Manga, Listeler

Mutlaka Okunması Gereken Mangalar 1!

Merhaba arkadaşlar,

Ne yazsam diye uzun süre düşündükten sonra manga okumak isteyen veya okuyacak yeni manga arayan arkadaşlar için okuduğum mangalardan öneri listesi hazırlamaya karar verdim. Sizin popüler mangalarınızı yorumlarda belirtirseniz sevinir ve eğer okuduysam bir sonraki listeye eklerim 🙂

 

Dragon Ball

dragon ball manga ile ilgili görsel sonucu

Tür: Macera, Komedi,Dövüş sanatları, Bilim fantazisi,Shounen

Cilt Sayısı: 16+

Animesi Var Mı: Var

Anime Mi Manga Mı: Bence hem çizimleri hem de bölüm sayısı ve ayrıntı açısından manga.

Devam Ediyor Mu: Evet

 

Konusu:

Goku ormanda küçük kulubesinde ölmüş olan büyük babası Son Gohan’ın bıraktığı dört yıldızlı ejder topunu saklayarak yaşamaktadır. Aslında Goku dört yıldızlı ejder topunun büyük babası olduğunu düşünmektedir.Bir gün ejder toplarını arayan ve toplayan Bulma adlı kız Goku’ya topların büyüsünü anlatır. “Yedi tane ejder topu varmış.İçlerinde bulunan yıldızlar sayesinde pırıl pırıl parlarlarmış. Birden yediye kadar hepsini toplarsan ve doğru ilahiyi söylersen,Ejder Shenlong gelir ve herhangi bir isteğini yerine getirirmiş.Fakat yalnızca bir tanesini…”Bunun üzerine Bulma ve Goku bol komedili ve aksiyon dolu bir maceraya atılırlar.

dragon ball manga characters ile ilgili görsel sonucu

YORUM:

İlk başlarda absürd ve saçmadan sapan espirilerle gönlümde taht kuran ve daha sonra da ciddi bir dövüş serisine dönüşen, çizimleri ve konusuyla beni büyüleyen bir manga. Son olarak manganın, okuyucular tarafından gelen mektuplara göre hikayenin değiştirilmesi çok iyi bir özellikti bence.

İyi Yanları:

Karakter tasarımları harikadır. Espri anlayışı her zaman çok hoşuma gitmiştir. Mangadan dövüşlerin tadını alabilirsiniz. Dövüş kısımları çığır açmıştır. Goku gibi en kült manga karakterlerinden birini barındırır. Her ne kadar Çin Edebiyatı’ndan esinlenmiş olunsada, orjinal bir hikayesi var ve kurgusuda çok iyi. Ayriyetten ilk ciltlerde Goku’nun yeni yeni dünyayı tanıması ve tanırkende başından absürd olayların geçmesi insanı çok güldürüyor.

Kötü Yanları:

Bence yok 🙂

Sonuç:
Sonuçta kesinlikle okunması gereken bir başyapıt. Hem gülmek isteyenler, hem de sıkı bir dövüş mangası okumak isteyenler, kesinlikle bu mangayı okudukları için pişman olmayacaklardır.

 

Slam Dunk

slam dunk manga ile ilgili görsel sonucu

Tür: Spor, Okul,Komedi,Drama

Cilt Sayısı: 31

Animesi Var Mı: Var

Anime Mi Manga Mı: Bence hem çizimleri hem de bölüm sayısı ve ayrıntı açısından manga.

Devam Ediyor Mu: Hayır

 

Konusu:

Hanamichi Sakuragi, sürekli kavga eden, sürekli aşık olan ve de sürekli ret edilen, liseli bıçkın bir delikanlıdır. En son aşık olduğu Haruko Akagi, tarafından da ret edilir. Ama Haruko, Hanamichi’yi neden ret ettiğinin açıklamasını da yapar. Basketbol klübünden biriyle çıkmak istemektedir. Sevdiği kızın kalbini kazanmak ve onunla çıkmak için, o zamana kadar amatör olarak yaptığı dövüş sporlarından başka sporla ilgilenmemiş Hanamichi, basketbol klübüne katılmaya karar verir.

slam dunk manga ile ilgili görsel sonucu

YORUM:

İçinde dostluk,zafer,kaybetmenin acısı ve sonrasındaki büyüme evresi ve en sevdiğim yanı deli dolu bir çoşku ve komedi. Kısacası herşeyi bulabileğiniz bir manga. Öyle anlar geliyor ki içinizdeki o coşku manga okurken sizi alıp götürüyor.

