Romantik – Aksiyon Anime Önerileri

Bir bayan olarak romantizm içeren animeleri daha bir sevgi pıtırcığı şeklinde izlediğim doğrudur ama yine de en sevdiğim anime türünün aksiyon olduğunu düşünüyorum. Bir anime hem romantik hem de sağlam aksiyon içerirse benim için keyifli seyirler silsilesine girmiş demektir 😀 Geçenler bir takipçimiz benden romantik – aksiyon anime önerileri listesi yapar mısınız diye rica etti. Takipçimiz rica eder de ben yapmaz mıyım diye düşünerek, takipçi isteği olduğu içinde ayrı bir güdülenerek listemizi hazırladım. Keyifle izlemeniz dileğiyle…

Not : Bazı animeleri listeler de tekrar tekrar görebilirsiniz. Genelde en sevdiğim animeleri ekler sonra araştırıp , en çok tavsiye edilen animeleri eklerim. 

Rurouni Kenshin

Himura Kenshin bir zamanlar yaptığı inanılmaz suikastlar sebeiyle Hitokiri Battassai ünvanını almış ünlü bir kılıç ustasıdır. Geçmişte öldürdüğü insanlar için derin bir pişmanlık yaşayan Kenshin bir daha asla adam öldürmeyeceğine yemin eder ve yaptıklarını telafi etmek için yardıma ihtiyacı olan insanları kurtarmaya başlar. Yolculuğu esnasında küçük bir kaza neticesinde  Kaoru Kamiya ile karşılaşır ve onun bir Dojo üyesi olduğunu öğrenir. Artık bu Dojo’da yaşamaya başlayan ve eski hayatını geride bırakan Kenshin için her şey bu kadar kolay olacak mıdır ?

 

InuYasha 

Higurashi Kagome tapınakta ailesiyle olağan yaşantısı olan bir kızdır. Bir gün kedisinin kaybolduğunu fark eder ve onu aramak için bahçeye çıkar. Bahçede gizemli bir kuyu gören Higurashi Kagome kedisinin sesinin oradan geldiği fark eder. Kuyuya bakmak için biraz eğilince bir şeytan onu kuyuya çeker ve bir anda kendisini Eski Japonya’da bulur.Başlangıçta nerede olduğunu kestiremeyen Higurashi Kagome karanlık bir ormanda ilerlerken ağaca tutturulmuş şekilde Inu Yasha’yı bulur. Daha sonra etraftaki insanlar tarafından fark edilen Higurashi Kagome insalar tarafından şehrin önde gelenlerinin yanına götürülür. İçlerinden birisi Higurashi Kagome görür görmez kardeşinin reankarnasyonu olduğunu düşünür ve ona Inu Yasha ile ilgili bütün hikayeyi anlatır. Daha sonra Inu Yasha’nın yanına giden Higurashi Kagome kuyuya çekildiği şeytanın saldırısına uğrar. Inu Yasha’yı kendisini kurtarmak için çözer ve Inu Yasha onu kurtarır. Fakat daha sonra Inu Yasha saldırır. Daha sonrası ve nedeni animeye izlemeye bırakalım ?

 

 Shakugan no Shana 

 

Sakai Yuuji bir gün her zamanki gibi eve giderken etrafında bir tuhaflık fark eder. Etrafındaki hiç kimse hareket etmemektedir. Bir film sahnesini andıran bu olayda aniden bir dev belirir ve hareketsiz insanları yemeye başlar. Olayları daha dikkatli şekilde inceleyen Sakai Yuuji hareketsiz insanları mavi alevler şeklinde görmeye başlar. Bazıları sönmeye yüz tutmuş şeklindeyken bazıları da daha alevli şekilde gözüküyordu. Kendisine baktığında kendisinin de mavi alev olduğunu gören  Sakai Yuuji, devin saldırısına uğrarken kırmızı saçlı , kılıçlı bir kız tarafından kullanılır. Kendisini Flame Haze olarak tanıtan bu kız Yuuji’nin öldüğünü ve alevi sönünce bu dünyadan tamamen yok olacağını söyler. Bu dakikadan sonra kırmızı saçlı kız ve Yuuji canavarlarla birlikte savaşacaktır. 

