Anime Önerileri

Tarihin Tozlu Sayfalarında Kaybolmaya Başlayan Animeler Kısım 1

   Anime çok uzun bir geçmişe sahip olsa da bundan 10 sene öncesine kadar ülkemizde fazla izleyici kitlesine sahip değildi. Ama şimdi ülkemizde birçok anime hayranı bulunmaktadır. Herkesin bildiği gibi animeler yılın 4 mevsimine bölünüp her mevsim bayağı bir seri gelmektedir. Bu da izleyicileri birçok eski seriden önce bu yeni çıkan serileri izlemeye yönlendiriyor. Fakat One Piece, Bleach, Naruto, Death Note gibi tabu haline gelmiş, birçok izleyici tarafından izlenmiş ve önerileri yapılmış bazılarının da devam etmesi nedeniyle her ne kadar eski olsalar da herkesin genelde animeye ilk başladığı zaman izledikleri serilerdir.

Bazı animeler vardır konusu her ne kadar iyi olsa da hakkında fazla bir şey bilmediği için yada diğer izleyicilerin yeni serileri izleyip eskilere bakmadığı için pek çok kişi tarafından sadece adı duyuluyor. Bu nedenle eski serilerin izleyici kitlesi azalıyor. Eski serilerin izlenmeme sebepleri sadece bunlar değil tabii ki de. Diğer etkenlerin başında tabii ki de çizim geliyor. Çizimlerin yanı sıra bazı serilerinde altyazıları yapılmaması da büyük bir etken. Eski animeler ile şimdi ki animeler arasında gözle görülür derecede bir çizim farkı var. Bu nedenle çoğu insan, anime her ne kadar harika olursa olsun çizimden dolayı izlemiyor. Bu yargılarınızdan vazgeçin ve harika serilerin tadını çıkartın.

   Animelerin ufak bir tanıtımının yanında kısa bir de altlarına ufak ufak notlar düştüm. Umarım listede ki animeler izlersiniz. Çünkü herbiri efsane animelerdir. Lafı fazla uzatmadan sizi listemize alalım…


  • MONSTER

Yapım Yılı – 2004

   Almanya’nın en iyi beyin cerrahı olan Dr.Tenma bir gün hastaneye getirilmiş Türk’ü ameliyat edecekken başhekimin emri ile başka bir ameliyata girer. Ameliyatına girmediği adamın karısını ağlayınca görünce bundan sonra kimseyi statüsüne göre ameliyat etmeyeceğine yemin eder. Daha sonra başından vurulmuş bir çocuk hastaneye getirilir. Dr.Tenma çocuğun ameliyatına başlayacakken valinin de hastaneye getirildiğini ve valinin ameliyatına gireceği söylenir ve Dr.Tenma çocuğu valiye tercih eder. Bu kararı yüzünden kariyerinden, hayallerinden ve nişanlısından olur. Daha sonra ameliyat ettiği çocuk ortalıktan kaybolur ve birkaç gün sonra müdür ve iki doktor hayatını kaybeder. Dr.Tenma daha sonra eski pozisyonuna getirilir ve bu olay onu baş şüpheli yapmaya yetmiştir.

  • Herkesin izlemesi gereken kusursuz bir seri .Harika bir olay örgüsüne sahip. Psikoloji ve gerilimin harika buluşması olmuş. Amansız bir kovalamaca ve nostaljik bir son.

İNİTİAL D.

Yapım Yılı – 1998

   Takumi Fujiwara, yerel bir tofu dükkanının sahibinin oğludur. Her gece babasının eski Trueno AE86 model arabası ile tofu teslimatına giden Takumi, arabayı çok iyi kullanmakta olduğunun farkında bile değildir. O sadece işini çabuk halledip eve geri dönmeyi düşünmektedir. Araba kullanmayı da pek sevmez. Bölgenin amatör sokak yarış takımı üyeleri bölgelerini korumak için Akina’nın en iyi yarışçısı olan Takumi’nin babasından yardım ister. Fakat o bunu kabul etmez yerine Takumi’yi gönderir.  Takumi’nin yarışçılık macerası bölgenin en iyi amatör yarış takımlarından olan Akagi Red Sun’ın en iyi yarışçılarından birini şaşırtıcı şekilde yenmesi ile başlar.