İyi Yanları:

 • Bir kere ana karakterimiz çok marjinal. Basketbola yetenekli olan ancak çokta akıllı olmayan bu dahi çocuk hiç beklenmedik yerlerde yaptığı hareketlerle bazen sizi gülmekten yerlere yatırıyor,bazen ellerinizi havaya kaldırıp sevinç çığlığı atmanıza neden oluyor. Kısacası bu adam gerçekten bir ‘Tensei’
 • Asıl basketbol takımımı oyucuları ve diğer oyuncularda çok yerli yerinde olmuş. Özellikle Shohoku takımı oyuncuları birbirleriyle o kadar iyi anlaşamasalar da maçlardaki kazanma arzuları ve o anda çıkan dostani görüntüler sizleri alıp götürüyor. Ben özellikle birbirinden nefret eden Hanamchi Sakuragi ile Kade Rukawa’nın maç esnasında birbirlerini gaza getirmek ve oyuna adapte etmek için söyledikleri iğneleyici sözleri ve sonrasında yaşananlara bayılıyordum.
 • Sakuragi Hanamichi’nin yaptığı hareketler sizi gerçekten güldürecektir.
 • Çizimler gerçekten süper ötesi. O kadar anlaşılır ve akıcı bir çizime sahip ki bundan daha iyi çizilecek bir spor mangasının olacağını sanmıyorum.

Kötü Yanları:

Bana göre kötü yanlardan biri seride,bazen yok artık Lebron James denilecek olaylar oluyor. Örneğin; oyuncuların lise seviyesinde olmasına rağmen NBA’den yukarı bir seviyede rahatça smaçlar yapmaları. Bu da gerçekçilik hissini bozuyor. Ama bence en kötü yan,ki bu konuda spoiler vermek istemiyorum,serinin sonunun seriye yakışmayacak biçimde kötü bitmesi,okuyunca bunu anlayacaksınız.

Sonuç:

Basketbolu seviyorsanız daha da sevdirecek bir manga mutlaka okuyun.

 

Fullmetal Alchemist

fullmetal alchemist manga ile ilgili görsel sonucu

Tür: Aksiyon, Macera, Komedi, Drama, Fantazi, Sihir, Shounen, Askeri

Cilt Sayısı: 13

Animesi Var Mı: Var

Anime Mi Manga Mı: Bence ikiside

Devam Ediyor Mu: Hayır

 

Konusu:

“İnsan bir şeyleri feda etmeden hiçbir şey elde edemez,
Bir şeyi elde etmek istiyorsan ona eş değerde bir şey sunmalısın,
Bu simyanın eşdeğer değiş-tokuş prensibidir.”

Elric kardeşler Edward ve Alphonse ölen annelerini diriltmek için simyaya başvururlar. Ama insan ruhu ile değiş-tokuş yapılacak eş değerde bir şey bulunmamaktadır. Deney sırasında büyük kardeş Edward bacağını, küçük kardeş Alphonse ise bedenini kaybeder. Edward elindeki son çareyi kullanıp Al’ın ruhunu bir zırha bağlamayı başarır ama bu esnada da kolunu kaybeder. İki kardeş annelerini diriltmenin imkansız olduğu büyük kayıplardan sonra anlar. Automail sayesinde mekanik uzuvlarına kavuşan Ed, kardeşine olanların kendi suçu olduğuna inanır. Al’ın bedenini geri almak ve simyayı daha da iyi öğrenmek için Elric kardeşler evlerini yakıp bir yolcuğa çıkarlar.

