Anime

FAR CRY 3 Rehberi – İncelemesi

 

Bu içerik serimde Far Cry evrenine göz atarak geçmişten günümüze durumda olan gelişmesini inceleyecek ve yepyeni Far Cry oyunundan beklentilerimi dile getireceğim.

Öncelikle Far Cry ve Far Cry 2’den kısacası belirtmek talep ediyorum. 23 Mar 2004 tarihinde çıkışını gerçekleştiren serinin önce oyunu Far Cry silik bir oyun olarak karşımıza çıkıyor. Temel bir shooter oyunundan ileriye gidemeyen bir yapısı şuanki ve oyunu sürenin öbür oyunlarından ayıran birçok bir özelliği yok. Benzer biçimde serinin öbür oyunu Far Cry 2’de Open World Shooter bir oyundan ilerye gitmiyor. Üstelik bu iki oyunu Far Cry 3 çıkmadan öncesinde duymamıştım dahi. Bu iki oyunun ne sebeple oyuncular aracılığıyla kocaman bir ilgiyle karşılanmadığına geliyor olacak olursak; Bu iki oyunun yayım tarihi durumda olan 2004 ve 2008 ‘de oyun piyasası bu civarı gelişmemişti. Çok oldukça başarılı bir biçimde çıkma başaramayan oyunlar üzgünüm bu dönemlerde bırakın oynanmayı ismini dahi duyamayacağınız biçimde kayboluyordu. Bu önce iki oyun da indirilmeye yepyeni bir heyecan getirmediklerinden tarihin tozlu raflarına kaldırılmak üzereylerdi ki… İşte tam Bu arada yepyeni bir Far Cry oyunun tanıtımları yapılmaya başlandı.

FAR CRY 3 Rehberi-İncelemesi

Oyuncular olarak Game Play Trailer’ı beklerken bir anda oyunun baş düşmanı olarak düşünebileceğimiz Vaas’ın bir adada esirlerine yaptığı işkenceler yayınlanmaya başlandı ve oyun bir anda çok gözde olmaya başladı. Ubisoft Montreal oyun ile ilgili veriler vermeye aynı ritimde devam ettikçe hepten heyecanlandık ve oyun son 29 Adele 2012 tarihinde çıkışını yaptı.

Şimdi gelin Far Cry 3 ne türlü bir oyun ona bakalım;

-HİKAYE –

Jason Brody, abisi Grant Brody kardeşi Riley Brody, sevgilisi Liza Snow, Daisy Lee, Keith Ramsey ve Oliver Carswell’den meydana iştirak eden 7 şahsiyet bir arkadaş grubuyla beraber Dünya’nın farklı yerlerinde maceradan maceraya koşan kahramanlarımız yaptıkları yamaç paraşütü esnasında Rook Adası’na düşerler ve bu adada Vaas adlı bir adamın önderliğindeki korsanların eline geçerler. Ana kahramanımız Jason Brody bu kamptan bir biçimde kaçacak ve adada tanıştığı Dennis Roggers ve bu korsanlara karşın bir uğraş yürüten Rakyat haklının da desteğiyle ailesini ve arkadaşılarını kurtarmaya çalışacaktır. Hikaye başlama olarak ne civarı olağan olsa da hikayenin ilerleyişi ve işlenişi bu sıradanlığı ortadan kaldırarak sizi muhteşem bir ortamın içerisine sokacak.

FAR CRY 3 Rehberi-İncelemesi

-OYNANIŞ VE MEKANİKLER –

Far Cry 3 denildiğinde aklıma önce iştirak eden birşey ‘Bağımsızlık’. Oyun Open World, FPS bir aksiyon oyunu ama bu oyunu benzer oyunlardan ayıran en mühim özellik naturel yaşamı bire bir yansıtması. Ne Türlü başka bir deyişle diye soracak olursanız, oyunda düştüğümüz Rook Adası ağzına civarı vahşi etçil ve otçul hayvanlarla dolu. Kaplan, ayı, vahşi köbirçok, leopar, yılan, timsah, komodo ejderi, köğek balığı benzeri vahşi hayvanlar siz haritada gezdikçe bir çok kez karşınıza çıkacak ve sizlere bilhassa oyun en başında Yorucu dakikalar yaşatacak. Yalnızca bu da değil bu hayvanlar yalnızca sizin değil öbür otçul hayvanların da peşindeler. Başka Bir Deyişle kendiniz tam bir vahşi hayatın göbeğinde bulacak bu otçul ve etçil hayvanları avlayarak adada sizlere gerekli durumda olan malzemeleri tedarik edecek, öbür taraftan nebatları toplayarak kendinize şırıngalar üreterek sıhhatinizi arttıracak ve avlanmada, su altında sizlere kolaylıklar temin edecek şırıngalar üretebileceksiniz. Unutmayın bu naturel yaşamda hem bir avcı hem bir de av durumundasınız.

