Merhabalar Arkadaşlar.

Uzun bir aradan sonra tekrar anime önerilerimizle birlikteyiz. Bu sefer türü korku ve gerilim olarak seçtik. Bu türe biraz yabancı olduğumu söylemek istiyorum. Animeleri daha çok komedi ve aksiyon olarak sevdiğim için , korku ve gerilim biraz daha uzak olduğum bir tür. Bu yüzden bu sefer ki önerilerim izlediğim animelerden çok ; en çok beğenilenler, en çok izlenenler ve  yorumlarda en çok sevilenler olarak bulduğum önerilerden oluşuyor. Lafı daha fazla uzatmıyorum ve önerilerime geçiyorum 🙂

1. Shingeki No Kyojin 

asdfghjkl - Korku - Gerilim Anime Önerileri - Figurex Anime Önerileri

Bölüm Sayısı : 25

Yayınlanma Tarihi : 2013

Tür : Aksiyon, Dram, Doğaüstü Güçler 

KONUSU : 

Bundan yüzyıllar önce insanlık devler yüzünden yok olmanın eşiğine gelmiştir. Devler insan etiyle beslenen devasa boyuttaki yaratıklardır. Kötü yanları sadece beslenmek değil sadece zevk için insanları öldürmeleridir. 100 yıl önce insanlığın önde gelen isimleri halkını korumak için devlerin aşamayacağı şekilde duvar örerler. 100 yıldır hiç bir dev bu duvarları aşamaz fakat 100 yılın sonunda devasa bir dev ortaya çıkar ve duvarları parçalamayı başarır. Bu köyde yaşayan ve henüz küçük bir çocuk olan Eren‘nin gözleri önünde annesini parçalara ayırarak yer. Bu olaydan sonra devler akın akın insanların yaşadığı bölgeye gelmeye ve her şeyi yakıp yıkmaya başlar . Gözleri önünde öldürülen annesinin acısıyla Eren devlerden büyük bir intikam alacağına dair yemin eder.

2. Another 

another - Korku - Gerilim Anime Önerileri - Figurex Anime Önerileri

Bölüm Sayısı : 12

Yayınlanma Tarihi : 2012

Tür : Gerilim, Aksiyon , Korku 

KONUSU : 

1972’de Yomiyama Kuzey Ortaokulu’ndaki 3-3 sınıfından Misaki adlı popüler bir öğrenci, okul yılı boyunca vefat etti. O zamandan beri Yomiyama kasabası, içinde gizlenmiş karanlık sırlardan korkulu bir atmosferle örtülmüştür.

Yirmi altı yıl sonra, 15 yaşındaki Kouichi Sakakibara, Yomiyama Kuzeyin 3-3 sınıfına geçiyor ve kısa bir süre sonra, tüm öğrenciler üzerinde garip, kasvetli bir ruh halinin ortaya çıktığını keşfediyor. Kendisini gizemli, göz kamaştırıcı öğrencisi Mei Misaki’ye çekiyor; bununla birlikte, sınıfın ve öğretmenlerin geri kalanı onun var olmadığı gibi davranıyor gibi görünmektedir. Mei’nin kendisi de dahil olmak üzere herkesten uyarı almaya gerek kalmadan, Kouichi sadece ona değil, Yomiyama Kuzey’in 3-3 sınıfındaki korkunç olgunun ardındaki gerçeğe de yakınlaşmaya başlar.

Bir diğeri de Kouichi, Mei ve sınıf arkadaşlarını bir dizi kaçınılmaz, trajik olayı çevreleyen gizem içine çekildiklerinde izlerler. Ancak Yomiyama’nın korkularını açığa vurmak onlara nihai fiyata mal olabilir.

3. Higurashi no Naku Koro ni

6 higurashi no naku koro ni - Korku - Gerilim Anime Önerileri - Figurex Anime Önerileri

Bölüm Sayısı : 26+24+5

Yayınlanma Tarihi : 2006 

Tür : Korku, Gerilim, Trajedi

KONUSU : 

Keiichi Maebara, 1983 yazında sessiz küçük Hinamizawa köyüne yeni taşındı ve okul arkadaşları Rena Ryuuguu, Mion Sonozaki, Satoko Houjou ve Rika Furude ile hızla ayrılmaz arkadaş oldular. Ancak, karanlık, önderlik ettikleri cennet gibi yaşamın altında gizleniyorlar.

