Mutlaka Okunması Gereken Shounen Mangalar…

Geçen gün bir takipiçimiz benden Shounen Manga Önerileri yapmamı istedi. Bende okuduğum shounen mangalardan liste hazırladım. Bu arada listeye eklememi istediğiniz manga var ise yorum atın 🙂 Lafı uzatmıyorum ve listeme geçiyorum.

Son manga önerileri güncellemesi : 23.09.2018

Manga Önerileri

Dragon Ball

dragon ball manga ile ilgili görsel sonucu

Tür: Macera, Komedi,Dövüş sanatları, Bilim fantazisi,Shounen

Cilt Sayısı: 16+

Animesi Var Mı: Var

Devam Ediyor Mu: Evet

 

Konusu:

Goku ormanda küçük kulubesinde ölmüş olan büyük babası Son Gohan’ın bıraktığı dört yıldızlı ejder topunu saklayarak yaşamaktadır. Aslında Goku dört yıldızlı ejder topunun büyük babası olduğunu düşünmektedir.Bir gün ejder toplarını arayan ve toplayan Bulma adlı kız Goku’ya topların büyüsünü anlatır. “Yedi tane ejder topu varmış.İçlerinde bulunan yıldızlar sayesinde pırıl pırıl parlarlarmış. Birden yediye kadar hepsini toplarsan ve doğru ilahiyi söylersen,Ejder Shenlong gelir ve herhangi bir isteğini yerine getirirmiş.Fakat yalnızca bir tanesini…”Bunun üzerine Bulma ve Goku bol komedili ve aksiyon dolu bir maceraya atılırlar.

dragon ball manga characters ile ilgili görsel sonucu

YORUM:

İlk başlarda absürd ve saçmadan sapan espirilerle gönlümde taht kuran ve daha sonra da ciddi bir dövüş serisine dönüşen, çizimleri ve konusuyla beni büyüleyen bir manga. Son olarak manganın, okuyucular tarafından gelen mektuplara göre hikayenin değiştirilmesi çok iyi bir özellikti bence.

Karakter tasarımları harikadır. Espri anlayışı her zaman çok hoşuma gitmiştir. Mangadan dövüşlerin tadını alabilirsiniz. Dövüş kısımları çığır açmıştır. Goku gibi en kült manga karakterlerinden birini barındırır. Her ne kadar Çin Edebiyatı’ndan esinlenmiş olunsada, orjinal bir hikayesi var ve kurgusuda çok iyi. Ayriyetten ilk ciltlerde Goku’nun yeni yeni dünyayı tanıması ve tanırkende başından absürd olayların geçmesi insanı çok güldürüyor.

Sonuç

Sonuçta kesinlikle okunması gereken bir başyapıt. Hem gülmek isteyenler, hem de sıkı bir dövüş mangası okumak isteyenler, kesinlikle bu mangayı okudukları için pişman olmayacaklardır.

 

Fullmetal Alchemist

fullmetal alchemist manga ile ilgili görsel sonucu

Tür: Aksiyon, Macera, Komedi, Drama, Fantazi, Sihir, Shounen, Askeri

Cilt Sayısı: 13

Animesi Var Mı: Var

Devam Ediyor Mu: Hayır

 

Konusu:

“İnsan bir şeyleri feda etmeden hiçbir şey elde edemez,
Bir şeyi elde etmek istiyorsan ona eş değerde bir şey sunmalısın,
Bu simyanın eşdeğer değiş-tokuş prensibidir.”

Elric kardeşler Edward ve Alphonse ölen annelerini diriltmek için simyaya başvururlar. Ama insan ruhu ile değiş-tokuş yapılacak eş değerde bir şey bulunmamaktadır. Deney sırasında büyük kardeş Edward bacağını, küçük kardeş Alphonse ise bedenini kaybeder. Edward elindeki son çareyi kullanıp Al’ın ruhunu bir zırha bağlamayı başarır ama bu esnada da kolunu kaybeder. İki kardeş annelerini diriltmenin imkansız olduğu büyük kayıplardan sonra anlar. Automail sayesinde mekanik uzuvlarına kavuşan Ed, kardeşine olanların kendi suçu olduğuna inanır. Al’ın bedenini geri almak ve simyayı daha da iyi öğrenmek için Elric kardeşler evlerini yakıp bir yolcuğa çıkarlar.

İlgili resim

YORUM:

Hikaye bol aksiyonlu ve artistlik dolu simya savaşları bölümleri içeriyor. O dolu dolu ve nefes nefese durum arasında espirilerin çok güzel oturduğunu düşünüyordum. Ayrıca her karakterin komik sahnelerinin olması fazla çok iyi olmuştu. Özellikle Edward’ın yüz ifadeleri beni benden almıştı. İki kardeş arasındaki bağ çok güçlü ve bunu ilk sayfadan itibaren size gösteriyor yazar. Doya doya gerçek kardeş sevgisini yaşıyorsunuz hikaye boyunca. Yeri gelip Alphonse Edward’a abilik tasladığında siz de onunla eğleniyorsunuz, Edward Alphonse’ye bir şey olacak diye korkarken siz de onunla titriyorsunuz. Duygu aktarımı gerçekten çok güçlü ve etkileyici. Karakter skalası o kadar çeşitli ve bu iyi bir şey. Birisine elbette bağlı hissedeceksiniz ve o sizin devam etmenizi sağlayacaktır diye düşünüyorum. Çizimlerinden bahsedecek olursam da çok güzel bulduğumu söyleyebilirim. Mangalardaki aşırı hareketleri mimik çizimleri bana hep komik gelmiştir. Burada da sevdim ve eğlendim. Özellikle karakter yaratımları ve çizimleri çok güzeldi. Tamam yazarken böyle düşünmüş yazar ancak çizerken düşündüğü şekilde aktaramayabilirdi. Cuk oturmuş denebilir.

Sonuç:

Animesini izleyip beğendiniz mi? Mutlaka okuyun..yok beğenmediniz mi? Yine okuyun çünkü animesinden çok daha güzel.Gerçekten dört dörtlük bir Shounen 🙂

 

Beelzebub

 beelzebub manga ile ilgili görsel sonucu

Tür: Komedi,Fanstastik,Aksiyon,Shounen

Cilt Sayısı: 28

Animesi Var Mı: Var

Devam Ediyor Mu: Hayır

 

Konusu:

İblislerin kralı, oğlu Prens Beelzebub’u, dünyaya yollar. Ancak dünyayı yıkacak ve dengeyi yok edecek bu prens, halen bir bebektir. Diğer taraftan lisede okuyan bir serseri olan Tatsumi Oga, şartlar gereği, kendini bir anda Beelzebub adlı bu bebeğin bakıcısı olarak bulur. Bebeğin asıl bakıcısı olan Hilda, durumu Tatsumi’ye anlatır ancak saf kötüye ve çok güçlü kişilere bağlanan Beelzebub’u, Tatsumi’den ayıramaz. Dünyanın sonunu getirecek Beelzebub’a bakmak zorunda Tatsumi, yanından bir dakika bile ayıramadığı bu ufaklıkla ne yapacaktır ?

