Yarına Tek Bilet Netflix’in ilk Türk filmi olarak yayında…

Yönetmen: Ozan Açıktan
Senaryo: Faruk Özerten, Ozan Açıktan
Görüntü: Cenk Altun
Müzik: Aleyna Seymen
Oyuncular: Metin Akdülger, Dilan Çiçek Deniz

Whatsapp image 2020 06 19 at 22. 39. 41 - netflix'in i̇lk türk filmi: yarına tek bilet - figurex sinema

Tüm dünyada, 170 milyondan fazla sayıda abonesi olan dijital yayın platformu Netflix, ülkemizde de diziler ve filmler çekmeye devam ediyor.

İlk olarak 2018’de Hakan Muhafız adlı aksiyon-fantastik türündeki yapım ile Türk dizi dünyasına giren Netflix, 2019 yılında ise mistik dizisi Atiye’yi kullanıcılarının beğenisine sunmuştu. Bu yıl ise (şimdilik) 3 yeni proje ile seyircinin karşısına çıktı: Sene başında, belgesel-dizi Rise of Empires: Ottoman’ı yayınlayan platform, nisan ayında ise ülkemizde çok tartışılan Aşk 101 isimli “gençlik” dizisini yayınladı.

Yarına Tek Bilet de Netflix’in ilk Türk filmi etiketiyle ve bu seneki üçüncü Türk yapımı olarak karşımızda…

Film, 2014 tarihli İsveç filmi How To Stop a Wedding’in yeniden çevrimi. Yönetmen koltuğunda reklâmcı kökenli Ozan Açıktan oturuyor. Açıktan, filmin senaryosunu Silsile’de birlikte çalıştığı Faruk Özerten ile beraber kaleme almış.

Ozan Açıktan kah komedi türünde kah dram türünde şansını denemiş bir yönetmen. En son filmi Aile Arasında ile hem seyirciden hem de sinema eleştirmenlerinden geniş çaplı övgüler almayı başarmıştı. Hâl böyle olunca Yarına Tek Bilet için oldukça ümitliydik ama filmin beklentilerimizi karşıladığını söylemek maalesef çok güç.

Yarına tek bilet

Film, Ankara’dan İzmir’e giden bir trende tesadüfen karşılaşan Ali (Metin Akdülger) ile Leyla’nın (Dilan Çiçek Deniz) hikâyesini sunuyor bizlere. Aynı kompartmanda birlikte yolculuk yapmak zorunda kalan Ali ve Leyla birbirini tanıdıkça geçmişleri ile yüzleşmek zorunda kalıyorlar. Tabiî birbirlerine tahammül edebilirlerse…

Konusunu okur okumaz, tüm sinemaseverlerin hatrına Gün Doğmadan (Before Sunrise) filmini getiren Yarına Tek Bilet‘in, “trende karşılaşan iki insanın aşkı” teması dışında Gün Doğmadan ile benzer bir yönü bulunmuyor. Ne yazık ki filmdeki diyaloglar da Gün Doğmadan filmini mumla aratıyor. Zaman zaman son derece yapay duran, altı iyi doldurulmamış diyaloglar seyircide biraz “zorlama” hissi uyandırıyor.

Filmin en temel kusuru da burası zaten: Diyaloglara dayalı, geveze bir yol filmi çekiyorsanız filmdeki en küçük cümlelere bile olağanüstü itina göstermeniz gerekiyor. Film, bu anlamda seyirciyi tatmin etmekten maalesef bir hayli uzak. Ayrıca kurgusunda ve senaryosunda birtakım mantıkî boşluklar gözümüzden kaçmıyor. Meselâ, Leyla’nın iyi bir arkadaşının sevgilisinin fotoğrafını dahi daha önce görmemiş olması; pek inandırıcı gözükmüyor.

Yarına tek bilet

Yine de İzlemeye Değer

Film, “bölümlere” ayrılmış biçimde karşımıza geliyor. Bölüm sonlarında kullanılan müzikleri ise çoğunluğun aksine beğendiğimi söyleyemeyeceğim. Aşırı gürültülü müzikler, kulaklarımızı tırmalıyor. Aşk filmlerinde, seyirciye romantizmi hissettirmek için müzik kullanımı hayli mühimdir. Sanırım bu tür filmlerde, yabancıların tabiriyle daha “soft” müzikleri duymak hoşuma gidiyor.

Oyunculuklardan bahsedecek olursak hemen hemen sadece iki karekteri izliyoruz film boyunca. Özellikle kadın seyircilerin gözdesi Metin Akdülger, sadece yakışıklı bir adam değil; iyi de bir oyuncu. Üstüne düşen görevi bu filmde de başarı ile yerine getiriyor. Modellikten oyunculuğa geçen Dilan Çiçek Deniz‘i de bundan sonra romantik filmlerde daha çok göreceğiz sanırım.

Yarına tek bilet

Yine de Yarına Tek Bilet, bütün kusurlarına rağmen seyredilmeyi hak eden bir film. Evet, diyaloglar kimi zaman doğal olmaktan uzak, senaryosu boşluklar barındırıyor, müzik kullanımı sıkıntılı, beklendiği kadar akıcı olmayan hatta yer yer sıkıcı bir film. Bu sebepler ile “Netflix’in İlk Türk filmi” etiketinin hakkını veremiyor. Ama aşk, aldatılma, ihanet ve sair konularda bizi düşünmeye itmeyi başarıyor. Zaman zaman da “Böyle bir tren yolculuğuna ben çıksaydım acaba neler olurdu?” hayaline kapılmanızı sağlıyor. Bu da küçümsenecek bir başarı değil. Son sahnesi ile onulmaz romantiklerin yüzlerinde küçük bir tebessüm de bırakacaktır. Bu yüzden son tahlilde, sinemaseverler yine de bu filmi görmeli derim.

Daha fazla film eleştirisi için Buraya ve Yarına Tek Bilet imdb sayfası için Buraya tıklayınız.

Back to list

Bir cevap yazın