Anime Tanıtımları

Shokugeki no Souma Tanıtım ve İnceleme

All cast

Shokugeki no Souma Tanıtım ve İnceleme yazısı ile herkese bir kez daha merhabalar,

Anime inceleme yazısı yazmayalı bayağı olmuştu. Maalesef yeni yazarlar bulamıyoruz ve aktifliğimiz azalıyor ama yinede elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Umarım yazılarımızdan keyif alıyorsunuzdur.

Shokugeki no Souma

Tür : Ecchi, Shounen, Komedi

Yayın Tarihi : 2015

Bölüm Sayısı : 5 Sezon(24+12+24+12+devam ediyor)

Konusu :

Babası ile birlikte küçük bir semtte küçük bir lokanta işleten Yukihira Souma’nın en büyük dileği, aşçılık konusunda babasını yenmektir. Her gün babasına meydan okur ama bir kez bile kazanamaz. Bir gün babası ortalıktan kaybolur ve ardında bir mektup bırakır. Lokanta işletmeye ara vereceğini ve Yukihira’nın Japonya’nın en prestijli aşçılık okuluna gitmesini yazmıştır. Babasının yaptıklarına anlam veremese de Tootsuki Akademi’sine gider ve giriş sınavına katılır. Zorlu olsa da sınavı geçmeyi başarmıştır. Akademi de tanıştığı bir birinden yetenekli aşçılar ona yeni bir dünyanın kapısını açacaktır.

Editör Gözünden

Shokugeki no Souma hepimizin bildiğim gibi bir Shounen Jump mangası. Bence Shounen Jump imajını oldukça yansıtan bir shounen. Bakuman stüdyosuda olaya el atınca oldukça keyifli bir anime ortaya çıkmış. İzlerken belirli bir konuya odaklanan animeleri severim. O konu ile ilgili bilmemiz gereken tüm genel kültürü bize veriyor. Basketbol, voleybol gibi spor animeleri, Karuta ya da Rakugo gibi japon sanatını yansıtan animeler, Ninja ya da korsan kültürü ile ilgili bilgi veren animeler?  gibi daha bir çok belirli konuya odaklanmış animeler diğer animelere nazaran daha keyifli ve eğitici. Shokugeki No Souma animesi de size aşçılık alanında oldukça geniş bir bilgi seli sunuyor. Ben izledikten sonra hiç yemek kültürümün olmadığını fark ettim.

Yukarıda gördükleriniz gibi daha bir çok yemek ile tanıştım. Özellikle bizde genelde yemek kültürü salça,yağ ve su üçlüsüne ne atarsan yemek olur mantığında olduğu için yemek pişirmek bize göre karnımızı doyurmak için basit bir eylemdir. Animeyi izledikten sonra Fransız, İtalyan ve Japon mutfağının yemeğe yaklaşımı sanat icra etmek gibi olduğunu fark ediyorsunuz. Ortaya çıkan yemekler o kadar güzel ki (anime olduğundan biraz abartıda var tabi) “o jüride olmak için neler vermezdim” düşünceleri aklınızdan geçebilir. Kısacası senaryo ve işleyiş oldukça akıcı. Karakterler de oldukça sevilesi.

Animenin diğer taraflarına değinirsek ; komedisinin oldukça yerinde olduğunu düşünüyorum. Ben oldukça eğlenceli vakit geçirdim. Müzikleri , çizimleri ve animasyonu sizi tatmin edecektir. En güzel taraflarından bir tanesi, 5 sezon olarak devam eden bir anime olması. 5. Sezon şu an yayınlanıyor fakat Corona Virus sebebiyle süresiz olarak diğer animeler gibi ertelenmiş durumda. Biraz bekleyeceğiz gibi görünüyor.

Eleştiri Zamanı

Japonlar kesinlikle her güzel animeyi berbat etme konusunda bir numara. Yani yaratıcı bir senaryo bulmuşsun, animasyona güzel emek vermişsin, eğlenceli karakterler oluşturmuşsun ve saçma sapan ecchi sahneleri ekleyerek bu durumu mahvediyorsun. Özellikle ilk bölümü izledikten sonra ön yargılı davranıp izlemeye devam etmeseydim animeyi kaçırmak benim için üzücü olacaktı. Yemek yiyen insanın soyunması ve bir çeşit orgazm yaşaması oldukça iticiydi. Anime konusunda eleştireceğim tek nokta bu olur.

Daha fazla anime incelemesi için Buraya ve anime resmi sitesine ulaşmak için Buraya tıklayınız.

 

 

About Tsunade

Küçüklüğümden beri ilgiyle takip ettiğim anime ve manga ile ilgili 2016 yılından beri Figurex sitesinde blog yazıları yazıyorum.

Bir cevap yazın