Anime Önerileri

Dram Anime Önerileri

Herkese yeniden merhaba 🙂

İtiraf etmem gerekirse hareketli animeleri daha çok seviyorum. Durmak bilmeyen savaş sahneleri, gülmekten karnıma ağrıların girdiği komedi sahneleri ya da tüylerimi diken diken eden dostluk sahneleri. Fakat itiraf etmem gereken diğer şey dram animelerinden etkilendiğim kadar diğer animelerden etkilenmediğim. Ne zaman bir dram animesi izlesem uzun süre etkisinden çıkamam ve sürekli hayatı sorgularım. Neyse benim düşüncelerime girersek çıkamayacağımız belli. Lafı çok uzatmadan listemize geçelim.

1.Rainbow – Nisha Rokubou no Shichinin

Bölüm Sayısı : 26

Yayınlanma Tarihi : 1995

Tür : Dram, Aksiyon , Suç 

KONUSU : 

1955 yılı Atom Bombası olayı sonrasında Japonya çok kötü bir durumdadır. Hayatını kaybetmiş binlerce insan , ortada kalmış çocuklar, suç oranındaki artış gibi bir çok sorunu vardır. 15-18 yaşları arasında 7 çocuk çeşitli suçlardan dolayı ıslah evine düşerler. Bu ıslah evinin cehennemden farkı yoktur. Şiddet, küçük çocuklara tecavüz ,yolsuzluk dahil her türlü kötülüğün kol gezdiği ıslah evine Sakuragi Rokurouta diğer altısından daha önce gelmiştir. Diğerlerinin de ıslah evine gelmesiyle birlikte onlara abilik yapmaya karar verir. Acı dolu hayat hikayelerinin olduğu bu yedili arasındaki muhteşem arkadaşlığın sizi çok derinden etkileyeceğine inanıyorum. 

Bu animeye ilk sırada yer vermek istiyorum çünkü her anime severin kesinlikle izlemesi gerektiğini düşünüyorum. Sakuragi Rokurouta hayatımda izlediğim en havalı anime kararkteridir. Gerek hikaye kurgusu gerek karakter kurgusu gerekse dram zinciri olarak kusur bulamadığım nadir animelerdendir.

2. Angel Beats 

Bölüm Sayısı : 13

Yayınlanma Tarihi : 2010

Tür : Aksiyon, Dram, Komedi,Olağanüstü Güçler 

KONUSU : 

Hikayemizin ölüm sonrası yaşamı anlatıyor. Hayatta istediklerini yapamadan , pişmanlık içinde ölen insanlar tanrıya isyan ederler. Bu durumda tanrı onlara ikinci bir şans verir. Olayların bir lisede geçtiği bu tuhaf dünyada isyancılar tanrı tarafında savaşan melekler savaş halindedir. İsyancılar çeşitli silahlara sahipken melekler doğaüstü güçlerini kullanır.Eğer bu dünyada melekleri yenebilirlerse normal dünyada kalıcı olarak yaşayabileceklerdir. Bu dünyanın en büyük özelliği ölüm olmamasıdır. Fakat yaralanan her kişi acıyı hissetmektedir.

3. Zankyou no Terror

Bölüm Sayısı : 13

Yayınlanma Tarihi : 2014

Tür : Dram,  Gerilim, Gizem, Psikolojik gerilim, Polisiye

KONUSU : 

Tokyo‘da sıradan bir gündür ve herkes kendi işiyle ilgilenmektedir. İş koşturmacası, alışveriş, eğlence derken insanlar olağan hayatlarına devam etmektedir. Ta ki dev bir gökdelenin devasa bir patlamayla yok olmasına dek. İnanılmaz ve farklı bir terör saldırısı gerçekleşmiştir. Halktaki paniğe karşı çaresizi kalan polisin elindeki tek ipucu internette ki bir videodur. Video da kendilerini Nine ve Twelve olarak tanıtan iki kişi patlamayı üstlenmektedir. Geçmişteki acı deneyimlerinden dolayı şehirden farklı terörizm anlayışlarıyla intikam almaya çalışan bu iki genç, Sfenks adında bir örgüt kurduklarını iddia etmektedir. 

