir hayduttur. Rin ise karizma, ağır başlı, efendi, geleneklerine bağlı bir Rounin’dir. Mugen ve Rin bir gün tesadüf eseri karşılaşırlar. Birbirinden hoşlanmayan bu ikili hemen kavgaya tutuşurlar. Ne kadar çabalasalarda her seferinde berabere biter bu kavga. Bunlar kavgalarını neticelendirmeye çalışırken maalesef yakalanırlar ve idama mahkum edilirler. Bu sırada Fuu ortaya çıkar ve ikisini de kurtarır. Hiç bir şeyin bedava olmadığı bu dünyada tabi ki Fuu’nun da bir isteği vardır. Kendisine birini aramakta yardım etmelerini ister.

 Eski Japonya dönemi ve günümüz modern rap yaşantısını birleştirirseniz ortaya Samurai Champoo gibi harika bir yapım çıkar. Karakterlerin hepsini seveceğiniz kanlı ama sempatik bir anime. İzlerken ben çok eğlendim. Sizinde eğleneceğinizi garanti ediyorum 🙂

16. Shakugan no Shana 

Bölüm Sayısı : 24 

Yayınlanma Tarihi : 2005

Tür : Fantastik, Romantizm, Aksiyon, Doğaüstü Güçler

KONUSU : 

Sakai Yuuji bir gün her zamanki gibi eve giderken etrafında bir tuhaflık farkeder. Etrafındaki hiç kimse hareket etmemektedir. Bir film sahnesini andıran bu olayda aniden bir dev belirir ve hareketsiz insanları yemeye başlar. Olayları daha dikkatli şekilde inceleyen Sakai Yuuji hareketsiz insanları mavi alevler şeklinde görmeye başlar. Bazıları sönmeye yüz tutmuş şeklindeyken bazıları da daha alevli şekilde gözüküyordu. Kendisine baktığında kendisinin de mavi alev olduğunu gören  Sakai Yuuji, devin saldırısına uğrarken kırmızı saçlı , kılıçlı bir kız tarafından kullanılır. Kendisini Flame Haze olarak tanıtan bu kız Yuuji’nin öldüğünü ve alevi sönünce bu dünyadan tamamen yok olacağını söyler. Bu dakikadan sonra kırmızı saçlı kız ve Yuuji canavarlarala birlikte savaşacaktır. 

Güzel bir aksiyon – romantizm izlemek istiyorsanız kaçırmayın derim. Konusu sağlam işlenmiş animelerden birisidir. 

17. Katekyo Hitman Reborn!

Bölüm Sayısı : 203

Yayınlanma Tarihi : 2006

Tür : Aksiyon, Macera, Komedi 

KONUSU : 

Sawada Tsuna Tsunayoshi sıradan hayatına devam eden sıradan bir öğrencidir. Pek becerikli değildir. Bir gün İtalya’dan Reborn adında birisi gelir ve Tsuna‘nın hayatı tamamen değişir. İlk başta bebek zannetiği Reborn onun ünlü bir İtalyan mafyasının 10. nesil patronu olacağını söyler. Reborn, Tsuna‘yı eğitmek için gönderilmiştir. Fakat Tsuna bunun şaka olduğunu zanneder ta ki Dying Will Bullet ile vuruluna kadar. Vurulunca bir cesaret patlaması yaşar ve üstünde iç çamaşırlarıyla hoşlandığı kıza açılmaya gider.

İlk 15 bölüm biraz sıksa da sonradan açılacak ve sizi çok eğlendirecek bir anime. Dediğim gibi ilk bölümlerde biraz saçma gelse de sonradan çok seveceksiniz. İzlerken biraz sabırlı olmanız yeterli 🙂 İzleyecek anime arayanlara ilaç gibi gelecektir.

18. Sword Art Online 

Bölüm Sayısı : 25 + 24

Yayınlanma Tarihi : 2012

Tür : Aksiyon, Macera , Romantik, Fantastik 

KONUSU : 

Sword Art Online adlı bir oyun piyasaya sürülür sürülmez 10.000 oyuncu tarafından oynanmaya başlamıştır. Yanlız insanların oyun hakkında bilmediği gerçek oyunda çıkış seçeneğinin olmamasıdır. Oyuna başlayan oyuncular oyunda kalıp oyunu tamamlamak zorundadır. Eğer ayrılmaya çalışırlarsa gerçek hayatta öleceklerdir. Eğer oyun içerisinde ölürlerse bu da gerçek hayatta ölecekler demektir. Ülke kaosa sürüklenmiştir. Kimse bu büyük soruna çözüm bulamaz ve geriye tek bir seçenek kalmıştır. Oyunu tamamalamak. Kirito oyunun daha önce deneme testlerine katılmıştır ve oyun hakkında bilgi sahibidir. Başlarda hiç bir loncaya katılmayan Kirito, Asuna adında askeri bir birliğin  komutanlığını yapan bir oyuncuyla ortaklık kurmayı kabul eder. Bu saatten sonra Asuna ve Kirito‘nun tek amacı oyunu tamamlayıp gerçek hayata dönebilmektir.