    – Gerçek araba modellerinin kullanılması güzel olmuş. İzleyiciyi pek sıkmıyor ve bize güzel bir drift heyecanı yaşatıyor. Severek izleyeceğiniz 5 sezonluk uzun seri ve birçok moviesi mevcut.


COWBOY BEBOP

Yapım Yılı – 1998

  2021’de uzay yolcuğunun mümkün olması ve daha sonra atlama ağında ki problem yüzünden olan patlamada ayda delik oluşur ve parçaları dünyaya düşer ve bunun sonunda birçok insan hayatını kaybeder. Hayatta kalan insanlardan bazıları yer altında yaşamaya başlar. Bazı insanlarda Mars, Venüs, Jüpiter ve astroidlere yerleşir. Yıl 2071’dir ve asıl hikayemiz başlar. Spike Spiegel ve ortağı Jet Black uzay haydutluğu yapmaktadır. Geçimlerinin sağlamak için iş ne kadar zor ve tehlikeli olsa da Bebop isimli uzay araçları ile her zaman suçluların peşinden oradan oraya seyahat ederler.

 – Birçok anime hayranın kuşkusuz listesinde yer alan bir başyapıt. Başta her ne kadar sade bir anime gibi görünse de bundan çok daha fazlası var. İleride karakterlerin geçmişi animeyi adeta başka bir boyuta taşıyor. Güzel bir açılış müziğine de sahiptir.


CİTY HUNTER

Yapım Yılı – 1987

   Ryo Saeba iyi silah kullanan, karizmatik ve güvenilir bir koruma işi yapan süpürücüdür. Ryo Saeba yer altında City Hunter ismi ile tanınır. Saeba eski ortağının kız kardeşi Kaori Makimura’nın ile işi devam ettirmektedir. İş verecek olanlar iş ilanı tabelasına XYZ ve mesajını bırakır ve görüşme sonrasında işi kabul ederler. Saeba mokkori manyağı ve kadınlara aşırı düşkün bir kişiliği vardır. Müşterilere ne zaman sapıkça yaklaşmaya kalksa Kaori’nin balyozunu kafasına yer.

   – Komedi, aksiyon ve macera arayanlar için bulunmaz bir nimet niteliğindedir. Saeba’nın kadın müşterilere sarkması ve Kaori’nin her zaman onu engellemesi görülmeye değer. İzleyecek anime arıyorsanız başlamanızı tavsiye ederim.


  AFRO SAMURAİ

Yapım Yılı – 2004

   Afro’nun babası Japonya’nın bir numaralı kılıç ustasıdır. Kafasına taktığı 1 numaralı kafa bandı bunun kanıtıdır. Afro daha küçükken 2 numaralı kafa bandının sahibinin babasını düello da yendiğine şahit olur. Eskinin 2 numarası artık 1 numara olmuştur. İntikam almak isteyen Afro 2 numaralı kafa bandını alır ve uzun yolcuğu başlar. 1 numara ile savaşmak isteyenler için tek seçenek 2 numaralı kafa bandının sahibini öldürmektir. Afro 1 numarayı ararken sayısız rakip ile savaşmak zorunda kalır.

   NOT : Aşırı şiddet ve cinsellik içerdiği için 18 yaşının altında ki izleyicilere tavsiye edilmemektedir.

   – İzleyenleri harika dövüş sahneleri ile kendine hayran bırakıyor. Olay örgüsü çok iyi kurulmuş ve işlenmiş. En kötü tarafı 5 bölüm olması. En azından 12 bölüm olsaydı da ağız tadıyla izleyelim diyeceğiniz bir anime.


  • ANGEL DENSETSU

Yapım Yılı – 1996

   Çok nazik ve kibar olan Kitano Seichiro muazzam bir öğrencidir. Ne kadar iyi biri olsa da yüzü korkunçtur ve insanlar onun serseri olduğu sanmaktadır. Transfer olduğu Hekikuu Lisesinde yine aynı sorunlar devam eder. Herkes Kitano’nun serseri olduğunu düşünürler ve aksilikler sonucu Kitano okulun Bancho’su olur (en güçlü kişi). Peki bu günden sonra neler olacak…

   – Gülmek için birebirdir. Her ne kadar 2 bölüm olsa da izleyenleri tatmin etmeye yeter.