İlgili resim

YORUM:

Genel olarak, sürükleyici ve komik bir shounen serisi, çizimleri ve karakterleri oldukça güzel.
Doğa üstü ögeleri mevcut, ama doğaüstü sevmeyenlerin bile sıkılmadan okuyabileceği bir
seri. Çok komik ve ekşın dolu bir manga okurken gülmekten kendimi alamadım.Kısaca açıklarsam şeytan kral oğlunu bakıcısyla ebebeyin bulması için dünya’ya gönderir. O sırada bizim kahramanımız Oga ile karsılaşır ve olaylar başlar.

Karakterlerini gerçekten sevdiren bir seri. Karakterlerin çoğu serseri olduğu için günlük konuşmalar argolu, fakat bu seriye eksi yön katmıyor. Mangada esprileri zorlama değil, karakterlerin kurduğu cümleler duruma uygun, bu nedenle seri oldukça komik ve eğlenceli. Oga’nın (baş karakter)saçma durumlara verdiği saçma tepkiler,serinin olmazsa olmazı 🙂 Veeee baby beel, tatlılık abidesi, yeşil saçlı şeytan(cık) 🙂

Sonuç:

Harika bir seri mutlaka okuyun! Dövüş ve aksiyon severseniz tam tavsiye edeceğim türden. Manga Önerileri arasında bulunması gerekiyordu.

 

Great Teacher Onizuka

asdfghjk 12 - Mutlaka Okunması Gereken Shounen Manga Önerileri! - Figurex Listeler

Tür: Komedi, Okul, Ecchi, Drama, Aksiyon, Shounen

Cilt Sayısı: 25

Animesi Var Mı: Var

Devam Ediyor Mu: Hayır

 

Konusu:

Eski bir motosiklet çetesi üyesi, Eikichi Onizuka’nın hayatında tek bir amacı vardır. “En iyi öğretmen” olmak. Zar zor girmeyi başardığı okuldan, aynı şekilde zar zor mezun olup eline diplomasını alır. İş için başvurduğu ilk okulda kötü bir tecrübe geçirir ve kendini yollara vurur. Ama bilmediği şey okulun müdürünün Onizuka’dan etkilenmiş ve onu işe almak istediğidir. Bunu haber alan Onizuka tam gaz okula geri gider ve işi alır. Ama ne yazık ki Onizuka’nın hayalini kurduğu cici öğrencilerin yerinde okulun en problemli ve öğretmenlerden nefret eden sınıfı vardır. Onizuka’nın işi bu sınıfı adam etmektir. Ne de olsa Onizuka “En iyi öğretmen” olmak için çabalamaktadır bu da bunun için iyi bir fırsattır.

gto manga ile ilgili görsel sonucu

YORUM:

Okul temalı manga/animeleri bilirsiniz değil mi? Tek bir öğrenci veya öğrenci grubunu alır öyle akıp gider, bazen shoujo tadı vardır bazende shounen, dersin içindekiler değil öğrencilerin ilişkisine bakarsın bütün gün. Onizuka’da durum farklı mı? Pek denemez…Ama eski bir serserinin aklındaki mükemmel fikirle (hoca olursam 22 yaşında 16 yaşındaki kızlarla ve hatta 40 yaşıma geldiğimde 16-20 arasındaki kızlarla takılırım oohhohohoho!) öğretmen olma çabası seriyi diğer okul temalı mangalardan ayırıyor. Onizuka’nın bitmek bilmez sapıklığı, çelik kadar sağlam olması, korkunç derecedeki gücü ve kendine sürekli lakaplar takması (Great Driver Onizuka!) ile ana karakterimiz insanı gülmekten öldürüyor. Ayrıca diğer karakterlerinde üzerinde genişçe durulması mangayı tek bir odak noktasından kurtarıyor. Tohru Fujisawa‘nın Onizuka ve öğrenciler üzerinden eğitim sistemini eleştiren tavrı mükemmel çizimleriyle harmanlandığı zaman okunası bir eser oluyor GTO.

Onizuka Onizuka Onizuka. Tam anlamıyla hikayenin kahramanı. Kendine ait öğretme metotları, karakterinin yapısı (bir nevi ölümsüz olması 🙂 ) her şeyi ile çok orijinal bir karakter. Hikayesi çok güzel. Onizuka’nın öğrencileri anlaması ve ona göre davranması çok iyiydi. Öğretmenlerin kendilerini büyük görmemesi gerektiğini göstermesi ama aynı zamanda da öğretmenlerinde insan olduğunu ve hatta yapabileceklerini göstermesi gerçekten etkileyiciydi.

Belki çizimleri derdim ama o zamana göre çizimlerin çok normal olduğunu düşünüyorum. Bir de şu son meselesi var. Animede, mangada ve Live Actionda farklı farklı sonlara sahip serinin en basit ve tatminsiz sonu mangaya nasip olmuş. Okuduktan sonra bir 15 dakika duvara odaklanıp ”Böyle mi bitti be?” demenize sebep oluyor.

Sonuç:

Serseri motorcu otaku gencimiz Onizuka size güzel bir eğlence vaad ediyor. Yaşınız 16’dan büyükse zevkle okuyabilirsiniz. Eklemeden de geçemeyeceğim G.T.O ilk önce hentai manga olarak tasarlanmış fakat sonradan bu şekle gelmiş,”hani ben bunda bir şey seziyorum ama ne?” demeyin aklınızda olsun. Kesinlikle okunmalı manga önerileri. Onizuka gibi bir karakter tanınmadan ölmemek lazım.

