Anime izleyicileri olarak uzun serileri daha çok tercih ettiğimiz doğrudur. Ama bazen izlediğiniz kısa bir anime sizi çok daha derinden etkileyebilir. “Keşke bu anime bu kadar kısa olmasaydı” dediğimiz anime sayısı azımsanamayacak kadar fazla.

Figurex olarak bir solukta izleyebileceğiniz 10 anime derledik. Bu 10 sürükleyici animeyi derlerken en çok tavsiye edilen animeler ya da en çok olumlu yorum yapılan animeler olmak üzere birçok kriteri göz önünde bulundurduk. Umarız güzel vakit geçirmenize biraz da olsa katkımız olur. Lütfen sizin önerileriniz olan animeleri yorumlarda bizimle paylaşmayı ihmal etmeyin.

Yeni hazırladığım listelere ulaşmak için  Soluksuz İzleyeceğiniz Kısa Anime Öneriler Liste 1 ve Liste 2‘ye tıklayarak ulaşabilirsiniz.


10. Gungrave

Bölüm Sayısı : 26

Oylama : 8.6/10

Tür : Aksiyon/Suç

Gungrave.full.1097354 - Soluksuz İzleyeceğiniz 10 Kısa Anime Önerisi! - Figurex Anime Önerileri

Brandon Heat ve Harry MacDowel kardeş denebilecek kadar yakın iki arkadaştır. Suç örgütlerinin hükmettiği bir dünyada, küçük bir çete üyeliğiyle devam eden sıradan hayatları, en acımasız suç örgütü olarak görülen Millennion örgütüne katılmakla tamamen değişir.

Harry güç açısından kendini ispat etmek isterken, Brandon‘ sevdiği kadını korumak amacıyla örgüte katılmıştır. En yakın arkadaşı ve sevdiği kadın arasında kalan Brandon, Harry tarafından öldürülür. Peki bu bir son mudur?


9. Death Parade 

Bölüm Sayısı : 12

Oylama : 8.2/10

Tür : Dram/Korku

- Soluksuz İzleyeceğiniz 10 Kısa Anime Önerisi! - Figurex Anime Önerileri

Ölüm hayatın bir gerçeğidir. Her ölümlü er veya geç ölümü tadacaktır. Genelde ölen insanların ya cennete ya da cehenneme gideceğine inanılır ama bu anime de ölen insanlar Decim‘in işlettiği bara gidiyor.

Decim , barına gelen insanlara çeşitli ölüm oyunları ile meydan okuyarak , kimin yaşama dönmeyi hakkettiğine veya kimin ölmeyi hakkettiğine dair hükümler veren bir yargıç. Decim‘in ölüm oyunları , insanların içerisinde yatan gerçek yüzlerini ortaya çıkarmaya yöneliktir.


8. Blood+

Bölüm sayısı: 50

Oylama : 7.8/10

Tür : Korku/Gerilim/Aksiyon/Macera

blood - Soluksuz İzleyeceğiniz 10 Kısa Anime Önerisi! - Figurex Anime Önerileri

Saya geçmişini hatırlamayan sıradan bir lise öğrencisidir. Bir gün yakın arkadaşı Kai ile birlikte parkta gezintiye çıkmışken , çello çalan bir gence rastlar.

Tam o sırada Saya ve Kai bir saldırıya uğrar ve Kai yaralanır. Çello çalan genç kanıyla Saya‘ı dudaklarından öperek ona bir kılıç verir.

Hayatının değiştiği o günün sonunda Saya bir cinayet işlemiştir. Peki ama nasıl ? 


7. Death Note 

Bölüm Sayısı : 37

Oylama : 9.1/10

Tür : Aksiyon/Suç/Dram/Gerilim

asdfghjklş - Soluksuz İzleyeceğiniz 10 Kısa Anime Önerisi! - Figurex Anime Önerileri

Hayattaki herşeyin kendisine sıkıcı geldiği bir yaşam süren Yagami Light zekası ile göz dolduran  bir lise öğrencisidir. Gün be gün artan suç oranları, cinayetler, hırsızlıklar sebebiyle dünya onun için yaşanmaya değecek kadar ilginç bir yer değildir.

Bir gün eve dönerken gökyüzünden üstünde “Death Note” yazan bir defter düşer. Defterin ilk sayfasında “bu deftere kimin ismi yazılırsa ölür”  bir yazı vardır.  Başta ciddiye almasa da sonra denemek için bir suçlunun ismini yazar ve suçlu ölür.

Yagami Light‘ın dünyaya yeni bir adalet düzeni getirebileceğine dair fikirleri oluşurken, dünya onun için daha ilginç bir yer haline gelmeye başlamıştır. Peki her şey istediği gibi gidecek midir ? 


 

6. Tokyo Ghoul 

Bölüm Sayısı : 24

Oylama : 8.1/10

Tür : Aksiyon/Dram/Korku

asdfghjk 29 - Soluksuz İzleyeceğiniz 10 Kısa Anime Önerisi! - Figurex Anime Önerileri

Tam bir kitap kurdu olan Kaneki Ken zamanının çoğunu Cafe Anteiku adında bir cafe de geçirir.

Zamanla kendisi gibi kitapları çok seven güzel bir kız dikkatini çekmeye başlar. Rize adında ki bu kızla cesaretini toplayıp konuşmaya gider ve bir buluşma ayarlar.