 

Sword Art Online 

Sword Art Online adlı bir oyun piyasaya sürülür sürülmez 10.000 oyuncu tarafından oynanmaya başlamıştır. Yanlız insanların oyun hakkında bilmediği gerçek oyunda çıkış seçeneğinin olmamasıdır. Oyuna başlayan oyuncular oyunda kalıp oyunu tamamlamak zorundadır. Eğer ayrılmaya çalışırlarsa gerçek hayatta öleceklerdir. Eğer oyun içerisinde ölürlerse bu da gerçek hayatta ölecekler demektir. Ülke kaosa sürüklenmiştir. Kimse bu büyük soruna çözüm bulamaz ve geriye tek bir seçenek kalmıştır. Oyunu tamamalamak. Kirito oyunun daha önce deneme testlerine katılmıştır ve oyun hakkında bilgi sahibidir. Başlarda hiç bir loncaya katılmayan Kirito, Asuna adında askeri bir birliğin  komutanlığını yapan bir oyuncuyla ortaklık kurmayı kabul eder. Bu saatten sonra Asuna ve Kirito‘nun tek amacı oyunu tamamlayıp gerçek hayata dönebilmektir.

Hiiro no Kakera

Genç bir kız olan Tamaki Kasuga, ailesinin işleri nedeniyle büyükannesinin yaşadığı köye gider. Köye vardığında büyükannesinin evine giderken garip yaratıklar tarafından saldırıya uğrar ve büyükannesinin gönderdiği Takuma Onizaki tarafından kurtarılır. Tamaki eve vardığında aslında herkesin onu tanıdığını ve gelmesini beklediğini fark eder. Büyükannesi ile konuşan Tamaki buraya aslında asırlardan beri Tamayori ailesinin görevi olan “Onikirimaru” adındaki kılıcın mühürlenmesi görevini büyükannesinden devralmak için çağrıldığını öğrenir. Daha önce Tamaki‘yi kurtaran Takuma Onizaki ve ailesi ise Tamaki‘nin bu görevinde onu korumakla görevlendirilmiştir.

 

Hakuouki

Babasının ortadan kayboluşunu öğrenen genç bir kız, genç bir erkek kılığına girip Kyoto şehrine onu bulma umuduyla yolculuğa çıkar. ޞehirde ki ilk gününde, bazı samuraylarla şeytani savaşçılar arasındaki kılıç dövüşüne tanık olur. Güvenlik amacıyla samuraylar tarafından alıkonulur, bu sırada bu samurayların Shinsengumi adı verilen, babasını tanıyan ve babasının kişisel kliniğinin yaklaşık 1 ay önce gizemli bir şekilde neden yandığını merak eden bir grup olduğunu öğrenir. Yanında olabileceği bir ailesi yada arkadaşları yoktur, Shinsenguminin ilginç üyelerine güvenmek ve babasının kayboluşu üzerine araştırmasını devam ettirmek tek seçeneğidir.

 

Dungeon ni Deai wo Motomeru no wa Machigatteiru Darou ka

Hikaye, Dungeon olarak da bilinen labirent şehri Orario‘da geçer. Bell Cranell, bir gün maceraya atıldığı sırada Minotor denilen bir canavarın saldırısına uğrar. Tam ölmek üzereyken, Aizu Wallenstein adındaki bir maceraperest tarafından kurtarılır. Bell-san, ilk görüşte ona aşık olur ve onun gibi bir maceraperest olmaya çalışır. Sonrasındaysa endamına vurulacak olan lolita tanrıça Hestia‘yla karşılaşır.

 

Vampire Knight

Yuki‘nin en erken hafızası kış günü fırtınalı bir gecedir, bir vampir tarafından ısırılmış olduğu yer…ve sonra Kaname adlı başka bir vampir tarafından kurtarılmıştır. Bu olaydan sonra 10 yıl geçmiş Yuki Cross, Cross Akademisi’nin müdürünün kızı olarak evlat edinilmiş, büyütülmüştür. Cross Akademisi iki değişik grup öğrencilerden meydana gelmektedir: Gündüzcüler ve Gececiler. Alacakaranlıkta gündüzcüler yatakhanelerine döndüklerinde yolları gececilerle yani vampirlerle aynı yerden geçmektedir. Yuki Cross ve Zero Kiryu okulun koruyucularıdır ve gündüzcüleri gececilerden korumaktadırlar, yani bir nevi gardiyanlardır. Bunu yapmalarındaki tek sebep gececilerin vampirlerle dolu olmasıdır. Gececi öğrencilerden biri olan yani bir vampir olan Kaname‘yle Yuki‘nin karas evdası yasak bir aşkın başlangıcı mıdır? veya ona onu çeken geçmişinde bir şey mi vardır? Çünkü bu sırların dünyasında hiçbir şey göründüğü gibi değildir ve hatta yanlış bir güvenin bedeli bile ölümden daha kötü olabilmektedir.

