Listeler

Oyasumi Punpun – Manga Tanıtım ve İnceleme

32

Oyasumi Punpun – Selamlar, ben Zaknafein. Bundan sonra Anime ve Mangalar üzerine inceleme ve tanıtım yazıları yazacağım. İlk yazımı benim için diğer mangalar arasında apayrı bir yeri olan Oyasumi Punpun üzerine yazmaya karar verdim. Yazı boyunca mangayı birkaç başlık altında inceleyeceğim.  

 

Tür: Drama, Slice of Life, Psychological, Seinen

Mangaka: Inio Asano

Cilt ve Bölüm Sayısı: 13 Cilt ve 147 Bölüm.

MyAnimeList Puanı: 9.04

 

Konusu; 

Punpun, Japonya’da yaşayan sıradan bir çocuktur. Fakat bir gün babasının annesini hastanelik etmesi ile masumiyet yaşları son bulmuştur. Dayısı ona bakarken, Punpun yetişkin olmaya doğru ilerler. Onu iyi veya kötü olarak etkileyen sarsıcı olaylarla karşılaşır ve bu olaylar onda yetişkin olmanın ne demek olduğu sorusunu uyandırır. 

 

Karakter Gelişimi; 

Başlangıçta manga tuhaf bir kara mizah üzerinde dursa da, Oyasumi Punpun okuyabileceğiniz en iç karartıcı ve gerçekçi mangalardan birisidir.

Oyasumi Punpun, Japonya’da yaşayan Punpun adında sıradan bir çocuğun ilkokul yıllarından yirmili yaşlarına kadar süren olgunlaşmasını ve gelişimini anlatıyor. Oyasumi Punpun’u bu kadar özel kılan şey ise, Punpun’un ve çevresinin etrafını saran ağır ve sarsıcı psikolojik olaylar.  

Manga boyunca Punpun ve ailesi basit birer kuş olarak karikatürize ediliyor. Punpun başlarda ailesi gibi sıradan bir kuş olarak çizilirken, içinde yaşadığı psikolojik bunalımlar ve sorgulamalar sonucunda karakteri ve dünyaya bakış açısı değiştikçe çizim şekli de değişiyor. Ancak hatırlanması gereken önemli bir şey var; ailesi ve arkadaşları Punpun’u normal bir insan olarak görürken, sadece okuyucuya bu şekilde yansıtılıyor. 

Bana kalırsa Inio Asano’nun Punpun’u ve ailesini bu şekilde tasvir etme fikri dahiyane bir fikir. Çünkü Punpun’un yaşadığı değişim ve gelişimleri okuyucuya aktarma konusunda çizimler çok büyük bir rol oynuyor.

Punpun büyüdükçe karşılaştığı olaylar sonucunda değişiyor, gelişiyor ve sorgulamaya başlıyor. Karakterlerin değişimi ve psikolojisi okuyucuya öylesine iyi yansıtılılıyor ki kendinizi Punpun’un yerine koyup sorunlara onunla birlikte çözüm aramaktan kendinizi alıkoyamıyorsunuz.

Elbette Manga sadece Punpun’un üzerine odaklanmıyor, aksine Punpun’un ailesine, çocukluk arkadaşlarına, ve bazı yan karakterlere de derinlemesine değiniyor. Öyle ki bazen yan karakterleri Punpun’dan daha fazla benimsemenize neden oluyor. Ayrıca manga boyunca 1-2 yan karakterin birkaç chapter boyunca katıldığı yan hikayelerle de karşılaşıyoruz. Fakat bu hikayeler de en az ana hikayenin olduğu kadar kaliteli, özenilmiş hikayeler ve okuyucuyu sıkmıyor. 

 

Karakterler; 

Pek çok anime ve manga çoğu zaman sempatik karakterler yaratmaya çalışır. Veya başta öyle olmasa bile hikaye ilerledikçe karakterleri izleyiciye sevdirmeye çalışır. Fakat Oyasumi Punpun, bunun tam tersidir. Karşılaştığınız bir karakteri ya seversiniz ya da nefret edersiniz. Inio Asano size karakterleri kazandırmak için hiçbir şey yapmaz. Karakterler son derece gerçekçi tasarlanmış ve her birinin dünyaya bakış açıları birbirinden farklı. Okuyucuya, hiçbir akılda kalıcı özelliği olmayan ve sırf karakter olsun diye yaratılmış karakterlerden çok, kendi fikirleri, felsefeleri ve amaçları olan gerçek birer karakter gibi hissettiriyor. Hikayenin geçtiği uzun zaman çizgisi, yan karakterlere de gelişmek için zaman tanıyor ve Inio Asano yer yer okuyucuya değiştiklerini fark ettiriyor. 