Buluşmaya gittiği o gece hayatı tamamen değişecektir. Kaneki Ken bundan sonraki hayatını yarı insan yarı Ghoul olarak devam ettirmek zorundadır. 


5. Hellsing Ultimate

Bölüm Sayısı : 10

Oylama : 8.5/10

Tür : Fantastik/Aksiyon

- Soluksuz İzleyeceğiniz 10 Kısa Anime Önerisi! - Figurex Anime Önerileri

Serinin üçüncü animesi olan Hellsing Ultimate başrol de yer alan Alucard karakterinin yakalanmasından sonra deneylerle daha da güçlenmesiyle devam etmektedir.

Çok güçlü bir vampir haline gelen Alucard gücünü kanıtlamak için “ölümsüz olan“ın peşine düşer.  


4.  Darker Than Black

Bölüm Sayısı : 27

Oylama: 8.1/10

Tür : Fantastik/Aksiyon

asdfgh 3 - Soluksuz İzleyeceğiniz 10 Kısa Anime Önerisi! - Figurex Anime Önerileri

Tokyo‘da 10 yıl önce meydana gelen bir olay hala gizemini korumaktadır. Cehennem Geçidi denilen bir alan meydana gelmiş ve bu alanın ortaya çıkmasıyla birlikte çeşitli psişik güçlere sahip insanlar da var olmaya başlamıştır.

Bu alanın gizemini çözmek isteyen Hei ve görme engelli arkadaşı Yin‘in maceralarını anlatan sürükleyici bir seri.


3. Parasyte: The Maxim

Bölüm Sayısı : 24

Oylama : 8.8/10

Tür : Korku/Bilim-Kurgu/Aksiyon

parasyte the maxim 54d46f285ea54 - Soluksuz İzleyeceğiniz 10 Kısa Anime Önerisi! - Figurex Anime Önerileri

Parasyte’ın hikayesi insanların ve insan görünümlü parazitlerin bir arada yaşadığı günümüz Japonya’sında geçmektedir.

Parazitlerin esas hedefi, kurbanlarının beynini ele geçirerek tüm sinir sisteminin hakimi olmaktır. Migi isimli parazit ,Shinichi’nin beynini hedef alırken yanlışlıkla sağ kolunu ele geçirir.

Beyni hasar almadığı için hayatta kalan Shinichi bir anda kendini Migi ile ortak bir hayat kurmuş vaziyette bulur. Parazitlerin hayatta kalmak için yemesi gereken besin insan etidir. 


2. Code Geass

Bölüm Sayısı : 52

Oylama : 9.1/10

Tür : Aksiyon/Gerilim/Gizem/Bilim-Kurgu

asdfgh 11 - Soluksuz İzleyeceğiniz 10 Kısa Anime Önerisi! - Figurex Anime Önerileri

Kutsal Britanya İmparatorluğu Japonya‘yı işgal etmiştir. Japonya ismi Alan 11 olarak değiştirilir ve Japon insanlar 11‘ler olarak çağrılmaya başlanır.

Britanya İmparatorluğu‘nun Knightmare adlı silahları karşısında insanlar çaresiz kalmışlardır. Alan 11 insanlarından bazıları isyan eder ve bir terör örgütü kurarlar.

Lise öğrencisi Lelouch kaza yapan araçlara bakmak için gittiği olay yerinde yanlışlıkla teröristlerin arasına karışır. Bu Lelouch için bulunmaz bir fırsattır çünkü Büyük Britanya imparatorluğu‘ndan intikam almak isteyeceği bir takım olaylar yaşamıştır. 


1. Eden Of East 

Bölüm Sayısı : 10

Oylama : 8.3

Tür : Aksiyon/Komedi/Gizem

2011629144756edenoftheeast - Soluksuz İzleyeceğiniz 10 Kısa Anime Önerisi! - Figurex Anime Önerileri

22 Kasım 2010‘ da Japonya 10 füzeli bir saldırıya uğrar fakat hiç kimsenin burnu bile kanamaz. İnsanlar bu olayı “Dikkatsiz Pazartesi” olarak adlandırır ve zamanla unutulur.

Olaydan 3 ay sonra Saki Morimi adında genç bir kız Amerika‘ya tatile gider. Tatilini yaparken birden kendisini tehlikeli bir olayın içinde bulur ve birisi tarafından kurtarılır.

 Akira Takizawa adında ki bu genç tam bir gizemdir. Hafızasını kaybetmiştir ve çıplak halde dolaşmaktadır. Ancak elinde inanılmaz miktarda para hesabına sahip olan bir telefon vardır. Akira Takizawa kimdir ?

 


BONUSLAR!!

 

Shingeki No Gyojin


Durarara!! 

9f7ef8cb409ea7d92e7855e7973d5f341524071920 full - Soluksuz İzleyeceğiniz 10 Kısa Anime Önerisi! - Figurex Anime Önerileri

 


Eve No Jikan

2a5565e842ef1cd12daadb4a6c7e64801524072071 full - Soluksuz İzleyeceğiniz 10 Kısa Anime Önerisi! - Figurex Anime Önerileri

 

Umarım izleyecek anime arayanlara biraz faydamız dokunmuştur.

Sizinde kesinlikle izlemelisiniz dediğiniz anime varsa yazmayı unutmayın.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere 🙂 

 

About Tsunade

Küçüklüğümden beri ilgiyle takip ettiğim anime ve manga ile ilgili 2016 yılından beri Figurex sitesinde blog yazıları yazıyorum.

Related Posts