  • XXXHOLİC

Yapım Yılı – 2006

   Watanuki hayaletleri ve garip varlıkları görebilen liseli bir öğrencidir. Bir gün yine okuldan çıkmış ve eve dönerken hayaletin biri Watanuki’yi kovalamaya başlar. Watanuki kaçarken kendini daha önce orada olmayan büyük bir dükkanın karşısında bulur. Burası her dileği aynı değerde ki bir bedel karşılığında gerçekleştiren İchihara Yuuko’nun dükkanıdır. Watanuki’nin macerası burada başlar.

   – Watanuki’nin canavarlar ile imtihanını her zaman sevmişimdir. Yuuko, Watanuki, Himawari ve Doumeki’nin birbirinden komik, heyecanlı maceraları izleyenleri kendisine bağlayan en önemli unsur.


  • L’école DES CHAMPİONS

Yapım Yılı – 1991

   Türkiye’de  “Gol” adı ile yayınlamıştır. Bazıları ise Captain Benjamin olarak bilir. Benjamin futbolu seven bir çocuktur ve futbol oynamak için İtalya’ya gelir. Genova’da yaşayan Benjamin ilk olarak güçlü bir takıma katılsa da daha sonra güçsüz bir takıma geçer. Zayıf bir takım olsa da zamanla düzelen takım ile birçok güçlü oyuncuya karşı oynar. En güçlü rakibi Eric’tir. Efsanevi ters takla atılarak vurulan Akula Şutunu Benjamin vurmaktadır. Daha sonra şehir turnuvası yapılacağını öğrenen Benjamin takıma girer ve birçok güçlü takıma meyan okur.

   NOT : Japon Fransız ortak yapımıdır ve ilk olarak 49 bölüm yapılmıştır ve daha sonra Fransa’da 3 bölüm daha yayınlanmış toplamda 52 bölüm olmuştur.

           İnternette Türkçe altyazılısı yoktur sadece düşük kalite Fransızca dublaj İngilizce altyazı yada arapça dublaj bölümleri vardır.

   – Benjamin’nin birbirinden heyecanlı maçları gayet zevklidir. Hikaye başta sıksa da anime ilerledikçe topluyor eve elle tutulur bir hal alıyor.


  • SHONAN JUN’Aİ GUMİ

Yapım Yılı – 1994

   Great Teacher Onizuka animesinin baş karakteri olan Onizuka ve arkadaşı Ryuuji ile lise zamanlarını ve Onibaku efsanesi işler. Onizuka ve Ryuuji dövüşler de ne kadar harika olsalar da konu kız tavlamaya gelince bir o kadar da berbattırlar. Komik ve bol dövüşlü bir güzel 5 bölümlük ova seridir.

   NOT : Hiçbir yerde Türkçe altyazılı bölümler yoktur. İzlemek isteyenler İngilizce altyazılı olarak izleyebilirler.

   – Great Teacher Onizuka hayranları için bulunmaz bir nimet. Onizuka ve Ryuuji’nin Onibaku efsanesi gerçekten görülmeye değer. Eğlenceli ve komik olması izleyenleri seriye daha da bağlıyor.


   KYOU KARA ORE WA!

Yapım Yılı – 1992

   Takashi ve İtou birgün stil değiştirmeye karar verir ve kuaföre giderler. Takashi ve İtou kuaförün önünde karşılaşırlar ve birbirinden hoşlanmazlar. Daha sonra sınıf arkadaşı olurlar. Birbirinden nefret etseler de beraber bir kavgaya karışırlar ve aralarında iyi bir dostluk oluşur. Takashi’nin yaptıkları sonucunda adları çevrede ki diğer okullara kadar gider ve birçok meydan okuma alırlar.

      NOT : Hiçbir yerde Türkçe altyazılı bölümler yoktur. İzlemek isteyenler İngilizce altyazılı olarak izleyebilirler.

   – Gerçek bir komedi arayanlar hiç kaçırmasın. Sinsi Takashi ve İtou’nun eğlenceli okul hayatı sizi kırıp geçirecek.

Related Posts

Bir cevap yazın