in

Aksiyon Anime Önerileri !!

Herkese merhabalar,

Bugün yayınlayacağım listemi görünce hemen inanamıyorum bu neden yok. Şu nasıl olmaz. Bunu koymadığınıza inanamıyorum gibi cümleler kurmadan önce lütfen daha önce yayınladığım Shounen Anime Önerileri  ve Romantik Aksiyon Anime Önerileri listelerime göz atın. Burada Shounen başlığı altında yayınlasam da hepsi aksiyon türünde animeler ve tekrar tekrar aynı animeleri yazmak istemiyorum. Yani insanlar Figürex’e girdiğinde 10 tane falan değilde izleyecek 50 anime bulmalı 🙂 Bende olabildiğince araştırıp olabildiğince çok anime bulmaya çalışıyorum 🙂 Neyse lafı gene uzattım 😀 Ne olacak bu benim uzun yazılarım . Yakında bıkacaksınız benden 😀 Lafı uzatmıyorum ve listeme geçiyorum. 

One Punch Man 

 

Ana karakterimiz Saitama, boş gezenin boş kalfasıdır. Bir türlü iş tutturamaz. Tutturduğunda ise barınamaz. Zaten bunu kimse de işe de almaz. Günün birinde aynı şekilde gezinirken bir canavarın bir çocuğu öldürmek üzere olduğunu görür ve buna kayıtsız kalamayarak canavar ile kapışıp canavarı öldürür. Bu noktadan sonra çocuklukta sürekli olmak istediği kahramanlık işine atılır. Bu uğurda çok çalışır. Her gün 100 mekik, 100 şınav, 100 çök-kalk, 10 km koşu, yazları ne kadar sıcak olursa olsun klima çalıştırmamak gibi türlü türlü eğitimlerin ardından, herkesi tekleyen en güçlü kahraman olur. Tabi bu uğurda kel de kalmıştır. Daha sonra bir gün yine kahramanlık yaparken Syborg Genos ile tanışır ve bundan sonra bu ikilinin maceraları başlar. 

Phantom: Requiem for the Phantom

Liseli bir Japon genç Amerika‘ya tatile gider ve görmemesi gereken bir olaya şahit olur. Amerikan‘ın önde gelen karanlık örgütlerinden birisi olan Inferno‘nun ünlü tetikçisi Phanthom‘u bir cinayet işlerken görür. Arkada şahit bırakmamak için gencin peşine düşen Phanthom‘dan bir kaç gün kaçmayı başaran genç örgütün liderini etkiler ve onu da örgüte katmak ister. Daha sonra hafızası silinen genç örgütün eğitimlerinden geçer ve Zwein adını alır. Daha önce 2 yılda tamamlanan eğitimleri 3 ayda tamamlar ve üstün yetenekli bir suikastçiye dönüşür.Ona sadece öldürerek hayatına devam edebileceği öğretilir. O artık Inferno‘nun en etkili silahı haline gelmiştir.

Psycho-Pass

Teknoloji dünyasının gelişmesiyle birlikte sadece yaşam standartları değil suç seviyeleri de bir o kadar hızla gelişmektedir. İnsanlık Psycho Pass adlı bir cihaz geliştirmiştir. Bu cihaz insanlardaki suç potansiyelini ölçer , insanları yargılar ve Dominators adlı silahlara bildirir. Dominators ise cihazın belirlediği suçluları infaz eder. Akane Tsunemori özel bir güvenlik okulundan dereceyle mezun olmuş oldukça yetenekli birisidir. Unit 1 adı verilen Dominators’leri kontrol eden ekibin başına getirilir. Fakat aslında insanlar silahları değil , silahlar insanları kontrol ediyordur. İnsanoğlunun kendi eliyle yarattığı teknoloji yine onun en büyük düşmanı olacaktır.

Stranger: Mukou Hadan (Sword of the Stranger)

Japonya Sengoku Dönemi‘nde Kotarou adında genç bir yetim ve onun köpeği Tobimaru köylerden bir şeyler çalarak hayatlarını devam ettiriyordur. Bununla birlikte, Kotarou, Çin Ming Hanedanı tarafından gizemli sebeplerden dolayı gönderilen katiller tarafından takip edildiği için sürekli kaçmak zorundadır.  Bir gün katiller tarafından yakalanan Kotauru, Nanashi tarafından kurtarılır. Daha fazla olaya karışmak istemeyen Nanashi gitmeye hazırlanırken Kotarou ona koruması olması için teklifte bulunur ve bunun karşılığında bir mücevher teklif eder. Ming Hanedanlığı‘nın Kotarou‘yu yakalamak ve belirli bir kehaneti yerine getirmek için tehlikeli bir kılıç ustasını gönderirken üçü tehlikeli bir yolculuğa çıkmaktadır.

