Anime Önerileri

Psikolojik Anime Önerileri !!

Uzun bir aradan sonra nihayet siteye dönebildim. Okulu bitirme, arkadaş düğünleri, misafirler derken uzun zamandır siteyle ilgilenemiyorum. Bu sefer ki önerileri istek üzerine psikolojik anime önerileri listesi olarak hazırlamaya karar verdim. Anime türleri arasında fanların ve bir fan olarak benim en havalı bulduğum anime serileridir kendileri. Zeka oyunları eşliğinde hazırlanan senaryolar izlerken dakika dakika “acaba bu aşamadan sonra ne gerçekleşecek ? ” sorularıyla heyecanla izlediğimiz anime önerilerine lafı daha fazla uzatmadan geçmek istiyorum 🙂 

1. Monster 

Bölüm Sayısı : 74

Yayınlanma Tarihi : 2004

Tür : Dram, Gerilim 

KONUSU : 

Dr. Tenma, Almanya’da oldukça başarılı işlere imza atmış bir cerrahtır. Cerrahi dehası sayesinde hemen gözde haline gelen Dr. Tenma bir gün iki hasta arasında seçim yapmak zorunda kalır. Hastalardan bir tanesi prestijli bir politikacı diğeri ise fakir bir adamdır. Etrafındaki baskı nedeniyle durumu diğeri kadar ağır olmayan politikacıyı seçen Tenma yüzünden fakir adam ölür. Ölen adamın karısının serzenişiyle büyük bir vicdan azabı yaşamaya başlayan Tenma , bir gün yine benzer bir durum da kalır. Yine zengin ve prestijli bir adam ve kafasından vurulmuş bir çocuk. Dr. Tenma bu sefer seçimini çocuktan yana yapar. Fakat bu olay ona biraz pahalıya mal olacaktır. Hastane yönetimi tarafından yetkileri düşürülür, sevgilisi tarafından terk edilir. Fakat başına gelen en kötü şey kurtardığı çocuğun azılı bir katil olmasıdır. Hastahaneden 3 kişiyi öldürerek kaçan çocuğun işlediği cinayet Tenma’nın üzerine kalır. İşin kötüsü çocuk seri cinayetler işlemeye devam eder. Kurtardığı canavarı yok etme görevi büyük bir vicdan azabı çeken Tenma’ya kalır. Tenma’nın bundan sonraki amacı kurtardığı canavarı bulup öldürmektir. 

Eski animelerin verdiği seyir zevkini yeni animeler maalesef ki sağlayamıyor. Yeni dönem çıkan animelerin geneli ergence içerikler içerdiği için eski animelerin değerini daha bir anlar oldum bu günlerde. Monster, senaryosu,kurgusu, karakter tasarımı her şeyiyle gerçekten kaliteli anime izlemek isteyenler için kaçırılmaması gereken bir anime. Özellikle anime içerisinde ki Türk sahnelerini çok seveceğinizi garanti ediyorum. 

2. Death Note

 

Bölüm Sayısı : 37

Yayınlanma Tarihi : 2006

Tür : Gerilim, Doğa- Üstü Güçler, Aksiyon

KONUSU : 

Hayattaki her şeyin kendisine sıkıcı geldiği bir yaşam süren Yagami Light zekası ile göz dolduran  bir lise öğrencisidir. Gün be gün artan suç oranları, cinayetler, hırsızlıklar sebebiyle dünya onun için yaşanmaya değecek kadar ilginç bir yer değildir.Bir gün eve dönerken gökyüzünden üstünde “Death Note” yazan bir defter düşer. Defterin ilk sayfasında “bu deftere kimin ismi yazılırsa ölür”  bir yazı vardır.  Başta ciddiye almasa da sonra denemek için bir suçlunun ismini yazar ve suçlu ölür. Yagami Light‘ın dünyaya yeni bir adalet düzeni getirebileceğine dair fikirleri oluşurken, dünya onun için daha ilginç bir yer haline gelmeye başlamıştır. Peki her şey istediği gibi gidecek midir ? 

