Baki Anime Tanıtım ve İnceleme ile herkese bir kere daha merhabalar,

Bugün yine bir Netflix animesi olan Baki ile karşınızdayız. Dövüş sanatları ve aksiyon severlerin ilgisine yönelik yapım için bakalım neler yazmışız.

Baki

Baki

Tür : Akisyon, Shounen, Dövüş Sanatları

Yayın Tarihi :2018

Bölüm Sayısı: 26+13

Konusu:

Acımasız bir yeraltı turnuvasından galip çıkan Baki Hanma, dünyanın en güçlü adamı olan babası Yuujirou’yu yenme yoluna ilerlemektedir. Ancak, turnuva koşucusu Tokugawa Mitsunari onu okulda ziyaret ettiğinde dinlenme zamanı onun için bitmiştir. Baki’ye, dünyanın dört bir yanından, hepsi de dövüş sanatlarında yetenekli olan beş inanılmaz derecede tehlikeli idam mahkumunun eşzamanlı olarak hapisten kaçtıklarını ve her biri sonunda yenilginin tadını öğrenmek için Tokyo’ya doğru yola çıktıklarını açıklar. Tokugawa, iyi bilinen gücü nedeniyle, Baki’nin er ya da geç onlarla karşılaşacağı ve tek hedefleri konusunda Baki’yi uyarır.

Editör Gözünden

Baki The Grappler  normalde 2000-2001 yılları arasında manga ile birlikte çekilmeye başlanmış ama devamı gelmemiş bir yapım. Netflix 2018 yılında eski animenin kaldığı yerden devam etmeyi tercih etmiş.  Ben bunu maalesef Netflix’te izledikten sonra öğrendim. Yani eski versiyonunu duyduğumda zaten yenisini izlemiştim. Dolayısıyla hikayenin başını ne yazık ki bende sizler gibi bilmiyorum. Bu yüzden Netflix’in Baki’sini izleyecek olanlara ilk önerimiz öncelikle eski versiyonunu izlemesidir. Baki animesi konusunda ikinci uyarımız ise animenin 18 yaş ve üzeri kitleye hitap ediyor oluşu. Anime şiddet ve cinsellik içeriyor.

Baki

Gelelim anime bana göre nasıldı kısmına. Erkek olmadığım için mi böyle düşünüyorum bilmiyorum. Ben keyif alarak izlemedim animeyi. Yanlış anlaşılmasın kadın izleyici olsam da en sevdiğim türler shounen ve seinendir. Genellikle bu tür izlerim ve severim de. Fakat anime sadece şiddet sahneleri çekmek için yapılmış gibiydi. Yani göz çıkarmalar, boğaz patlatmalar, canlı canlı yakmalar dışında animede ilerleyen bir senaryo yok. Sadece canice sahneler için çekilmiş saçma sapan korku filmlerini anımsattı bana. Bir türlü ölmek bilmeyen adamlar ve aralarında sürekli tekrarlanan vahşet sahneleri arasında tüm bölümler bitti. Ne güçlü olmak için kan ter içinde kalan kahramanlar gördük ne de dövüş sanatlarının kutsallığına vurgu yapan sahneler. Sadece iri kıyım adamlar birbirini vahşice öldürmeye çalıştı ve tüm anime böylece tamamlandı.

Eski versiyonunu izlemeyi planlıyorum yakın zamanda çünkü onda senaryo işleyişi daha düzgün ilerliyor diye tahmin ediyorum. Çünkü bu animeyi izlediğinizde Baki’nin babasına olan nefreti ve bugünlere geldiği kısımlar yok. Eski animede anlatılıyor. Yani turnuvayı kazandığı kısımlar ve annesine olanlar. Bu yüzden bir kere daha tekrar edelim eski animeye izlemeden yenisini izlemeyin. Bendeki eksik tatmin duygusu öncesinde olanları izlemediğim için yerine oturmayan parçalardan olduğu için olabilir.

Beğenmediğim diğer kısım ise animasyon ve çizimler. Aşırı abartılı kas çizimleri ve aşırı abartılı mimikler çok başarılı değildi. Bazılarınız hiçbir şeyi mi beğenmedin mübarek diye düşünebilir 😀 Animenin içerisine serpilmiş romantizmi beğendim. Baki ve hoşlandığı kız arasında ki ilerlemeler güzeldi ve o ilk aşk ile yakınlaşma duygularını güzel hissettirdi ama onda da saçmalıklarla karşılaşacağınızı söylemeden geçmeyelim. Özellikle power up sahnesi oldukça ironikti 😀 İzleyenler anlayacaktır.

Kısacası eleştiri süzgecinden geçemedi Baki. Daha fazla inceleme için BURAYA ve anime hakkında daha detaylı bilgi için BURAYA tıklayınız.

About Tsunade

Küçüklüğümden beri ilgiyle takip ettiğim anime ve manga ile ilgili 2016 yılından beri Figurex sitesinde blog yazıları yazıyorum.

Back to list

Related Posts

Bir cevap yazın