Herkese merhabalar,

2016 yılının sonlarına doğru gelirken, bakalım 2016 yılında hangi animeler vizyona girmiş, MyAnimeList ve IMDb‘de bu animelere kaçar puan verilmiş, peki genel olarak bizim ülkemizde bu animelere ne yorumlar yapılmış diye düşündüm. Şöyle bir araştırma yaptım  ve 2016 yılının en sevilen animeleri ile karşısınızdayım. Bakalım hangi animelere yüksek puanlar verilmiş 🙂

1.Haikyuu!! 3. Sezon – 9.12

- en beğenilen 2016 animeleri - figurex anime

10 numaralı formasıyla smaçör Hinata Shoyou 1.62’lik boyuyla takımın en kısa oyuncularından biridir bu yüzden rakipleri maçlarda onu pek ciddiye almazlar lakin Hinata kısa boyuna rağmen herkesten daha yükseğe zıplayarak dikkatleri üzerine çeker. Bu durum onu takımın en büyük yemi haline getirir. 9 numaralı formasıyla pasör Kageyama Tobio eski takımında ”Kral” olarak tanınır, bu lakap lider olduğu için değil aksine aşırı bencil olduğu için takım arkadaşları tarafından kullanılmaktadır. Kageyama bu lakabı ve kişiliğini yeni takım arkadaşlarının yardımıyla değiştirmeye çalışacaktır. Hinata‘nın yüksek zıplayışları, Kageyama‘nın nokta atışları ve diğer takım oyuncularının yardımıyla Karasuno takımı birinciliği hedeflemektedir. Serinin 3. sezonudur.

2. Natsume Yuujinchou Go – 8.77

Asdfgh 10 - en beğenilen 2016 animeleri - figurex anime

 

Ruhları görme yeteneği olan Natsume Takashi, bunu uzun zamandır sır olarak saklamaktadır. İnsanlar tarafından dışlanan, gördüğü hayaletlerle de arası pek olmayan Natsume‘ye, günün birinde vefat eden büyük annesi Reiko‘dan garip bir kitap miras kalır. Kitap, büyük annesinin ruhları hapsetmek için kullandığı bağlayıcı anlaşmalarla doludur ve şimdi de Natsume‘ye aittir. Artık Natsume‘nin yeni bir amacı vardır: Bu ruhların hepsini serbest bırakacaktır. Fakat birbiri ardına ortaya çıkan varlıkların hepsi ona karşı dost canlısı davranmayacak, hatta birçoğu intikam peşinde olacaktır. Buna rağmen Natsume, yardım etmeye kararlıdır.

3. Yuri !! On Ice – 8.58

Asdfghj - en beğenilen 2016 animeleri - figurex anime

Yuuri Katsuki, Grand Prix Finali‘nde Japonya’nın büyük bir umutlar beslediği bir sporcu olmasına rağmen büyük bir yenilgi alır ve ailesinin evine döner. 23 yaşında bütün kapılar yüzüne kapanır ve domuz etine olan düşkünlüğü ve büyük iştahı da hiç yardımcı olmamaktadır. Bir gün 5 kez şampiyonluğa erişmiş Victor  Nikiforov‘un sıradan bir antrenman videosunu izlemesiyle kendini tekrar spot ışıkların altında bulur. Victor aniden Yuuri’nin evine gelir ve ona danışmanı olmayı teklif eder. Victor‘un en büyük hayranlarından biri olan Yuuri, teklifi seve seve kabul eder fakat Rusya katılmcısı olan Yuri Plisetsky de Victor’u istemektedir. Bu yüzden rekabet şiddetli olacaktır.