 

 

Black Lagoon

Black Lagoon uluslararası kaçakçılık şirketidir. İllegal olayların geçtiği şehir iseRoanapur‘dur. Şehrin özelliği ise mafyaların, Kartellerin ve Baronların bu şehirde yaşıyor olmasıdır. Asayiş kötü olduğu için de illegal yapılanma ve suç oranı yüksek bir şehirdir. Bu yüzden büyük çetelerin ilgi odağı haline gelmiştir. Maceramız Okajima Rokuro ‘nun çalıştığı şirket için beraberinde çok gizli bir diskle yolculuk yaptığı Güneydoğu Asya gezisi sırasında,  Black Lagoon adlı korsanlar tarafından saldırıya uğrayarak kaçırılmasıyla başlar. Şirket tarafından muhakkak kurtarılacağını düşünürken , aslında hayatının şirket için önemli olmadığını ve sadece diski geri almak istediklerini ve bu sebeple de paralı askerler yollandığını öğrenir. Kendine yapılan suikast den kurtulan Okajima Rokuro, Black Lagoon‘da hayata sıfırdan başlar ve ismini değiştirir.

 

Berserk

Dünya tarihinin en kanlı dönemlerinden birisi yaşanmaktadır. Savaşlar, katliamlar, açlık dünyanın her yerinde büyük bir sefalet hüküm sürmektedir. Yapılan katliamlar sırasında, ağaçta asılı duran ölü bir kadından bir bebek dünyaya gelir. Mucizevi bir şekilde dünyaya gelen bebeği oradan geçen paralı asker grubu fark eder. Bu paralı asker grubunun lideri olan Gambino‘nun sevdiği kadın, bebeği evlat edinmek ister veGambino‘da onu kıramaz. Kurtardıkları bebeğe Gutts ismini verirler. Fakat kısa süre sonra Gambino‘nun sevdiği kadın ölür. Kurtardıkları bebeğe bakmaya devam edenGambino, Gutts‘ı oldukça zor şartlarda yetiştirir. Küçüklüğünden beri savaş alanlarında büyümek zorunda kalan Gutts, her türlü ölüm tehlikesiyle karşı karşıya kalır. Hatta çocuk yaşta boyundan büyük kılıç taşımak zorundadır. İyi bir savaş tecrübesiyle büyüyen Gutts, ailesi olarak gördüğü Gambino‘nuyu etkilemek için elinden geleni yapmaktadır. Bir gün yine bir savaşta paralı askerlik görevini yerine getirirken , Gambino bacağını kaybeder. Etrafında ki insanlar başına gelen bu felaketlerin hepsinin Gutts‘ın uğursuzluğu yüzünden olduğunu iddia ederler. Yaşadıklarını daha fazla kaldıramayan Gambino , Gutss‘ı öldürmek için çadırına gider. Ailesi olarak gördüğü kişinin kendisini öldürmeye çalıştığını görünce büyük bir şok geçiren Gutts , kendini savunmaya çalışırken Gambino‘yu öldürür ve oradan kaçmaya başlar. Artık hayatta kimsesi kalmamıştır. Onun için sadece kılıcı vardır. Sadece kılıcını savurduğunda kendisini iyi hisseder. Geçimi paralı askerlik yaparak sağlamaya çalışır. Yine bir gün paralı askerlik yaparken çok güçlü bir adamı devirir. Bu da orada bulunan Şahinler Takımı Lideri Grifith‘in dikkatini çeker. Gutts‘ınŞahinler Takımı‘na katılmasını isteyen Grifith , onunla dövüşmek ister. Kazanan karşı tarafın her istediğini yerine getirmek zorundadır. Dövüşü Grifith kazanır. Bu dakikadan sonra Gutts‘ın hayatı tamamen değişecektir.