4. Clannad 

Bölüm Sayısı : 46 + 2

Yayınlanma Tarihi : 2007

Tür : Drama, Romantizm, Okul, Oyun

KONUSU : 

Küçük yaşta annesini kaybettikten sonra Tomoya‘nın hayatı adeta cehenneme dönmüştür. Babası kendisini içkiye ve kumara vermiş, Tomoya‘ya şiddet uygulamaya başlamıştır. Hatta şiddet uyguladığı günlerden bir gün Tomoya‘nın kolu ciddi şekilde yaralanmış ve basketbolu bırakmak zorunda kalmıştır. Hayattı berbat şekilde devam eden Tomoya artık hiçbir şeyi umursamaz ve kendini serseriliğe vermeye başlar. Çevresi tarafından da uzak durulması gereken çocuk damgasını yemiştir. Okuldan , insanlardan kısacası her şeyden uzaklaşmış şekilde devam eden hayatı Nagisa Furukawa ile tanışmasıyla tamamen değişir. Başlarda beceriksiz bir kız gibi görsede zamanla kalbini ona açmaya başlar. Kendisi değiştikçe arkadaşlar edinecektir ve hayatı hareketlenecektir.

5. Tokyo Magnitude 8.0

Bölüm Sayısı : 11

Yayınlanma Tarihi : 2009

Tür : Dram 

KONUSU : 

Mirai ve Yuuki iki sevimli kardeştirler. Küçük olan Yuuki yeni sergilenen uzay müzesini çok görmek istemektedir. Anne baba yoğun olunca bu görev büyük kardeş Mirai‘ye düşer. Yuuki gittikleri müzede harika vakit geçirsede Mirai çok sıkılmaktadır. Bu küçük gezileri devam ederken aniden meydana gelen korkunç bir depremle sarsılırlar. Tam 8.0 şiddetin de bu dev depreme yakalanmadan önce Yuuki tuvalete gitmiş Mirai ise dışarıda onu bekliyordur. Depremle birlikte Mirai küçük kardeşini kurtarmak için yıkılmak üzere olan binaya girer. Burada Mari ile karşılaşır. Aynı mahallede oturan bu ikili Yuuki de alarak evlerinde dönmek isterken şehir tamamen harabeye çevrilmiştir. Nasıl dönecekleri konusunda en ufak fikirleri yoktur.

6. Hotarubi no mori e

Bölüm Sayısı : 1

Yayınlanma Tarihi : 2011

Tür : Dram, Olağanüstü Güçler 

KONUSU : 

Takegawa Hotaru yazları dedesinin yanına tatile giden 6 yaşında küçük bir kızdır. Bir gün ormanda kaybolur. Ormanda değişik bir efsanevi bir varlık olan Gin ile tanışır. Başlarda çekinse de zamanla Gin ile güzel bir arkadaşlık sahibi olur. Bundan sonra dedesinin yanında geçirdiği her yaz onun için adeta rüya aleminde geçmektedir. Zamanla yaşı da büyüyen bu tatlı kızımız Gin için romantik duygular beslemeye başlar. Fakat Gin yaşlanmaz ve duygularında herhangi bir değişim olmaz. Öyle görünüyor mu yoksa gerçekten öyle mi ? 

7. Sunday Without God 

Bölüm Sayısı : 12

Yayınlanma Tarihi : 2013

Tür : Fantastik, Dram, Mistik

KONUSU : 

Tanrı dünyayı pazartesi günü yarattı ve 6 gün boyunca her şeyi kusursuz şekilde tasarladı. 15 yıl önce bir gün büyük bir hata yaptığını söyleyerek pazar günü dünyadan ayrılır. Dediğine göre cennet ve cehennem dolmuştur ve bu dünya da kısa sürede dolacaktır. Tanrı dünyadan gittikten sonra dünya durma noktasına gelir. Doğumlar olmaz. İnsanlar çürüyecek hale gelseler bile ölemezler. Beyinleri eriyip zombi olurlar. Daha sonra dünyanın bu durumunu görüp yeryüzüne Gravekeeper‘ları gönderir. Gravekeeper’ların görevi insanların huzur içinde ölebilmelerini sağlamaktadır. Ana karakterimiz Ai’de 12 yaşında bir Gravekeeper’dır. Görevli olduğu köyde 47 tane insan yaşamaktadır. Ai buradaki insanlar için mezar hazırlamaktadır. Bir gün  Hampnie adında birisi gelir ve köydeki insanların hepsini öldürür. Köyde hiç kimsesi kalmayan AiHampnie‘i takip etmeye karar verir. Onu takip ederken dünyadaki acı olayları da keşfetmeye başlar. 