 

Arslan Senki (The Heroic Legend of Arslan)

The Heroic Legend of ArslaN SENKİ volume 1 ile ilgili görsel sonucu

Tür: Macera, Aksiyon, Shounen, Tarihi, Drama, Fantastik

Cilt Sayısı: 8+

Animesi Var Mı: Var

Anime Mi Manga Mı: Bence ikiside

Devam Ediyor Mu: Evet

Konusu:

Arslan Senki’nin kısaca konusundan da bahsedecek olursak; hikaye bir ihanet sonucunda düşman yönetimine geçen Pers İmparatorluğu’nun gerçek prensi, Prens Arslan etrafında döner. Pers İmparatorluğu’nun kralı, Kral Andragoras ve güzel karısı düşman tarafından yakalanmıştır. Prens Arslan tüm bu olanlardan sonra tek başınadır ta ki kralın genç, yetenekli ve cesur askeri Daryoon’la tanışana kadar. Daryoon ne olursa olsun genç prensin güvenliğini sağlamakla görevlidir. Birlikte krallığı geri almanın yollarını ararlar ancak bu tek başlarına başarabilecekleri bir şey değildir. Bu uğurda taktik ve strateji ustası Lord Narsus ve yoldaşını, okçu Elam’ı ikna etmeleri gereklidir. Maceraları boyunca bir çok sır açığa çıkacaktır ve Arslan yeni arkadaşlarıyla ve eski müttefikleriyle krallığı geri almak uğruna yavaş yavaş güçlü bir ordu kurmaya başlayacaktır.

İlgili resim

YORUM:

Yoshiki Tanaka’nın roman serisi olan Arslan Senki’nin mangaka Hiromu Arakawa (Fullmetal Alchemist) tarafından yapılan ikinci manga uyarlamasıdır. ”Bu çizimler bir yerden tanıdık geliyor ama nereden?” demeyin aklınızda olsun.

Seriyi okurken tarihten alıntılar yapması okuyucuyu kendine daha çok bağlıyor. Özellikle ülkemiz okuyucusu için serinin başında Türklerden söz edilmesi bizi biraz daha fazla heyecanlandırıyor. Ayrıca Arslan’ın küçük yaşta tahta çıkması akıllara Fatih Sultan Mehmet’i getiriyor. Lusitania’lıların savaşçı toplum olmaları ve esir olmaktansa ölmeyi yeğlemeleri bana Türkleri hatırlattı. Tarihi bir eser olarak görülse de yazar Tanaka Yoshiki’nin nereden esinlendiği hala merak konusu. Çünkü Pers Medeniyeti haricinde diğer ülkelerin gerçekte kimleri temsil ettiği kafalarda soru işareti bırakıyor. Rivayetlere göre hikayede anlatılan diğer milletlerin gerçek olduğuna inanılsa da, bence gerçek olsaydı İlber Ortaylı bu konulara açıklık getirirdi diye düşünüyorum 🙂

Sonuç:

Fantastik bir diyarda geçen ve okuması zevkli olan, karakter bakımından da güçlü bir manga arayan arkadaşlar Arslan Senki’ye bir bakması gerektiğini düşünüyorum.

 

InuYasha

İlgili resim

Tür: Fantastik, Macera, Komedi, Romantizm, Aksiyon, Tarihi, Doğaüstü güçler, Shounen

Cilt Sayısı: 56

Animesi Var Mı: Var

Devam Ediyor Mu: Hayır

 

Konusu:

Kagome günümüzde yaşayan ve liseye giden sıradan bir genç kızdır. Daha önce efsanelere inanmayan Kagome, bir gün kendi zamanından koparılarak Japonya’nın çok eski zamanlarına çekilir. Kagome burada inanmadığı bazı efsanelerin doğruluğunu ve kaderinin efsanevi bir başka yaratık olan InuYasha ile bağlılığını bizzat görecek ve yaşayacaktır. Kaderin oyunu ikiliyi “Ruhların Mücevheri” olarak bilinen Shikon mücevherine de bağlayacak ve maceraları başlayacaktır.

İlgili resim

YORUM:

Zaman yolcuğunu ele alan yapımlardan biri olan InuYasha eskiliğine rağmen yerini koruyan mangalardan birisi. Tabi mangakasının o güzel ve etkileyici olan karakter tasarımlarından bahsetmiyorum bile. Uzun bir shounen yapımının en güzel yanlarından birisi karakter bolluğudur. Bundan daha güzeli ise o karakter bolluğuna eklenen her yeni karakterin ana karakterleri kadar sevilesi oluşudur. InuYasha ana karakterleri yanında yan karakterleri ile sevenlerinin gönlünü fethetmeyi başarabilecek bir manga. Kötü karakterleri bile çekiciliğinden ödün vermemiş. Çekici karakterleri yanında Shippo gibi sevimli karakterleri de yabana atılamayacak derecede sevilesidir. Shippo ile Inuyasha’nın atışmaları ise serinin en eğlenceli kısımlarından birisi. Atışma derken Rin ile Jaken-sama’nın atışmaları da en az bu ikilimizinki kadar keyiflidir. Benim için dişisiyle erkeğiyle hiçbir itici karakteri bünyesinde barındırmamış olan nadir serilerden birisidir InuYasha. Üstelik her karakterin birbirini güzelce tamamladığı sevilesi nadir yapımlardan diyebileceğimiz bir seri.

Karakter çizimleri gayet olumlu olmuş.Serinin kurgusal olarak ilerleyişi de hikayenin temposuna uyarak neredeyse nefes aldırmadan bir sonraki bölüme geçmenize neden oluyor. Peş peşe gelen aksiyon yüklü bölümlerin ardından biraz da nefes almak ve güldürmek adına ilginç sayılabilecek bölümler mevcut. Her bölümde olmasa da karşımıza çıkan çeşitli karakterler ve olaylar karşısında verdikleri tepkiler nedeniyle, sevginizi kazanıyorlar. Ayrıca Kagome’nin kızınca InuYasha’ya ”otur” emri verip yere yapıştırması her seferinde kahkaha atmanıza sebep oluyor 🙂

Seri dört dörtlük mü peki? Hayır, hangi seri bu kapasitede ki?! Serinin en büyük eksikliklerinden birisi kendini tekrar eden yolculukları, yani ana karakter kızımızın Kagome’nin gel gitleri seriyi biraz gözünüzde monotonlaştırabilir. Şeytan çizimlerinde her defasında tuhaf tuhaf yaratıklar resmediliyor. Bu pek hoş olmasada, Japon mitolojisine bakıldığında bu türden şeytan çizimleri görülebiliyor. Ayrıca final bölümü de hiç tatminkar değil. Onlarca bölüm süren bir kovalamaca ve finale gelindiğinde “Hadi artık bitirin şu işi” diyor ve bekliyorsunuz, ama hüsran…

Sonuç:

InuYasha gerek sürükleyici hikayesi, gerek karakterlerin güzel anlatısı ile okunulması gereken bir seri.

 

One Piece

Tür: Fantastik, Macera, Komedi, Dövüş, Aksiyon, Shounen, Fantastik

Cilt Sayısı: 54+

Animesi Var Mı: Var

Devam Ediyor Mu: Evet

 

Konusu:

Korsan Kral Gold Roger, bu dünyadaki herşeyi elde eder ve idam edilirken, tüm servetinin Grand Line’da olduğunu, onu arayıp bulmaları gerektiğini söyler. Bu olaydan sonra herkes Grand Line’a gider. Ancak Grand Line’a girmek çok zor, Grand Line’da canlı kalabilmek imkansızdır.

