Korku – Gerilim Anime Önerileri

Merhabalar Arkadaşlar.

Uzun bir aradan sonra tekrar anime önerilerimizle birlikteyiz. Bu sefer türü korku ve gerilim olarak seçtik. Bu türe biraz yabancı olduğumu söylemek istiyorum. Animeleri daha çok komedi ve aksiyon olarak sevdiğim için , korku ve gerilim biraz daha uzak olduğum bir tür. Bu yüzden bu sefer ki önerilerim izlediğim animelerden çok ; en çok beğenilenler, en çok izlenenler ve  yorumlarda en çok sevilenler olarak bulduğum önerilerden oluşuyor. Lafı daha fazla uzatmıyorum ve önerilerime geçiyorum 🙂

1. Shingeki No Kyojin 

Bölüm Sayısı : 25

Yayınlanma Tarihi : 2013

Tür : Aksiyon, Dram, Doğaüstü Güçler 

KONUSU : 

Bundan yüzyıllar önce insanlık devler yüzünden yok olmanın eşiğine gelmiştir. Devler insan etiyle beslenen devasa boyuttaki yaratıklardır. Kötü yanları sadece beslenmek değil sadece zevk için insanları öldürmeleridir. 100 yıl önce insanlığın önde gelen isimleri halkını korumak için devlerin aşamayacağı şekilde duvar örerler. 100 yıldır hiç bir dev bu duvarları aşamaz fakat 100 yılın sonunda devasa bir dev ortaya çıkar ve duvarları parçalamayı başarır. Bu köyde yaşayan ve henüz küçük bir çocuk olan Eren‘nin gözleri önünde annesini parçalara ayırarak yer. Bu olaydan sonra devler akın akın insanların yaşadığı bölgeye gelmeye ve her şeyi yakıp yıkmaya başlar . Gözleri önünde öldürülen annesinin acısıyla Eren devlerden büyük bir intikam alacağına dair yemin eder.

 

2. Another 

Bölüm Sayısı : 12

Yayınlanma Tarihi : 2012

Tür : Gerilim, Aksiyon , Korku 

KONUSU : 

1972 yılında Yomiya kasabasında çok sevilen bir öğrenci olan Misaki hayatını kaybeder. Onun ölümüyle herkes şoka uğrar. Çok sevilen bir öğrenci olduğu için okul arkadaşları ve öğretmenleri sanki o ölmemiş gibi davranırlar. Sırası boş kalır. Ölümünden kimse bahsetmez. Hatta mezuniyet günü onun sırası da törene götürülür. Her törende olduğu gibi fotoğraf çekimi yapılır ve onun sırasına da yer verilir. Fotoğraf çekimi sırasında herkes şok geçirir çünkü fotoğraf da Misaki’de yer alıyordur. Ölü benzi ve korkunç gülümsemesiyle birlikte. Burada hikayemiz 1998 yılına geçiş yapar. Koichi Sakakibara ailesinin işleri yüzünden dedesinin yanına Yomiya kasabasına taşınır. Burada ki okula kaydolan Koichi Sakakibara, akciğer rahatsızlığı yüzünden bir kaç hafta okula gidemez fakat hastahane de Misaki Mei adında kendi sınıfından bir kızla tanışır. Okula döndüğünde ise tuhaf bir şekilde herkesin Misaki‘yi görmezden geldiğini farkeder. Herkes 1972 yılından korkunç bir hikayeden bahsetmektedir. Başlarda pek inandırıcı gelmese de ilk kurbanla birlikte her şey değişmeye başlar .

 

3. Higurashi no Naku Koro ni

Bölüm Sayısı : 26+24+5

Yayınlanma Tarihi : 2006 

Tür : Korku, Gerilim, Trajedi

KONUSU : 

Animenin konusu şu şekilde tanıtılmıştı :

“Karanlık bir oda ya da biraz hafif loş. Rahatsız edici sessizlik. Sert bir cismin bir şeye çarpmasıyla kesiliyor. Ardarda, durmaksızın… Bir lamba kırılıyor. Odayı buğulu ay ışığı dolduruyor.
Duvardaki gölge de bir adam silüeti beliriyor. Elinde ise bir sopa. Durmaksızın, ardarda bir şeye vuruyor… Duvarlar kirleniyor. Kanla!!Adamın vurmakta olduğu şey yerde yatan bir insan. Canlı mı? cansız mı? artık önemi kalmadı. Bütün vücuduna yediği darbeler onu tanınmayacak hale sokmuş durumda.Adam artık yoruldu. Kan bütün odayı kapladı. Kırmızı bir halı – hayır!! Kırmızı, taşan bir nehir gibi. Durdu artık ardarda darbeler. Yerini tekrardan rahatsız eden sessizliğe bıraktı. Yalnızca hafif bir soluk alışı duyulabiliyordu. Üzeri kanla kaplı olan adamın.”