 

Kaze No Stigma 

Ayano, Kannagi klanının bir varisidir ve diğer klan üyeleri ile aynı evde yaşarlar Bu klan ateşi kontrol edebiliyordur. Bu şekilde canavarları ve youmaları yokederler. Ayana başarılı bir Enrai-ha dır. Ayano‘nun kuzeni Kazuma 4 yıl önce Ayano‘ya yenilmiştir. Kazuma babası tarafından klandan çıkarılır. 4 yıl sonra şehre geri döndüğünde ateş klanında bazı kişiler öldürülür, onun intikam almaya geldiğini düşünürler ve suç Kazuma‘ya kalır. Kazuma bu 4 yıl içinde rüzgarı kontrol edebiliyordur. Onları öldüren de rüzgarı kontrol edebilen biridir. Artık Kannagi klanını büyük mücadeleler bekliyordur.

 

Blood+

Saya geçmişini hatırlamayan sıradan bir lise öğrencisidir. Bir gün yakın arkadaşı Kaiile birlikte parkta gezintiye çıkmışken , çello çalan bir gence rastlar. Tam o sırada Saya ve Kai bir saldırıya uğrar ve Kai yaralanır. Çello çalan genç kanıyla Saya‘ı dudaklarından öperek ona bir kılıç verir. Hayatının değiştiği o günün sonunda Saya bir cinayet işlemiştir. Peki ama nasıl ? 

 

Zetsuen no Tempest

Mahiro Fuwa‘nın ailesi 1 yıl önce esrarengiz bir şekilde öldürülmüş ve Mahiro ailesinin katilini aramak üzere ortadan kaybolmuştur. “Kusaribe” adlı büyücü klanının en güçlü büyücülerinden biri olan Hakase Kusaribe ise düşmanları tarafından bir adaya hapsedilmiştir. Mahiro Fuwa‘nın ailesi 1 yıl önce esrarengiz bir şekilde öldürülmüş ve Mahiro ailesinin katilini aramak üzere ortadan kaybolmuştur. \”Kusaribe\” adlı büyücü klanının en güçlü büyücülerinden biri olan Hakase Kusaribe ise düşmanları tarafından bir adaya hapsedilmiştir. Hakase, irtibat kurabileceği birini ararken bir şekilde Mahiro‘yu bulur ve ikisi bir anlaşma yapar. Anlaşmaya göre Mahiro, Hakase‘nin düşmanları tarafından uyandırılmak istenen ve tüm dünyaya kaos getirecek “Zetsuen Ağacı’nı” durduracaktır. Bunun karşılığında Hakase, Mahiro‘nun ailesini öldüren katili bulmasına yardım edecektir.

 

BTOOOM!

Ryota Sakamoto’nun hayatta kalma mücadelesini konu alıyor. Sakamoto 22 yaşındadır ve bir oyun bağımlısıdır. Kendisi okumuyordur ve çalışmıyordur, tüm vaktini Btooom! adlı online oynayarak geçiriyordur. Üçerli takımlar halinde oynanan bu oyunda her takımın farklı bombaları vardır. Oyundaki amaç diğer takımı sadece bombaları ve onları tespit etmek için radarı kullanarak yenmektir. Sakomoto ve takımı dünya sıralamasında ilk 10’dadır ve Btooom! dünyasında bayağı bir ünlülerdir. Günün birinde Sakamoto gözlerini açtığında kendisini bir ormanda, paraşütle ağaçta asılı halde bulur. Sakomoto buraya nasıl geldiğini anımsayamamaktadır ve çok geçmeden ormanın büyük bir tropikal ada olduğunu anlar. Üstelik burada yalnız da değildir. Adada başkaları da vardır ve gördüğü ilk insan ona bomba atarak saldırmıştır. Çok geçmeden Sakamoto anlar ki adada Btooom! oynanmaktadır. Üstelik gerçek insanlarla ve gerçek bombalarla..