İlgili resim

YORUM:

Hikaye bol aksiyonlu ve artistlik dolu simya savaşları bölümleri içeriyor. O dolu dolu ve nefes nefese durum arasında espirilerin çok güzel oturduğunu düşünüyordum. Ayrıca her karakterin komik sahnelerinin olması fazla çok iyi olmuştu. Özellikle Edward’ın yüz ifadeleri beni benden almıştı. İki kardeş arasındaki bağ çok güçlü ve bunu ilk sayfadan itibaren size gösteriyor yazar. Doya doya gerçek kardeş sevgisini yaşıyorsunuz hikaye boyunca. Yeri gelip Alphonse Edward’a abilik tasladığında siz de onunla eğleniyorsunuz, Edward Alphonse’ye bir şey olacak diye korkarken siz de onunla titriyorsunuz. Duygu aktarımı gerçekten çok güçlü ve etkileyici. Karakter skalası o kadar çeşitli ve bu iyi bir şey. Birisine elbette bağlı hissedeceksiniz ve o sizin devam etmenizi sağlayacaktır diye düşünüyorum. Çizimlerinden bahsedecek olursam da çok güzel bulduğumu söyleyebilirim. Mangalardaki aşırı hareketleri mimik çizimleri bana hep komik gelmiştir. Burada da sevdim ve eğlendim. Özellikle karakter yaratımları ve çizimleri çok güzeldi. Tamam yazarken böyle düşünmüş yazar ancak çizerken düşündüğü şekilde aktaramayabilirdi. Cuk oturmuş denebilir.

İyi Yanları:

 •  Mükemmel çizimleri
 • Animedeki dramatizasyonun yerine sertliğin ön planda olması
 • Zekice kurgulanmış olması
 • Müthiş bir sürükleyiciliğe sahip olması

Kötü Yanları:

Gözüme çarpan yada aklıma takılan hiç bir kötü yanı yok.

Sonuç:

Animesini izleyip beğendiniz mi? Mutlaka okuyun..yok beğenmediniz mi? Yine okuyun çünkü animesinden çok daha güzel.Gerçekten dört dörtlük bir Shounen 🙂

 

Kamisama Hajimemashita

kamisama hajimemashita manga ile ilgili görsel sonucu

Tür: Komedi, Fantazi, Romantik, Shoujo, Okul yaşamı, Doğa üstü güçler

Cilt Sayısı: 25

Animesi Var Mı: Var

Anime Mi Manga Mı: Bence ikiside

Devam Ediyor Mu: Hayır

 

Konusu:

Momozono Nanami’nin babası, kumar tutkunu olmasından dolayı yüklü miktarda borç yapıp, sonrada ortalıklardan kaybolur. Bu yüzden, Nanami, borç koleksiyoncuları tarafından evinden de kovulur. Bir köpek tarafından kovalanırken çekingen bir adamla karşılaşır ve adam kendi evini ona vereceğini söyler. Adamın ikna edici konuşmasına inanan Nanami, ancak o eve gittiğinde bunun bir tapınak olduğunun farkına varır. Daha da ötesi, oradan Tilki kulaklı bir adamın ortaya çıkışıyla, Nanami’nin aklı daha fazla karışır. Evsiz ve karmakarışık olan Nanami’ye neler olacaktır?

kamisama hajimemashita manga ile ilgili görsel sonucu

YORUM:

Bu manga shoujo’lar arasında en iyisi bence. Romantizm ve fantastiklik üstüne de bol kahkaha eklenince diyorsunuz ki Kamisama Hajimemashitaaaaaa.. Gerek yaşadıkları maceralar, Tomoe’nin sahiplenici erkek duruşu, gerekse Nanami’nin o güzel yüreği, her şeyiyle kendine bağlayan bir mangayla karşılaşıyorsunuz. Tabi benim gibi beyaz uzun saçlı manga karakterlerine ilgisi olan birisi için Tomoe biçilmiş kaftan. Tomoe ve Nanami’nin yanısıra Mizuki ve tapınak ruhları Kotetsu ve Onikiri’yle de eğlenceli bir Mikage Tapınağı’nın kapısını aralıyorsunuz. Güzel sesli pop starımız Kurama’yı unutmayalım. Çalamadığı gitarla hava atan bir pop stardan bahsediyoruz, ya da Mizuki’nin çalamadığı flütü izleyince Mikage’nin ne kadar müzik yoksunu bir tapınak olduğuna rastlayabilirsiniz. Bu mangayı okuduktan sonra keşke benim de böyle Tomoe gibi tilkim olsa demiştim 🙂

İyi Yanları:

 • Mükemmel çizimleri. Özellikle Tomoe-Mizuki-Kurama üçlüsü
 • Harika karakterler
 • Eğlenceli
 • Müthiş bir sürükleyiciliğe sahip olması

Kötü Yanları:

Hiç bir erkek, kız her başını belaya soktuğunda yanında bitip onu kurtarmaz, bu da kızların aradıkları prensin ölçüsünü kat kat arttırıyor.