Death Note oldukça ses getiren anime yapımlarından bir tanesidir. Geçenler de Hollywood’un el atmasıyla daha da konuşulacak gibi gözüküyor. Ben izlerken oldukça eğlenmiştim ama bir çok arkadaşımdan da olumsuz yorum almışlığım var. Hırsın ve kibirin insanı ne hale getirebileceği hakkında güzel dersler veren bir anime. Ben izleminizi tavsiye ediyorum 🙂 

3. Berserk 

Bölüm Sayısı : 25

Yayınlanma Tarihi : 1997

Tür : Aksiyon, Gerilim 

KONUSU : 

Dünya tarihinin en kanlı dönemlerinden birisi yaşanmaktadır. Savaşlar, katliamlar, açlık dünyanın her yerinde büyük bir sefalet sürmektedir. Yapılan katliamlardan bir tanesi sırasında mucizevi şekilde bir bebek dünyaya gelir ve paralı askerler tarafından evlat edinilir. İsmi Gutts olan bu çocuk küçük yaşlardan itibaren zor bir hayat geçirir. Savaş alanlarında büyümek zorunda kalan Gutts, boyundan büyük bir kılıç taşıyarak büyür. Bir gün evlat edinildiği çete lideri tarafından öldürülmek üzereyken büyüdüğü yerden kaçmak zorunda kalır. Hayatına artık paralı asker olarak devam eder. Bir gün yine bir görevi yerine getirirken Grifith adlı birisi tarafından keşfedilir. İkili bir iddia üzerine dövüşmeye başlar. Kaybeden Gutts artık Grifith’in emrine girmek zorunda kalır. Grifith kendi krallığını kurmaya çalışan oldukça zeki bir liderdir. Başlarda zorlansa da sonra kardeş gibi olan bu ikili için ileride büyük süprizler yaşanacaktır.

Öncelikle Bersek animesi için +18 ibaresini koymak istiyorum. Oldukça ağır kanlı ve cinsellik sahnelerinin yer aldığı bu animeyi oldukça seveceğinizi belirtmek istiyorum. Grifith’in zekası sayesinde yükselmesi ve Gutts’ın ne istediğini bulma çabalarını izlerken bir yandan savaşların ve katliamların gerçek yüzünü sansürsüz bir şekilde karşınıza getiren bir animedir kendileri. 

4. Gungrave 

Bölüm Sayısı : 26

Yayınlanma Tarihi : 2003

Tür : Aksiyon, Dram, Gerilim 

KONUSU : 

Brandon Heat ve Harry MacDowel kardeş denebilecek kadar yakın iki arkadaştır. Suç örgütlerinin hükmettiği bir dünyada, küçük bir çete üyeliğiyle devam eden sıradan hayatları, en acımasız suç örgütü olarak görülen Millennion örgütüne katılmakla tamamen değişir. Harry güç açısından kendini ispat etmek ister. Bu yüzden yapmayacağı fedakarlık yoktur. Millenion örgütünde yükselmek için elinden geleni yaparken Brandon, onun en büyük silahıdır. Fakat bir gün işler öyle bir hal alır ki Brandon, Harry tarafından öldürülür. Peki bu Brandon için gerçekten bir son mudur ?

Gungrave’i izlerken aklımdan en çok şu soru geçmişti : ” Bir insan sadakat için ne kadar ileri gidebilir ? ” . Brandon karakteri hayatınızda izleyip de unutamayacağınız nadir karakterlerden. Onun sadakati sizi bazen yerinizde duramayacak kadar sinirlendirirken bir o kadar da hayran bırakacak. Mangakalar bu kadar onurlu karakterleri hayal edebildikleri için özel insanlar sanırım. Bu arada Berserk ve Gungrave animelerini oldukça benzettiğimi belirtmek istiyorum.

5. Death Parade 

Bölüm Sayısı : 12

Yayınlanma Tarihi : 2015

Tür : Dram, Gerilim 

KONUSU : 

Ölüm hayatın bir gerçeğidir. Her ölümlü er veya geç ölümü tadacaktır. Genelde ölen insanların ya cennete ya da cehenneme gideceğine inanılır ama bu anime de ölen insanlar Decim‘in işlettiği bara gidiyor. Decim , barına gelen insanlara çeşitli ölüm oyunları ile meydan okuyarak , kimin yaşama dönmeyi hakkettiğine veya kimin ölmeyi hakkettiğine dair hükümler veren bir yargıç. Decim‘in ölüm oyunları , insanların içerisinde yatan gerçek yüzlerini ortaya çıkarmaya yöneliktir.