Çoğunuzun izlediğini varsaydığım bir anime fakat izlemeyenler için izlenmesi gerektiğini tekrar vurgulamak istedim. Her ne kadar 2. sezonda biraz hayal kırıklığı yaşatsa da animede ki romantizm ve aksiyonun tam tadında verildiğini düşünüyorum.

19. Soul Eater 

Bölüm Sayısı : 51

Yayınlanma Tarihi : 2008

Tür : Macera, Komedi, Aksiyon

KONUSU :

Anime yöneticiliğini Shinigami‘nin yaptığı silah teknisyenleri yetiştiren bir okulda geçiyor. Okulda ki her öğrenci bir silah teknisyenidir ve hepsinin normalde insan olan ama savaş zamanında güçlü silahlara dönüşen partnerleri vardır. Her öğrenci 99 kötü ruh ve 1 de cadı ruhu toplamak zorundadır çünkü bu seviyeye gelince partnerleri Death Scythe dönüşecektir. Death Scythe en güçlü silahtir ve sadece Shinigami tarafından kullanılabilir. 

Anime çizim kalitesi olarak çok güzel. Bol aksiyon sahnesi ve her karakterin kendine özgü karakteri sizi animeye oldukça bağlıyor. Shinigami deyince öyle ciddi bişey beklemeyin . Çok tatlı bizim yönetici Shinigami 🙂 

20. Fate/ Zero 

Bölüm Sayısı : 13 + 12

Yayınlanma Tarihi : 2011

Tür : Aksiyon, Macera, Fantastik 

KONUSU : 

Shirou Emiya daha çok küçükken ailesini bir yangında kaybeder ve Emiya daha sonra üvey babası Kiritsugu Emiya tarafından evlatlık alınıp büyütülür. Üvey babası sayesinde büyücülük hakkında bilgi sahibidir ve babasının izinden giderek adaletin koruyucusu olmak istemektedir. Çok iyi kalpli ve yardımsever başrolümüz insanlara yardım etmek için canını dişine takar. Yeri geldiğinde

Yine izlemeden geçmeyin dediğim animelerden bir tanesi. Kurgusu ve çizimleri çok güzel. Nasıl bitirdiğiniz anlamayacağınız fantastik animelerden bir tanesi 🙂

21. BLEACH 

Bölüm Sayısı : 366

Yayınlanma Tarihi : 2004

Tür : Aksiyon, Macera, Doğa-Üstü Güçler 

KONUSU :

Ichigo Kurosaki sıradan bir lise öğrencisi – ailesine insan ruhlarını yutmayı amaçlayan bozuk bir ruh olan bir Hollow’a saldırıncaya kadar. O zaman Ichigo’nun ailesini saldırgandan korurken sakatlanan Rukia Kuchiki adlı Ruh Reaper’la tanışır. Ailesini kurtarmak için, Ichigo Rukia’nın güçlerini alma teklifini kabul eder ve sonuç olarak bir Ruh Reaper olur.

Ancak, Rukia güçlerini geri kazanamadığı için, Ichigo’ya, kasabalarına saldıran Boşlukları avlamak gibi göz korkutucu bir görev verilir. Bununla birlikte, savaşında yalnız değil, daha sonra arkadaşlarıyla birlikte – sınıf arkadaşları Orihime Inoue, Yasutora Sado ve Uryuu Ishida – her birinin kendine özgü yetenekleri vardır. Ichigo ve yoldaşlarının yeni görevlerine alışmaları ve birbirlerini savaş meydanında ve dışında desteklemeleriyle, genç Soul Reaper kısa bir süre sonra Hollow’ların insan dünyası için tek gerçek tehdit olmadığını öğrenir.

22. D-Gray Man 

Bölüm Sayısı : 103

Yayınlanma Tarihi : 2006

Tür : Aksiyon, Macera, Doğa- Üstü Güçler 

KONUSU : 

Allen Walker insanoğlunu  Millenium Earl ve onun ölümcül şeytanlıklarından korumak için Black Order ‘da çalışan bir exorcisttir. Allen ve ekibi, Earl‘ın korkunç ordusuna karşı çıkan masum insanları kurtarmak zorundadır. Eğer başarısız olurlarsa masumlar sonsuza dek yok olacaklardır.

Editör Notu : Arkadaşlar muhakkak listede olması gerektiğini düşündüğünüz animeleri yorumlarda bizime paylaşın lütfen. Çünkü listeleri devam şeklinde düzenleyip anime önerileri arşivi yapmayı düşünüyoruz 🙂 

About Tsunade

Küçüklüğümden beri ilgiyle takip ettiğim anime ve manga ile ilgili 2016 yılından beri Figurex sitesinde blog yazıları yazıyorum.