Guilty Crown

2029 senesinde “Kayıp Noel” isimli tanımlanamayan bir virüs salgınının patlak vermesinden sonra Japonya pek çok ulusun oluşturduğu GHQ isimli bir organizasyonun kontrolü altına girmiştir… Ohma Shu sağ elinde psişik güçler barındıran 17 yaşında genç bir oğlandır. Bu, “Kralların Kabiliyeti” olarak bilinen gücü arkadaşlarının içinden eşya veyahut silah çıkartabilmek için kullanabilen genç şu ana dek her ne kadar başkalarının başını belaya sokmamak için uğraşmış olsa da“Undertaker” isimli bir örgüte üye, devlete karşı mechalara pilotluk eden Yuzuriha Inori isimli bir kızla tanıştıktan sonra hayatı kökten değişir

 

Deadman Wonderland

Japonya‘da 10 yıl önce büyük bir deprem meydana gelir. Tokyo inanılmaz derecede hasar görmüştür. Destek sağlamak adına özel bir hapishane açılır. İsmi Deadman Wonderland olan bu hapishanede mahkumlar ziyarete gelen misafirleri eğlendirmek zorundadır. Ganta, Deadman Wonderland‘ı sınıf arkadaşlarıyla birlikte ziyaret edecek bir orta okul öğrencisidir. Gezi için heyecanlı olan Ganta , sınıfta otururken pencerede kırmızılara bürünmüş bir adam görür. Bu kırmızılı adam bütün sınıf arkadaşlarını öldürür ve Ganta‘nın içine bir kristal yerleştirerek ortadan kaybolur. Bir kaç gün sonra gözünü açtığında hastanede olduğunu fark eden Ganta, suçun üzerine yıkılmasıyla şok geçirir. Ne dese de karşıdakileri inandıramayan Ganta‘da Deadman Wonderland’a gönderilen suçlulardan birisi olur.  Dışarıdan eğlence merkezi gibi görünen bu yerde aslında vahşet yaşanmaktadır. İşin kötüsü kırmızılı adam da buradadır.

 

 

Claymore 

Bilinmeyen bir geçmişte, orta çağlarda dünya üzerinde “Yoma” adında insan eti ile beslenen ve özellikle bağırsak seven şeytani yaratıklar yaşarmış. Normal bir insandan kat ve kat daha güçlü olan bu yaratıkları alt edebilmesi için gizli bir örgüt bir dizi deneyler yapmaya başlamıştır. Henüz çocukken aileleri yomalar tarafından öldürülen ve yetim kalan çocukları toplayan bu örgüt onlara yoma kanı vermeye başlamıştır. Amaç, yarı yoma yarı insan bir varlık yaratmaktır ve bu varlıklar yomaları avlayarak insanlara bir nevi hizmet edecektir. Fakat erkek deneklerde bir terslik olur ve bünyeleri yoma kanını kaldıramaz. Dişilerde ise sonuç çok daha olumludur ve onlar tam arzu edildiği gibi yarı yoma yarı insana dönüşebilmişlerdir. Halk arasında bu yeni varlıklara“Claymore” ismi konulmuştur. Tıpkı insan gibi gözükseler de  yoma kanı taşıdıkları için çok daha kuvvetlidirler ve bu yüzden halk onlardan yardım alsa da bir hayli çekinmektedir.

Baccano!!

1711 yılında simyacılar denize açıldıkları gemi ile iblisi çağırırlar ve ondan ölümsüzlüğün iksirini alırlar. Böylelikle gemide bulunan ve iksiri içen herkes ölümsüz olur.200 yıl sonra tekrar bir araya gelen ölümsüzlerden kimisi mafya üyesi, kimisi mafyaya karşı gelen bir çete, kimisi kaçak, kimisi hırsız ve hatta kimisi tesadüfen ölümsüz olmuştur. Bu insanların bazıları 1930 yılında bazıları 31 yılında ve bazıları da 32 yılında karşılaşır ve garip olaylar zinciri başlamış olur. Üstelik her yılın birbirleri ile ilişkisi bulunmaktadır.

Cowboy Bebop

2021 yılında gezegenler arasında seyahat mümkün hale gelmiştir. Ancak, gezegenler arasında ulaşımı sağlayan atlama ağında büyük bir düzensizlik bulunmaktadır. İhmal edilen bu aksaklık sistemde büyük bir felakete yol açar. Ayda bulunan atlama geçidi infilak eder ve ay yüzeyinde büyük bir delik oluşur. Patlama sonucunda aydan kopan parçalar dünya yüzeyine düşer ve süreğen bir meteor sağnağına yol açar. Bu olay dünya yüzeyinin büyük bir bölümünü ve milyarlarca insanı yok eder. İnsanların büyük bir bölümü yer altına sığınır. İmkanı olanlar Mars ve Venüs gezegenleri ile yaşam koşulları oluşturulan bazı astreoid ve Jupiter uydularına yerleşirler. Cowboy Bebop, bu olaydan 50 yıl sonra, 2071 yılından başlayarak gerçekleşen olayları konu alır. Spike Spiegel ve iş ortağı Jet Black güneş sisteminde faaliyet göstermekte olan iki haydut avcısıdır. Oldukça tehlikeli ve zor bir meslek icra eden ikili geçimlerini sağlayabilmek için, Bebop isimli gemileri ile, aranılan suçluların peşinden sistemin bir ucundan diğer ucuna yolculuk etmektedir. (kaynak )

