Sevgililer Gününe Özel 10 Anime Filmi ile herkese bir kere daha merhabalar,

14 Şubat 2021 itibariyle sevgilim olmadığı için hiç değilse olanlara bir faydam dokunsun ve güzel bir aktivite olsun diye izleyebileceğiniz 10 filmi listeledim. Öncelikle Sevgililer Günü hikayesinden kısaca bahsetmek istiyorum. Efsane o ki ; Roma imparatoru Claudius güçlü bir ordu kurabilmek için erkeklerin evlenmesini yasaklamıştır. Askerin aklının ailesinde olması düşüncesinin orduyu zayıflatacağına inanıyordur. Gençlerin aşık olma hakkının ellerinden alınmasını haksızca bulan Aziz Valentine, imparatordan gizli nikahlar kıyar. Her gizli yapılan olayın bir gün ifşa olması durumunu yaşamak zorunda kalan Aziz, imparatorun emriyle M.Ö. 3. yüzyılda 14 Şubat tarihinde kafası kesilerek idam edilir. Gençlerin birbiri ile evlenmesi için hayatını vermek zorunda kalan bu adamcağızın ölüm tarihi Sevgililer Günü olarak tarihe geçer.

Hikaye gerçek mi değil mi bilmiyoruz. Ama dünyanın bu güne oldukça önem verdiği bir gerçek. Dolayısıyla Sevgililer Gününe Özel 10 Anime Filmi listemize geçelim yavaştan.

Whisper of the Heart (1995)

Sevgililer gününe özel 10 anime filmi

Shizuku Tsukishima, boş zamanlarında şiir okumaktan ve yazmaktan zevk alan 14 yaşında enerjik bir kızdır. Bir akşam kitaplarının ödeme kartlarına baktığında, kütüphane kitaplarının Seiji Amasawa adlı bir çocuk tarafından sık sık kontrol edildiğini fark eder. Merak, Shizuku’yu vurur ve edebiyat sevgisini paylaşan çocuğu aramaya karar verir.

Trende tuhaf bir kedi ile karşılaşan Shizuku, hayvanı takip eder ve sonunda ilginç bir antika dükkanına götürülür ve burada “Baron” olarak bilinen bir kedi heykelciğini öğrenir. Dükkana ilgi duyduğunda, Seiji’yi şaşırtıcı bir şekilde bulur ve ikisi hızla birbirleriyle arkadaş olur.  Ancak Seiji ile ilişkisi büyüdükçe Shizuku bir hedefe doğru çalışmaya kararlı hale gelir. Kalbinin fısıltıları ve Baron’dan ilham alarak kendi potansiyelini ve hayallerini oluşturmaya karar verir.

Kimi no Na Wa (2017) 

Sevgililer gününe özel 10 anime filmi

Mitsuha Miyamizu, Itomori’nin kırsal kasabasında yaşayan bir liseli kızdır. Kırsal kesimde yaşamaktan bıktığı için Tokyo’da yaşamak ister. Aynı zamanda bir lise öğrencisi olan Taki Tachibana, Tokyo’da yaşıyordur ve yakın gelecekte bir şehir plancısı olmayı hedefleyerek mimariye büyük ilgi duymaktadır. Bir gün Mitsuha, yoğun başkentte bir çocuk olarak güne uyanırken, Taki ise kırsal Itomori kasabasında bir kız olarak uyanır. Zaman geçtikçe, ikisi bunların sadece rüya olmadığını, aynı zamanda uykuya daldıklarında bedenlerini değiştirdiklerini keşfeder! 

Kotonoha no Niwa (2013)

Sevgililer gününe özel 10 anime filmi

Tokyo’da yağmurlu bir sabah, hevesli bir ayakkabıcı olan Takao Akizuki, güzel bir bahçede taslak tasarımlar yapmak için dersi atlamaya karar verir. Güzel ama gizemli bir kadın olan Yukari Yukino ile ilk kez burada tanışır. Yeni ayakkabılarını yapmayı teklif eden Takao, yağmur mevsimi boyunca Yukari ile buluşmaya devam eder ve farkına bile varmadan, ikisi sadece birbirleriyle birlikte yüreklerinde saklı endişeleri hafifletebildiklerini fark ederler.

