Anime, Anime Tanıtımları

Anime Nedir ?

Anime aslında animedir. Başka bir açıklaması yoktur. Nasıl ki filme kimse “film mi o ne ya”demiyorsa ya da dizi için de aynısı sorulmuyorsa, anime de o şekildedir. Yinede anime izleyen bir kişiye“anime nedir” diye sorarsanız o kişinin en basit cevabı Japon çizgi dizisi olur ve karşıdan “bu yaşta çizgi film mi izliyorsun” diye cevap gelmesi pek mümkündür (sanki siz hiç izlemiyorsunuz) ve daha sonra “hıı slk hıı anime çzgi film değil hıı slk”  gibisinden tartışmaların çıkması pek muhtemeldir. O yüzden bu yazım da animeyi detaylı bir şekilde açıklayacağım. 

Wikiye sorarsanız “Japon çizim sanatıyla çizilmiş sanat eseridir, kendine özgü çizim tekniklerinden oluşur. Ayrıca Japonca animasyon anlamına gelen Fransızca kökenli bir kelimedir.” Böyle bir cevap alırsınız. Aslında cevabı da budur. (hani wiki çok güvenilir ya o yüzden kaynak olarak orayı gösterdim) Ayrıca diğer çizgi dizilerden ayıran özelliği ise her yaşa uygun olmasıdır. Yani erotizimden, şiddetin doruklarına kadar her türü vardır. Yine de her şeyin fazlası zarar olduğu gibi bunun ki de aynıdır. O yüzden dozunu kaçırıp kendinizi dış dünyadan koparmayın.

Ayrıca insanların sırf çizgi sanatı olduğu için izleyenleri aşağılaması ve küçük görmesine karşın (bazı kesimler yüzünden insanlarda bu ön yargı mevcut ama inanın anime izleyen kesimi bile deli edebiliyorlar bazen) animeler ülkenin reklamını yapar. Turist çeker. Döviz gelir. Ülke ekonomisi kalkınır. Yine aynı şekilde diğer ülkeler yayın haklarını satın alır ve aynı şekilde ülke ekonomisine katkıda bulunur. Animelerin yan ürünleri olan figürler, kıyafetler v.b şeyler ile yine ekonomiye katkıda bulunur. Yinede siz animeyi sevmeye bilirsiniz. Zorunda da değilsiniz ama izleyen kişilere izledikleri şeyler yüzünden saygısızlık etmeye hakkınız yoktur.

Son olarak : 

İnsanları zevklerine göre yargılamak zayıflara göre bir davranıştır.

Related Posts

One thought on “Anime Nedir ?

  1. Guplok dedi ki:

    Yok bide o kadar laf ettikten sonra 1 bölüm izleyincede bağımlısı oluyorlar 😀

Bir cevap yazın