İzlerken gerçekten “Ben olsam ne yapardım acaba? ” diye düşüneceğiniz bir anime. Ölüm oyunları o kadar zor ki , seçimler, gerçek duygular , samimiyet hepsinin sorgulandığı bir anime. Sevgisinden hiç şüphe duymadığınız insanlarla Decim’in oyununa girme cesareti gösterebilir miydiniz ? Ben hala daha emin değilim. Malum insanoğluyuz. 

6. Tokyo Ghoul 

Bölüm Sayısı : 12 + 12

Yayınlanma Tarihi : 2011

Tür : Dram, Gerilim, Seinen 

KONUSU : 

Kaneki Ken kitap okumayı çok seven utangaç ve içine kapanık bir gençtir. Bir gün cafe de oturuken çok güzel bir kız görür. Aynı kitabı okuduklarını farkeden Kaneki, güzel kıza gizlice bakmaya çalışırken kızın ona gülümsediğini görür. Cesaretini toplar ve ona çıkma teklif eder. Teklifi kabul edilen Kaneki heyecanlı şekilde buluşmayı beklerken beklenmedik bir şey olur ve güzel kız ona saldırır. O dakikadan sonra Kaneki’nin hayatı tamamen değişecektir. Hoşlandığı kız Rize aslında bir Ghoul’dur. O sırada tesadüfen gerçekleşen bir kaza yüzünden Kaneki, Rize’nin saldırısından kurtulur fakat ağır yaralanır. İşin kötüsü Rize bu kazada ölür ve organları Kaneki’ye nakil edilir.Kaneki artık yarı insan yarı Ghoul‘dur. Peki hangi tarafı seçecektir?

Tokyo Ghoul yine dünya da oldukça ses getiren animelerden bir tanesi oldu. İzlerken Kaneki’nin, Ghoul olmak ve insan olmak arasındaki gelgitleri, insan eti yerken çektiği vicdan azabı , yaşadığı acı dolu olaylar sizi oldukça etkileyecek. 

7. Mirai Nikki

Bölüm Sayısı : 26

Yayınlanma Tarihi : 2011

Tür : Korku, Gerilim, Aksiyon 

KONUSU : 

Amano Yukiteru arkadaş edinmekte zorlanan bir orta okul öğrencisidir. Tek eğlencesi telefonuna günlük başından geçen olayları kaydetmektir. Fakat kaydettiği telefonun özel bir telefon olduğunun farkında değildir. Bu zamana kadar hayali bir arkadaş olan Deus tarafından 12 kullanıcıya verilen bu özel telefon aslında gelecek hakkında bilgi veren günlüklerdir.  12 telefon kullanıcısının farklı özelliklere sahip telefonları çeşitli gelecekler hakkında bilgi vermektedir. Bir gün Deus , bu 12 kullanıcıyı toplar ve yeni bir tanrı seçileceğini, bu tanrının seçimininde bir oyunla yapılacağını söyler. Deus‘a göre 12 kişi birbirini öldürmeye çalışmak zorundadır. Hayatta kalacak son kişi yeni tanrı olacaktır. 

Anime konusu ve çizimleri açısından seyir zevki yüksek bir anime. Anime ilgili olumsuz yorumum ise Yuno Gasai karakterinin biraz fazla masum gösterilmesi. Baktığımız zaman takıntılı bir ruh hastası olan biri bu kadar sempatik gösterilmemeli. Özellikle anime izleyen kitlenin çoğunlukla küçük yaş grubu olduğunu göz önüne alırsak.

8. Elfien Lied 

Bölüm Sayısı : 13 

Yayınlanma Tarihi : 2004

Tür : Dram, Korku, Gerilim

KONUSU : 

İnsanlar bir derece daha evrim geçirerek Diclonius şeklini alırlar. Kafalarında küçük boynuzu olan bu evrimleşmiş insan türleri dünyaya geldikçe dünya daha tehlikeli bir hal almaya başlar. Çünkü çok güçlü şekilde dünyaya gelen bu varlıklar insan öldürmeye oldukça düşkündürler. Bu yüzden normal insanlar Diclonius‘ları  öldürmeye veya gizli araştırma üssünde saklamaya başlarlar. Küçüklüğünden beri başındaki küçük boynuzlar yüzünden aşağılanan Lucy’de Diclonius‘lardan birisidir. İnsanların onu küçükken dışlamaları ve hor görmeleri yüzünden nefretle büyüyen Lucy seri cinayetler işlemeye başlar. Belli bir müddet sonra yakalanır ve gizli araştırma üssüne hapsedilir. Fakat burası Lucy‘yi tutmaya yeterli olmaz ve arkasında onlarca ceset bırakarak buradan kaçmayı başarır. Daha sonra geçmişten acı dolu izler taşıyan iki kuzenle karşılaşır. Bu dakikadan sonra neler olacaktır ?