(Alıntıdır)

 

4. Shinsekai Yori 

 

Bölüm Sayısı : 25

Yayınlanma Tarihi : 2012

Tür : Dram, Bilim – Kurgu

KONUSU : 

Hikayemiz 1000 yıl sonraki Japonya’da geçiyor. O zamanlar insanları Telekinezi yeteneğine sahip insanlar yönetiyor. Lanetlenmiş bir güç olarak bilinen bu gücü fark eden beş çocuk hayatın acı gerçekleriyle yüzleşmeye başlıyorlar. İnsanlar endişe, stres, korku zamanlarında bir maymun türünde görülen bir özellik olan bu durumları cinsellik ile atlatma yöntemlerine başvuruyordur. İnsanoğlunun kanlı tarihi, ahlaksızlar, zulüm ve daha bir çok şeyle karşılaşan bu beş küçük, çökmekte olan sistemi kurtarma çabasına giriyorlar. Tabi bu o kadar  kolay olmayacaktır. 

Editör Notu :

Yaşı küçük olan kitle için uygun bir anime değildir!!

 

5. Monster 

Bölüm Sayısı : 74

Yayınlanma Tarihi : 2004

Tür : Dram, Gerilim 

KONUSU : 

Dr. Tenma, Almanya’da oldukça başarılı işlere imza atmış bir cerrahtır. Cerrahi dehası sayesinde hemen gözde haline gelen Dr. Tenma bir gün iki hasta arasında seçim yapmak zorunda kalır. Hastalardan bir tanesi prestijli bir politikacı diğeri ise fakir bir adamdır. Etrafındaki baskı nedeniyle durumu diğeri kadar ağır olmayan politikacıyı seçen Tenma yüzünden fakir adam ölür. Ölen adamın karısının serzenişiyle büyük bir vicdan azabı yaşamaya başlayan Tenma , bir gün yine benzer bir durum da kalır. Yine zengin ve prestijli bir adam ve kafasından vurulmuş bir çocuk. Dr. Tenma bu sefer seçimini çocuktan yana yapar. Fakat bu olay ona biraz pahalıya mal olacaktır. Hastane yönetimi tarafından yetkileri düşürülür, sevgilisi tarafından terk edilir. Fakat başına gelen en kötü şey kurtardığı çocuğun azılı bir katil olmasıdır. Hastahaneden 3 kişiyi öldürerek kaçan çocuğun işlediği cinayet Tenma’nın üzerine kalır. İşin kötüsü çocuk seri cinayetler işlemeye devam eder. Kurtardığı canavarı yok etme görevi büyük bir vicdan azabı çeken Tenma’ya kalır. Tenma’nın bundan sonraki amacı kurtardığı canavarı bulup öldürmektir. 

 

6. Perfect Blue 

Bölüm Sayısı : 1

Yayınlanma Tarihi : 1997

Tür : Psikolojik , Gerilim 

KONUSU : 

Mima Kirigoe Japonya‘da çok ünlü bir pop yıldızıdır. Cham adlı 3 kızdan oluşan bir kız grubun üyesi olan Mima adeta tapılacak kadar sevilen bir idoldür. Bir gün menajerinin tavsiyesi üzerine pop starlığı bırakıp oyunculuk kariyerine geçiş yapmaya karar verir. Fakat bu hayranları tarafından hiç hoş karşılanmaz. Herkes popun kraliçesinin popa ihanet ettiğini düşünmeye başlar. Hatta kendi adına bir web sitesi bile açılmıştır. Oldukça yoğun ilgi gören bu siteyi merak eden Mima , bir şekilde siteye üye olmayı başarır. Başlarda kendisi ile ilgili bu kadar detaylı bir sitenin olmasını seven Mima, sitedeki günlükleri görünce şok geçirir. Çünkü hayatını adım adım yazan birileri olduğunu fark eder. Artık Mima‘nın günleri eskisi kadar huzurlu geçmeyecektir.

