#Bunu 15 numaralı ile değiştirdim. Deniyorum

Project xCloud ile Mobillere AAA Oyunlar Geliyor!

Artık mobilde GTA 5 ,Assassin Creed gibi oyunları oynayabileceğiz! Hem de Xbox kontrolcümüz ile beraber. Günümüz şartlarında oyunun yazılım verilerini bilgisayarımıza indirerek oyunları oynuyoruz ama aslında bu çoğu yerde kullanılması bırakılmış bir durum. Artık yeni teknoloji ile bu devir de bitiyor! İşte karşınızda Project xCloud !

Project xCloud İle Mobillere Oyun Geliyor!

Xbox yani Microsoft’un yeni projesi olan Project xCloud sizlere büyük sistemler gerektirmeden harika oyunları oynamanızı amaçlıyor. Bunu ise çokça kullanılan bulut sistemleri üzerinden gerçekleştiriyor. Oyun dünyasında oldukça yeni olacak bu sistemi gerçekleştirmeye başladılar bile. Sistemin işlenişi basit oyunları kendi cihazınız üzerinden değil de internet üzerinden oynuyor gibi oynayacaksınız. Ancak hiçbir fark hissedilmeyecek. Xbox’un amacı yeterli bütçesi olmayıp bu tür oyunları oynamak isteyen oyunculara satış yapmak gibi duruyor. Bu şekilde de kasasına oldukça fazla para katacaktır. Sistemin olayı sizin oyunu işlemciniz üzerinden oynatmanız yerine cloud serverlerine yüklenmiş oyunları uzaktaki bir makina aracılığı ile oynamanız. Bu da tabiki bir internet bağlantısı gözüküyor. Önümüzdeki sene bir çok ülkenin 5G’ye geçeceğini düşünürsek 100 megabit gibi hızlar normal olacak gibi görünüyor. Bu da sistemin oldukça yaygın olacağını gösteriyor. Ayrıca Microsoft bu tür oyunları oynayacak kişilerin xbox kontrolcüsü kullanabilmeleri için aparat geliştirdi bile. Bunun yanında resimler ve tanıtım videosu da yayınlandı.

Sistem Nasıl Çalışıyor?

Sitem yukarıda da anlattığım gibi. Öncelikle oyunu uzaktan oynayabilmek için Microsoft’tan bir makina kiralıyorsunuz. Ardından bu makina’nın kontrolü size veriliyor. Büyük ihtimalle Download hızı çok hızlı olduğu için oyun yükleme problemi olmayacaktır. İstediğiniz oyunu oradan seçtikten sonra indirmeyi başlatacaksınız. Ardından oyunu başlattığınızda sizin verdiğiniz komut önce aygıtınızdan çıkacak, ardından Microsoft uydularına ulaşacak ve oradan da xCloud sunucularının merkezine iletilecek ve aynı şekilde de geri dönecek. Tabiki bu büyük bir internet gücüne gerek duyuyor. Bu nedenle 5G’ye kadar beklenmesi normal gözüküyor.

Project xCloud Cİjazı
Project xCloud Cİjazı

Diğer Firmalardan Ses Var mı ?

Bildiğimiz gibi Xbox’un konsolları Sony’nin konsolları karşısında geri kalmıştı. PS4 Pro modeli oyunları 4K oynatırken 60 FPS verebiliyor hem de bir çok özel oyun çıkıyordu. Ancak bu sistem sayesinde artık kimse PS’lerin yüzüne bakmayabilir ve tarih olabilirler. Çünkü Microsoft’un bu sistemi bir çok oyuncuyu kendine çekecek bu nedenle Sony’den de bir atak bekliyor olacağız aksi taktirde bu gelişmeler onları çok ağır zarara uğratabilir. Bunun yanında Firefox Mozilla tarayıcısı için uzun zamandır çalışıyor ve Google’ın da Project Stream’ı var ve bu sistemle Assassin Creed Oddesey’i oynatabiliyorlar. Bu yolda ilerleyen 3 markadan bir tanesi bu yarışta öne geçecektir. İlerlediğimiz günlerde belli olacaktır bu.

Project xCloud Serverları
Project xCloud Serverları

 Tanıtım Videosu:

 

NE DÜŞÜNÜYORSUN?

Bir cevap yazın

Loading…

School-Live Live Action Filminin Oyuncuları Belli Oldu!

Kyo Kara Ore Wa Live Action Geliyor!