Kahramanımız Monkey D. Luffy’nin rüyası, Korsan Kral olmak ve One Piece denen kimsenin bilmediği, görmediği hazineyi ele geçirmektir. Küçük yaşlardan beri hep korsan olmak isteyen Luffy, kazara bir şeytan meyvası (Akuma No Mi) yemiştir. 3 farklı şeytan meyvası vardır ve bu meyvalar yiyenlere çok üstün güçler sağlamaktadır ancak bu güçlerin bedeli asla yüzememektir. Luffy’nin yediği meyva onu bir lastik çocuğa çevirir. Bu olaydan yıllar sonra Luffy denize açılır. Yolculuğu sırasında ekibini toplayacak ve One Piece’i bulmak için Grand Line’da birbirinden tehlikeli ve komik maceralara atılacaktır.

one piece manga ile ilgili görsel sonucu

YORUM:

Başladığından beri birçok ödül ve övgü almış olmasının yanında birçok mangaka tarafından da idol olarak görülen bir seridir kendisi. Genel olarak, arkadaşlığın çok iyi işleyen, kişinin hayallerinden asla vazgeçmemesi gerektiğini gösteren, zaman zaman güldüren zaman zaman ağlatan kısaca hayatın içinden her kesiti sunan manga serisi diyebilirim.

Sonuç:

Sonuç olarak takip edilesi bir seri olduğu su götürmez ama inanılmaz süper bir seri demek biraz fazla sevmekten geliyor diye düşünüyorum. Eğlenmek istiyorsanız mutlaka okuyun 🙂

 

Rurouni Kenshin

99de1ffb56e29ac45ef906ada84975a81335937465 full - Mutlaka Okunması Gereken Shounen Manga Önerileri! - Figurex Listeler

Tür: Tarihi, Dövüş, Aksiyon, Komedi, Shounen

Cilt Sayısı: 28

Animesi Var Mı: Var

Devam Ediyor Mu: Hayır

 

Konusu:

Meiji Devrimi sırasında üstün yeteneği ile nam salmış suikastçı “Hitokiri Battousai” devrimin sonuna gelindiğinde artık kılıcını kınına koyar ve bir daha adam öldürmemeye yemin edip, sırra kadem basmıştır. Devrimin gerçekleşmesinden 11 yıl sonra Himura Kenshin (Hitokiri Battousai), rurouni(gezgin) olarak seyahatine devam ederken yanlış bir anlaşılma nedeniyle Kaoru Kamiya ile tanışır ve Kaoru’ya babasından kalan Dojo da geçici olarak yaşamaya başlar. Kenshin geçmişinin onu asla bırakmayacağını ve nerede olursa olsun nereye giderse gitsin hep onu takip edip bir gün intikam alacağını biliyordur.

Kenshin & Kaoru, #Manga #RurouniKenshin #KamiyaKaoru:

YORUM:

Serisini izlerken aldığım keyfin aynısını yaşamamı sağlayan nadir mangalardan birisi. Çok sıkı bir manga takipçisiyimdir. Her mangayı beğenmem ama Kenshin söz konusu olunca akan suyu durdurduğum da bir gerçek. En baştan başlayıp son anına kadar hiç soluksuz okuduğum bir mangaydı. Hem dövüş sanatı hem komedi, çok az da romantizm barındırıyor. Bu çeşitlilikte de dengeler çok iyi ayarlanmış. Kenshin’in belki de en ilginç özelliği zamanında işlediği günahlardan arınmak adına artık bir Sakabato yani ters bir katana kullanmasıdır. Normal bir samuray kılıcının keskin tarafı öndeyken Kenshin’in kılıcında bu taraf içeridedir ve birini bu kılıçla öldürmek hayli zordur. Seri boyunca Kenshin’in naif ve savaşçı kişilikleri arasında gidip gelmesi gerçekten görmeye değer. Bence eserinin en önemli özelliği kesinlikle okurken sıkmıyor, sıkmaya başlarsa da bir şekilde toparlayıp yine kendini size okutuyor. TV serisinden daha eğlenceli olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim, TV serisini beğendiyseniz buna hayran kalırsınız.

Sonuç:

Bir samuray temalı mangadan beklediğiniz ne varsa bulabileceğiniz bir seri Rurouni Kenshin. Kılıç dövüşleri gerçekten akıllarda kalıcı izler bırakmayı başarıyor. Bitmemesini isteyeceğiniz bir manga.

 

Noragami

noragami manga vol 1 ile ilgili görsel sonucu

Tür: Komedi, Romantizm, Shounen, Doğaüstü güçler, Fantastik, Aksiyon

Cilt Sayısı: 13+

Animesi Var Mı: Var

Devam Ediyor Mu: Evet

 

Konusu:

Japonya’nın milli dini olan Şintoizm’den alan bir diğer anime yapımıdır. 8 milyon Tanrı’nın var olduğuna inanılan din akabinde birçok efsaneyi de beraberinde getirmiştir. Yine Tanrılardan ilham alınan hikayemizde ise ana karakter başıboş bir Tanrı olan Yota. Gerçek dünya ve ahiret arasında kalan ruhların bir kısmı Tanrılara hizmet ederken bir kısmı ise ayakashiye dönüşerek insanların işlerine burnunu sokmaktadır. Yota, 5 yen karşılığında insanların dileklerini yerine getirerek bu huzursuz ruhları kovmaktadır. Başıboş Tanrı Yato’nun amacı para biriktirip kendine bir tapınak inşa ettirebilmek ve saygınlık kazanmaktır fakat işler istediği gibi gitmez. Ayakashileri yok etmek için kullandığı kutsal silahı (Shinki) görevinden istifa etmesiyle savunmasız kalan Yato günün geri kalanını ruhlardan kaçarak geçirir. Bir diğer ana karakter olan Iki Hiyori ortaokullu, sevimli bir kızdır. Kayıp bir kediyi arayan Yato ile yollarının kesişmesiyle kaderi değişir. Yato’yu kurtarmak isterken kendi kaza kurbanı olan Hiyori iki dünya arasında sıkışıp kalır. Ne tam insan ne tam ayakashidir. Başıboş ve eşofmanla gezen bir Tanrı olsa da Yato’dan eski haline dönmesi için dilekte bulunur. Dileği kabul edilen Hiyori ve Yato ikilisinin bundan sonraki maceralarını okuyarak göreceğiz.

