Çok kitap okuyan biri olarak bu sefer  Yaz Tatilinde Okumak İçin Kitap Önerileri adlı yazım ile karşınıza çıkıyorum. Aslında bu yazıyı yazmadan önce biraz şüphem vardı. Çünkü bu site bir oyun ve anime tarzı yazılar yazan bir site ve ya kitap okuyan sayısı azsa ve yazı beğenilmezse diye düşündüm. Ama facebook’da sorduğumda kitap okuyan takipçi sayımızın çok olduğunu gördüm ve bu beni çok mutlu etti. Bu yüzden direkman sizin için kitaplar seçmeye başladım.

Baştan söyleyeyim klasik Yüzüklerin Efendisi, Hobbit ve Harry Potter kitapları önermeyeceğim. Onlar zaten herkesin herkese önerdiği kitaplar. Ben bu kitap önerileri yazımda size güzel ama adını onlar kadar duyurmamış kitaplardan bahsedeceğim.

Hadi başlayalım. Umarım ilk kez yazdığım kitap önerileri yazımı beğenirsiniz.

Ha bu arada seri kitaplarda sadece ilk kitabın konusunu yazacağım. Sonuçta ilk kitabı beğenmezseniz diğer kitaplara bakmazsınız.

Sanalağ Serisi

0bc272bab52a94ac08079917f99dd2ab - yaz tatilinde okumak i̇çin kitap önerileri - figurex kitap

Yazar: James Dashner

Yayınevi: Pegasus Yayınları

Yazarın Diğer Kitapları: Labirent Serisi

Konusu: Gerçek dünyadan kaçıp sanal dünyaya sığınan Michael Sanalağ’da arkadaşları ile oyunlar oynayıp Derin’e gireceği günü beklemektedir. Bir gün Sanalağ Güvenliği Michael’in kapısını çalar ve ondan oyunda dehşet saçan Kaine adlı oyuncuyu bulmasını isterler. Arkadaşları ile Kaine adlı oyuncuyu aramaya başlayan Michael bir süre sonra düşünmeye başlar. Bu oyunda kim gerçek oyuncu, kim sadece koddur?

 

Sissoylu Serisi

1c4c46b0ca297536ce75f2806dfa4d46dd6f840e - yaz tatilinde okumak i̇çin kitap önerileri - figurex kitap

Yazar: Brandon Sanderson

Yayınevi: Akılçelen Kitaplar

Yazarın Diğer Kitapları: Steelheart Serisi

Konusu: Çok eski zamanlarda dünyayı kurtarmak için bir kahraman ortaya çıkmıştı. Diyarların üstüne çöken karanlığa cesurca meydan okuyan gizemli güçlere sahip bir adam. Ne yazık ki yenildi ve dünya o zamandan beri Lord Hükümdar olarak bilinen ölümsüz kral tarafından yönetilmeye başlandı. Bin yıl boyunca bütün ayaklanmalar hüsranla sonuçlansa da umut asla yok olmadı. Yeni bir isyan planlanmakta. Dahi bir hırsızın kurnazlığı ve beklenmedik bir kahramanın kararlılığına dayanan bir isyan.

 

Kralkatili Güncesi

1k 1371122017 - yaz tatilinde okumak i̇çin kitap önerileri - figurex kitap

Yazar: Patrick Rothfuss

Yayınevi: İthaki Yayınları

Yazarın Diğer Kitapları: Sessizliğin Müziği

Konusu: Kvothe arkasında bir sürü dedikodu bırakmış bir efsanedir. Gerçekte neler olduğunu bilen insan sayısı çok azdır ve Kvothe artık bir hancı olarak kendini gizlemektedir. Efsane olarak geçirdiği yılları hafif hafif unutmaktadır. Bir gün hikayeleri araştıran Tarihçi adında biri gelir ve Kvothe’den hikayesini anlatmasını ister. Kvothe başta tereddüt etse de ardından Tarihçi’den üç gününü ona ayırmasını ister.

 

Ölüm Oyunu

2015 01 14 10. 13. 51 1 - yaz tatilinde okumak i̇çin kitap önerileri - figurex kitap

Yazar: Koushun Takami

Yayınevi: Pegasus Yayınları

Yazarın Diğer Kitapları: Yok

Konusu: Totaliter Büyük Doğu Asya Cumhuriyeti insanları baskı altında tutabilmek için her sene acımasız bir askeri program düzenler. Bu askeri program için bir okul ve sınıf seçilir. O sınıftaki öğrenciler ıssız bir adaya gönderilir. Her bir öğrenciye bir çanta ve rastgele silahlar verilir. Eğer kurallara karşı gelirlerse boyunlarındaki tasmalar patlayıp onları öldürecektir. Adadan kurtulmak için tek yapmaları gereken geriye tek kişi kalana dek herkesi öldürmeleridir.