 

Macross Frontier

 

2059 yılında Zentradi uzaylılarına karşı savaştan sonra yok olmanın eşiğinde olan insanlık, varlığını sürdürebilmeyi garantilemek için evrenin dört bir yanına koloniler kurarak yayılır. Macross Frontier filosu da insanlık adına kurulan bu kolonilerden biridir. 25. uzay filosu Macross Frontier, içinde 10 milyondan fazla insan yaşayan ve Dünya’dan farklı olmayacak şekilde yapay bir doğal ortam yaratmış olan bir uzay gemisidir ve galaksinin ortasında seyahat etmektedir. Sheryl Nome adlı çok ünlü bir pop idolü, vereceği bir konser için Macross Galaksisi‘ndeki Macross Frontier‘i ziyarete gelir. Bir Çin restoranında çalışan Ranka Lee adlı sıradan bir lise öğrencisi ise Sheryl‘ı çok beğenmekte ve onun gibi olmak istemektedir. Ranka, sonunda uzun zamandır beklenen konsere gider ve burada uçuş okulunda okuyan Alto Saotome ile tanışır. Ancak kısa süre sonra olaylar yeni yaratıkların filoya saldırısıyla çok daha başka bir boyut kazanacak, geçmişin ilginç sırları ortaya çıkacak ve Frontier içindeki şarkı söyleme yeteneği olan tek kişinin Sheryl olmadığı ortaya çıkacaktır.

 

Angel Beats!

 

Hikayemizin ölüm sonrası yaşamı anlatıyor. Hayatta istediklerini yapamadan , pişmanlık içinde ölen insanlar tanrıya isyan ederler. Bu durumda tanrı onlara ikinci bir şans verir. Olayların bir lisede geçtiği bu tuhaf dünyada isyancılar tanrı tarafında savaşan melekler savaş halindedir. İsyancılar çeşitli silahlara sahipken melekler doğaüstü güçlerini kullanır.Eğer bu dünyada melekleri yenebilirlerse normal dünyada kalıcı olarak yaşayabileceklerdir. Bu dünyanın en büyük özelliği ölüm olmamasıdır. Fakat yaralanan her kişi acıyı hissetmektedir.

 

Mirai Nikki

Yukiteru, namı diğer Yukki, tek başına takılan, pek fazla göz önünde olmayan sıradan bir lise öğrencisidir. En büyük eğlencesi cep telefonundaki günlüğüne etrafında olan biteni yazmaktır. Günün birinde Yukki’ye, kendi hayalinde oluşturduğu sandığı tanrı Deus tarafından özel bir günlük verilir. Bu günlüğe göre Yukki, on dakikalık aralarla gelecekte olanları sanki kendisi cep telefonundaki günlüğüne yazmış gibi görebilmektedir. Yani saat daha 15:30 ise Yukki cep telefonundaki günlüğe bakarak 15:40’ta günlüğüne neler yazmış, on dakika öncesinden görebilmektedir. Kısacası Yukki geleceği cep telefonundan okuyabilmektedir. Yukki ilk başta hayali sandığı Deus’un gerçek olmasına ve böyle bir güce sahip olduğu için çok sevinir, kendisini özel hisseder. Lakin çok geçmeden aynı sınıfta okuduğu Yuno’nun da bir gelecek günlüğü kullanıcısı olduğunu fark eder. Üstelik farkına vardıkları şeyler bu kadarla da sınırlı değildir. Her birinin özellikleri farklı olan on iki gelecek günlüğü, Yukki ve sınıf arkadaşı Yuno da dahil on kişiye daha bahşedilmiştir. Bu günlük kullanıcısı on iki kişi büyük bir oyunun parçasıdır. Bu oyuna göre hayatta kalan son günlük kullanıcısı Deus’un yerine tanrı olacaktır.