asdfghjk 13 - Mutlaka Okunması Gereken Shounen Manga Önerileri! - Figurex Listeler

YORUM:

Nora kavramı; evsiz, barksız, avare. Gami/Kami ise tanrı anlamına geliyor. Esas karakterimiz Yato da tek hayali kendi adına atfedilmiş bir tapınak olan, eşofmanlarıyla gezen, fakir ve biraz beceriksiz bir hizmet tanrısı. ( Ben Yato’ya 5 yenci apaçi bağcılar tanrısı diyorum :)) Kendine ait bir yeri olmadığı için daha yüce tanrılara ait tapınaklarda yatıp kalkıyor. 5 yen karşılığında alacağınız bir dilekle, çocuk bakmaktan, kayıp kedileri bulmaya aklınıza ne gelirse, her işi yapıyor. Karşılığında aldığı 5 yenleri de şişesinde biriktirip, bir gün bu yenler ile inşa edeceği tapınağını düşlüyor. Her ne kadar git gide karanlıklaşan bir atmosferi de olsa, Yato, Yukine ve Hiyori’nin başından geçen trajikomik olaylar dengeyi yerine getiriyor. Ayrıca ekleyeyim, manganın çizimleri zaten başlı başına bir komedi. Bazen yolda yürürken bir olay karşısında Yato’nun veya Hiyori’nin takındığı yüz ifadesi aklıma geliyor ve kendi kendime gülmeye başlıyorum,tabii millet bana bakıyor

Sonuç:

Animesi fena olmayan, mangası şahane olan seridir.

 

Assassination Classroom

assassination classroom manga volume 1 ile ilgili görsel sonucu

Tür: Aksiyon, Komedi, Okul, Shounen

Cilt Sayısı: 21

Animesi Var Mı: Var

Devam Ediyor Mu: Hayır

 

Konusu:

Dünya güçlerinin sınırları hala net olarak bilinmeyen garip, inanılmaz süper güçlere sahip, gizemli bir yaratığın tehdidi altındadır. Bu uzaylı yaratık Ay’ın %70 ini yok ederek daimi olarak hilal şeklinde kalmasına yol açtıktan sonra tüm dünyayı tehdit eder. Bu olaydan tam 1 yıl sonra aynı şekilde Dünya’yı da yok edeceğini ilan eden yaratık Dünya’ya kendi kaderini belirlemek için bir şans vereceğini de açıklar. Geçecek bu zaman içerisinde Japonya da bulunan Kunugigaoka Lisesi’nde 3-E sınıfının öğretmeni olacağını ve sınıfa girdiği he gün onlara kendisini öldürmeleri için şans vereceğini açıklar. Okulun en tembel ve beceriksiz öğrencilerinin toplandığı 3-E sınıfı birden suikastçı olarak yetiştirilmeye başlanan özel öğrencilere dönüşmüşlerdir. Japonya hükümeti de yaratığı öldürecek öğrenciye 10 bilyon yen (100 milyon dolar) vereceğini açıklayarak öğrencileri teşvik eder. Koro Sensei (Ölümsüz Öğretmen) adını alan yaratık sınıfa adım attığı andan itibaren ona saldırmaya başlayan öğrencilere hem hayatlarını tamamen değiştirecek şeyler öğretecek, hem de sahip oldukları en iyi öğretmen olarak kapasitelerinin göründüğünden çok daha fazla olduğunu kanıtlayacaktır.

 

asdfghjk 14 - Mutlaka Okunması Gereken Shounen Manga Önerileri! - Figurex Listeler

YORUM:

Ansatsu Kyoushitsu’da ana konu her ne kadar Koro Sensei’yi öldürmek olsa da mangada okul/komedi çok daha ön planda. Manganın konusu ilk başta değişik ve ilgi çekici geliyor ama okudukça olayların öldürmeden ziyade 3-E sınıfı öğrencileri üzerine yoğunlaştığını görüyorsunuz. Tamam, çoğu bölümde öldürme teşebbüsleri görüyoruz ama manga daha çok Koro Sensei’in başta Nagisa olmak üzere sınıftakilerin sorunları ve yetenekleriyle nasıl ilgilendiği üzerine yoğunlaşıyor. Yani öldürme olayını çıkarın, önümüzde bildiğiniz dersleri zayıf bir sınıfın yeni bir hoca ile yaşadığı komedi ağırlıklı bir manga var. Koro Sensei karakteri aynı zamanda okuyucu kitlesinin, eğitimden yola çıkarak dünyaya ve hayata olan bakış açısının da gelişmesini sağlıyor ve bunu zorlama, didaktik bir biçimde yapmıyor. Açıkçası bunu başarabilen manga serilerinin sanılan kadar çok olduğunu düşünmüyorum.

Çizimlerine değinecek olursam; ilk gördüğümde teknik olarak bana Shingeki no Kyojin’i hatırlattı. Karakterler arka plana göre baskın duruyor ve daha bir keskinler. Tarz olarak ise klasik manga tarzındalar diyebilirim. Komedi unsuru, dram, dövüş sahneleri ve romantizm tam dozunda tutulmuş olduğundan cıvık olmaktan oldukça uzak. Mangayı okuduğunuz sürece Koro Sensei’nin bir şeyler kattığı tek topluluk sınıfı olmadığını görüyorsunuz..

Bu öğrencilerin bulundukları okulun en başarısız sınıfı olmaları ve okulun kalanından dışlanmaları ve sınıf içindeki bu özel durumdan habersiz bir şekilde alay konusu olmaları ise beni en çok sinir eden unsurlardan biri. Bayağı bildiğiniz inekler kabadayılık taslıyor yani burada işler bizim burada olduğu gibi yürümüyor.

Benim görüşüm, Koro Sensei yerine normal bir öğretmen olsaymış ve 3-E sınıfının öğrencilerinin de okuldaki diğer sınıflar kadar başarılı olabileceği gösterilseymiş belki de daha başarılı bir okul/komedi mangası olabilirmiş.

Sonuç:

Bu serinin kesinlikle okunması gereken bir seri olduğuna inanıyorum.