Adanın tespit edecek noktalarında şuanki durumda olan kulelere tırmanarak çevre haritayı açıyor daha daha sonra bu çevredeki Vaas’ın adadaki askerinin içinde bulunduğu karakolları ele geçirerek bu noktaları güvenliğe alıyor ve bu bölgelerde Vaas’ın adamları olmadan rahatça avlanıp loot yapabiliyorsunuz.

Oyunun görev sayısına bakacak olursak 39 adet ana görev 15 adet yan görev, 8 adet “Avcının Yolu”(Oyun içinde sizlere gerekli olacak malzemeleri sağlamak etmek için son seviye deri)ve ele geçirdiğiniz karakollardan alabileceğiniz birden pek normal av ve suikast görevi bulunuyor. Bunlar ayrıyeten mağalarda, deniz altlarında, çok yüksek tepelerde sizin lootlamanızı bekleyen birden pek sandık, biblo, mektup benzeri yan aktiviteler bulunuyor ve oyunun benzersiz büyüklükteki haritası da buna eklenince görevler haricinde uğraşabileceğiniz bu aktiviteler oyunda sizlere kocaman zaman geçirtiyor.

Kısaca level sisteminden de bahsedelim. Oyunda yaptığınız görev ve yan görevlerden, vurduğunuz düşmanlardan tespit edecek expler geliyor bunlar ile skiller öğrenerek oyununuzu benzersiz derecede kolaylaştırıyorsunuz. Örneğin; can barınızı yükselterek daha pek yaşamda kalma şansına sahip oluyor, farklı suikast yetenekleri öğrenerek düşmanlarınızı daha hızlı ve gizli öldürebiliyor, daha uzun süre koşma ve su altında kalma ile sandıklara ve toplanabilirlere daha hızlı ulaşabiliyor, öğrendiğiniz şırıngalar ile daha güvenli ve daha iyi avcılık yapabiliyorsunuz.

FAR CRY 3 Rehberi-İncelemesi

-GRAFİK –

Oyunun grafikleri zamanına göre iyi denebilecek bir seviyede. Çok çok üst bir ekran kartınız olmadan da kasmadan 60 fps almak basit değil değil. Rook Adası benzersiz canlı ve düşünülerek tasarlanmış. Oyunu oynarken çıktığınız kule ve tepelerden ekran görüntüleri almaktan kendinizi alamayacaksınız 🙂

Ekstra İnceleme Notları ve İpuçları

Oyun oyuncuya benzersiz bir naturel yaşam deneyimi yaşatıyor.

-Karakolları ele geçirirken karar tamamıyla sizlere ait ister gizlice sızın ister paldür küldür girin. Elbette gizlice ele geçirince daha pek exp veriyor.

-Towerları ele geçirmek çok mühim hep ücretsiz silah açıyor hem bir de çevre ile ilgili benzersiz bilgiye sahip oluyorsunuz.

Oyun başlarında hayvan avlayarak şüphesiz yükseltmeleri yapın. Bu Şekilde daha pek şırınga, silah, mermi, bomba eşya taşıyabilirsiniz.

-Karakolları almadan ilerlemek bir çok kez düşman askerlerle karşılaşmanızı temin edecek bu yüzden karakol ele geçirmek şüphesiz işiniz kolaylaştıracak.

-Silahçıdan sandık ve biblo yerlerini gösteren haritalar şüphesiz satın alınmalı. Bulduğunuz sandıklar sizlere bunun 5-6 katını kazandırırken, biblolar hatırı sayılır derece deneyim puanı veriyorlar.

Son olarak oyunun hikaye ve oynanış olarak bir takım eskikleri olsa da oyuncuya tam bir oyun deneyimi sunuyor ve bir oturunca başından kalkamıyorsunuz. Şüphesiz her oyuncunun bu oyunu deneyimlemesi gerekiyor.

Related Posts

Bir cevap yazın