Anime kendisine benzer türlerden kalitesiyle ayrılıyor. Hem kurgu hem karakter çizimleriyle size oldukça heyecanlı dakikalar yaşatacağına emin olabilirsiniz. Duygusal kurgu açısından oldukça seviyeli bir anime. Mizah anlayışının pek olmadığı anime daha çok sizi ağlatacak dram sahneleriyle ön planda .

9. Psycho Pass

Bölüm Sayısı : 22

Yayınlanma Tarihi : 2012

Tür : Aksiyon, Bilim- Kurgu

KONUSU : 

Teknoloji dünyasının gelişmesiyle birlikte sadece yaşam standartları değil suç seviyeleri de bir o kadar hızla gelişmektedir. İnsanlık Psycho Pass adlı bir cihaz geliştirmiştir. Bu cihaz insanlardaki suç potansiyelini ölçer , insanları yargılar ve Dominators adlı silahlara bildirir. Dominators ise cihazın belirlediği suçluları infaz eder. Akane Tsunemori özel bir güvenlik okulundan dereceyle mezun olmuş oldukça yetenekli birisidir. Unit 1 adı verilen Dominators’leri kontrol eden ekibin başına getirirlir. Fakat aslında insanlar silahları değil , silahlar insanları kontrol ediyordur. İnsanoğlunun kendi eliyle yarattığı teknoloji yine onun en büyük düşmanı olacaktır.

Eğer aranızda George Orwell’ın 1984 kitabını okuyanlar varsa bu animeyi daha bi seveceklerdir. Teknolojinin gelişmesi harika fakat insanlar hiç bir şeyin dozunu ayarlayamadıkları gibi teknolojinin de ayarlayamadılar. Hepimizin gelişen teknolojiler tarafından kontrol edilen kuklalar haline geldik. Senaryosunu yazan mangaka için “siz insan değilsiniz” ibaresini kullanmak istiyorum 🙂 

10. Neon Genesis Evangelion

Bölüm Sayısı : 26

Yayınlanma Tarihi : 1995

Tür : Mecha, Bilim – Kurgu, Dram 

KONUSU : 

2015 yılında, dünya yıkımın eşiğinde duruyor. İnsanlığın son umudu, Birleşmiş Milletler altındaki özel bir ajans olan Nerv’in elinde, ve Dünya’nın harabesini haber veren Melekler’i devirme yeteneğine sahip Devasa Makineler adlı Dev makinelerin elinde. Organizasyonun başkanı Gendou Ikari, Evangelistlerle senkronize olabilecek ve gerçek potansiyellerini gerçekleştirebilecek uyumlu pilotlar aramaktadır. Bu defansif çabaya yardımcı olmak yetenekli personel Taktik Operasyonlar Müdürü Misato Katsuragi ve Baş Bilim Adamı Ritsuko Akagi’dir.

Yıllarca ilk kez babasıyla yüz yüze kalan 14 yaşındaki Şinji Ikari’nin ortalama hayatı, Nerv’in derinliklerine ve yeni bir kadere dönüştüğü zaman geri dönülemez bir şekilde değişti – o, Evangelion’un pilotu olmalıydı. Birlik-01, insanlığın kaderini omuzlarında.

Hideaki Anno tarafından yazılan, Neon Genesis Evangelion bir efsane olacak genç bir çocuğun bir kahramanlık hikayesi. Fakat bu psikolojik dram ortaya çıktığında, büyük resmin altındaki antik sırlar yüzeye kabarcıklaşmaya başlar …

Bu animeyi daha izlemedim ama hakkında efsane yorumlar duydum. Listeme eklemek istedim çünkü Transformers serisinin yönetmeninin de hayran olduğu inanılmaz bir bilim kurgu şeklinde duyumlarım var. Bende sizinle birlikte izleyip yorumlamak istiyorum. Bu yüzden yukarıdaki aldığım konu yazısı alıntıdır.