 

Tenkuu no Escaflowne


Hitomi KANZAKİ, arkadaşları arasında oldukça iyi tarot falı bakan biri olmakla birlikte oldukça iyi bir koşucudur. Günlük antremanını bitirdikten sonra en iyi arkadaşı Yukari ona uzun zamandır hoşlandığı Amano‘nun yurtdışına gideceğini ve büyük ihtimalle bir daha geri dönmeyeceğini söyler. Bu olaya çok üzülen Hitomi, kendi için de bir tarot falı bakmaya karar verir. Falda çıkan sonuç, Hitomi‘yi oldukça endişelendirir bu yüzden Amano‘ya olan hislerini açmaya karar verir. Amano‘yu koşu pistine çağırır ve ona anneannesinden yadigar kolyeyi verip koşu zamanını tutmasını ister. Hitomi tam koşmaya başlamıştı ki, önünde bir ışık hüzmesi belirir. Açılan geçitten genç bir kılıç ustası çıkar. Hitomi ve diğerlerinin buna şaşırmaya vakti olmadan başka bir geçit açılır ve bir ejderha ortaya çıkar. Genç kılıç ustası Van FANEL ejderhayı Hitomi‘nin yardımıyla öldürür. Van’ı geri götürecek geçit yeniden açıldığında Hitomi de geçite kapılır ve kendini birden Ay ile Dünya arasındaki gezegende, Gaea’da bulur.

 

Akatsuki no Yona

Yona, Kouka imparatorluğun tek prensesidir ve her şeye sahiptir.Kendisini önemseyen bir babaya,çocukluk arkadaşı ve koruması olan Hak‘a,deliler gibi sevdiği kuzeni Soo-won‘a ve daha birçok şeye… Yine de kendisinde sevmediği tek şey kızıl saçlarıdır. 16. yaş günü geldiğinde verilecek kutlamaya, uzun zamandır ortalarda görünmeyen güler yüzlü ve kibar kuzeni Soo-won geleceğinden yerinde duramayan Yona, o gün kaderinin nasıl değişeceğinin farkında değildir.Kutlama günü Soo-won, Yona‘nın babasını öldürmesiyle toz pembe hayatı bir anda kana bulanır. Gördüklerine hala inanamayıp şokta olan Yona‘yı, bu kabustan Hak kurtarır ve Hiryuu Sarayından kaçarlar.Krallık Soo-won‘a kalmıştır ve Soo-won‘un tek yapması gereken Yona‘yı bulup öldürerek Kabileler Topluluğuna kendisini kabul ettirmektir. Ancak Yona bu sırada halkını koruyabilmek için çoktan Hak ve sonradan tanıştığı ve grubun en zekisi olan Yoon ile bir yolculuğa çıkmıştır. Efsanelerdeki 4 ejderhayı bir araya getirerek dileğini gerçekleştirmek ister. Kızıl saçlarının alameti olduğu güçlerinin farkına varmadan bakalım işler istediği gibi gidecek mi?

 

Romeo x Juliet

On dört yıl önce, kanlı bir gecede, gökyüzündeki Neo Verona şehrinin yöneticileri olan Capulet ailesinin evi, Montague ailesinin saldırısıyla düşer. Ancak Montague‘lerin, Capulet soyunu yok etmek için yaptıklarına rağmen, Juliet Capulet adında küçük bir kız çocuğu bir grup sadık hizmetli tarafından kurtarılır. Aradan yıllar geçer ve Juliet kendini soyluların ezdiği halkı korumaya adayan Red Whirlwind  lakaplı, maskeli bir adam kılığında mücadele etmeye başlar. Halen Capulet ailesinin kızını aramaya devam eden Montague ailesinden korunması için Juliet, kendisine kalan mirastan habersiz yetiştirilmiştir. Bir çok kişinin Odin isimli bir oğlan olarak bildiği Juliet, neden bir erkek gibi giyinmek ve ismini saklamak zorunda olduğunu sorduğunda ise daima on altı yaşına girdiğinde her şeyi öğreneceği cevabını almıştır. Bir dostunun yerine gittiği baloda Romeo adında bir gençle karşılaşan Juliet, kısa bir süre sonra geçmişi ve ailesi hakkındaki gerçekleri öğrenir. Böylece iki gencin trajik aşk hikayeleri başlar.