 

Shingeki no Kyojin ( Attack on Titan)

İlgili resim

Tür: Aksiyon, Fantastik, Dram, Shounen

Cilt Sayısı: 22+

Animesi Var Mı: Var

Devam Ediyor Mu: Evet

 

Konusu:

Yüzyıllar önce insanlık, en büyük avcısıyla tanışmış; nereden geldikleri bilinmeyen devler tarafından saldırılara uğrayarak yok olmanın eşiğine gelmiştir. Bu katliamdan da sadece kendilerini yüksek duvarların ardına hapsederek dışarıdaki devlerden korunabilen az bir nüfus kurtulmuştur. Üç kademeden oluşan bu duvarların en dışındakinin adı Maria, ortadakinin Rose ve en içtekinin ise Sina’dır. Bu arada tüm insanlık büyük oranda askeri sisteme yatırım yapmaktadır. Surlarda gözcülük yapıp şehirleri koruyan “Garnizon”, duvarın dışına çıkarak titanları araştıran “Keşif Birlikleri” ve kralın emrinde olup şehrin Sina içerisinde kalan elit bölümünün düzeni sağlayan “Askeri İnzibat” olmak üzere üçe ayrılan askeri yapısıyla insanlık savunmasını sistemleştirir. Bu şekilde yaklaşık 100 yıl geçer ve bir gün devasa duvarlardan daha büyük bir dev belirerek duvarı yıkar. Böylece devler insanlara tekrar saldırmaya başlar. İnsanlık tekrar yok olmanın eşiğinde midir? Yoksa bu sefer insanlığın bir umut ışığı mı vardır?

shingeki no kyojin manga ile ilgili görsel sonucu

YORUM:

Konu kabaca insanoğlunun Titan denilen dev insanımsı varlıklara karşı verdiği hayatta kalma mücadelesinden ibaret ancak bölümleri devirdikçe aksiyon, entrika, merak unsurlarının mükemmel harmanına kendinizi kaptırdığınızı fark ediyorsunuz. Bir gün ana Eren karakterlerimiz ve kasaba halkı meydanda toplanmışken, tam bu sırada surlardan daha yüksek bir dev kafasını yukarıdan uzatıp bakıyor ve milletin gözü önünde kapıyı parçalıyor. Kapıdan içeri giren daha küçük boyutlardaki devler şaşkın kasaba halkının yollarda saçma sapan koşuştuğu kasabaya dağılıyor. Halkın çoğu kaçamıyor ve devler tarafından yeniyor. Eren ise annesini bir devin canlı canlı yediğini görünce bütün devleri yok etmeye and içiyor ve hikaye başlıyor. Daha fazla detay vermeyeyim mangayı okuyun gençler 🙂 Manganın başrollerinde Eren Jaeger,Mikasa Ackermann ve Armin Arlert bulunmaktadır. Daha isimlerini hatırlayamadığım bir sürü karakter var ama bunların arasında bir karakter var ki efsanedir. Karakterin adı Levi. Adama tam bir dev katili diyebiliriz. Zaten mangayı okuyunca ne demek istediğimizi anlayacaksınız 🙂

Devler nedir, nereden geldi, şimdi ne olacak gibi sorular mangaya kapılıp gitmenizi sağlıyor. Öncelikle manga karakterler bakımından bayağı bir zengin ve hepsinin kişiliği farklı. Özellikle devlerle savaşırken birçok acemi askerin dizlerinin bağı çözülmesi çok iyi aktarılmış. Yani koskocaman ve insan yiyen bir dev karşısında askerlerin yaşadıkları korku, eve gitme isteği insanın ruhuna işliyor. En azından ben de askerler kadar korktum:) Kısacası demek istediğim ortada sürekli merak ettiren ve kendisini okutan akıcı bir hikaye var. Manga çizimleri akranlarından biraz farklı. Mangaya ciddi bir hava hâkim ve çizimler de buna göre ciddi ve gerçekçi. Yani uçuk tipler, garip elbiseler falan yok. Karakter çizimlerinde de saki biraz çizgi roman havası varmış gibi geldi bana. Karakterler diğer mangalara nazaran nasıl desem, biraz daha sert hatlara ve koyu tonlara sahip. Okursanız neden bahsettiğimi büyük ihtimalle anlarsınız.

Sonuç:

Gerçekçi ama alışılmadık hikayesi özenle yaratılmış. Büyük sürprizler düşünme yetinizi elinizden alıyor. Özellikle çizimlerdeki detay, hareketli sahnelerin başarılı bir şekilde işlenmesi göz kamaştırıcı. Çizimler kesinlikle kolaya kaçılmadan, özenerek hazırlanmış.

 

Haikyuu!!

haikyuu MANGA vol1 ile ilgili görsel sonucu

Tür: Spor, Komedi, Okul, Shounen, Drama

Cilt Sayısı: 12+

Animesi Var Mı: Var

Devam Ediyor Mu: Evet

 

Konusu:

10 numaralı formasıyla smaçör Hinata Shoyou 1.62’lik boyuyla takımın en kısa oyuncularından biridir bu yüzden rakipleri maçlarda onu pek tınlamazlar lakin Hinata kısa boyuna rağmen herkesten daha yükseye zıplayarak dikkatleri üzerine çeker. Bu durum onu takımın en büyük yemi haline getirir. 9 numaralı formasıyla pasör Kageyama Tobio eski takımında ”Kral” olarak tanınır, bu lakap lider olduğu için değil aksine aşırı bencil olduğu için takım arkadaşları tarafından kullanılmaktadır. Kageyama bu lakabı ve kişiliğini yeni takım arkadaşlarının yardımıyla değiştirmeye çalışacaktır. Hinata’nın yüksek zıplayışları, Kageyama’nın nokta atışları ve diğer takım oyuncularının yardımıyla Karasuno takımı birinciliği hedeflemektedir…

asdfghjk 15 - Mutlaka Okunması Gereken Shounen Manga Önerileri! - Figurex Listeler

YORUM:

Sizde benim gibi spor mangalarını seviyorsanız bu seriyi de seveceksiniz. Belki tema tanıdık olabilir ama elbette burada önemli olan içerik oluyor ki Haikyuu! bu konuda bence oldukça başarılı. Öncelikle karakterler fazla kasıntı olmamış ve doğaüstü şutlar falan bu mangada yok. Ama müsabakalarda zıplarken falan olaylar elbette biraz ağır ilerliyor. Sporcuların düşünceleri, taktik üretimleri falan derken uzun süre geçiyor 🙂 Haikyuu! görsel olarak gayet sade ve temiz çizilmiş. Başrol kahramanımız yine kısa boylu biri ve yine Japonların çok sevdiği ”Çalışırsan her şeyi başarırsın” mantığı hakim ama çok şükür ki manga boyunca tek bir karakter üzerinde durulmuyor. Yeri geldiğinde rakip oyuncuların bile durumuna değiniliyor ki bunu sevdim, en azından mangayı sıkıcı olmaktan kurtarmışlar.

