Merhaba arkadaşlar yeniden bugünde size geçen yazımda anlatmayı tamamlayamadığım mod olan builcraft a devam edeceğim.

Bu part’da;

 1. Transportation Pipes(Taşıma Boruları)
 2. Fluid Pipes(Sıvı taşıma boruları)
 3. Conductive Pipes(Enerji taşıma borular)

1. Transportation pipes: Türkçe adıyla taşıma boruları isimlerindende anlaşılacağı gibi malzemeleri bir yerden alıp bir yere taşımamıza yardımcı olan borulardır bunların 11 çeşidi vardır;

 1. Wooden pipe: Tahta boru dediğimiz bu boru türü çıkarım borudur çıkarım borusu diyerek bir itemi chest , fırın veya diğer makinelerden elektrik verildiği sürece çıkaran boru tipidir. Elektrik ile çalışan bu boru tipi enerji boruları bağlanıp enerji verilemez sadece motorlardan direk elektrik alır. Kızıltaş motoru ile teker teker , buhar motoru ile 24 e kadar item çıkarabilir tek seferde combustion motoru ile ise 64 iteme kadar çıkarabilir. (Birbirine bağlanmaz sadece item çıkarmak için kullanılır)
 2. CobbleStone Pipes: 2 kırık taş ve bir cam ile yapılan bu boru taşıma borusudur tahta boru gibi makinelere bağlanıp item çekemez ayrıca taş borulara ve quartz borularada bağlanmaz.
 3. Stone pipes: Taş borular 2 taş ve cam ile 8 tane elde edilirken cobblestone dan farklı olan özelliği ondan biraz daha hızlı olmasıdır ve sadece cobble stone pipes a bağlanamaz.
 4. İron Pipes: Demir borular bir çok çıkıştan gelen itemlerin yerini ayırarak tek yöne gitmesini sağlar ilk bağladığımızda bir tarafının gri ile boyalı olduğunu görürüz bu renk itemlerin gitmememsi gereken yöne temsil eder ve o tarafa doğru itemler gitmez saydam taraflar ise girişleri temsil eder bu girişler itemlerin geleceği yönü temsil eder. Bu yönler buildcraft itemlerinden biri olan Wrench ile değiştirilebilir.
 5. Gold Pipes: Altın borular bir itemin taşınması sırasında hızlanmayı arttırır builcraft 3.20 den önce altın borular için kızıltaş elektriği gerekiyordu fakat artık gerekmiyor bu sayede kızıltaşlarınızı fazla harcamadan itemlerinizi daha kısa bir zamanda taşıyabileceksiniz.
 6. Diamond Pipes: Oyundaki en pahalı borulardan biri olan elmas borular itemleri sıralamaya ve filtrelemeye yarar 6 farklı çıkışı olabilecek şekilde dizayn edilmiştir elmas borulara sağ tıklanır ise size bir arayüz çıkacaktır bu arayüz 6 renkli satırdan oluşan filtreleme arayüzüdür bu arayüzde mesela kırmızıya taş ve mavi ye kömür konulmuş olsun bir chestten aynı anda gelen taş ve kömür kendilerine ayrılan sıradan devam eder ve taşlar kırmızı tarafa kömürler ise mavi tarafa doğru gidecektir. Eger farklı bir madde gelir ise ve belirtilmemiş olan tarafa doğru gidecektir.
 7. Obsidian Pipes: Obsidyen borular kendilerine gelen itemi yutar ve bağlı olduğu borulara yollar bu boru sadece kendisine bağlanmamakla birlikte bir çok otomasyon işleminde işimize yarar fakat bu otomasyonlar için obsidyen boruya enerji vermek gereklidir ve bunun için sadece bir kızıltaş motoru yeterli olacaktır diğer motorlar ne çekim hızını nede çekebildiği uzaklığı arttırır.
 8. Stripe Pipe: En eskiden beri olan fakat tam kullanılamayan bu boru 6.03 versiyonunda tam kullanılabilir oldu stripe pipe daha çok bir yapı borusu gibi düşünebilirsiniz 2 özelliğe sahip olan bu boru bir boru döşemekte bize yardımcı olur ikinci özelliği ise tarım alanlarını yapmakta yardımcı olur. Tarım için bu boruya giriş olarak hoe verilir ise hoe hemen yanındaki toprağı kullanılabilir hale getiricektir. 2. Kullanım alanı olan boru döşemek ise bu boruya giriş olarak verilen bir bruyu dizerek bir öne taşınır ve diğer boru geldiğinde boru 1 blok daha ilerliyerek o boruyu döşer.
 9. Sandstone Pipe: Kumtaşı ile yapılan bu boru hiç bir makineye bağlanmaz ayrıca taştan daha hızlıdır diyebiliriz.
 10. Void Pipe: Bir karadeliktir aslında kendine gelen her itemi yok eder.
 11. Emrald Pipe: Zümrüt ile yapılan bu boru elmas borudan sonraki en pahalı borudur tahta boru ile aynı özellikleri taşıyan boru farklı olarak sadece daha hzılı item çekişi yapar.

2.Fluid Pipes: Sıvı taşıma boruları sadece 7 tane olmakla beraber bütün borular ile aynı davranır fakat sıvıları taşımak için normal borulara kaktüs yeşili adlı item ile birleştirmemiz gerekir. Sıvı taşıma borularında bulunmayan borular ise elmas , obsideyen , Stripe , Sandstone’dur diğer tüm borular ile aynı işlevi ve hızı taklit ederler.

3. Conductive Pipes: Sadece 7 tane çeşidi olan bu borularda elektrik taşımak için normal borular ile kızıltaşın birleşiminden elde edilir. Diğer borular gibi sıralama gereği olmayan enerji boruları maddesel olarak sadece daha fazla elektrik taşımak ile yarışırlar ayrıca bunlardan sadece 2 tanesi motorlardan güç emebilir bu güç emenler ise tahta ile zümrüt borulardır eğer fazla enerji taşıyacak isek zümrüt kullanmalıyız diğer türlü tahta taşıyamaz ve patlar diğer türlü taşıma konusunda 

 1. Cobblestone Pipe: sadece 8MJ/t
 2. Stone Pipe: 16MJ/t
 3. Quartz Pipe : 64MJ/t
 4. Gold Pipe : 256MJ/t
 5. Diamond: 1024 MJ/t enerji transferi yapabilir.
Back to list

Related Posts

Bir cevap yazın