11. The Tatami Galaxy 

Bölüm Sayısı : 12

Yayınlanma Tarihi : 2010

Tür : Gizem, Romantizm

KONUSU : 

Bir sonbahar akşamı yalnız üniversite 3. sınıf öğrencisi Shimogamo Shrine bir ramen standında kendisinin yarı tanrı olduğunu iddia eden bir adama çarpar. Bu adamla karşılaşmadan önce hayatını en yakın arkadaşı Ozu ile birlikte çiftleri ayırmaya çalışmakla geçirmiştir. Bu hortlak görünüşlü adam hayatını gerçekten sefil bir şekilde yaşıyor gibi görünmektedir. Üniversite hayatının geri kalanını en güzel şekilde geçirmek isteyen kahramanımız bu yarı tanrıdan bir dilekte bulunur.

Diğer psikolojik animelerden ayırmak istediğim bir animedir kendileri. Konusunu biraz kafa karıştırıcı şekilde anlatmak istedim keza anime sizi oldukça düşündürecek bir içeriğie sahip. Animeyi izlerken gerçekten sanat yapımı izler gibi hissedeceksiniz. Üniversite hayatını , aşkını, arkadaşlıklarını çok farklı bir tarzda izleyeceksiniz. Diğer psikolojik animelerden farklı olduğunu anlayacaksınız. Nedense bu anime hakkında sürekli gizemli konuşmak istiyorum 😀

12. Touhai Densetsu Akagi

Bölüm Sayısı : 26

Yayınlanma Tarihi : 2005

Tür : Seinen, Oyun, Gerilim

KONUSU : 

Nangou kumarda yetenekli birisidir. Bir gün yine kumar oynarken oyun esnasında çok sıkışır. Üstelik oldukça da borçlanmıştır. Bu durumdan nasıl kurtulacağını düşünürken aniden kumar oynadıkları odanın kapısı çalar. Kapıda yağmurdan sırılsıklam olmuş bir genç vardır. Bu genci tanıdığını söyleyerek o anı masadan kaçma fırsatı olarak değerlendirir. Yeniden oyuna başlarken çocuktan garip bir cümle duyar ve hamlesini değiştirir. Bu sayede oyunu kazanır. O dakikadan itibaren çocuğun özel biri olduğunu farkeder. Bundan sonra kendisi yerine çocuğu oyunlara sokacaktır.

Yine kıymeti bilinmeyen animelerden bir tanesi ile daha karşı karşıyayız. Hayır bu kadar kaliteli yapımlar varken saçma sapan animelerin popüler olması bazen o kadar sinir bozucu olabiliyor ki.

About Tsunade

Küçüklüğümden beri ilgiyle takip ettiğim anime ve manga ile ilgili 2016 yılından beri Figurex sitesinde blog yazıları yazıyorum.

Related Posts

3 thoughts on “Psikolojik Anime Önerileri !!

 1. Tarık Polat dedi ki:

  Akagi yerine Kaiji olsa daha iyi olurdu

 2. sea dedi ki:

  Fukumoto Nobuyuki’nun yaptığı her seri psikolojik olarak sağlam olmakla birlikte dediğiniz gibi değeri bilinmiyor.
  Neon Genesis Evangelion bu seri bir başyapıt yapıldığı yıl ve görsel kalitesi göz önüne alındığında harika bir iş mangasını da okumanızı öneririm.
  Elfien Lied serisi çok güzel olmasına karşın hatırladığım kadarı ile mangasının belli bir kısmına kadar geldi bakalım mangası çeviriliyor.
  Mirai Nikki mangası bir tık önde olan serilerden mangasında her ne kadar bayağı bir kan kopan uzuvlar olsa da manga da daha iyi yansıtıldığını söyleye bilirim.
  Tokyo Ghoul mangasını okuyun…
  İlk üç için olumsuz yorum yapmak ne mümkün, (belki berserkin mangasını okuyun denebilir) ilk üç efsanelerin efsaneleri

  1. Tsunade dedi ki:

   Teşekkürler 🙂 yorumlarına bayıldım bu arada 🙂

Bir cevap yazın