8. Katanagatari

Bölüm Sayısı : 12

Yayınlanma Tarihi : 2010

Tür : Aksiyon, Macera, Dövüş Sanatları, Fantazi, Romantizm, Seinen

KONUSU : 

Yasuri Shichika ve ablası Yasuri Nanami  babaları tarafından gerçek yaşamdan uzak bir adada büyütülmüşlerdir. Japonya da en tehlikeli kılıç tekniği olan “Kyotoryuu” kılıçsız kılıç tekniğinin ustası olan babaları  Kyotoryuu neslinin 6. lideridir. Bildiği her şeyi oğluna aktaran baba bir gün vefat eder ve ada da bu iki kardeş yanlız kalırlar. 7. Lider olarak hayatını devam ettirirken adaya Togame adlı bir kızın gelmesiyle olaylar ilginç bir hale gelmektedir.

9. The Girl Who Leapt Through Time

Bölüm Sayısı : 1

Yayınlanma Tarihi : 2006

Tür :Bilim Kurgu, Dram, Komedi, Romantik

KONUSU : 

Makoto Konno, Chiaki Mamiya ve Kousuke Tsuda zamanını sürekli Beyzbol oynayarak geçiren 3 yakın arkadaştır. Bir gün Makoto Konno kimya laboratuvarın da küçük bir kaza geçirir ve üzerine gizemli bir madde düşmesiyle zamanda sıçrama özelliğine sahip olur. İlk başlarda çok eğlenceli zamanlar geçiren Makoto Konno zamanla insanların geleceğine zarar verdiğini fark eder. Fakat yaptığı hataları düzeltmek için tekrar zamanda sıçrama yapmak zorundadır. 

10. Wolf’s Rain 

Bölüm Sayısı : 26 + 4

Yayınlanma Tarihi : 2003

Tür : Aksiyon, Fantastik, Dram

KONUSU : 

İnsanlar kurtların soyunun 200 yıl önce tükendiğini düşünmektedirler. Fakat kurtların bilinmeyen bir özelliği vardır. İnsan şekline bürünüp insanların arasında yaşayabilmektedirler. Kiba insanların arasında cennetin anahtarını arayan bir kurttur. Cennetin anahtarı ay çiceğidir. Ay çiçeğini ararken en son Freeze City‘de izine rastlamıştır. Burada kendisi gibi ay çiçeğini arayan 3 kurtla daha karşılaşır. Tam çiçeğin izine rastlamışken çiçek Darcia adında birisi tarafından kaçırılır. Bu dört kurt istemeseler de bir sürü oluşturup çiçeğin peşine düşerler. Bu arada ailesini kurtların öldürdüğünü idda eden  Quent Yaiden ile de uğraşmak zorundadırlar.

11. Kanon 

Bölüm Sayısı : 24 

Yayınlanma Tarihi : 2006

Tür : Dram, Romantizm, Okul

KONUSU : 

Yuuichi Aizawa 7 yıl sonra çocukluğunu geçirdiği şehre döner. Fakat çocukluğuna dair çok şey hatırlayamamaktadır. Kuzeni tarafından karşılanan Yuuichi Aizawa kuzeni tarafından karşılanır. Kuzen Nayuki Minase , Yuuichi Aizawa’nın hatıralarını hatırlamasına yardım etmeye karar verir. Fakat bilmedikleri şey Yuuichi Aizawa’nın geçmişinde pek de güzel anılar olmadığıdır.

12. Grave of the Fireflies

Bölüm Sayısı : 1

Yayınlanma Tarihi : 1988

Tür : Dram 

KONUSU : 

Güzel Türkçe’miz de Ateşböceklerinin Hikayesi olarak geçen bu harika başyapıtı ne kadar övsem az diye düşünüyorum. Normalde önce animenin konusundan bahseder sonra yorumlarımı yazardım fakat bu anime için kendimi tutamadım. 1955 sonrası annelerin kaybeden küçücük iki kardeşin acı dolu hikayesini anlatan film de o kadar kalbinizi sızlatacak sahne var ki spoiler vermemek için kendimi zor tutuyorum.