 

 

Zero no Tsukaima

Noboru YAMAGUCHI‘nin romanından uyarlanmıştır. Halkeginia adında başka bir dünyada yaşayan, RaValli ailesinin kibirli, şirin ama büyü becerisi pek olmayan kızı Louise‘i herkes  Louise the Zero olarak çağırmaktadır. Çünkü Louise, büyü yapmada pek başarılı değildir. Başarı oranıdır. 2. sınıfların “Familiar”larını çağıracakları törende, tuhaflıklar yine Louise‘i bulur. 17 yaşında, internette gezmeyi seven, sıradan bir lise öğrencisi olan Hiraga Saito, Louise’in yeni “Familiar”ı olur. Hiraga‘yı emrine çağıran Louise, birden Hiraga‘nın dudaklarına yapışır. Elinde beliren harflerle artık Hiraga, Louse‘nin hizmetine girer.

 

Guilty Crown

2029 senesinde “Kayıp Noel” isimli tanımlanamayan bir virüs salgınının patlak vermesinden sonra Japonya pek çok ulusun oluşturduğu GHQ isimli bir organizasyonun kontrolü altına girmiştir… Ohma Shu sağ elinde psişik güçler barındıran 17 yaşında genç bir oğlandır. Bu, “Kralların Kabiliyeti” olarak bilinen gücü arkadaşlarının içinden eşya veyahut silah çıkartabilmek için kullanabilen genç şu ana dek her ne kadar başkalarının başını belaya sokmamak için uğraşmış olsa da “Undertaker” isimli bir örgüte üye, devlete karşı mechalara pilotluk eden Yuzuriha Inori isimli bir kızla tanıştıktan sonra hayatı kökten değişir.

 

Busou Renkin 

Kazuki Mutou okuldan çıkarken, eskiden beri perili olduğu söylenen eski fabrikanın orada bir ışık görür. Işığı merak ederek takibe başlayan Mutou, fabrikanın içinde bir canavarın genç bir kıza saldırmak üzere olduğunu görür. Kızı kurtarmak için öne atılır fakat canavar onu, kalbini parçalayarak öldürür. Kısa bir süre sonra gözlerini açan Mutou her şeyin rüya olduğunu düşünse de fabrikada kurtarmaya çalıştığı kız olan Tsumura Tokiko ile karşılaşır ve aslında öldüğünü ve Tokiko‘nun ona verdiğiKakugane sayesinde hayata geri döndüğünü öğrenir. Kakugane yaşam ile birlikte simya yeteneğini de getirmiştir. Tokiko‘nun Homonculus yaratıklarıyla savaşan bir savaşçı olduğunu öğrenen ve Homonculuslar ile savaşma gücü olan simyayı elde eden Mutou, artık Tokiko ile birlikte mücadele etmeye başlayacaktır. 

 

Code Geass: Lelouch of the Rebellion

Japonya’da hayat olağan şekilde devam ederken Britanya Krallığı ile gerçekleşen savaş sonucu her şey altüst olur. Britanya Krallığı üst düzey teknoloji ile geliştirilmiş silahları Knightmare’ler ile Japonya’yı hezimete uğratır ve topraklarına katar. Artık burada yaşayan Japon halkına 11’ler ve Japonya’ya ise 11. Bölge adı verilir. Britanya Krallığı ile olan karanlık geçmişi yüzünden Lelouch krallığa büyük bir kin gütmektedir. Aslında prens olan Lelouch kız kardeşini de alarak krallıktan ayrılmış ve yaşamına sıradan bir lise öğrencisi olarak devam etmektedir. Birgün arkadaşıyla şehrin sokaklarında gezerken büyük bir kaza olduğunu görür ve olay yerini incelemeye gider. Baygın bir kız gören Lelouch onu kurtarmaya çalışırken Britanya askerleri tarafından yakalanır. Aralarında çocukluk arkadaşının da olduğunu fark eden Lelouch ne yapacağını düşünürken kız uyanır ve ona gizemli bir güç bahşeder. Geass gücü sayesinde oradan kaçmayı başaran Lelouch artık krallığa meydan okuyabileceği güce kavuşmuştur.

 

 

Not : Konuları aldığım Anizm TV, Anime İncelemeleri Sayfası ve Anime.Gen.Tr çok teşekkürler 🙂

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Sapık 15 Kadın Anime Karakteri

InuYasha Anime Tanıtım ve İnceleme