Film, Anime Önerileri

Yetişkinler İçin Anime Film Önerileri

kapak

Merhaba arkadaşlar. Nasılsınız? Bende iyiyim. Eve kapanmak zorunda kaldığımız şu zamanlarda çoğumuz kendimizi ders çalışmaya vurmak yerine animeye vurduk. Ben değil demeyin sizinde kendinizi animeye vurduğunuzu biliyorum. Sınava hazırlanan arkadaşlar hariç. Onlar bir zahmet ders çalışsınlar.

Ben genelde sabahları anime izlerim akşamları da film izlerim. Belki sizde benim gibisinizdir diye düşünüp güzel bir anime film öneri listesi hazırladım. Ama bu seferki liste biraz farklı. Çoğunlukla yetişkinlerin ilgisini çekebilecek anime filmlerinden bir liste oluşturdum. Yani çocukça şeyler izlemekten hoşlanıyorsanız bu liste size pek uymayabilir.

Lafı fazla uzatmadan haydi listeye geçelim.

Colorful – IMDb: 7,4.

Tür: Yaşamdan Kesitler – Doğaüstü Güçler – Dram

Konusu: Ecel Treni içindeki yolcular ile birlikte son durağa varmak üzeredir. Ama daha durağa varamadan trendeki yolculardan bir tanesinin tekrardan hayata dönebileceği anonsu yapılır. Lakin geri dönüş hakkı kazanan kişi yeni intihar etmiş 14 yaşında bir çocuğun bedenine girecektir ve neden intihara kalkıştığını öğrenmesi gerekmektedir. Ama çabuk olması gerekmektedir çünkü bu bedendeki süresi sınırlıdır.

Colorful Fragman


Sayonara no Asa ni Yakusoku no Hana wo Kazarou – IMDb: 7,4

Tür: Fantastik – Dram

Konusu: Iorph halkı diğer krallıklardan oldukça uzakta yaşayan bir toplumdur. Her gün olan şeyleri Hibiol denen bir kumaşa nakşederler. Kimi efsanelere göre Iorph halkı yüzyıllar boyunca yaşayabilirmiş. Iophlu bir kız olan Maquia halkıyla ve arkadaşlarıyla mutlu bir hayat sürmektedir. Taki komşu krallık onlara saldırıp her yeri kana bulayana kadar.

Fragman


Millennium Actress – IMDb: 7,9

Tür: Fantastik – Tarihi – Aksiyon – Romantizm – Macera – Dram

Konusu: Film yapımcısı Genya Tachibana gençlik yıllarında bir sürü filmde oynamış ünlü oyuncu Chiyoko Fujiwara’nın belgeselini çekmeye karar verir. 1930’dan 1960’a kadar bir sürü filmde başrolde oynayan Chiyoko kariyerinin zirvesinde oyunculuğu bırakmış ve inzivaya çekilmiştir. Genya ve kameraman Chiyoko’nun anılarını dinledikçe kendilerini o zamanlarda ve filmlerin içinde bulurlar.

Millennium Actress Fragman


Only Yesterday – IMDb: 7,6

Tür: Romantizm – Dram – Yaşamdan Kesitler

Konusu: Taeko 27 yaşında Tokyo’da yaşayan yalnız bir kadındır. Şehrin bunaltıcı havasından sıkılan Taeko izin günününde kırsal kesimde bir ailenin yanına kalmaya gider. Yamagataya yaptığı yolculuk sırasında çocukluğuna dair bir sürü anı gün yüzüne çıkmaya başlar.

Only Yesterday Fragman


Tokyo Godfathers – IMDb: 7,8

Tür: Dram – Komedi

Konusu: Bir noel arifesinde 3 evsiz çöpleri karıştırırken bir bebek bulur. Her zaman anne olmanın hayalini kuran Hana bebeğin Tanrı tarafından gönderildiğini düşünür ve diğerleri ile birlikte bebeğin gerçek annesini bulmaya karar verirler.

Tokyo Godfathers Fragman


Hal – IMDb; 6,8

Tür: Romantizm – Bilim Kurgu – Shoujo

Konusu: Kurumi ve Hal’ın peri masalı misali hayatı bir uçak kazası ile yerle bir olur. Hal’ın yokluğunda kendini dünyaya kapatan Kurumi etrafındaki insanları da endişelendirmeye başlamıştır. Yeni bir terapi yöntemi olan robot terapisi ile Kurumi’nin gülümsemesi geri getirmek isteyen dedesi onun için aynı Hal’a benzeyen bir robot yapar.

