#Bunu 15 numaralı ile değiştirdim. Deniyorum

Anime Önerisi : Great Teacher Onizuka (GTO)

Herkese merhaba arkadaşlar

Anime inceleme bölümlerini sevmeye başladım. Sevdiğim bir animeyi sizlere anlatmak çok eğlenceli geliyor. Bizim yaşımızda ki insanları bilirsiniz. Herkes “çocuk musun da çizgi film izliyorsun ?” sorusuyla karşılaşmıştır. Anne, baba ile olan tartışmaların haddi hesabı yoktur. Neyse efendim kısacası sizlerle anime konuşmak benim için çok eğlenceli çünkü etrafımda doya doya konuşabileceğim insan sayısı sınırlı 🙂 Bu gün yine size bende yeri ayrı olan animelerden bir tanesi olan GTO’dan bahsetmek istiyorum. Her yazımda söylemekten bıkmayacağım. Eski animelerin yeri başka 🙂

[button color=”blue” size=”medium” link=”http://www.anizm.tv/great-teacher-onizuka” rel=”nofollow” icon=”” target=”false”]Anizm’de İzle ![/button]

GREAT TEACHER ONİZUKA 

 

Bölüm Sayısı : 43

Yayınlanma Tarihi : 1999

Tür : Ecchi, Komedi, Okul

KONUSU :

Onizuka Eikichi eski bir motorsiklet çetesi üyesidir. Gençliğinin fırtınalı yıllarında terör estiren Onizuka yaş ilerleyince durulmak zorunda kalır. Artık bir işe girmek ve hayatını rayına oturtmak zorundadır. Eskiden beri en büyük hayali olan meslek öğretmenlik yolunda ilerlemeye karar vermiştir. Liseyi zar zor bitiren Onizuka, üniversiteyi de mucize eseri kalmadan bitirebilmiştir. Şimdi en büyük hayali olan “Dünyanın En İyi Öğretmeni Olmak “ hedefine ulaşabilecektir artık. Her türlü okula başvuru yapan Onizuka , birazcık deli birazcık da sorumsuz karakteri yüzünden sürekli başvurduğu okullardan kovulur. Bir gün yine bir başvurusunda okulun müdiresinin kalbini kazanır ve o okulda öğretmenlik yapmaya başlar. Onizuka çok heyecanlıdır. Biricik melek öğrencileri Great Teacher‘larını bekliyordur. Özellikle cici liseli kız öğrencilerin hayalini kurarken , baş belası bir orta okul sınıfına düşer. Daha önce bir öğretmen tarafından ihanete uğrayan sınıf, öğretmenlerden nefret etmektedir. Daha önce atanan öğretmenleri acımasız yöntemlerle kaçırmayı başarmışlardır. Çoğu öğretmen okuldan pisikolojisi bozuk olarak ayrılır. Aynı yöntemleri Onizuka içinde deneyeceklerdir tabi. Fakat bilmedikleri şey Onizuka‘nın diğer öğretmenlerden farklı olduğudur. Öğrencilerin yaptıklarına aynı sertlikte cevap veren Onizuka‘nın eğlenceli okul maceralarını sizleri bekliyor.

Anime Yorum :

Eskiden bütün aileler sobalı evde kalırlardı. Tek sıcak oda, sobalı oda olduğu için bütün aile bireyleri tek oda da uyurdu. Şimdi de bütün aile üyeleri klimalı odada uyuyor. En azından bizim evde öyle 😀 GTO‘yu izlerken aile üyelerimle aynı oda da uyuduğum için oldukça zor anlar geçirmiştim çünkü kahkahalarınızı saklamanız gerçekten zor oluyor. Ellerimle ağzımı kapatıp , milleti uyandırmamaya çalıştığım çok oldu. Genelde temposunu düşürmeyen anime, bazı sahnelerde gözünüzden yaş getirene kadar güldürebilir. Bende öyle olmuştu. İzlerken Onizuka gibi bir öğretmenim olsaydı eğer şu an monoton hayatım farklı olur muydu diye kendinizi yargılayacağınız bayağı bölüm izleyeceksiniz. Görüntü kalitesi açısından eski animeleri bilirsiniz. Ben çizim kalitesinden çok konu kalitesine göre anime izlediğim için beni pek rahatsız etmedi. Animeyi biraz eleştir derseniz belki “Onizuka ve Fuyutsuki arasındaki aşk sahneleri daha çok olsaydı daha eğlenceli olurdu “ diyebilirim. Ama baktığımızda animenin mesajı romantizmden çok komedi olduğu için doğru karar gibi de gözüküyor. Neyse efendim uzun süredir çok gülmek istiyor ve kaliteli komedi bulamıyorsanız. GTO ile tanışmalısınız demektir.

Karakterlerlerden bahsederken sadece Onizuka ve sınıftan bahsetmek istiyorum çünkü her bölüm farklı farklı karakterler yer aldığı için hepsinden bahsetmek zor olacak.

 

Kendi tabiriyle ” Onizuka Eikichi. 22 yaşında. Bekar”.

Ünlü Onizuka Sensei‘miz bu arkadaş. Yeri geldiğinde kahraman yeri geldiğinde iyi bir öğretmen yeri geldiğinde tam bir geri zekalı . Öğrencisinden kendisini dergilerde ki çıplak modellerle shoplamasını isteyen bir öğretmenden bahsediyoruz. Ya da kız öğrencilerin eteklerini kaldırıp popolarına şaplak atan bir öğretmenden (ki kesinlikle hakettiler 😀 ).  Onizuka öğretmenlere olan bakış açınızı tamamen değiştirebilecek bir kişilik. Ben Onizuka‘yi en çok öğrencilerine arkadaş gibi davranırken seviyorum. Fuyutsuki chan ile olan diyaloglarının da çok tatlı olduğunuz söylemem gerek tabi. Kısacası deli ama sevimli bir kişilik .

Sınıftan bahsetmek gerekirse zehir gibi öğrencilerle dolu bir sınıf. İzlediğinizde anlayacaksınız zaten. İnanılmaz zeki ve korkusuz olmaları yaptıkları yaramazlıkların derecesini bir haliyle artırıyor tabi. Masum öğrencilerden kötü öğrencilere , anne takıntılı öğrencilerden yarım akıllı öğrencilere. Her türlü öğrenci bulunuyor sınıfta. Zorbalık, aşk, arkadaşlık, ihanet gibi her bölüm bir birinden farklı olaylarla Onizuka onlara yardım ediyor. Böyle anlattığım zaman sanki dram animesi gibi kulağa gelse de gerçekten Onizuka‘nın yöntemlerine bayılacaksınız. 

Kısacası tüm bu söylediklerimizi özetlememiz gerekirse gerek kurgusu gerek karakter yapısı gerekse de kaliteli komedisi olmak üzere 10 üzerinden 8’lik bir animedir kendileri. Ben anlatırken çok spoiler vermemeye çalışıyorum. Oldukça sade anlatmaya çalışsam da izleyenlerle şöyle doya doya tartışmak isterdim. Acaba insanların sevdiği animeleri tartişabileceği bir platform mu gerekli diye düşünmüyorum desem yalan olur. Neyse bana bakarsanız konu farklı yerlere gidebilir 🙂 

Herkese keyifli seyirler diliyorum.

NE DÜŞÜNÜYORSUN?

Bir cevap yazın

Loading…

Animelerdeki Türk Öğeleri

Mawnha Nedir?