Sonuç:

Hikayeye cennetten çıkma temiz kalpli Nanami’yle cehennemden gelme iblis Tomoe’nin aşkı desek yeri olur. Ben diyeyim, siz bence Tomoe ile Nanami’nin maceralarını okumadan geçmeyin!

 

School Rumble

School rumble manga volume 1 ile ilgili görsel sonucu

Tür: Komedi,Okul,Romantizm

Cilt Sayısı: 22

Animesi Var Mı: Var

Anime Mi Manga Mı: Bence ikiside

Devam Ediyor Mu: Hayır

 

Konusu:

Tsukamoto Tenma’nın hiç kimselere söyleyemediği büyük bir aşkı vardır: Karasuma Oji. Ancak Karasuma-kun kısa süre içinde Amerika’da bir okula transfer olacaktır. Tenma, aşkını Karasuma-kun’a anlatabilmek için akla hayale gelmedik her yolu dener ama her seferinde bir aksilik çıkar. Tenma’nın ise haberi olmaksızın kendisine aşık olan bir başka genç vardır: Okulun kabadayısı Harima Kenji. Bu sırada Tenma’nın durumuna yakın arkadaşları müdahale etmek ister. Bir anda Karasuma’nın Tenma’nın kendine olan aşkından, Tenma’nın da Harima’nın hislerinden bihaber olduğu ama söylemeye çalıştıkları ve bir süre sonra her şeyin daha da karışacağı bir okul yılı başlar.

School rumble manga ile ilgili görsel sonucu

YORUM:

Israrlı tavsiyeler üzerine başlayıp gerçekten beğendiğim bir seri. Genel olarak aslında çok basit bir yapısı var. Altı üstü liseli gençlerin birbirlerine olan aşkları, bunu itiraf edememeleri ve yanlış anlaşılmalar silsilesi ama (büyükçe bir AMA)bu basit yapının içine öylesine başarılı karakterler oturtulmuş ki hiç bir anında sıkıcı ya da tekdüze olmuyor.

İyi Yanları:

Komedi unsurunun sürekli ön planda olması iyi yanlarından biri. Öyle ki duygusal konuşmalardan sonra bile komedi sahnesi görebiliyorsunuz. Okurken hiç sıkıldığımı hatırlamıyorum. Tenma Harima’yı yanlış anladıkça seri daha bir sürükleyici daha bir komik oluyordu.

Kötü Yanları:

Aslında kategorisi komedi-okul olmasına rağmen filmde romantizm daha doğrusu karşılıksız aşk ilişkilerini sırf komedi olsun diye kullanılmış ve abartılmış. Bu yüzden içinde fazla aşk olayı olmasa ya da aşk üçgenleri çoğalmasa bence daha iyi olurdu. Çizimlerini çok beğendiğimi söyleyemeyeceğim.

Sonuç:

Okuyun, okutturun gününüze neşe katın. Böylesine komik bir manga her zaman denk gelmez.

 

Basilisk (+18)

basilisk manga ile ilgili görsel sonucu

Tür: Aksiyon,Dövüş,Doğaüstü güçler,Tarihi,Trajedi

Cilt Sayısı: 5

Animesi Var Mı: Var

Anime Mi Manga Mı: Bence hem çizimleri hem de ayrıntı açısından manga.

Devam Ediyor Mu: Hayır

 

Konusu:

Koga ve Iga klanları, kaderleri savaşmak olan ve 400 senedir savaşan iki ninja klanıdır ve bu klanlardaki kişiler doğa üstü yeteneklere sahiptirler. Koga Klanından Gennosuke ve Iga Klanından Oboro birbirlerine aşıktırlar ama kaderlerinde savaşmak vardır. İkisi de manasız savaşı sürdürmek istemeseler de, kendilerinin de içinde bulunduğu, her iki klandan seçilmiş 10’ar kişi bu savaşı sürdürürler.

basilisk manga ile ilgili görsel sonucu

YORUM:

Öncelikle Basilisk benim ilk göz ağrımdır yani okuduğum ilk mangadır. O yüzden bende özel bir yeri vardır. Çok klasik bir konu; savaş halinde 2 klan ve 2 ayrı klandan 2 kişi aşık, tam barış olacakken imparatorun hangi oğlunun başa geçeceğini belirlemek için bunları ölümüne dövüştürülmesi geliyor hikaye buradan başlıyor. Ancak bu sefer ninjaları daha vahşi görüyoruz, Saklı köylerde yaşıyorlar çünkü. Ne kadar çok kan görürseniz bilin ki o kadar da gözyaşı göreceksiniz…Nefes kesen ilerleyişiyle Tokugawa dönemine küçük ama farklı bir pencereden bakacaksınız.

İyi Yanları:

Manga oldukça göze dokunur sahnelere sahip. Duygusallığı ve aksiyonu çok iyi yoğurmuş ve hiç ayrılmayan bu ikiliyi hep en üstte tutmuş. Ama sona yaklaşırken heyecanlanmanızı sonda ise göz yaşlarınızı tutamamanızı sağlıyor. Kurgu çok derin ve çok güzel. Karakterlerin hepsi çok farklı hikayelere sahip ve hepsi ustaca hazırlanmışlar. Birbirlerinden üstün yönleri olduğu gibi, düşük yönleri de var. Ama en önemlisi hepsinin duyguları var. Mangada bu fevkalade iyi anlatılmış.

Kötü Yanları:

 • Başta ecchi sahneler hafif bir hentai’yeye dönüşmesi bence eksi getirmiş. Birkaç saniye çizilerek ayrıntıya girilmeden de verilebilirdi. Tecavüz sonuçta…
 • 2 karakterin birbirine çok benzemesi ve bazen ayırt edilememesi. Kaş çizimleri biraz abartılmış. Kouga ailesinin çalı gibi kaşları var.
 • Oboro’nun fazla ezik ve sinir bozucu olması.
 • Son olarak manga sürükleyici, doyurucu, çizimler çok iyi, karakterler çok renkli ve insancıl (ne kadar üstün nitelikli olsalarda). Kan davası sorununun japon versiyonu gibi.

Sonuç:

Şiddet, vahşet, cinsel içerikli sahneler içerdiğinden +18 hususunda uyararaktan bu yaş sınırını sağlayan herkese tavsiye ederim. Böyle muhteşem bir yapım hem hatıranızda hem de arşivinizde kesinlikle olmalı. Okumadıysanız bir an önce okuyun derim, son yılların en muhteşem mangalardan birisidir. İyi okumalar şimdiden…

 

Beelzebub

Beelzebub manga ile ilgili görsel sonucu

Tür: Komedi,Fanstastik,Aksiyon,Shounen

Cilt Sayısı: 28

Animesi Var Mı: Var

Anime Mi Manga Mı: Bence ikiside

Devam Ediyor Mu: Hayır

 

Konusu:

İblislerin kralı, oğlu Prens Beelzebub’u, dünyaya yollar. Ancak dünyayı yıkacak ve dengeyi yok edecek bu prens, halen bir bebektir. Diğer taraftan lisede okuyan bir serseri olan Tatsumi Oga, şartlar gereği, kendini bir anda Beelzebub adlı bu bebeğin bakıcısı olarak bulur. Bebeğin asıl bakıcısı olan Hilda, durumu Tatsumi’ye anlatır ancak saf kötüye ve çok güçlü kişilere bağlanan Beelzebub’u, Tatsumi’den ayıramaz. Dünyanın sonunu getirecek Beelzebub’a bakmak zorunda Tatsumi, yanından bir dakika bile ayıramadığı bu ufaklıkla ne yapacaktır ?

İlgili resim

YORUM:

Genel olarak, sürükleyici ve komik bir shounen serisi, çizimleri ve karakterleri oldukça güzel.
Doğa üstü ögeleri mevcut, ama doğaüstü sevmeyenlerin bile sıkılmadan okuyabileceği bir
seri. Çok komik ve ekşın dolu bir manga okurken gülmekten kendimi alamadım.Kısaca açıklarsam şeytan kral oğlunu bakıcısyla ebebeyin bulması için dünya’ya gönderir. O sırada bizim kahramanımız Oga ile karsılaşır ve olaylar başlar.