Noir

Noir eski çağlardan gelen bir terimdir. Birlikte çalışan iki kadın suikastçi için kullanılmaktadır. O yüzden günümüze kadar bir çok kadın suikastçi tarafından kullanılan bir lakaptır. Baş karakter sarışın Mireille Bouquet de bu lakabı kullanan zamanının en iyi kadın suikastçisidir. Aslen Korsikalı olan baş karakterimiz Paris‘te yaşamaktadır. Bir gün kendisini geçmişine davet eden bir email alır. Email‘i araştırdığında kendisine Japonya‘dan genç bir kızın yazdığını keşfeder ve peşine düşer. Maili gönderen kız hafızasını kaybetmiş birisidir ancak kendisini de şaşırtan bir derecede manyak bir silah kullanıcısı keskin mi keskin bir nişancıdır. Kızın hatırladığı tek kelime “Noir” dir ve geçmiş hayatından kalan tek eşya ise açıldığında güzel bir melodi çalan cep saatidir. Bu cep saati Mireille‘nin kapattığı geçmişine açılan kapı olunca iki genç bayan birlikte çalışmaya başlarlar. Ancak gizli derin, paralel ve güçlü bir örgüt onları izlemektedir. (kaynak)

Btooom!!

Ryota Sakamoto’nun hayatta kalma mücadelesini konu alıyor. Sakamoto 22 yaşındadır ve bir oyun bağımlısıdır. Kendisi okumuyordur ve çalışmıyordur, tüm vaktini Btooom! adlı online oynayarak geçiriyordur. Üçerli takımlar halinde oynanan bu oyunda her takımın farklı bombaları vardır. Oyundaki amaç diğer takımı sadece bombaları ve onları tespit etmek için radarı kullanarak yenmektir. Sakomoto ve takımı dünya sıralamasında ilk 10’dadır ve Btooom! dünyasında bayağı bir ünlülerdir. Günün birinde Sakamoto gözlerini açtığında kendisini bir ormanda, paraşütle ağaçta asılı halde bulur. Sakomoto buraya nasıl geldiğini anımsayamamaktadır ve çok geçmeden ormanın büyük bir tropikal ada olduğunu anlar. Üstelik burada yalnız da değildir. Adada başkaları da vardır ve gördüğü ilk insan ona bomba atarak saldırmıştır. Çok geçmeden Sakamoto anlar ki adada Btooom! oynanmaktadır. Üstelik gerçek insanlarla ve gerçek bombalarla..

Gangsta 

Ergastulum şehrinde geçen animemiz, isminden belli olduğu üzere mafya, rüşvet, sahte doktor, uyuşturucu, hayat kadınları ve bir çok şeyi konu edinmiş bir anime. Handyman isimli bir organizasyon var. Organizasyon dediğime bakmayın iki kişiler. Sonradan sekreterleri de oluyor. Üç kişi olabiliyorlar ancak. Ama nasıl bir üçlü? Worick Arcangelo işi yürüten adam. Nicolas Brown adam öldürme kısmıyla ilgilenen şahıs ve Alex Benedetto sekreter. Bunlar öyle bir grup ki, ne iş olursa yapanlardan. Şaka değil ha. Jigolo var. Hayat kadını var. Katil var. Arada bir kuryelik falanda yapıyorlar. Anlayacağınız üzere sen söyle bunlar yapsın. Parasını ver her şeyi yaparlar.

 

Darker Than Black 

Tokyo‘da 10 yıl önce meydana gelen bir olay hala gizemini korumaktadır. Cehennem Geçidi denilen bir alan meydana gelmiş ve bu alanın ortaya çıkmasıyla birlikte çeşitli psişik güçlere sahip insanlar da var olmaya başlamıştır. Bu alanın gizemini çözmek isteyen Hei ve görme engelli arkadaşı Yin‘in maceralarını anlatan sürükleyici bir seri.

 

 

 

NE DÜŞÜNÜYORSUN?

54 points
Upvote Downvote

Total votes: 6

Upvotes: 5

Upvotes percentage: 83.333333%

Downvotes: 1

Downvotes percentage: 16.666667%

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

Loading…

Josei Anime Nedir ?

Baktıkça Baktıran 10 Başarılı Cosplay Part 2