4. Bungou Stroy Dogs 2 – 8.39

Bungou stray dogs - en beğenilen 2016 animeleri - figurex anime

Yetimhaneden atılan Nakajima Atsushi‘nin ne bir kalacak yeri, ne de karnını doyuracak yemeği vardır. Nehir kenarında, açlıkla cebelleşirken, intihara kalkışan bir adamı kurtarır. Kurtardığı adam, Dazai Osamu, ve onun ortağı Kunikida, oldukça önemli bir dedektiflik dairesinin mensuplarıdırlar. Özel güçlere sahip olan bu kişiler, askeriye ya da polis için tehlikeli olan vakalarla ilgilenirler.
Tam da Atsushi‘nin civarda olduğu vakitlerde yine o civarda beliren bir kaplanın peşine düşmüşlerdir. Kaplan vakasının çözülmesinin ardından, artık Atsushi‘nin yolu gelecekte Dazai ve diğer dedektiflerle daha çok kesişecektir.

5. Hibike Euphonium 2 – 8.23

Asdfghjklş - en beğenilen 2016 animeleri - figurex anime

Kumiko Oumae orta okul Brass Band yarışmasında yaşadığı olaylar nedeniyle müzik ile ilgili büyük bir yemin eder ve liseye dair çok büyük umutları vardır. Kaderin bir cilvesi olarak müzik kaderinde vardır ve çevresi Brass Band ile ilgilenen insanlarla çevrelenir. Kumiko kıdemli kontrbasör Sapphire Kawashima, grup başkan yardımcısı ve diğer öforist Asuka Tanaka ve Hazuki Katou sayesinde tekrar müziğe başlama motivasyonunu kendinde bulur. Yeni lisesinde eski Bando takımı arkadaşlarından bir kaç kişi daha mevcuttur. Yeni arkadaşları ve eski arkadaşları arasında bir kaos başlar. Kısaca müzik grubunda yer alan kızların aşkları,maceraları ve müzik tutkularına dair bir anime.

6. Mobile Suit Gundam : Iron – Blooded Orphans 2 – 8.18

Latest? Cb=20160524133425 - en beğenilen 2016 animeleri - figurex anime

 

Dünya ve Mars arasındaki “Kıyamet Savaşı” diye bilinen büyük savaştan 300 yıl sonra, Cordelia isimli bir kadın Dünya hükümetinin kontrolünde olan Mars şehri Chryse‘nin bağımsızlığı adına mecliste konuşmak amacıyla insanlığın beşiğine doğru yolculuğa çıkar. Kendisine eşlik edenlerse, özel güvenlik şirketi CGS’nin çalışanları Mikazuki Augus ve Orga Itsuka‘dır. Gjallarhorn isimli bir grup Cordelia ve CGS’ye saldırınca, Orga bunu CGS’ye karşı isyan etmek için bir fırsat olarak görür ve darbe yapar. Böylece, Mikazuki ve Orga kendilerini yeni bir mücadelenin içinde bulurlar. Gjallarhorn’u geri püskürtmek için, Mikazuki nükleer reaktörle çalışan Kıyamet Savaşı’ndan kalma eski bir mobil süitin, Gundam Barbatos’un kokpitine girer.

7. Ajin 2 – 8.12

Asdfghjklş 15 - en beğenilen 2016 animeleri - figurex anime

 

“Ajin” olarak bilinen gizemli ölümsüz insanlar ilk önce 17 yıl Afrika’da ortaya çıktı. Onların keşfi üzerine, insanlık için tehdit olarak etiketlenmişlerdir ; zira güçlerini kötülük için kullanabilirler ve yok edilememektedirler. O zamandan beri, bir Ajin her toplumda bulunursa, tutuklanacak ve hemen gözaltına alınacaktır. Kei Nagai doktor olmak için çok çalışan, Ajin hakkında bildikleri sadece televizyondan ve haberlerden duyduklarından ibaret olan bir lise öğrencisidir. Öğrencilere, bu canlıların insan olarak kabul edilmediği öğretilir; ancak Kei, sınıfta pek fazla dikkat göstermez. Daha sonra bir kazada ölecektir ve bir Ajin olarak yeniden doğacaktır. O zaman bu konuyla ilgilenmediği için büyük pişmanlıklar yaşayacaktır. Zira hayatı cehenneme dönmüştür. Bununla birlikte, kendisini tüm dünyadan kaçarken bulurken, Kei yakında türünün çoğunun düşündüğünden çok daha yakın olabileceğini fark eder.