2003 yılında aynı isimle film yapılmıştır.

 

Ada Serisi

Ada serisi - yaz tatilinde okumak i̇çin kitap önerileri - figurex kitap

Yazar: Lynne Matson

Yayınevi: Yabancı Yayınları

Yazarın Diğer Kitapları: Yok

Konusu: Gizemli Nil adasının kuralları belliydi. Kaçmak yada hayatta kalmak için bir yılınız vardı. 17 yaşındaki Charley ne kuralları ne de bu adaya nasıl geldiğini biliyordu. Son hatırladığı şey sıcak bir hava ve kendinden geçtiğiydi. Uyandığında kayalık bir arazide çırılçıplaktı. Kaybolmuş ve yalnız hisseden Charley, adada uzun süre hiçbir insana rastlamamıştı, ta ki gençlerin lideri Thad ile karşılaşana kadar. Artık, adadan kaçmanın ne kadar zor olduğunu öğrenmişti.

 

Aklından Bir Sayı Tut Serisi

Aklından bir sayı tut seti - yaz tatilinde okumak i̇çin kitap önerileri - figurex kitap

Yazar: John Verdon

Yayınevi: Koridor Yayıncılık

Yazarın Diğer Kitapları: Yok

Konusu: Bir adam posta kutusunda imzasız bir mektup bulur. Mektupta ” Aklından bir sayı tut. 1 ila 1000 arasında bir sayı.” Adam nedensizce 658 sayısını tutar. Notun devamında ” Sırları nasıl bildiğimi göreceksin. Küçük zarfı aç. “Zarfın içinde ” Aldıklarını geri vereceksin. Vermiş olduklarını aldığın zaman. Biliyorum ne düşündüğünü. Ne zaman uyuduğunu. Nereye gideceğini. Seninle bir randevumuz var, Bay 658. ”

 

Uyumsuz Serisi

Divergent1 - yaz tatilinde okumak i̇çin kitap önerileri - figurex kitap

Yazar: Veronica Ruth

Yayınevi: Artemis Yayınları

Yazarın Diğer Kitapları: Bir İz Bırak

Konusu: Beatrice Priorın’ın Chicagosunda toplum her biri farklı bir erdemi yaşatmaya adanmış beş topluluğa bölünmüş durumda. Dürüstlük, Fedakarlık, Cesurluk, Dostluk ve Bilgelik. Her yıl belli bir günde bütün on altı yaşındakiler hayatlarını birlikte yaşayacakları grubu seçmek zorunda. Beatrice ailesi ile kalmak ve kendi benliğini bulmak arasında kararsızdır. Bu yüzden kendisi de dahil herkesi şaşırtan bir karar veriyor.

Aynı isimli dört filmi çıkmıştır. Bence kitap filmden daha güzel. Tabi siz bilirsiniz.

 

Millenium Serisi

Edd3b61b6704bbca2e2c4bded6160e30 - yaz tatilinde okumak i̇çin kitap önerileri - figurex kitap

Yazar: Stieg Larsson

Yayınevi: Pegasus Yayınları

Yazarın Diğer Kitapları: Yok

Konusu: Gazeteci Mikael Blomvist 40’lı yaşlarda İsveç’in başarılı araştırmacı gazetecilerindendi. Aldığı bir bilgi ile Wennerstrom şirketinin yaptığı usulsüzlıkları yakın dostu Erika Berger’le yürüttükleri Millenium adlı dergide yayınlamıştır. Ancak Wennerstrom onu ters köşe ederek bütün iftiraların asılsız olduğunu ispatlamış üstelik Mikael’i dava etmiştir.

Aynı isimde filmi de bulunmaktadır. Oldukça güzel bir filmdir bence izleyin.

 

Evrenin Ötesi Serisi

Evrenin ötesi horz - yaz tatilinde okumak i̇çin kitap önerileri - figurex kitap

Yazar: Beth Revis

Yayınevi: Olimpos Yayınları

Yazarın Diğer Kitapları: Edgar Casey Akademisi

                    Yapay Düş

Konusu: Amy’nin genetik uzmanı annesi ve savaş analizi uzmanı babası yeni bir gezegende insanlığın ilk tohumlarını atmak ve yaşam şartlarını uygun hale getirmeleri için Finansal Kaynak Borsası tarafından işe alınır. Yeni gezegene varmak 300 yıl sürecektir. Amy henüz 17 yaşında olduğu için özel bir izinle anne ve babasına katılır. Kendilerinin de aralarında bulunduğu 100 kişilik bilim adamı ve savaş uzmanı ile birlikte dondurulup kargo bölümüne 300 yıl sonra uyandırılmak için yerleştirilir. Yüzyıllarca sürecek bu yolculuk sırasında bazı sorunlar olur ve Amy diğerlerinden 50 yıl erken uyanır. Üstelik hatırladığından çok daha farklı bir dünyaya uyanmıştır.