Hal Fragman


Tenki no Ko – IMDb: 7,6

null

Tür: Fantastik – Dram – Romantizm – Yaşamdan Kesitler

Konusu: Hodaka yaşadığı adadan ayrılıp Tokyo’ya yerleşir ama buna kısa sürede pişman olur. Günlerini herkesten soyutlanarak geçen Hodaka gizemli bir dergide yazı yazmaya başlar. Yazmaya başladığı günden beri hava durumu daha da yağışlı hale gelmeye başlar. Bir gün Hodaka Hina adında küçük kardeşi ile birlikte yaşayan bir kız ile tanışır. Ama Hina’nın bir yeteceği vardır. O yağmuru kontrol. edebilmektedir.

Tenki no Ko Fragman


Wolf Children – IMDb: 8,1

Tür: Fantastik – Yaşamdan Kesitler

Konusu: Hana üniversitede kendi halinde sessiz sakin bir gence aşık olur. Tanıştık bir süre sonra ise birbirine aşık olan iki genç evlenme kararı alır. Ama küçük bir sorun vardır. Genç bir kurtadamdır. Bunu sorun etmeyen Hana ve genç evlenirler ve kısa süre sonra iki çocukları olur. Bir gün genç bir trafik kazasında hayatını kaybeder ve Hana iki tane yavru kurt ile tek başına kalır.

Wolf Children Fragman


Kimi to, Nami ni Noretara – IMDb: 6,8

Tür: Romantizm – Dram – Doğaüstü Güçler

Konusu: Hinako Mukaimizu deniz aşığı bir genç kızdır. Geleceğiyle ilgili bir kaygısı olmadığı için sahil kentinde bir üniversiteye gitmektedir. Bir gün bir havai fişek kazası yüzünden kaldığı yerde yangın çıkar. Hinako ve onu kurtaran itfaiye tekrardan karşılaştıklarında çok iyi anlaştıklarını farkederler ve bu arkadaşlık kısa süre içinde aşka dönüşür.

Kimi to, Nami ni Noretara Fragman


Hotarubi no Mori e – IMDb: 7,9

Tür: Romantizm – Doğaüstü Güçler – Dram – Shoujo

Konusu: Hotaru altı yaşından beri her yaz tatilini amcasının yanında geçirmektedir. Gene tatil için geldiği bir yaz etrafı gezerken kaybolur. O sırada maskeli bir gençle karşılaşır. Hotaru’nun eve dönmesine yardım eden genç Hotaru’yu çok etkiler. O günden sonra Hotaru her yazını maskeli genç ile geçirmeye başlar. Zaman geçtikçe ikisi arasındaki bağda güçlenir.

Hotarubi no Mori e Fragman


Kaguya-hime no Monogatari – IMDb: 8,0

Tür: Fantastik – Tarihi

Konusu: Bir gün yaşlı bir oduncu bambu keserken bambulardan biri parlamaya başlar. Bambunun içinden küçük bir prenses çıkar ve bebeğe dönüşür. Çocuğu olmayan oduncu ve eşi bebeğin Tanrı tarafından gönderildiğine inanır ve onu büyütmeye başlarlar.

Kaguya-hime no Monogatari Fragman


Kimi no Na Wa – IMDb: 8,4

Tür: Romantizm – Dram – Doğaüstü Güçler – Okul

Konusu: Mitsuhara dağların çevirdiği kırsal bir kentte yaşayan lise öğrencisidir . Taki ise Tokyo’nun merkezinde yaşayan bir liselidir. Birbirini tanımayan bu iki genç bir sabah uyandıklarında kendi bedenlerinde olmadıklarını fark ederler.

Kimi no Na Wa Fragman


Altered Carbon: Resleeved – IMDb: 6,5

Tür: Aksiyon – Dram – Bilim Kurgu

Konusu: Latimer gezegeninde her şey geçicidir. Onur hariç. Takeshi Kovacs Latimer’de bulunan genç bir dövmeciyi korumak zorundadır. Bu sırada bir yakaza liderinin ölümünü de araştırması gerekmektedir.