13. Your Lie in April

Bölüm Sayısı : 22

Yayınlanma Tarihi : 2014

Tür : Dram, Müzik, Romantik, Okul, Shounen

KONUSU : 

14 yaşındaki Kousei Arima piyano dahisidir. Fakat küçükken annesi yüzünden geçirdiği travmalar sonrasında artık piyano çalamamaktadır. Piyanonun başına geçtiği zaman bir müddet sonra müziği duyamamaktadır. Günler artık Arima için sıkıcı olmaya başlamıştır. Ta ki kiraz çiçeklerinin altında keman çalan güzel bir kızla tanışana kadar . Arima‘nın en yakın arkadaşına aşık olan bu kız onun hayatını tamamen değiştirecektir.

14. Anohana 

Bölüm Sayısı : 11

Yayınlanma Tarihi : 2011

Tür : Dram, Slice of Life, Olağanüstü Güçler

KONUSU : 

Çocukken birbirinden ayrılmayan 6 yakın arkadaşın birbirinden eğlenceli geçen günleri aralarından Menma‘nın ölmesiyle son bulur. Grubun lideri konumundaki Jinta , Menma dan hoşlanmaktadır. Bir gün diğer arkadaşlardan birisi ondan hoşlanıyor musun ? sorusunu sorunca utanır ve ters cevap verir. Bu sırada Menma olanları duyar ve kalbi kırılır. Jinta yarın özür diler gönlünü alırım diye düşünürken Menma hayatını kaybeder. Bu olay üzerine bu altı arkadaş büyük sarsıntı geçirir ve birbirinden uzaklaşırlar. Beş yıl sonra Jinta bir anda Menma‘nın hayaletiyle karşılaşır. Başlarda hayal ürünü olduğunu düşünsede zamanla Menma‘nın eski ekibi bir araya toplama çabalarının içinde bulur kendini.

15. NANA

Bölüm Sayısı : 47

Yayınlanma Tarihi : 2006

Tür : Dram,Romantik,Müzik

KONUSU : 

Bir trende karşılaşan Nana isimli iki kız birbirlerinden çok farklı gibi gözükse de aslında hayatlarında bir çok benzerlik taşırlar. Dostlukları bu trende başlayıp uzun bir süre devam edecektir. Hayatın onlara sunduğu neşe , keder , acı her her şeye birlikte göğüs gereceklerdir.

Öncelikle anime de bazı cinsel içerikli sahneler olduğu için kendimce 16+ demek istiyorum. Küçük çocukların izlememesi gereken bir anime . Diğer yandan yetişkin insanların hayat mücadelerini, karmaşık aşk hikayelerini iyi yansıttığını düşünüyorum. Anime severlerin izlemesi gereken bir anime …

Editör notu :Aaa Gungrave neden yok ola ki ? “gibi tatlı cümlelerinizi görmek güzel fakat bu listeler devam şeklinde geleceği için 15’er hazırlamayı düşünüyorum 🙂 Yinede “Tsunade abla bak bu seriyi de ekle efsanedir ” diyosanız , bana çok yardımcı olursunuz 🙂 

About Tsunade

Küçüklüğümden beri ilgiyle takip ettiğim anime ve manga ile ilgili 2016 yılından beri Figurex sitesinde blog yazıları yazıyorum.

Related Posts

4 thoughts on “Dram Anime Önerileri

 1. 00000000000 dedi ki:

  Çok güzel liste olmuss yanliz bir sonraki listede Guilty Crown u da gormek istiyorum ekleyin pls

 2. [O]zan [A]kkiz dedi ki:

  Vaov! Harika bi’ liste olmuş. Aralarda beni ağlatmayı başaran nadir Animeler var. Ellerinize sağlık!

 3. Guplok dedi ki:

  eyvallah. güzel olmuş

 4. Fırat Türk dedi ki:

  saolun hocam güzel bi liste olmuş

Bir cevap yazın