 

Kızıl Kraliçe Serisi

Fb img 1531293994809 - yaz tatilinde okumak i̇çin kitap önerileri - figurex kitap

Yazar: Victoria Aveyard

Yayınevi: Pegasus Yayınları

Yazarın Diğer Kitapları: Yok

Konusu: İnsanların kan renklerine göre sınıflara ayrıldığı bir düzen… Büyülü, tanrısal güçleri ile diğerlerine hükmeden Gümüşler ve onların gölgesinde hayatta kalmaya çalışan Kızıllar. Mare Barrow’un dünyasında kanın rengi yaşam şeklini belirler. Doğaüstü güçlerle donatılmış Gümüşler köle gibi çalıştırdıkları ve savaşta ölüme gönderdikleri Kızıllara hükmetmektedir. Yoksul bir Kızıl kasabasında yaşayan Mare talihsiz bir kaç olay yüzünden Gümüş Sarayında çalışmaya başlar. Ancak Kızıllardan oluşan başkaldıran bir örgüt olan Kırmızı Muhafızların davasını ateşleyecek kıvılcımın kendi parmaklarının arasında olduğunu fark edince bambaşka bir oyunun ortasında kalır.

 

Penceredeki Kadın

Fb img 1531295095175 - yaz tatilinde okumak i̇çin kitap önerileri - figurex kitap

Yazar: A.J.Finn

Yayınevi: Pena Yayınları

Yazarın Diğer Kitapları: Yok

Konusu: New York’da yanlış başına yaşayan Anna Fox kendini evine kapatmıştır. Asla dışarı çıkmaz ve bütün gününü içki içip eski filmler izleyerek geçirir. Bir de komşularını röntgenler. Bir gün karşı eve Russell ailesi taşınır. Bir baba bir anne ve bir oğuldan oluşan muhteşem bir çekirdek ailedir. Anne bir gece pencereden onları gözetlerken görmemesi gereken bir şey görür ve bütün hayatı birden altüst olur.

 

Demir Periler Serisi

Select - yaz tatilinde okumak i̇çin kitap önerileri - figurex kitap

Yazar: Julie Kagawa

Yayınevi: Pegasus Yayınları

Yazarın Diğer Kitapları: Yok

Konusu: On altı yaş kızların prensese dönüştüğü, gerçek aşkı buldukları yaştır. Meghan Chaise için ise bu tam tersidir. Evde ve okulda çevresine uyum sağlayamayan Meghan on altıncı yaş gününün olduğu gün hayatında bir terslik olduğunu hisseder. Yabancı biri onu izlemeye başlamıştır ve muzip arkadaşı birden çok korumacı davranmaya başlamıştır. Bunun yanında doğum gününün olduğu gün kardeşi kaçırılır. Kardeşini geri almak isteyen Meghan hayal bile edemeyeceği bir gerçek ile yüz yüze gelecektir. Meghan efsanevi Peri Kralının kızı ve ölümcül bir savaşın en önemli piyonudur.

 

Zehir Ustası Serisi

Kitap - yaz tatilinde okumak i̇çin kitap önerileri - figurex kitap

Yazar: Maria V. Snyder

Yayınevi: DEX Kitap

Yazarın Diğer Kitapları: Yok

Konusu: Yelena idam olacak bir suçludur. İdamından hemen önce suikastçi Valek’den çok ilginç bir teklif alır. Ya idam edilecektir ya da Ixıa’nın komutanı için çeşnicisi olacaktır. Yaşamak için çeşniciliği kabul eden Yelena saraya gider. Kaçmaması için Valek ona Kelebek Tozu adında bir zehir içirir. Her gün aynı saatte Valek’ten bir miktar panzehir almazsa zehir bir gün içinde onu öldürecektir. Günler geçtikçe Yelena’nın hayatı hayal ettiğinden daha iyi gitmeye başlar. Yetimhanedeki kötü anılar tekrar onun peşine takılana kadar.

 

Kardan Adam

Kardanadam2 - yaz tatilinde okumak i̇çin kitap önerileri - figurex kitap

Yazar: Jo Nesbo

Yayınevi: Doğan Kitap

Yazarın Diğer Kitapları: Nemesis

                                                Şeytan Yıldızı

                                        Kurtarıcı

Konusu: Yılın ilk karının yağdığı gün Jonas gece uyandığında annesini evde bulamaz. Annesinden geriye tek bir iz kalmıştır. O da evlerinin bahçesine yapılmış kardan adamın boynuna sarılmış pembe atkı. Jonas’ın annesine hediye ettiği atkı. Dedektif Harry Hole kendisine ulaşan imzasız mektubun kayıp kadınla bir ilgisi olabileceğinden şüphelenmeye başlamıştır. İlk araştırma sonunda son on yılda on bir kadının yılın ilk karının yağdığı gün ortadan kaybolduğu ortaya çıkmıştır. Cesetleri yok eden katilin aklında korkunç bir plan vardır. Ve bu planda Harry Hole’a dehşet verici bir rol düşmektedir.