Takımdaki diğer karakterleri de çok sevdim hepsi çatlak 🙂 En kısasından en uzununa, sorumlu öğretmeninden koçuna kadar hepsi arıza ki böyle tipleri görmek daha eğlenceli. Mangadaki diyalogları, takım arasındaki uyumsuzluğu, karakterlerin zıtlığını, Hinata ve Kageyama arasında bitmek bilmeyen saçma yarışları kısaca her şeyi sevdim çok sevdim 🙂

Sonuç:

Manganın anlatım dili güzel. Ne olayları dramatize ediyor, ne sıkıcı flashbacklerle insanı boğuyor, ne bir iki karakter üzerine yoğunlaşıyor, ne de ultra süper hareketlere odaklanıyor.

 

Kuroshitsuji (Black Butler)

kuroshitsuji manga VOL 1 ile ilgili görsel sonucu

Tür: Komedi, Shounen, Aksiyon, Doğaüstü, Tarih

Cilt Sayısı: 25+

Animesi Var Mı: Var

Devam Ediyor Mu: Evet

 

Konusu:

Victoria döneminde İngiltere’nin en asil ailelerinden biri olan Phantomhive’lar bir yangın sırasında hayatlarını kaybederler.
Yangının ardından kaybolan Phantomhive’ların tek oğlu 12 yaşındaki Ciel Phantomhive; yanında Sebastian Michaelis adlı her konuda mükemmel bilgiye, terbiyeye ve yeteneğe sahip olan bir hizmetkarla birlikte 2 yıl sonra aniden ortaya çıkarak tüm malvarlıklarının ve işlerinin yönetimini devralır. Bir yandan da Sebastian’la birlikte, Kraliçe Victoria’nın ilgilenmesini istediği Londra’daki gizli davaları çözmektedir.
Ancak madalyonun arka yüzünde aslında Sebastian, Ciel’in geri dönebilmek için anlaşma yaptığı bir şeytandır…

İlgili resim

YORUM:

Baştan aşağı değişik bir manga, okuyanda değişik duygular bırakıyor. Manga bir çocuğun karizmatik bir şeytanla yaptığı anlaşma sonucu ortamında gelişen olayları anlatıyor. Tarz olarak Shounen olsa da bu manga kesinlikle kızların daha çok dikkatini çekmiştir bence 🙂 Bir şeytanın yetiştirdiği bir ruh için duyduğu bağlılığa, özleme, açlığa, hatta aşka empati kurulur mu? Evet kurulur! Emin olun okuduktan sonra ”Ben de ruhumu Sebastian’a satardım!” bile diyebilirsiniz 🙂

Karakterlerin hepsi çok yakışıklı ve çok güzel.  Kısaca gözünüzü doyuruyor. Karakterler iyi işlenmiş. A’dan Z’ye bütün karakterler sizi kırıp geçiriyor. Komedi unsuru çok iyi oturtulmuş. Sebastian, Undertaker, Viscount of Druitt ve Grell çok iyiydi. Ciel’in gelişen karakter yapısını da beğendim. Hikaye anlatımı da doyurucu; özellikle döneme yapılan göndermeler çok başarılı olmuş. Benim en çok sevdiğim Sebastian’ın şu cümlesidir ve de kısaca konuyu özetler niteliktedir: ”Aşırı kutsallık kötülükten de beterdir.”

Shonen ve Bisohnen sevmeyenler için bazı sahneler itici gelebilir ama unutmayalım ki bu insan olmayan bu yaratıkların bir cinsiyeti yok (: İyilik-kötülük olayının farklı bir biçimde ele alınması. Kötülerin bile iyilik, iyilerin bile kötülük yapabileceğinin anlatılması çok hoştu.

Sonuç:

İyi ve kötüyü sorgulattıran, daha önce pek derinlemesine incelenmemiş efsaneler ile beslenen bir manga ve doğa dışı olaylar hiç göze batmıyor. Hiç zaman kaybı diye düşünmedim ve bol bol güldüm. Şeytanın tarafında bile yer aldım (:

 

Hunter x Hunter

İlgili resim

Tür: Aksiyon, Macera, Fantastik, Shounen

Cilt Sayısı: 34+

Animesi Var Mı: Var

Devam Ediyor Mu: Evet

 

Konusu:

Korkunç canavarlar… Tuhaf yaratıklar… Uçsuz bucaksız zenginlikler… Gizli hazineler… Şer dolu topraklar… Keşfedilmemiş diyarlar… Bilinmeyen sözcüğünün barındırdığı büyü. Ve bu büyünün kendine çektiği inanılmaz insanlar. Onlara verilen isim… …Avcılar!
hunter hunter manga ile ilgili görsel sonucu

YORUM:

Hunter x Hunter, 12 yaşındaki Gon Freecss’in babası gibi Hunter (Avcı) olmak isteyip avcılık sınavına girmek üzere yaşadığı adayı terk etmesiyle hikaye başlıyor. Serinin konusunu görüp Hunter x Hunter’ın çocuksu bir manga olduğunu düşünüyorsanız kesinlikle yanılıyorsunuz onu en baştan söyleyeyim. Ben de bu seriye aynı şekilde büyük bir önyargıyla başladım, fakat kısa süre sonra bu manganın hiç de düşündüğüm gibi olmadığını fark ettim. Öncelikle bu manga tür olarak shounen diye adlandırılsa da, Hunter x Hunter’ın alışık olduğumuz shounen mangalara hiç benzemediğini belirtmek isterim. İçerdiği kanlı, vahşi ve karanlık sahneler nedeniyle bir çocuğun izlemesine uygun olmayan, kesinlikle +18 yetişkin kesime hitap eden bir manga. Seride Gon, Kurapika, Leorio ve Killua isimli dört ana karakterimiz olmasına rağmen, diğer shounen mangalardan farklı olarak bu dört ana karakter birlikte çok az görülebiliyor.

Shounen mangalar karakter gelişimleriyle ünlüdür, fakat Hunter x Hunter’daki her ana karakter için bu durum söz konusu değil. Diğer üç ana karaktere oranla Leorio, Hunter x Hunter’da tasarlanmış en zayıf karakter belki de.

Hunter x Hunter’ın en büyük artısı kötü karakterlerin gerçekten çok başarılı yapılmış olması. Bu seriyi okumamdaki en önemli nedenlerden biri Hisoka, Illumi, Chrollo, Neferpitou gibi karizmatik, ilginç ve gerçekten içlerinden kötülük fışkıran karakterler olmasıydı. Bu karakterler hiç acımadan insanları öldürebiliyor ve hiçbir mangada alışık olmadığımız garip davranışlar sergileyebiliyorlar. Ama tüm bunlara rağmen bu karakterler aynı zamanda sevilesi tipler, en azından benim için öyle.