Köy yıllık festivaline hazırlanırken, Keiichi onu çevreleyen yerel efsaneleri öğrenir. Onun dehşetine göre, son yıllarda köyde birkaç cinayet ve kayıp olduğunu ve bunların hepsinin festivale ve köyün koruyucu tanrısı Oyashiro’ya bağlı olduğunu görüyor. Keiichi yeni arkadaşlarına bu olaylar hakkında soru sormaya çalışır, ama onlar şüpheci bir şekilde sessizdir ve ona ihtiyacı olan cevapları vermeyi reddeder. Giderek daha garip olaylar ortaya çıktığında, arkadaşlarının kendisinden başka neler beklediğini merak ediyor ve hatta onlara güvenebiliyor.

Çılgınlık ve paranoya Keiichi’nin kalbine kök salmaya başladığında, Higurashi hiçbir Naku Koro ni’de, birden fazla yayda anlatılan bir hikaye olan işin sırrına gizlice girer.

4. Shinsekai Yori 

- Korku - Gerilim Anime Önerileri - Figurex Anime Önerileri

Bölüm Sayısı : 25

Yayınlanma Tarihi : 2012

Tür : Dram, Bilim – Kurgu

KONUSU : 

Nüfusun% 0.1’inde ani bir psikokinez patlamasından sonra, hızlı bir dönüşüm dünyayı süpürdü. Maddeyi uzaktan manipüle etme yeteneği, birçok güç vericiyi şiddete çevirdi ve uzun süren bir kışkırtmaya neden oldu. Son olarak, baskıcı rejimlerin yükselişi ve çöküşüyle ​​şekillenen kaotik bir çağın ardından, psişik insanlar, toplumlarını tecrit ederek ve karmaşık kurallara bağlı yeni bir dünya yaratarak kırılgan bir barış elde edebildiler.

Kamisu 66 kasabasında, 12 yaşındaki Saki Watanabe güçlerini uyandırdı ve arkadaşlarına yeniden katılmak için rahatladı – yaramaz Satoru Asahina, utangaç Mamoru Itou, neşeli Maria Akizuki ve Shun Aonuma, gizemli bir çocuk Saki’nin kime hayran olduğu – Sage Academy’de, medyumlar için özel bir okul. Ancak, Saki’nin güçlerini uyandıramayanların kaderini sorgulamaya başlamasıyla birlikte tedirginlikler başlıyor ve çocuklar, çocuklarını kaçırmak için söylentiler çıkarılan Tüylü Kediler gibi gizli konularla ilgilenmeye başlıyor.

Shinsekai yori, sözde ütopyadaki rollerine doğru ilerlerken, Saki’nin ve arkadaşlarının yaşlanan eşsiz hikayesini anlatıyor. Ancak bu rolleri kabul etmek, toplumun karanlık ve şok edici gerçekleri ve yeni dünyadan doğan yaklaşan tahribatla karşılaşıldığında kolay olmayabilir.

Editör Notu :

Yaşı küçük olan kitle için uygun bir anime değildir!!

5. Monster 

06wqswqQDedpbZ7D2 - Korku - Gerilim Anime Önerileri - Figurex Anime Önerileri

Bölüm Sayısı : 74

Yayınlanma Tarihi : 2004

Tür : Dram, Gerilim 

KONUSU : 