 

7. Elfien Lied 

 

Bölüm Sayısı : 13 

Yayınlanma Tarihi : 2004

Tür : Dram, Korku, Gerilim

KONUSU : 

İnsanlar bir derece daha evrim geçirerek Diclonius şeklini alırlar. Kafalarında küçük boynuzu olan bu evrimleşmiş insan türleri dünyaya geldikçe dünya daha tehlikeli bir hal almaya başlar. Çünkü çok güçlü şekilde dünyaya gelen bu varlıklar insan öldürmeye oldukça düşkündürler. Bu yüzden normal insanlar Diclonius‘ları  öldürmeye veya gizli araştırma üssünde saklamaya başlarlar. Küçüklüğünden beri başındaki küçük boynuzlar yüzünden aşağılanan Lucy’de Diclonius‘lardan birisidir. İnsanların onu küçükken dışlamaları ve hor görmeleri yüzünden nefretle büyüyen Lucy seri cinayetler işlemeye başlar. Belli bir müddet sonra yakalanır ve gizli araştırma üssüne hapsedilir. Fakat burası Lucy‘yi tutmaya yeterli olmaz ve arkasında onlarca ceset bırakarak buradan kaçmayı başarır. Daha sonra geçmişten acı dolu izler taşıyan iki kuzenle karşılaşır. Bu dakikadan sonra neler olacaktır ?

 

8. Hellsing 

Bölüm Sayısı : 13

Yayınlanma Tarihi : 2001 

Tür : Korku, Gerilim, Aksiyon

KONUSU : 

Avrupa‘da büyük bir teşkilat olan Hellsing yapılanması vampirlerle savaş amacıyla kurulmuştur. Kendi yaptıkları bir chip sayesinde yapay vampir üretmeye başlayan bu teşkilatın başı ürettikleri bu vampirlerle derde girer. Yapay vampiler etrafta dehşet saçmaktadır. Teşkilatın en önemli silahı Alucard isimli bir vampirdir. Kişisel sebepler dolayı insanlara yardım eden Alucard bir gün yine saldırıya uğramış bir köye gider. Köydeki biri hariç tüm polisler ölmüştür. Geriye kalan acemi polis Seras için Alucard bir teklif sunar. Ya ölecektir ya da Alucard‘ın kanını içip vampir olacaktır. Seras vampir olmayı seçer. Bu dakikadan sonra Alucard‘dan ayrılmayacaktır.

 

9. Jigoku Shoujo 

Bölüm Sayısı : 26

Yayınlanma Tarihi : 2006

Tür : Korku, Dram, Gerilim

KONUSU : 

Nefret insanoğlunun yaradılışından beri başına iş açmadığı zaman kalmamış bir olgudur. İnsanların nefret ve kin uğruna yapmadığı katliam, zulüm ve vicdansızlık kalmamıştır. Yine teknolojinin geliştiği bu günlerde Hell Link adlı bir internet sitesinin dedikodusu her yerde konuşulmaktadır. Dedikodulara göre sadece gece yarısı erişim sağlanabilen bu siteye nefret ettiğiniz kişinin ismini girerseniz , o kişi sizin için cehenneme gönderiliyor. Fakat küçük bir şart var. Sizde o kişi ile birlikte cehenneme gidip sonsuz acıyı tadacaksınız.  Jigoku Shoujo Emma Ai adlı bir kullanıcı nefret edilen kişiyi ortadan kaldırmaktadır. 

 

10. Kiseijuu: Sei no Kakuritsu

Bölüm Sayısı : 24

Yayınlanma Tarihi : 2014

Tür : Bilim – Kurgu, Gerilim, Dram

KONUSU : 

Parasyte’ın hikayesi insanların ve insan görünümlü parazitlerin bir arada yaşadığı günümüz Japonya’sında geçmektedir. Parazitlerin esas hedefi, kurbanlarının beynini ele geçirerek tüm sinir sisteminin hakimi olmaktır. Migi isimli parazit ,Shinichi’nin beynini hedef alırken yanlışlıkla sağ kolunu ele geçirir. Beyni hasar almadığı için hayatta kalan Shinichi bir anda kendini Migi ile ortak bir hayat kurmuş vaziyette bulur. Parazitlerin hayatta kalmak için yemesi gereken besin insan etidir. 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

D-Gray Man Detaylı İnceleme

Naruto Shippuden 475. Bölüm İncelemesi