Related Posts

27 thoughts on “Shounen Anime Önerileri !!

 1. Kakarotto dedi ki:

  Dragon ball u göremiyorum shounen animelerin atası diye biliyorum ama listede göremeyince şaşırdım!

  1. Bahar Öz dedi ki:

   İkinci listemize bakarsanız göremediğiniz bir çok animeyi daha görebilirsiniz :
   https://figurex.net/shounen-anime-onerileri-2/

 2. Roy Mustang dedi ki:

  boku no hero academia da güzel bir shounen animedir narutoya benzer tavsiye edilir

 3. Koro-Sensei' in gülüşü: Nirıhıhı dedi ki:

  Ansatsu kyoushitsu aşkımı görememem üzdü. T_T

 4. Mustafa dedi ki:

  Tokyo ghoul , akame ga kill , attak on titan , high school , high school of the dead , danmachi bunlar en güzel animeler . size temin ederim bunları izlerseniz bağımlısı olursunuz.

 5. selin dedi ki:

  Hem shounen hemde shoujo seviyorum ama shoujo bir yerden sonra sıkıyor ( Mesela ookami shoujo to kuro ouji ilk 4 bölüm falan çok güzeldi sonra kız aşkını itiraf etti ve bam anime iğrençleşmeye başladı ve bence kusakabe yi seçmeliydi kesinlikle o salağı değil . Ki neredeyse bütün izleyenler de benim gibi düşünüyor ) ama shounen de hiç sıkılmadan izliyorsun o yüzden shounen daha iyi bence 😀 Ama shoujo daha fazla izledim çünkü 12 – 24 bölüm oluyor genelde ova ve oad ları saymazsak tabii :’D Ellerine sağlık çok güzel olmuş . 🙂

 6. Çekilişi Kazananın Hesabı dedi ki:

  tokyo ghoul ü de ekleyin ve shingeki no kyojin i düzenleyin lütfen

  1. selin dedi ki:

   tokyo ghoul un shounen olduğuna emin misin ?

 7. Eurus dedi ki:

  Anime seven insanlara önereceğim en güzel animeler Re Zero, Overlord ve Boku Dake ga Inai Machi dir. Kesinlikle izlenmesi gereken animeler.

 8. Goku dedi ki:

  Dragon ball ı göremedim listede bir çok animeye ilham kaynağı olmuş bir anime ve anime kahramanlarına öncülük eden Goku olsa çok iyi olurdu.

 9. sea dedi ki:

  Nichijou
  Gin no Saji
  Claymore
  Bakuman.
  Neon Genesis Evangelion
  Kami nomi zo Shiru Sekai

 10. Mert Ördek dedi ki:

  Dragon ball buradaki çoğu animenin öncüsü ve shonenlerin kralıdır burada bulunmaması gerçekten böyle efsane bir animeye saygısızlıktır

 11. 4everOtaku dedi ki:

  Yugioh gibi bir anime nasıl olmaz o listede…

 12. Fatih Kerem Yurtseven dedi ki:

  Magi: The Labyrinth of Magic de olmalı ikinci listenizde

 13. Hakan Özkartal dedi ki:

  One Punch Man, Mob Psycho 100 vb. de ekleni artık listeye.

  1. FigüreX dedi ki:

   İkinci listemde eklemeyi düşünüyorum 🙂 -Tsunade

  1. Hakan Özkartal dedi ki:

   Berserk Seinen değil mi? Shounen’e de uyuyor ama daha ağır bir seri.

   1. FigüreX dedi ki:

    Aynen Bersek’i eklemeyi çok düşündüm fakat seinen yapım diye vazgeçtim 🙂 -Tsunade

 14. Tamer dedi ki:

  Bence Tokyo Ghoul kesinlikle olmalıydı.

  1. FigüreX dedi ki:

   Tokyo Ghoul seinen bir anime ?-Tsunade

 15. metin yıldıran dedi ki:

  kingdom animesini koyabilirsin tarihi ve stratejinin müthiş işlendiği bi anime ve de shounen türünde aynı zamanda. 1. sezon kukla tekniği ile çekilmiş ama 2. sezonda görüntüler düzeliyo daha düzgün bi hale geliyo vede hikayeside küçük çaplı bi hikaye değil yani daha animenin güzelliklerinden göreceğimiz çok fazla şey var 😀

  1. FigüreX dedi ki:

   Öneriler icin çok teşekkür ederim ? -Tsunade

 16. Kaan Sins dedi ki:

  Beelzebub ve Bleach göremedim nedense ama Gintama vs KHR var ya o yeter 😀

 17. Zeynep Bolat dedi ki:

  Ansatsu Kyoushitsu TV :3
  2 sezonu var konusu da ilginç tavsiye ederim ^^

  1. FigüreX dedi ki:

   Teşekkür ederim 🙂 -Tsunade

Bir cevap yazın