Dr. Tenma, Almanya’da oldukça başarılı işlere imza atmış bir cerrahtır. Cerrahi dehası sayesinde hemen gözde haline gelen Dr. Tenma bir gün iki hasta arasında seçim yapmak zorunda kalır. Hastalardan bir tanesi prestijli bir politikacı diğeri ise fakir bir adamdır. Etrafındaki baskı nedeniyle durumu diğeri kadar ağır olmayan politikacıyı seçen Tenma yüzünden fakir adam ölür. Ölen adamın karısının serzenişiyle büyük bir vicdan azabı yaşamaya başlayan Tenma , bir gün yine benzer bir durum da kalır. Yine zengin ve prestijli bir adam ve kafasından vurulmuş bir çocuk. Dr. Tenma bu sefer seçimini çocuktan yana yapar. Fakat bu olay ona biraz pahalıya mal olacaktır. Hastane yönetimi tarafından yetkileri düşürülür, sevgilisi tarafından terk edilir. Fakat başına gelen en kötü şey kurtardığı çocuğun azılı bir katil olmasıdır. Hastahaneden 3 kişiyi öldürerek kaçan çocuğun işlediği cinayet Tenma’nın üzerine kalır. İşin kötüsü çocuk seri cinayetler işlemeye devam eder. Kurtardığı canavarı yok etme görevi büyük bir vicdan azabı çeken Tenma’ya kalır. Tenma’nın bundan sonraki amacı kurtardığı canavarı bulup öldürmektir. 

6. Perfect Blue 

- Korku - Gerilim Anime Önerileri - Figurex Anime Önerileri

Bölüm Sayısı : 1

Yayınlanma Tarihi : 1997

Tür : Psikolojik , Gerilim 

KONUSU : 

J-pop idol grubu CHAM! son iki yılını hayranlarını eğlendirdi. Ne yazık ki, tüm iyi şeyler sona ermeli ve CHAM! Üyelerinden birini görmeli, Mima Kirigoe, grubu oyunculuk kariyerine devam etmek için terk etmelidir. Mima’nın tercihi karışık bir yanıtla karşılanırken, hayranlarının onu desteklemeye devam edeceğini umuyor.

Ancak Mima’nın hayatı, gruptan ayrıldıktan sonra büyük ölçüde değişmeye başlar. Pop-idol imgesini atmak istiyor, bir suç dizisi dizisinde rol alıyor ve bir oyuncu olarak kariyeri hem Mima hem de yöneticisi Rumi Hidaka için giderek daha fazla talep ve vergilere dönüşüyor. Mima’nın büyümekte olan rahatsızlığını eklemek için, Mima’nın masum bir idol olmayı bıraktığını kabul etmeyen saplantılı bir fan, onu takip etmeye başlar; Yeni bir anonim web sitesi, hayatını karmaşık ayrıntılarla taklit etmeye başlar; ve CHAM! Ayrıca onsuz daha iyi yapıyor gibi görünüyor. Tek tek, her bir rahatsız edici gelişme, Mima’nın gittikçe bozulmamış ve gerçekliği fantaziden ayırt edememesine neden oluyor.

7. Elfien Lied 

elfen lied - Korku - Gerilim Anime Önerileri - Figurex Anime Önerileri

Bölüm Sayısı : 13 

Yayınlanma Tarihi : 2004

Tür : Dram, Korku, Gerilim

KONUSU : 

Lucy, “Diclonius” olarak adlandırılan ve hükümetin insanlık dışı bilimsel deneyinin kurbanı olarak onu inkar eden kısa boynuzlu boynuzları ve görünmez telekinetik elleriyle doğan özel bir insan ırkıdır. Ancak, şartlar ona bir kaçış fırsatı sunduktan sonra, Lucy, hapsetme ve işkenceden dolayı bozulmuş, kaptanlarından kaçarken kan dökülmesine neden olur.

Aracılığı sırasında, bölünmüş bir kişiliğe sahip olan sakat bir kafa travması alır: sınırlı konuşma kapasitesine sahip zararsız bir çocuğun zihniyetine sahip biri. Bu istikrarsızlık durumunda, iki üniversite öğrencisi Kouta ve kuzeni Yuka, bilmeden yaralı bir kaçağı, onların cani yönelimlerinin farkında olmadan onların dikkatine çekiyor. Bu nezaket, kısa bir süre sonra kendilerini hükümetin gizlilik ve komplo dünyasının karanlık dünyasına sürüklendikleri için hayatlarını değiştirecek.