İyi Yanları:

 • Karakterlerini gerçekten sevdiren bir seri
 • ilk sayfadan itibaren karaktere ısınıyorsunuz
 • Karakterlerin çoğu serseri olduğu için günlük konuşmalar argolu, fakat bu seriye eksi yön katmıyor.
 • Esprileri zorlama değil, karakterlerin kurduğu cümleler duruma uygun, bu nedenle seri oldukça komik ve eğlenceli
 • Oga’nın (baş karakter)saçma durumlara verdiği saçma tepkiler,serinin olmazsa olmazı
 • Ve baby beel, tatlılık abidesi, yeşil saçlı şeytan(cık)

Kötü Yanları:

Bazen gerçekten ne olduğunu anlayamıyorsunuz mangaka bazı noktaları havada bırakıyor.

Sonuç:

Harika bir seri mutlaka okuyun! Dövüş ve aksiyon severseniz tam tavsiye edeceğim türden.

 

Death Note

Tür: Dedektiflik,Gerilim,Doğaüstü güçler

Cilt Sayısı: 12+1

Animesi Var Mı: Var

Anime Mi Manga Mı: Bence ikiside

Devam Ediyor Mu: Hayır

 

Konusu:

Yagami Light, üniversite giriş sınavlarına hazırlanan bir lise son sınıf öğrencisidir. Light (Raito), Japonya’nın belki de en yetenekli ve zeki öğrencisi olmasına rağmen, yaşadığı dünya ona tat vermemektedir. Her gün gittikçe artan suç oranı ve adalet sisteminin çökmüşlüğü, onun için bu dünyayı daha da anlamsız ve çürümüş kılmaktadır. Bu yüzden de, hiç bir şeyde anlam görmemektedir. Light, bu buhranlarını kendi içinde yaşarken, ders sırasında bir defterin gökten düştüğünü görür. Okul çıkışı elinde olmadan defterin düştüğü yere yönelir. Defterin üstünde “Death Note” yazmaktadır. Defteri yerden alıp incelediğinde hiç de inanacağı şeylerle karşılaşmaz.

“Bu deftere ismi yazılan insan ölecektir.”

Nedenini kendi bile bilmeden, defteri alıp evine döner. Evde haberleri izlerken, bir adamın bir anaokulundaki öğrencileri ve öğretmenleri rehin aldığını izler. Defterin gerçekliğini test etmek için rehin alan adamın adını deftere yazar. Ve 40 saniye sonra adam ölür. Defterin gerçekliği karşısında şaşkına dönen Light, kendi ideal dünyasını yaratmak için diğer suçlulara yönelecektir. Ama ya dünya onun varlığını öğrenip peşine dünyanın en iyi dedektifi L’i takarsa?

 

YORUM:

Death Note adını duyduğumda ilgimi çekmemişti. Ama neymiş bir bakayım diye mangayı okumaya başlayınca kötü olarak karşımıza çıkan baş rol karakteri, deha Raito ile onu durdurumaya çalışan onun kadar zeki L ve diğerleri arasındaki savaş ile ilgili bölümleri art arda okumaktan kendimi alamadım. Ayrıca olayların gidişatına hayran kalacağınız inanılmaz bir manga.

İyi Yanları:

Çizimler gerçekten güzel,aksiyon sahneleri çok az asıl keyif “L” ve “Kira” arasındaki soğuk savaş her ikisininde birbirinin açığını yakalamaya çalışması vb. hepsi güzel oturtulmuş. Karakterlerin apaçık iki cepheye bölünmesine rağmen kesin bir iyinin yada kötünün varolmaması bence seriyi diğerlerinden ayırıyor.

Kötü Yanları:

Sonu böyle bir manga için biraz basit.

Sonuç:

Kesinlikle okumanız lazım. Sırf L ve Kira arasındaki çekişme için okunabilecek bir manga.