Sonuç:

Hunter x Hunter benim son yıllarda okuduğum en sürükleyici mangalardan birisiydi. Togashi öyle bir dünya yaratmış ki, kendi içindeki kuralları, tutarlılığı, karakterleri ve gizemleriyle sadece “macera” hissiyatını değil, bambaşka hissiyatları da içinde barındıran ve bunları buram buram verebilen, çok başarılı bir dünya.

 

Koe no Katachi (A Silent Voice)

Koe no Katachi manga ile ilgili görsel sonucu

Tür: Dram, Shounen, Okul, Hayattan Kesitler, Romantik

Cilt Sayısı: 7

Animesi Var Mı: Var

Devam Ediyor Mu: Hayır

 

Konusu:

İşitme ve konuşma engelli Nishimiya, normal bir okula girince sınıf arkadaşı Ishida’ya gün doğar. Çünkü artık istediği kadar uğraşsa da asla gıkını çıkaramayacak biri vardır. Nishimiya’ya çektirdiği bütün dertlerden sonra hayatın ters yüzü ile tanışan Ishida, yaptığı kötülüklerin farkına vararak kendine küser ve hayattan soğur. Ta ki lisede Nishimiya ile tekrar karşılaşana kadar. Nishimiya’ya kendini afettirebilecek mi? Peki ya kendini afedebilecek mi?

Koe no Katachi manga ile ilgili görsel sonucu

YORUM:

Öncelikle mangayı okurken ilk bölümden dramı hissedebiliyorsunuz. Nishimiya yeni okuluna başlıyor. Ancak çocuklar ve özellikle Ishida ona türlü zorbalıklar yapıyor ve sonunda Nishimiya okuldan ayrılmak zorunda kalıyor. Nishimiya okulunu değiştirince bütün sınıf Ishida’ya zorbalık etmeye başlıyor. Aslında manga tam burada başlıyor diyebiliriz. Ishida’nın yaşadıklarını gördükçe üzülüyorsunuz. Tabiki ”Bunu hak ettin oğlum!”,”Ne ekersen onu biçersin” diyenleriniz de olacaktır. Ishida’nın nasıl değişim yaşadığını ve en önemlisi hayat mücadelesine tanıklık ediyorsunuz. Ishida’nın Nishimiya’ya kendini affettirme çabalarını ve ona ortaokulda kaybettirdiği o yılları getiremeyeceğini düşündüğü zaman yaşadığı pişmanlığı sizde hissediyorsunuz.

Mangaya Japonya İşitme Engelleri Vakfı da destek olmuş. Manga öneri Nishimiya karakteri üzerinden işitme engelli insanların nasıl zorluklar yaşadığını gösteriyor. Eğer duygusal bir insansanız son 7-8 bölümde sizi ağlatacağına garanti verebilirim.

Sonuç:

Bu mangayı herkese tavsiye ediyorum. Çünkü bana yaşattığı duygular karmaşık ve güzeldi 🙂 Ayrıca mangadan Romantizm bekleyenler hayal kırıklığına uğrar. Çünkü mangada ağır basan his pişmanlıktı.

 

Ao no Exorcist (Blue Exorcist)

Ao no Exorcist (Blue Exorcist) manga vol 1 ile ilgili görsel sonucu

Tür: Aksiyon, Macera, Fantastik, Shounen, Komedi

Cilt Sayısı: 19+

Animesi Var Mı: Var

Devam Ediyor Mu: Evet

 

Konusu:

Dünya zıt iki boyuttan oluşmaktaydı; bunlardan biri insanların yaşamakta olduğu Assiah, diğeri ise iblislerin hüküm sürdüğü Gehenna. İki boyut arasında geçiş yoktu. Buna rağmen iblisler insanların ruhlarını ele geçirerek Assiah’a ulaşabiliyordu. İblislerin tanrısı şeytan ise bu ayrıcalıktan yoksundu. Çünkü kendisini barındıracak kadar güçlü bir insan bulamadığından Gehenna’da kalmak zorundaydı. Şeytan, bu durumdan kurtulmak için bir insan kadından Okumura Rin isimli bir çocuk sahibi oldu. Rin’in iki seçeneği vardı. Ya babasına yardım edecekti ya da bir ruh kovucuya dönüşecekti.

İlgili resim

YORUM:

Manga kısaca Şeytanın oğlunun, Şeytana olan savaşını anlatıyor. Şeytanın (Satan’ın) oğlu olan ve onun mavi alevlerini miras alan Rin doğumundan beri babası bildiği kişinin Satan tarafından öldürülmesi sonucu ondan intikam almak ister. Gücünün mühürlü olduğu kılıcı da aldıktan sonra intikam için ‘exorcist’ olmaya karar verir. Rin herşeyden önce oldukça kazma ama bir o kadar eğlenceli. Saf, çabuk öfkelenen, içinize sıcaklık yayan bir karakter. Şahsen ben kendisiyle eğlendim. Manga boyunca Mephisto ve Amaimon’un ne yapmaya çalıştıklarını çözemedim. Özellikle Mephisto’nun amacını, hangi tarafı tuttuğunu çözebilene aşk olsun.

Manga başta ecchi tadı verebilir ama sonradan düzeliyor. Okurken görüyoruz ki adamlar bazı şeytanları evcilleştirmişler. Şeytanlarla şeytanları savaştırıyorlar. Bu oldukça güzel fikir. Hatta Rin’in Kuro adında inanılmaz tatlı sevimli bir evcil şeytanı var. Benimde bir adet çift kuyruklu Kurom olsun isterdim 🙂

Sonuç:

Okuduğum en neşe dolu şeytan mangasıydı. Şeytanlı mangalara bakış açımı değiştirdi diyebiliriz.

Manga önerileri bu kadar..

 

Diğer manga tanıtımlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Back to list

Related Posts

4 thoughts on “Mutlaka Okunması Gereken Shounen Manga Önerileri!

 1. Çöldeki Penguş dedi ki:

  Koe no Katachi’yi görünce duygulandım :’) mangasının etkisi hala sürüyor üstümdeki yıl geçti okuyalı :’)
  Onizuka ise tanınmayacak karakter değil ya 😀
  yine güzel bi liste olmuş elinize sağlık :3

  1. Gin dedi ki:

   Beğenmeniz beni çok mutlu etti teşekkür ederim 🙂

 2. Dogus47 dedi ki:

  Liste güzel olmuş. Ama gözüm Slam Dunk, Hokuto No Ken ve Jojo’yu aramadı değil.

  1. Gin dedi ki:

   Slam Dunk spor mangası olarak geçiyor o yüzden bu listeye koymadım 🙂 Eğer bakmak istersen bu listede mevcut http://figurex.net/mutlaka-okunmasi-gereken-mangalar-1/
   Hokuto No Ken ve Jojo’yu daha okumadım

Bir cevap yazın