8. Hellsing 

- Korku - Gerilim Anime Önerileri - Figurex Anime Önerileri

Bölüm Sayısı : 13

Yayınlanma Tarihi : 2001 

Tür : Korku, Gerilim, Aksiyon

KONUSU : 

Doğaüstü tehditlerle uğraşan bir örgüt olan Hellsing, Cheddar köylüsünü ghoullara çeviren vampiri ortadan kaldırmak için çağrıldı. Organizasyonun lideri Sir Integra Fairbrook Wingates Hellsing buna son vermek için, en zorlu varlıklarını gönderiyor: Alucard olarak bilinen güçlü bir vampir.

Sadece tek bir tabanca ile donanmış olan Alucard, Cheddar’ı öldüren canavarlara zarar veriyor. Ancak genç bir polis memuru Seras Victoria, kargaşaya yakalanır ve sonuç olarak ölümcül şekilde yaralanır. Kıza üzülürken, Alucard ona bir seçim sunar: İnsan olarak ölmek ya da bir vampir olarak yaşamak. Seras teklifini kabul eder ve Hellsing’in bir üyesi olarak yeni bir hayata başlar.

Onun kararı olmasına rağmen, Seras artık insan olmadığı gerçeğiyle mücadele ediyor. Yine de, insanlarla doğaüstü arasındaki mücadelenin ön cephelerinde hayatta kalmak istiyorsa, yakında bir gece yaratılışı olmak zorundadır.

9. Jigoku Shoujo 

hell girl - Korku - Gerilim Anime Önerileri - Figurex Anime Önerileri

Bölüm Sayısı : 26

Yayınlanma Tarihi : 2006

Tür : Korku, Dram, Gerilim

KONUSU : 

Cehennem Yazışması’nı duydunuz mu? Güçlü bir kin ile, bu gizemli web sitesine sadece geceyarısı girerek, herhangi birinin ismini girmelerine ve o kişinin cehenneme doğru feribotla gitmelerine izin verebilirler. Ai Enma, Cehennem Kızı, seçilen hedefin cezayı haklayıp sağlamayacağına karar vermeyecektir; Senin için sadece onlardan intikam alacak. Bu genç kız hakkında çok fazla şey bilinmemekle birlikte, üç samanlı bebek yardımıyla görevlerini çabucak yerine getiriyor. Bununla birlikte, sadece bir yakalama var – böyle bir isteği yerine getirmek için ödeme olarak, kullanıcı kendilerini cehennemde bir sonraki yaşamına mahkum etmek zorundadır.

10. Kiseijuu: Sei no Kakuritsu

12 Kiseijuu Sei no Kakuritsu - Korku - Gerilim Anime Önerileri - Figurex Anime Önerileri

Bölüm Sayısı : 24

Yayınlanma Tarihi : 2014

Tür : Bilim – Kurgu, Gerilim, Dram

KONUSU : 

Birdenbire, onlar geldiler: Dünya’ya inen paraziter uzaylılar ve savunmasız hedeflerin beyinlerine girerek insanlığa hızla sızdılar. Bu doyumsuz varlıklar, ev sahiplerinin tam kontrolünü kazanırlar ve kuşkucu avını beslemek için çeşitli biçimlere dönüşebilirler.

On altı yaşındaki lise öğrencisi Shinichi Izumi, bu parazitlerden birine kurban düşüyor, fakat beynini devirmek yerine, sağ eliyle sonlanıyor. Yeniden konumlandırılamayan, şimdi Migi adlı parazitin hayatta kalmak için Shinichi’ye güvenmekten başka seçeneği yoktur. Böylece, çift, huzursuz bir şekilde bir arada bulunmaya zorlandı ve kendi türlerine karşı bu yeni tehdidi ortadan kaldırmayı umut eden düşman parazitlerden kendilerini savunmak zorunda.

About Tsunade

Küçüklüğümden beri ilgiyle takip ettiğim anime ve manga ile ilgili 2016 yılından beri Figurex sitesinde blog yazıları yazıyorum.

Back to list

Related Posts

2 thoughts on “Korku – Gerilim Anime Önerileri

  1. Yatokabe dedi ki:

    Shiki yi koymamanız kötü olmuş.En az bu seriler kadar iyi bi seriydi

  2. enes köken dedi ki:

    Okurken kendimi olayları yaşıyormuşum gibi hissettim. En kısa zamanda hepsine göz atacağım

Bir cevap yazın