 

Hikaye; 

Hikaye Punpun’un ilkokul hayatı ile başlar. Sevdiği kız okuldan yeni ayrılmıştır, fakat kısa süre sonra Aiko Tanaka isimli yeni bir kız sınıfa transfer öğrenci olarak gelir ve Punpun, Aiko’ya ilk görüşte aşık olur. Aiko’ya olan hisleri yavaş yavaş gelişmeye başlarken, Punpun arkadaşlarıyla takılan ve ergenliğe yeni yeni adım atan sıradan bir çocuktur. Punpun’un arkadaş grubu, gözlük takan ve iyi bir çocuk olan Shuntarou Harumi, ailesiyle sorunları olan ve suçlu bir çocuk olan Seki Masumi, küçüklüğünden beri ” kaka tanrısı ” adını verdiği bir tanrıyı görebilen ve Sekiyle yakın arkadaş olan Shimizu Koh’tan oluşur. 

Toplamda yaklaşık 6 erkek çocuk, erotik dergiler toplamaktan, cesaret denemeleri yapmaktan ve zamanlarını harcayarak eğlenmekten zevk alan ortalama bir gruptur. 

Hikaye’yle ilgili daha fazla şey anlatmayacağım çünkü bu mangadan yiyebileceğiniz bir spoiler alacağınız zevki büyük oranda düşürecektir. Hikaye, daha önce bahsettiğim gibi geniş bir zamanı kapsamakta ve ilkokul dönemleri bu zamanın sadece çok küçük fakat bir o kadar önemli bir kısmı.

 

Çizimler; 

Çizimlere gelirsek, Punpun’u okuyucuya farklı gösterme fikri, gerçek duygularını okuyucuya gerçekte hissettiği gibi aktarmanın harika bir yoludur. 

Diğer karakter tasarımlarına gelirsek, Punpun’un ailesi ince ve uzun bacaklı kuşlar olarak çizilmiştir. Sıradan insanlar genelde normal çizilirler fakat Inio Asano, karakterlerin nasıl hissettiğine bağlı olarak onları ekstra güzel veya çirkin olarak çizebilir. Örneğin; Shimizu genelde burnundan akan sümükle çizilirken, bazı zamanlarda zeki bir şekilde çizilmiştir. 

Ayrıca manga diğer seinen serilerin çoğunda olduğu gibi bazı yerlerde çıplaklık içeriyor, fakat bu yalnızca olayların karanlığını arttırmak ve izleyiciyi etkilemek için kullanılıyor. 

Arka plan ve Çevre tasarımları ise kusursuza yakın. Çocukluktan yetişkinliğe kadar geçen uzun zaman boyunca tek bir karede bile arka plan çizimleri gelişigüzel çizilmemiş, çoğu manganın aksine başından sonuna kadar kalitesini korumakta. Inio Asano bazen mangada daha önce kullanılmış arka plan çizimlerini sadece öndeki karakterleri ve olayları değiştirerek tekrar karşınıza çıkarıyor. Normalde tekrar eden arka plan çizimlerini sevmem, fakat Inio Asano bunu sahnelerin önemini arttırmak ve psikolojiyi doğru yansıtmak için kullanıyor. 

 

Kimler Okumalı/Okumamalıdır? 

Oyasumi Punpun’un belirli bir hedef kitlesi var. Her ne kadar bu kitle kendi içinde izleyicisini ayırt etmese de eğer bu kitlenin dışındaysanız, Psikoloji, Dram, Slice of Life gibi türleri izlemeyi sevmiyorsanız, ağır ilerleyen yapımlar hoşunuza gitmiyorsa veya güçlü ve dominant karakterlerden hoşlanıyorsanız yüksek ihtimalle Oyasumi Punpun size sıkıcı gelecektir. 

Bunun aksine dediğim türde yapımlardan hoşlanıyorsanız Oyasumi Punpun sizi sonuna kadar tatmin edecektir.

Diğer manga önerileri için tıklamanız yeterli.

About Muhammet Şahin

Selamlar ben Muhammet, 19 yaşındayım. Yaklaşık 5 yıldır anime izliyor ve 1 yıldır da manga okuyorum. Favori animem Ergo Proxy, favori mangam da Oyasumi Punpun.

Related Posts

Bir cevap yazın