- anime i̇zlemenin getirileri!! - figurex listeler

Merhaba arkadaşlar, bugünkü yazımızda animelerimizi tek tek ele almaktansa çok daha temel bir konuyla ilgili gerek kişisel görüşlerimi gerek uzman görüşlerini sizlerle buluşturmak niyetindeyim. Peki konumuz nedir? Başlıktan da anlaşıldığı üzere konumuz, anime izlemenin insanlar üzerindeki etkileri, anime izlemek zararlı mıdır?

Önce benim açımdan bakalım isterseniz; ben anime izlemenin son derece faydalı olduğu düşüncesi içerisindeyim. Gerekçelerimden bir tanesi olarak zamanımızda kaybettiğimizi düşündüğüm bir çok değeri izleyenlerine işlediğini düşünüyor olmam. Arkadaşlığın, sadakatin, azmin yoğun bir şekilde insanlara sunulduğu fikrini savunuyorum. Arkadaşlarıma daha çok değer vermemi sağladığını hissediyorum. İnsanlarla kurduğum bağların değerini çok daha iyi kavradığıma inanıyorum.

Diğer bir gerekçem ise hayal gücümü geliştirdiğini düşünüyor olmam. Bizzat hayal etmiyor olsam bile doğa üstü varlıkları gözlemleyerek, onları analiz ederek kendi hayal gücümü geliştirdiğime inanıyorum. Bu doğa üstü durumlar bir yana; anime içerisindeki düşünce savaşlarında kendime bir yer edinerek olaylara dahilmişim gibi kendimi karakterlerin içerisinde bulunduğu durumu kavramaya, olaylara verecekleri tepkileri ve neler düşündüklerini tahmin etmeye çalışıyorum. Bu sayede empati ve hızlı çözüm üretme gibi yetilerimi de geliştirebildiğimi düşünüyorum. Çünkü bu durum stabil olmaktan çok uzak bir şekilde farklı animelerde farklı olaylar için söz konusu oluyor.

‘Küçük çocuklar için uygun olduğunu düşünüyor musun?’ diye soracak olursanız cevabım muhtemelen ‘Hayır’, olacaktır. Bunun nedeni ise yüksek seviyelerde şiddete teşvik etmeye müsait bir çok animenin varlığı. Animelerin hemen hemen çoğunun içerisine gizlenmiş bir vahşet olduğunu düşünüyorum ve bu küçüklerimizi olumlu yönde etkilemeyecektir. Bir çok sorunun mangakaların tabiriyle havalı bir şekilde ama özünde kaba kuvvetle çözüldüğünü de unutmamak gerekiyor. Küçüklerimizi kavga dövüşe itecek; onları agresifleştirecek içerikler ile buluşturmak istemem açıkçası; bize sunulan kan-vahşet-parçalanan organlar-uçan kafalar da cabası (ha ben seviyorum orası ayrı 🙂 ). ( ki izlediğim 50’ye aşkın anime içerisinde çoğunluğu bu tip animeler oluşturduğundan benim kişisel zevkim sonucu izlediğim animelerden vardığım sonuç da olabilir bu, genelleme yapabilecek zenginlikte bir arşivim olduğunu düşünmediğimi belirtmek isterim )

Peki benim açımdan animenin hiçbir zararı yok mu? Elbette var. Ben animelerin büyülü dünyalarına kapılan ve zaman kavramını yitirecek düzeyde aralıksız bir şekilde seri bitiren insanlardanım. Örnek vermek gerekirse One Piece animesini 0’dan başlayarak 1 ay içerisinde izleyerek 725’inci bölümde günceli yakalamam gibi günde 24-25 bölüm arası izliyordum ( üniversite sınavına hazırlık süreci içerisindeki bir başarımdır 🙂 ). Kısacası zaman kontrolümü kaybetmeme ve sorumluluklarımı yerine getirmeme engel teşkil ettiği zamanlarım oldu.

Şimdi gelelim uzmanların, psikologların görüşlerine. Burada farkında olmadığım halde söylenenleri yaşadığımı, yazılanları okuyarak fark ettiğimi belirtmek isterim. Uzmanlara göre hayal etmek doğru kullanıldığında insanın gerçek potansiyeline ulaşmasını sağlayabilecek bir araç; insan yapabileceği şeyleri hayal ettiği takdirde hedef ne kadar yüksek olursa olsun insanın azmi ve potansiyeli onu oraya taşıyabilecek kapasitededir. Ancak insanın gerçekleştirebilmesi asla mümkün olmayan hayaller kurması sadece insanın hayal kurma yetisini köreltmekle kalmıyor insanın sahip olduğu potansiyelini değerlendirememesine neden oluyor; insanı boşluğa itiyor. Tam anlamıyla yerinizde saymanıza neden olduğunu düşünüyorlar.

Burada verilmek istenen mesaj hiç anime izlemeyin değil, animeyi hayatınızda koyduğunuz yere dikkat edin. Fazla izleyerek oradaki büyülü dünyanın içerisinde kaybolup bu dünyada yapabileceğiniz bir çok şeyden vazgeçmeyin.

Bahsedilen hayallerin gerçekleştirilemeyecek olmasının animedeki dünya düzeni ve koşullarının bizim dünyamızda sağlanamayacağından kaynaklandığını ifade etmek istiyorum. HunterxHunter‘daki avcılar ve av konumundaki yaratıklar ile bizim dünyamız avcıları ve avları arasındaki fark gibi…

879fbc1aff81f6de3182e3ff004af2ed - anime i̇zlemenin getirileri!! - figurex listeler

Back to list

Related Posts

2 thoughts on “Anime İzlemenin Getirileri !!

  1. Bedirhan Sağlam dedi ki:

    Ne getirisi olduğunu merak ettim ama yazıyı görünce okumaktan vazgeçtim.
    Kısa bir özet geçebilecek varsa ne ala.

    1. Berkay Ali Alan dedi ki:

      İlk 3 paragrafı okuman yeterli olacaktır dostum 🙂

Bir cevap yazın