8. Drifters – 7.91

 

Drifters7 e1470753311315 - en beğenilen 2016 animeleri - figurex anime

Shimazu Toyohisa, Sekigahara Savaşı’na katılır.  Ii Naomasa‘yı ölümcül bir şekilde yaralamayı başarır fakat kendisi de ölümcül şekilde yaralanır. Toyohisa, arazide kemikleri kırılmış ve kanamalı bir şekilde yürürken kendisini bir koridor kapısında bulur ve  bir masa da gözlüklü bir adam onu beklemektedir. Bu adam, Murasaki, Toyohisa‘yı başka bir dünyada uyandığında en yakın kapıya gönderir. Orada Toyohisa, “Drifters” olarak bilinen bir grubun parçası olmak için, onun gibi diğer büyük savaşçılarla tanışır.

9. Gatsu No Lion – 7.92

Ani. Re (3 gatsu no lion)(1600x1280) 001 - en beğenilen 2016 animeleri - figurex animeAsdfghjklş 16 - en beğenilen 2016 animeleri - figurex anime

17 yaşındaki Rei Kriyama, profesyonel bir Shogi oyuncusudur ve buradan kazandığı parayla henüz yalnız yaşamaya başlamıştır. Bağımsız yaşamasına rağmen, Rei, duygusal olgunluğa erişmemiş bir gençtir ve sorunları günlük yaşamı boyunca peşini bırakmamaktadır. Üvey ailesi ile olan ilişkileri gergindir, lise arkadaşlarıyla ise anlaşmada güçlük çekmektedir. Bunların üstüne, profesyonel bir Shogi oyuncusu olarak kariyeri de düşüşe geçmiştir. Kendisi üzerine yüklenen büyük beklentilerin ağırlığıyla Rei’nin başarısı ve sıralamada ilerleyişi, değişkenlik gösteren galibiyet ve mağlubiyetler ile duraklamaya başlamıştır. Rei’nin tanıdığı sınırlı sayıda insan arasında Kawamoto kız kardeşler: Akari, Hinata ve Momo da vardır. Rei’nin aksine mütevazi evlerinde mutlu mesut yaşayan bu kız kardeşler, Rei’yi sanki kendilerinden biriymişçesine aralarına kabul ederler. Rei onları sıklıkla ziyaret etmekte ve üvey ailesinde hiçbir zaman sahip olamadığı, yakınlığı ve şefkati görmektedir.

10. Flip Flapper – 7.70

Vlcsnap 2016 10 15 19h55m05s97 - en beğenilen 2016 animeleri - figurex anime

Papika ve Cocona kapıyı açmak için anahtarları tutuyorlar. İki kız buluştuğunda, “Saf İllüzyon” adı verilen farklı zaman ve çakışan boyuttaki maceraları başlar. Gizemli kristali arayan bu iki küçük kız “Shard of Mimi” şarkısını söylediğinde bir çok şey olmaktadır. Kızların hayatı tehlikeye girer ve kristal parlamaya başlar 🙂  (Konudan bende bir şey anlamadım. MyAnimeList’den çevirince böyle oluyor. Bu arada isme bakınca Flip Flopları hatırmalayan mühendis değildir 😀 )

11. Uta No Prince Sama – 7.39

Asdfghjklş 17 - en beğenilen 2016 animeleri - figurex anime

Besteci olma ve en sevdiği idol olan Hayato-sama için şarkı yazmak hayalleriyle, Haruka, prestijli bir yetenek okulu olan Saotome Akademisine girer. Başarılı olursa, Işıltılı Ajans’a katılabilecektir. Fakat, etrafı çok yetenekli potansiyel idoller ve diğer bestecilerle dolu olduğu için bu öyle kolay olmayacaktır. Üstelik, sınıf öğretmeni ünlü bir idol, okul müdürü zamanın satış rekorları kırmış şarkıcısı hatta akademinin kendisi de birçok şeyin başa gelebileceği karmakarışık bir ortamdır. Peki ya, Haruka‘nın okulda proje eşi, hangi şarkı prensi olacaktır?