Koe No Katachi (2017)

Sevgililer gününe özel 10 anime filmi

Her zaman can sıkıntısını yenmenin yollarını arayan Shouya Ishida, onu yanlış yerde arar. Yeni sınıf arkadaşı, Shouko Nishimiya adlı işitme engelli yeni transfer öğrenciye zorbalık yapmaya başlar. Shouya, gün geçtikçe düşüncesiz hareketlerinin etkilerinden habersiz Shouko’ya zor günler yaşatır.  Sonunda, bir gün Shouko’nun okuldan ayrılmasıyla  zorbalığa uğramaya başlayan o olur. Yaşattığı acıyı yaşamak onu pişmanlık duygusuna yöneltir. Hatalarını düzeltmeye kararlı olan Shouya, beş yıl sonra artık lisede üçüncü sınıf öğrencisi olarak, Shouko ile tekrar tanışır. Böylece genç bir adamın kurtuluş yolunun hikayesi başlar.

Tenki no Ko (2020)

Sevgililer gününe özel 10 anime filmi

Tokyo şu anda orada yaşayan herkesin normal hızını sonsuza kadar bozan yağmur sağanakları yaşıyor. Bu sonsuz gibi görünen sağanak yağmurun ortasında, kendisini finansal olarak desteklemek için mücadele eden ve küçük ölçekli bir yayınevinde bir iş bulan kaçak lise öğrencisi Hodaka Morishima gelir. Aynı zamanda yetim Hina Amano da kendisini ve küçük erkek kardeşini geçindirmek için iş bulmaya çalışır.

Hodaka, Hina’yı gölgeli adamlardan kurtarmaya çalışıp birlikte kaçmaya karar verdiğinde her iki kader birbirine girer. Ardından Hodaka, Hina’nın tuhaf ama şaşırtıcı bir güce sahip olduğunu keşfeder: Ne zaman dua ederse güneşi çağırma yeteneği. Tokyo’nun olağandışı hava durumu göz önünde bulundurulduğunda Hodaka, bu yeteneğin potansiyelini görür. Tokyo’yu kurtaracak güçtür belki de…

Byousoku 5 Centimeter (2007)

B1 1 1140x570 1 - sevgililer gününe özel 10 anime filmi - figurex anime önerileri

İki kişi birbirini sevip birlikte olmadıkları zaman ne olur? Takaki Toono ve Akari Shinohara çocukluk arkadaşlarıdır. Ancak kontrolleri dışındaki koşullar onları ayırır. Temasta kalmaya söz verirler ve zamanın ilerlemesi aralarındaki mesafeyi genişletse de, anılar zinciri her zaman var olmaya devam eder.

Omoide Poroporo (1991)

Unnamed - sevgililer gününe özel 10 anime filmi - figurex anime önerileri

Taeko Okajima, tüm hayatını Tokyo’da geçiren 27 yaşında, bağımsız bir kadındır. Büyük şehrin telaşından kurtulmak için, hasat sırasında yardım etmek için kırsaldaki ailesini ziyaret etmeye karar verir.

Oradaki trende Taeko, sanki çocukluk benliğiyle bir yolculuğa çıkmış gibi ergenliğin ilk aşamalarındaki bir kız öğrenci olarak anılarını canlı bir şekilde hatırlar. Toshio adında genç bir çiftçi, onu istasyondan alır ve hızla bir arkadaşlık kurarlar. Taeko, kaldığı süre boyunca ailesi ve arkadaşlarıyla güçlü bağlar kurarak, kentsel ve kırsal yaşam arasındaki zıtlıkları, çiftçiliğin mücadelelerini ve zevklerini öğrenir.

