Herkese merhabalar,

Geçenlerde bir takipçimiz benden Mushishi için inceleme istemişti. Biraz geç yazdığımın farkındayım ama inanın vaktim olmuyor. Şu günlerde iş bulma telaşı, staj bitirme telaşı derken siteye zar zor yetişiyorum. Allah’tan Kenshin Admin var 🙂 Her zaman diyorum kadınlar çok daha fazla sorumluluk sahibi. Buradan kendisine bir kere daha teşekkür ediyorum ve incelememe geçiyorum .

Mushishi

9530550f399cd012e72dfa21965b2c2a - mushishi tanıtım ve i̇nceleme!! - figurex anime tanıtımları

Konusu :

Mushi denen varlıklar, ne bitki ne de hayvan olarak adlandırılabiliyor. Tehlikeli ve tehlikesiz binlerce çeşidi olan ve bilinç kazanabilen yaratıklar olarak karşımıza çıkıyorlar. Yaşamak için bazen insan bedenine ihtiyaç duyuyorlar ve bedenini kullandıkları insana bazen hiç bir zarar vermezken bazen de ölümüne sebep olabiliyorlar. Sadece özel insanların görebildiği Mushileri inceleyen insanlara ise Mushishi deniyor. Küçüklüğünden beri Mushileri görebilen Ginko, bir gözünü Mushilerin sebep olduğu bir hastalıktan dolayı kaybetmiştir. Yaşı ilerledikçe varlığının Mushileri kendisine çektiğini ve uzun süre yaşadığı yerleri Mushilerin işgal ettiğini fark eder. Bitkiler, hayvanlar ve Mushiler doğada uyum içinde yaşamak zorundadır. Eğer doğanın dengesi bozulursa Mushiler her şeyi yok etmeye başlıyorlardır. Bu yüzden Ginko, bir yerde çok uzun kalamayan ve Mushileri araştıran bir Mushishi olmuştur. Gezgin olarak hayatına devam eden Ginko, halk arasında ki söylentilere bakarak Mushilerin olduğu yerlere gitmektedir. Varlığını bilmeyen ve Mushilerden dolayı zor duruma düşmüş insanlara yardım eder ve Mushiler hakkında daha çok şey öğrenir.

Editör Gözünden :

Size bu animeyi nasıl anlatsam diye çok düşündüm ve şöyle yazmaya karar verdim :

” Gözlerinizi kapatın ve bir gezgin olduğunuzu hayal edin. Ziyaret ettiğiniz yerler teknolojiden uzak,doğayla içe içe olan köyler, kasabalar, küçük şehirler…Ziyaret ettiğiniz yerlerde ki yerli insanlar ile küçük dostluklar oluşturuyorsunuz. Onlara yardım ederken karşılığında bir gece konaklama ya da evlerine misafir olup bir kap yemeği birlikte yiyorsunuz ve yolunuza devam ediyorsunuz. Para kazanma hırsları, dedikodular, savaşlar ve günlük hayatın getirdiği her türlü kötülük ve stresten uzaktasınız. Sadece tutkunuzun peşinde bir gezgin olarak özgürce yaşıyorsunuz.”

- mushishi tanıtım ve i̇nceleme!! - figurex anime tanıtımları

 Mushishi‘yi izlemek Ginko ile birlikte çıktığınız sakin bir yolculuk gibiydi. Her bölüm inanılmaz bir hayal gücüyle oluşturulmuş bir dünyada geçen ve Japon efsanelerine yer verilmiş kısa kısa hikayelerden oluşuyor. Japon kültürü hakkında azıcık bir fikrim olsaydı, animeyi daha büyük hayranlıkla izleyeceğimi düşünüyorum. Birbirinden orjinal hikayeleri tamamlayan müzikler ve görsel şölende eklenince tam bir sanat eseri olmuş anime. Mushileri görebilen insanların dışlanmaları ve toplumdan tecrit edilmeleri, lanetli olarak görülmelerini izlemek bana Japonya‘da ön yargının ne kadar fazla olduğunu bir kez daha hatırlattı. Anime de doğal yaşam çok güzel animasyona dökülmüş. Oldukça pastel renkler kullanılmış. Zaten sakin havasına birde muhteşem müzikler ve Soundtrack‘ler eklenince, size huzur getiren bir anime olmuş. Zaten anime size gerçek yaşam ve hayal alemi arasında kalmışsınız gibi bir his veriyor. Kimi zaman yüzünüzde bir gülümseme yaratırken kimi zaman yaşananlar karşısında çok şaşırıp öfke duyabiliyorsunuz. Anime çok yavaş ilerlese de bir farkında olmadan bitirmiş oluyorsunuz.

C9e38ae2dec76eadb47a4f45d8119bbc - mushishi tanıtım ve i̇nceleme!! - figurex anime tanıtımları

Klasik eserler vardır. Müzikte olsun filme olsun. Sadece onu hissedebilen, anlayabilen kişiler sever. Mushishi de klasik bir eser gibiydi. Bu yüzden her kesime hitap ediyor diyemem. Sadece yaşı olgun arkadaşlarımızın izlemesini tavsiye edeceğim bir eser. Eğer okul, komedi olsun, kızların etekleri havada uçuşsun, karakterler hoplasın ,zıplasın gibi yapımları seviyorsanız. Mushishi sizin için inanılmaz sıkıcı bir anime olabilir. Eğer dünyadan uzaklaşmak ve bir süre kafa dinlemek isterseniz aradığınız yapım Mushishi olabilir. Mushishi ,26 bölümlük bir terapi seansı diyebilirim. Animeyi eleştir derseniz karakter çeşitliliği yoktu diyebilirim. Ginko dışındaki bütün karakter çizimleri neredeyse birbirinin aynısıydı. Karakter çizimlerine biraz özen göstermeleri gerekiyormuş. Animenin tek eksik kısmı oydu.

21401750a16feaf56941ff97cbc33e63 - mushishi tanıtım ve i̇nceleme!! - figurex anime tanıtımları

Baş rolümüz Ginko hakkında ise, animenin sakin havasına uygun olarak oldukça sakin bir karakter. Karşılaştığı olaylar ne kadar şaşırtıcı ve zor olursa olsun soğukkanlılığını koruyor ve üstesinden geliyor. Beni animede en çok etkileyen şey acımasız haberleri çok büyük bir sakinlikle söylemesiydi. Ölüm haberlerini ya da felaket haberlerini bir yandan sigarasını içerek bir yandan donuk yeşil gözleriyle oldukça soğuk kanlı şekilde ifade etti. Etkileyici olan diğer yanı ise Mushiler konusunda ki bilgi birikimiydi. Bütün Mushileri büyük titizlikle incelemesi ve her duyduğu efsanenin peşinden dağ,taş, dere, tepe, kar , kış demeden takip etmesi taktire şayandı ama bana sorarsanız Ginko, Mushilerin yanında yan rol gibiydi. Yani animenin esas baş rolleri Mushilerdi.

B963492bc9c67e7a306feee084e3c790 - mushishi tanıtım ve i̇nceleme!! - figurex anime tanıtımları

O kadar müziklerinden bahsettik. Üstelik animenin müziklerinin ödüllü olduğunu ekleyelim ve bütün soundtrackların olduğu bir videoyu ekleyelim. Keyifli dinlemeler…

 

About Tsunade

Küçüklüğümden beri ilgiyle takip ettiğim anime ve manga ile ilgili 2016 yılından beri Figurex sitesinde blog yazıları yazıyorum.

Back to list

Related Posts

Bir cevap yazın