Altered Carbon: Resleeved Fragman


Shisha no Teikoku – IMDb: 6,0

Tür: Tarihi – Psikolojik – Bilim Kurgu

Konusu: 19. yy’lın Londra’sında ölen insanların cesetleri tekrardan hayata döndürülüp endüstriyel alanlarda işçi olarak kullanılmaktadır. Üniversitede tıp okuyan genç Watson bir dostunu kurtarmak için Dr. Victor Frankenstein’ın çalınan çalışmalarını kötü ellere geçmeden bulmak zorundadır.

Shisha no Teikoku Fragman


In This Corner of The World – IMDb: 7,8

Tür: Tarihi – Seinen – Dram

Konusu: Urano Suzu Hiroshima’nın Kure kentinde yaşayan evli bir genç kadındır. ABD’nin bombalamaları sırasında hayatını devam ettirebilmek için yeni yollar bulmaya çalışmaktadır. Geri dönüşü olmayan şeyler yaşasada yaşamaya devam etmek zorundadır.

In This Corner of The World Fragman


Grave of The Fireflies – IMDb: 8,5

Tür: Dram – Tarihi

Konusu: 2. Dünya Savaşı devam etmektedir ve 14 yaşındaki Seita ve 4 yaşındaki kız kardeşi Setsuko babaları savaşa gittiği için anneleri ile birlikte yaşamaktadır. Gene bombaların atıldığı bir gün Seita ve Setsuko annelerini kaybederler. Tek başlarına kalan iki kardeş bundan sonra sıkı sıkıya hayata tutunmaya çalışırlar.

Grave of The Fireflies Fragman


Modest Heroes – IMDb: 6,6

Tür: Fantastik – Dram – Aksiyon – Macera

Konusu: Film üç farklı kısa filmden oluşmaktadır. İlk film iki yengeç kardeşin kaybolan babalarını aramalarını anlatıyor. İkinci film ciddi bir alerji sorunu yaşayan küçük bir çocuk ile annesinin yaşadığı zorlukları anlatıyor. Üçüncü filmde görünmez bir adamın yaşadığı zorlukları anlatıyor.

NOT: Netflix’de filmin kamera arkası görüntülerinin anlatıldığı bir belgesel vardır. Onu da izleyebilirsiniz.

Modest Heroes Fragman


Penguin Highway – IMDb: 7,1 

Tür: Fantastik – Bilim Kurgu

Konusu: Aoyama yaşıtlarına göre oldukça zeki bir çocuktur. Oldukça meraklı olan Aoyama’nın okullar kapandıktan sonrası için bir sürü planı vardır. Ama birden yaşadığı küçük kasabada penguenler belirmeye başlar. Aoyama ve arkadaşları bunun nedenini araştırmaya karar verselerde ne zaman yeni bir şeyler öğrenseler işler daha da karmaşık olmaya başlar.

Penguin Highway Fragman


Kotonoha no Niwa – IMDb: 7,5

Tür: Romantizm – Dram – Yaşamdan Kesitler – Psikolojik

Konusu: Takao gelecekte ayakkabı tasarımcısı olmak istemektedir. Bu yüzden okulu asıp eski bir parkta gizlice çizim yapmaktadır. Bir gün gizli yerinde başka birinin daha olduğunu görür. Yukino adlı gizemli kadın her gün oraya gelmeye başlar ve ikisi arasındaki sessizlik gittikçe bozulmaya başlar.

Kotonoha no Niwa Fragman


Paprika – IMDb: 7,7

Tür: Fantastik – Psikolojik – Korku – Gerilim – Bilim Kurgu – Gizem

Konusu: Dr. Atsuko Chiba oldukça başarılı bir psikoterpisttir. Dr. Atsuko’nun çalışma arkadaşlarından biri oldukça güçlü bir psikoterapi cihazı icat etmiştir. Dr. Atsuko bu cihaz ile hastalarının rüyalarına girip onları tedavi etmektedir. Lakin psikoterapi dalında devrim yaratacak bu cihazlar çalınır. Kısa süre içinde de doktorların bazıları akıl sağlığını kaybetmeye başlar. Bunun çalınan makinelerle yapıldığından şüphelenen Dr. Atsuko bir araştırma yapar ve sonuç olarak cihazların insan zihinlerini yok etmek üzere kullanılacağını anlar.