Kaze Tachinu (2013)

The wind rises studio ghibli - sevgililer gününe özel 10 anime filmi - figurex anime önerileri

Jirou Horikoshi’nin uzağı görememesi onu pilot olmaktan alıkoysa da, memleketinden tek bir amaç için Tokyo İmparatorluk Üniversitesi’nde havacılık mühendisliği okumak üzere ayrılır: tıpkı kahramanı İtalyan uçak öncüsü Giovanni Battista Caproni gibi. Başkente gelişi, Naoko Satomi adlı genç bir kızın ailesine hizmet eden bir hizmetçiyi kurtardığı 1923 Büyük Kanto Depremi ile aynı zamana denk gelir; Bu feci olay, Japonya’nın II.Dünya Savaşı’nda nihai teslim olmasına yol açan yirmi yılı aşkın sosyal huzursuzluk ve halsizliğin başlangıcına işaret ediyordur.

Kokoro ga Sakebitagatterunda. (2015)

71wnnsiz0nl. Ac sl1097 - sevgililer gününe özel 10 anime filmi - figurex anime önerileri

Jun Naruse, hayatı peri masalları ve mutlu sonlarla renklenen bir sohbet kutusudur. Bununla birlikte, bu hikayelere olan derin inancından etkilenerek,  istemeden babasının ilişkisini açıkladığında kısa süre sonra ailesinin bağını paramparça eder. Naruse, ebeveyninin boşanmasıyla suçlandıktan sonra hayatı için yaralıdır ve pişmanlıkları çok geçmeden bir peri yumurtasına dönüşür.

Şimdi, lisede bile, Naruse’nin konuşması peri yumurtası tarafından kilitli kalır. Konuşmaya çalışmak bile midesinin bükülmesine neden olur. Düşüncelerini kelimelerle aktaramasa da, beklenmedik bir şekilde diğer üç öğrenciyle birlikte bir müzikalde çalmak üzere seçilir: Takumi Sakagami, Natsuki Nitou ve Daiki Tasaki. Naruse, göz korkutucu görevi reddetmek için kulüp odasına gider, ancak Sakagami’nin güzel şarkılarına kulak misafiri olunca fikrini değiştirir.

Belki de peri yumurtası “laneti” şarkı söylemek için geçerli değildir ve belki de Sakagami, başından beri aradığı peri masalı prensidir. Naruse, kalbinin marşını aktarabilecek mi?

Coquelicot-zaka kara (2011)

Fromupon articlelarge - sevgililer gününe özel 10 anime filmi - figurex anime önerileri

Deniz kenarındaki bir limana bakan bir tepenin üzerinde Coquelicot Manor adında bir pansiyon bulunur. Bina ailesi tarafından işletildiği için, Umi Matsuzaki, yatılı arkadaşlarına yemek hazırlamak gibi küçük işletmenin yönetimiyle ilgili birçok görevi yerine getiriyor. Evde olmadığında, şu anda küçük bir krizle uğraşan yerel lisede bir öğrencidir.

Yaklaşan Olimpiyat Oyunları beklentisiyle, sevilen eski bir kulüp binası, modern bir binaya yol açmak için yıkılacaktır. Sonuç olarak, öğrenci vücudunun büyük bir kısmı, bunun olmasını önlemek için yorulmadan çalışarak bir araya geldi. Umi, yavaş yavaş aşık olmaya başladığı Shun Kazama ile arkadaş olduğu yerde, kendisini bu amaç hakkında bilgi yaymak için gazete kulübüne yardım ederken bulur. Ancak Shun, kökenleri hakkında pek bir şey bilmeyen bir öksüzdür ve ikisi çocuğun geçmişine dair ipuçları aramaya başladığında, ikisinin de düşünebileceğinden çok daha fazla ortak yönleri olabileceğini keşfederler.

Sevgililer Gününe Özel 10 Anime Filmi yazımız şimdilik buraya kadar. Daha fazla anime önerileri için BURAYA tıklayınız.

About Tsunade

Küçüklüğümden beri ilgiyle takip ettiğim anime ve manga ile ilgili 2016 yılından beri Figurex sitesinde blog yazıları yazıyorum.

Back to list

Related Posts

Bir cevap yazın