Anime Tanıtımları

Ookami Kodomo No Ame To Yuki Tanıtım ve İnceleme

754ed31eaf7d206d4b47aad2afe30aad 9JlY85T2PZViublirynmlmhxMcqT

Ookami Kodomo No Ame To Yuki Tanıtım ve İnceleme herkese bir kez daha merhabalar,

Animeyi film olarak izlemeyeli uzun zaman olmuştu. İyi ki  bu farklılığı yapıp izlemişim. Harika vakit geçirdiğim animelerden bir tanesi olan Ookami Kodomo No Ame To Yuki şiddetle tavsiye edeceğim bir seri. Daha fazla lafı uzatmadan incelmesine geçelim.

Ookami Kodomo No Ame To Yuki (Wolf Children)

Tür : Dram, Romantizm, Fantastik

Yayın Tarihi : 2012

Bölüm Sayısı : 1

Konusu :

Çalışkan bir üniversite öğrencisi olan Hana, gerçek bir öğrenci olmasa da üniversitenin derslerinden birine katılan gizemli bir adama aşık olur. Bu adamla masum bir aşka yelken açan Hana, bir dolunay gecesinde, birlikte olduğu adamın hayatta kalan son kurt adam olduğunu öğrenir. Buna rağmen, Hana’nın sevgisi güçlü kalır ve ikisi de sonunda bir aile kurmaya karar verir.

Hana iki sağlıklı çocuk doğurur. Yağmur sırasında doğan Ame ve kar yağışı sırasında doğan Yuki. İki çocuk da babalarından miras kalan bir özellik olan kurtlara dönüşme yeteneğine sahiptir. Ancak, çok geçmeden, sevgilisinin ani ölümü Hana’nın hayatını mahveder. Hana artık iki kurt çocuğuyla zor bir hayata başlayacaktır.Vahşi huylu çocuklarını yoğun nüfuslu bir şehirde yetiştirmenin stresi, kimliklerini bir sır olarak saklamaya çalışma, parasızlık Hana’yı kimselerin yaşamadığı kırsal bir bölgeye taşınmaya iter. Wolf Children, affetmeyen modern bir dünyada bekar bir anne olmanın getirdiği zorluklar hakkında iç açıcı bir hikayedir.

Editör Gözünden

Ookami kodomo no Ame to Yuki (The Wolf Children), Japon senarist, yönetmen ve animatör Mamoru Hosoda’nın 2012 yapımı animesi. Hem yönetmenliğini hem de senaristliğini üstlenmiştir. Animenin prömiyeri Fransa’da yapılmıştır.

Başrol de kurt özelliğine sahip iki çocuğun olması sizi yanıltmasın. Animenin o kadar ince mesajları var ki, bunları çocukların yakalaması ne yazık ki mümkün değil. O yüzden her yetişkinin yüzünde gülümseme ve endişe ile izleyeceği harika bir anime. Bir kere çocuk sahibi olmak isteyen her yetişkin bireyin bu animeyi izlemesi gerektiğini düşünüyorum. Hana’nın iki küçük sevimli kurtla olan zorlu yetiştirme süreci, anne baba olmak isteyen herkese, çocuk yetiştirmenin ne kadar büyük bir sorumluluk olduğu mesajını net bit şekilde veriyor. Diğer verdiği büyük mesaj ise çocuğunuzun sorumluluğu ne kadar büyük olursa olsun eğer anne iseniz o güçlü sorumluluk sizi yıldırmıyor. Anneliğin kutsallığını ve zorluğunu bu kadar güzel işleyebilecek yapım sayısı fazla değildir diye düşünüyorum.

Filmin en çarpıcı özelliği nedir diye soracak olursanız pedagojik yönü derim. Yani Hana’nın çocuk yetiştirirken yaptığı seçimler. Yarı kurt yarı insan iki çocuğu olan bir kadın çocukları kurt olarak mı yoksa insan olarak mı yetiştirmeli? Hana’nın bu konuda çocuklara sunduğu özgürlük ve seçimlerini özgürce yapabilmeleri göğüslemek zorunda kaldığı her zorluk. Pedagoji açısından da güçlü mesajlar veren harika bir yapım kısacası.

Özetle sakin, sessiz , sevimli bir yapım Ookami kodomo no Ame to Yuki (The Wolf Children). İzlerken Hayao Miyazaki yapımlarının havası vardı. Olaylar sakin, gerçekçi ve yavaş ilerliyor. Bu size animenin sürükleyiciliğinin az olduğunu düşündürmesin. İşleniş oldukça başarılı. İzlerken sıkılmıyorsunuz. Zaten çizimler o kadar güzel ve yumuşak ki izlerken size yüksek bir seyir zevki sunuyor. Özellikle manzaralar harika. Ame ve Yuki de bütün sevimliliğiyle sizi büyülüyor. Özellikle mobilyaları kemirdikleri sahneye bayıldım. Animasyon konusunda takıntılıysanız gönül rahatlığı ile izlenecekler listenize alabilirsiniz. Animasyonun başarısı adına buraya tanıtım videosunu bırakıyorum:

Eleştiri Zamanı

Eleştirilecek nokta nedir diye soracak olursanız animenin finali derim sanırım. Birazcık yarım kalmışlık hissi var. Özellikle Ame ve Yuki’nin geleceği için kapı biraz açık bırakılmış. Mangası için biraz araştırma yaptığımda filmin bittiği noktaya kadar ki bölümlerini bulabildim. Merak ettiğim konularda yanıt alamamak birazcık tatminsizlik hissi oluşturmadı desem yalan olur.

Ookami kodomo no Ame to Yuki (The Wolf Children) için söyleyeceklerim şimdilik bu kadar. Daha fazla tanıtım için Buraya tıklayınız.

 

About Tsunade

Küçüklüğümden beri ilgiyle takip ettiğim anime ve manga ile ilgili 2016 yılından beri Figurex sitesinde blog yazıları yazıyorum.

Bir cevap yazın