Paprika Fragman


Perfect Blue – IMDb: 8,0

Tür: Korku – Dram – Şizofreni – Psikolojik

Konusu: Mima Kirigoe CHAM adlı pop grubunun bir üyesidir. Bir gün müziği bırakıp oyuncu olacağını duyurur. Bu karar bazı hayranların hoşuna gitmez ve onu ihanetle suçlarlar. Kısa süre sonra bu konuda faksarda almaya başlar. Menajeri güçlü olmasını söylesede Me-Mania adlı sapık takipçisi Mima’nın peşini bırakmaz. Hayatı çekilmez hale gelen Mima akli dengesinden şüphe etmeye başlar. Bir süre sonra gerçeklikle hayal dünyasını ayırt edememeye başlar.

Perfect Blue Fragman


Her Blue Sky – IMDb: 6,7

Tür: Dram

Konusu: Lise öğrencisi Aoi Aioi 13 sene önce ailesini bir kazada kaybetmiştir. O günden beri ablası Akana ile birlikte yaşamaktadır. Ablasının yükünü hafifletmek isteyen Aoi ablasının eski sevgilisinden esinlendiği müzik kariyerinde ilerlemek ister ve liseden sonra Tokyo’ya taşınmayı hedefler.

Her Blue Sky Fragman


Toki wo Kakeru Shoujo –       IMDb: 7,7

Tür: Romantizm – Dram – Bilim Kurgu – Macera

Konusu: Makoto Konno, Chiaki Mamiya ve Kousuke Tsuda çok yakın üç arkadaştır. Bir gün kimya laboratuvarında Makoto garip bir nesnenin üstüne düşer ve hemen ardından tuhaf şeyler yaşamaya başlar. Zamanda sıçramalar yapmaya başlayan Makoto artık canı ne zaman ve ne isterse o zamana sıçramaya başlamıştır. Ama zamanda oynamak düşündüğü kadar basit bir şey değildir ve bunun sonuçlarına yakın zamanda katlanmak zorunda kalacaktır.

Toki wo Kakeru Shoujo Fragman


Akira – IMDb: 8,0

Tür: Korku – Macera – Seinen – Aksiyon – Doğaüstü Güçler – Bilim Kurgu – Askeri

Konusu: 3. Dünya savaşından 19 yıl sonra yıkılan Tokyo yerine Neo-Tokyo inşa edilmiştir. Şimdilerde ise Neo-Tokyo’da kaos hüküm sürmektedir. Tetsuo bir kazaya karışır ve ağır yaralanır. Olay yerine gelen askeri birlikler Tetsuo’yu alıp üzerinde deneyler yapmaya başlarlar.

Akira Fragman


Giovanni no Shimazaki –       IMDb: 7,4

Tür: Tarihi – Dram

Tür: 15 Ağustosta savaşın kaybedildiği söylendi. o an olanları tam olarakidrak edememişti. Sonra her şey değişti. Daha önce kimsenin görmediği üniformalar içinde askerler gelmeye başladı. Tanya ile de o gün tanışmıştı.

Giovanni no Shimazaki Fragman


Blood: The Last Vampire –     IMDb: 6,7

Tür: Doğaüstü Güçler – Korku – Vampir

Konusu: Saya gizli bir kuruluşta vampir avcılığı yapmaktadır. Aldığı son görev Yokotada’da bulunan Yokota Lise’sindeki esrarengiz ölüm olaylarını araştırmaktır. Bu yüzden bir liseli kılığına giren Saya bir yandan sıradan bir liseli gibi görünmeli bir yandan da gizemli ölümleri araştırmalıdır.

Blood The Last Vampire Fragman

Nasıl buldunuz listeyi? Güzel liste yapmışım değiller mi? Bunlar benim en sevdiğim anime filmleri umarım sizde benim gibi beğenirsiniz.

Şimdiden iyi seyirler.

About Aybike Keleş

İstanbul Aydın Üniversitesi Çizgi Film ve Animasyon öğrencisiyim. Anime izlemeyi ve kitap okumayı çok severim. Nightrose adlı adminim. Nickname'mim Cardfight Vanguard'daki bir karakterden geliyor. Oldukça güzel bir animedir tavsiye ederim.

Related Posts

Bir cevap yazın