 

kaichou wa maid-sama manga volume 1 ile ilgili görsel sonucu

Tür: Okul,Shoujo,Komedi,Romantizm

Cilt Sayısı: 18

Animesi Var Mı: Var

Anime Mi Manga Mı: Bence ikiside

Devam Ediyor Mu: Hayır

 

Konusu:

Seiga Lisesi sadece erkeklere eğitim veren bir kurumken son bir kaç yılda karma bir okul olmuştur. Okuldaki erkeklerin sayıca fazla olması kızlara zor anlar yaşatmaktadır. Bu duruma bir çözüm getirmek isteyen Ayazawa Misaki öğrenci konseyinin başkanı olur. Okulda son derece sert ve otoriter olan Misaki’nin bir sırrı vardır. Ailesinin maddi durumu yetersiz olduğu için okul çıkışlarında Maid Latte isimli bir cafede çalışmaktadır. Buradaki tüm garsonlar bayandır ve kurallara göre hizmetçi gibi giyinerek müşterilere öyle davranmaları gerekmektedir. Misaki bu durumun okulda duyulmasını istemez. Bir gün okulun popüler çocuğu Usui Takumi Misaki’yi görür. O günden sonra Misaki’nin hayatı tamamen değişir.

Kaichou Wa Maid-sama! manga ile ilgili görsel sonucu

YORUM:

Romantizm ve okul konularını işleyen eğlenceli bir manga. Romantik- komedi dalında en sevdiğim mangalardan biridir. Sıkmadan ve gereksiz aşk üçgenleri kurmadan hikayeyi yürütebilmiş olmaları çok güzel. Manga karakterleri de çok akılda kalıcı. Bence Ayuzawa Misaki karakteri oldukça başarılıydı. Diğer anime kızlarının tam tersine güçlü bir yapısının olması mangaya değişik bir hava katmış. Usui Takumi’ ye gelirsem bayıldım diyebilirim 🙂 Havalı, yetenekli, uzun boylu, yakışıklı ve anlayışlı. Kısacası her kızın hayalindeki erkek.

İyi Yanları:

 • Manganın en güzel yanının Usui Takumi olduğunu kimse inkar edemez 🙂 tabii dünyada böyle bir erkeğin olmadığı gerçeğini de göz önünde bulundurmak gerekir.
 • Misaki kesinlikle harika bi karakter olmuş. Bir çok yerde bizi şaşırtmayı başarıyor.
 • Komedisi harika olmuş,gerçekten gülmekten gözlerimden yaşlar gelen zamanlar oldu özellikle chibi formlar çok iyiydi.
 • Aptal üçlü olaya renk katmış.
 • Animede cevaplanmayan sorular cevaplanıyor.
 • Hayranlarını mutlu edecek bir sona sahip olması.
 • Çizimlerin gittikçe güzelleşmesi.

Kötü Yanları:

 • Misaki’yi başta sevmiştim ancak o da fazla katı biri.
 • Hiç bir erkek, kız her başını belaya soktuğunda yanında bitip onu kurtarmaz, bu da kızların aradıkları prensin ölçüsünü kat kat arttırıyor.

Sonuç:

 • Okuması eğlenceli bir manga, okumadıysanız size de tavsiye ederim.
 • Eğer erkekseniz bu mangayı kesinlikle okuyun derim, etkilemek isteyeceğiz bir kız olursa güzel taktikler var.

 

Vagabond

vagabond manga volume 1 ile ilgili görsel sonucu

Tür: Macera,Tarihi,Romantizm,Seinen

Cilt Sayısı: 37+

Animesi Var Mı: Yok

Devam Ediyor Mu: Evet

 

Konusu:

Manga, Japonya’nın namaglup kılıç ustası Miyamoto Musashi’nin hayat hikayesini anlatmaktadır. Shinmen Takezou ve en yakın arkadaşı Hon’iden Matahachi, köylerinden her şeylerini arkada bırakarak kendilerine isim yapmak ümidiyle Sekigahara Savaşı’na katılırlar. Savaşın sonunda hayatta kalmayı başaran iki arkadaşın yolları kısa bir süre sonra ayrılır. Savaşın ardından Shinmen Takezou, idealini gerçekleştirmek amacıyla ismini Miyamoto Musashi olarak değiştirir ve teker teker Japonya’nın nam salmış ustalarına meydan okumaya başlar. İlk meydan okuyacağı okul Kyoto’nun ve hatta Japonya’nın en ünlü dojolarından biri olan Yoshioka Okulu olacaktır.

vagabond manga ile ilgili görsel sonucu

YORUM:

Klasik bir samuray veya avare hikayesi bekleyenleri çok şaşırtacak, japon tarihini ve dokusunu, geleneksel öğelerini ve sosyal yapısını, tek bir adamın ekseninde derin bir felsefeyle anlatıyor. Konusu ve gerçekçi çizimleriyle gerçekten çok sağlam bir seri. Mangaka, elindeki malzemeyi çok iyi kullanıyor. Bir efsaneyi alıp sayfalara bu denli güzel bir şekilde dökmek her babayiğidin harcı değil! Çizimler gerçek Japon insanlarına yakın olduğu için bana göre animesi yanı sıra dizi veya filmi de yapılırsa çok iyi olabilir. Hareketler gayet iyi yansıtılmış. Oldukça gerçekçi bir seri. Zaten bu tarz bir seri böyle bir özelliğe sahip olmalı. Bir çok mangakanın aksine tembellik etmemiş. Arka planı atlama az ve detay fazla. Hiç bir dövüşün olmadığı kısımlar bile sürükleyici olmuş. Daima bundan sonra ne olacak diye kafanızı meşgul ediyor. Ayrıca tiplemeler de oturtulmuş. Hiç kimse tipini oturmayan bir kişiliğe sahip değil ve hareketlerle duygular örtüşüyor. Abartı kaslandırma ve aniden bir power-up tarzı bir şey yok bir çok aksiyon serisi gibi. Okumayan herkese tavsiye ediyorum.

İyi Yanları:

 • Hikayenin felsefesi, her daim sizi düşünmeye itiyor. Sürekli aklınızı kurcalayıp zihninizi dinç tutuyor.
 • Her karakterin kendi evreni, itinayla anlatılıyor ve hikayede hiç boşluk bırakılmıyor.
 • Yaşandığı bilinen bir hikayeden uyarlama olsa da abartılar çok yerli yerinde.
  güldürüyor, üzüyor ve heyecanlandırıyor.
 • Konusu muhteşem, akıcı dil ile anlatılmış sürekli aklınızı kurcalayıp zihninizi dinç tutuyor ve insanı derin düşüncelere atıyor.Heyecanla ,merakla sıkılmadan mangayı okuyabilirsiniz.Sürekli aklınızı kurcalayıp zihninizi dinç tutuyor.

Kötü Yanları:

Bu sanat eserinde kötü bir yan bulmak imkansız derecesinde zor.

Sonuç:

Kimi zaman hayretle, kimi zaman gözlerim dolu, kimi zaman yüzümde bir gülümsemeyle okuduğum bu seriyi, tüm manga severlerin okumasını tavsiye ediyorum.

 

 

 

Related Posts

11 thoughts on “Mutlaka Okunması Gereken Mangalar 1!

 1. Duhan Suluoğlu dedi ki:

  allah allah yine berserk yok acaba berserk düşmanı bir sayfa mı 😀

   1. Duhan Suluoğlu dedi ki:

    teşekkürler görmemişim zaten bunu 3 ay önce paylaşmıssınız , facebookta gezerken gördüm heralde sponsor reklam gönderisi olarak gördüm 🙂

 2. Onur dedi ki:

  The breaker ve sun ken rock 2 side efsane mangalardır.Okumayan çok şey kaybeder

  1. Kenshin dedi ki:

   The Breaker’ı okudum,sonraki listelerde olacak 🙂 Ama daha sun ken rock mangasına bakmadım. Onu da okumayı düşünüyorum 🙂

 3. Tahsin A. Olmaz dedi ki:

  +18 önemsemiyorsanız sun ken rockı herkese tavsiye ederim

  1. Kenshin dedi ki:

   Bende bakayım o mangaya 🙂 Bir sonraki listeye koyarım 🙂

   1. Tahsin A. Olmaz dedi ki:

    yalnız uyarayım +18 sadece şiddet değil cinsellik olarak ta var sonra küfür etme bana 😀 gerçi sana etki edeceğini zannetmiyorum

 4. Enes Ensar dedi ki:

  berserk ve one piecein olmamasına üzüldüm onun dışında güzel olmuş

  1. Kenshin dedi ki:

   İlk listede popüler olmayan mangalardan başladım. Bir sonraki listede onlar da olacak merak etme 🙂

Bir cevap yazın