 

Kara Kule Serisi

Kara kule serisi - yaz tatilinde okumak i̇çin kitap önerileri - figurex kitap

Yazar: Stephen King

Yayınevi: Altın Kitap

Yazarın Diğer Kitapları: Sayılmayacak kadar çok

Konusu: Siyahlı adam tehlikeli büyülerle dolu ölüm yolunda kaçıyor, katil kovalıyordu. Bu kovalamaca yolun sonundaki KARA KULE’de sona erecek miydi?Çılgın bir kâhin, konuşan iblisler, ölmemiş bir çocuğun ruhu KARA KULE’de kimleri bekliyordu?

 

Yedi Krallık Üçlemesi

Img 2404 - yaz tatilinde okumak i̇çin kitap önerileri - figurex kitap

Yazar: Kristin Cashore

Yayınevi: Pegasus Yayınları

Yazarın Diğer Kitapları: Yok

Konusu: Sıradaşı hünerlerle doğan insanların hem korkulduğu hem de sömürüldüğü bir dünyada Katsa kendisinin bile nefret ettiği bir yeteneğe sahiptir. Öldürme yeteneğine.Yıllar önce anne babasını kaybetmiş Leydi Katsa  Middluns Kralı amcası Randa’nın yanında yaşamaktadır ve onun emirleri ile ona karşı çıkan insanlara işkence etmektedir. Prens Po ile karşılaştığında ise hayatı hiç hayal etmediği şekilde değişir. Gücü hakkında yeni şeyler öğrenen Katsa Prens Po’nun isteği üzerine ona yardım etmeye karar verir ve amcasına baş kaldırıp krallığı terk eder.

 

Grisha Serisi

Grisha serisi - yaz tatilinde okumak i̇çin kitap önerileri - figurex kitap

Yazar: Leigh Bardugo

Yayınevi: Martı Yayınları

Yazarın Diğer Kitapları: Kargalar MEclisi

                                  Sahte Krallık

Konusu: Bekle! diye sesimi yükselttim ama o çoktan arkasını dönmüştü. Kolunu tuttum, bizi izleyenlerden gelen şaşkınlık dolu seslere aldırış etmedim. Bir yanlışlık olmalı. Ben düşündüğünüz gibi Yavaşça bana dönüp kolunu tutan elime ters ters bakınca sustum. Elimi çektim ama öyle hemen geri adım atmayacaktım. Ben düşündüğünüz kişi değilim, diye fısıldadım çaresizce.Karanlıklar Efendisi biraz daha yakınıma geldi, sadece benim duyabileceğim bir sesle, Kim olduğunu bildiğini hiç sanmıyorum! dedi.

 

Genç Elitler Serisi

Gencelitler - yaz tatilinde okumak i̇çin kitap önerileri - figurex kitap

Yazar: Marie Lu

Yayınevi: Pegasus Yayınları

Yazarın Diğer Kitapları: Warcross

                                               Efsane Serisi

Konusu: Adeline Amoutera ölümcül bir hastalığın pençesinden kurtulmuştur. On yıl önce ülkesini kasıp kavuran kanlı humma vücudunda tuhaf izler bırakmıştır. Fakat hastalıktan kurtulan başkalarında yara izi dışında başka şeylerinde kaldığı rivayet edilmektedir. Gizemli yeteneklere sahip olduklarına inanılan bu insanların adları gizlidir ve onlara Genç Elitler denmeye başlamıştır.

 

Bu kitapların hepsini bende okumadım ama benimde listemdeler. Okumadığım kitaplar bana aynı benim gibi çok kitap okuyan arkadaşlarım tarafından özellikle önerildiğinden ve bende internette bakıp okuyan herkesin hayranı olduğundan emin olduğumdan buraya yazdım. Umarım önerdiğim bu kitaplarla biraz da olsa yaz tatilinize renk katmayı başarabilmişimdir.

Şimdiden hepinize iyi okumalar 🙂

About Aybike Keleş

İstanbul Aydın Üniversitesi Çizgi Film ve Animasyon öğrencisiyim. Anime izlemeyi ve kitap okumayı çok severim. Nightrose adlı adminim. Nickname'mim Cardfight Vanguard'daki bir karakterden geliyor. Oldukça güzel bir animedir tavsiye ederim.

Back to list

Bir cevap yazın