12. Keijo !! – 7.22

- en beğenilen 2016 animeleri - figurex anime

Kaminashi Nozomi (17) olağanüstü bir jimnastikçidir. En iyi jimnastik programlarına sahip kolejler onu kendilerinin bir parçası yapabilmek uğruna kıran kırana bir mücadele içindedir. Ne yazik ki kızımızın başka planları vardır. Ailesinin aşırı fakir olması nedeniyle, para onun için her şeydir. Bu nedenle kendini Keijo dünyasının içine bırakmak ister. Keijo kızların ufak yüzen bir platform üzerinde birbirleri ile rekabet ettikleri bir bahis sporudur. Hedef rakibi platformun dışına, sulara doğru itmektir, ama birbirlerini itmek için popolarını ya da göğüslerini kullanmak zorundadırlar. Nozomi acımasız Keijo dünyasında mücadele edebilecek ve ailesine şans ile zenginlik getirebilecek midir?

13. Nanbaka – 7.19

6 nanbaka - en beğenilen 2016 animeleri - figurex anime

Dünyadaki en korkunç hapishanenin gardiyanlarını ve mahkumlarını konu alan süper bir aksiyon komedi.

14. www.Working!! – 7.15

Asdfghjklş 18 - en beğenilen 2016 animeleri - figurex anime

Daisuke Higashida, Higashizaka Lisesinde ciddi bir birinci sınıf öğrencisidir. Yorulmamak için ailesi ile birlikte bile gülmez ve huzurlu hayatına devam eder. Bununla birlikte, babasının şirketi bir gün iflas eder ve artık ödenek, cep telefonu faturası ve banliyö biletleri alamaz. Babası kendisine yarı zamanlı bir işte bulunmasını emrettiğinde Daisuke, okula 15 kilometre bisikletle seyahat etmekten kaçınmak için yakınlardaki bir aile restoranında çalışmaya karar verir.

15. All Out !! – 7.14

Asdfghjklş 19 - en beğenilen 2016 animeleri - figurex anime

Rugby‘de, forvet oyuncusu yok, dört numaralı hamle yok, takımın yıldızı kim?

Hikaye, Kenji Gion‘un, küçük ama cesur bir go-getter’ın Ragbi kulübüne kattığı Kanagawa Lisesinin okul giriş töreninde başlıyor. Karışık bir geçmişe sahip olan alt kaptanı Hachiouji‘ye ve sınıf arkadaşı Iwashimizu ile birlikte Kulüp üyeleri ile her zaman ilgilenir. Son olarak, ezici güçler taşıyan ancak kartlarını göğsüne yakın tutan Yüzbaşı Sekizan var. Hem kişilik hem de fiziksel performanstaki bu gibi farklılıklar nedeniyle, ekip en iyi haline gelebilmek için birlikte çalışmayı ve birlikte büyümeyi öğrenmelidir.

 

 

 

 

 

 

About Tsunade

Küçüklüğümden beri ilgiyle takip ettiğim anime ve manga ile ilgili 2016 yılından beri Figurex sitesinde blog yazıları yazıyorum.

One thought on “En Beğenilen 2016 Animeleri

  1. orbay gezer dedi ki:

    boku no hero acdemia puanı 8.36 ama yok nasıl oluyo

  2. £ɱŔ£Қה¥Ŕ dedi ki:

    Burada Days eksik sanırsam. 😀 Tamam başrol pısırık olabilir ama ilerde açılacağına inanıyorum . 🙂 🙂

Bir cevap yazın