Merhaba arkadaşlar bugün uzun süren bir modun tanıtımına geri dönüyoruz bugün anlatıcaklarım ise;

  1. Gates(Kapılar)

1.Gates: Kapılar buildcraft modüler mekaniğinin son teknolojileri  ve 2 ye ayrılıyor 1.Normal Gates ve 2. Autarchic Gates ler. Her Kapınında AND ve OR kapıları vardır ve basic, ıron , gold , diamond diye de ayrılırlar böylece tam 14 kapımız olur basit kapıların AND veya OR ları yoktur

Normal Gates: Bir boruya bağlanan bu kapılarBir işlemi işlemek ve ona göre davranmak için üretilirler mesela bir chest ile diğer bir chest arasında bir boru var ve siz bunu buhar motoru ile sağlıyorsunuz biliyorsunuzki buhar motorları bazen aşırı ısınabilir bu durumda kapıyı sadece motorun mavi olduğu duruma ayarlarsak motor sarı evreye geçtiğinde duracak ve mavi evreye kadar bekliyecektir.

Normal Iron Gates: Demir kapılar ve autarchic kapılar 2 tane eylemi gözlemek ve ona göre davranmak amacıyla tasarlanmıştır. Fakat OR ve AND kapılarının bu eylemlere cevabı farklıdır bu fark şöyleki;

AND Kapısı: AND kapıları iron kapılar ile başlar basic gatelerin AND kapısı yoktur. AND kapısını iron gate ile anlatalım iron gate’ler 2 ayrı duruma cevap vermek amacıyla arayüzlerinde basit kapılardaki boşluktan 2 tane vardır. Demir AND kapıları 2 durumdan 2side sağlandığı durumlarda istenilen tepkiyi vermeye uyarlanmıştır eğer 2 durumdan birisi bile sağlanmıyor ise istenilen tepki verilmez.

OR kapısı: OR kapılarının çalışması için 1 den fazla durum gereklidir bu durumda basit kapıların OR kapılarıda yoktur. OR kapılarının çalışım prosedürünü anlatmak amacıyla yeniden bir demir kapı ile örnek verelim; Mesela bir su çekme mekanizması kurdunuz ve bunu bir motor ile sağlıyorsunuz ve su bittikten sonra motorumuzun durması yada işlem sırasında patlamasını istemiyorsanız OR kapısını bağladıktan sonra 1. durum olarak borunun boş olması 2. durumda ise motorun kırmızı veya sarı duruma gelmesi ve bu durumdada kızıltaş sinyali vermesi gerektiğini ayarladığınızda OR kapısı bu iki durumdan biri sağlandığında kızıltaş elektriğini kapatıcak ve motoru kapatıcaktır.

Altın ve Elmas Kapılar: Altın ve Elmas kapılar altının 4 elmasın 8 duruma karşı verebilecek sinyal cevaplama oranı vardır yani arayüzlerinde altının 4 kutu elmasın ise 8 kutu vardır eğer arayüzlerine dikkatli bakıcak olursak demir kapı veya basit kapılardan farklı olarak sadece sayıları değil farklı olarak yanlarında siyah ile işaretlenmiş kutular olduğunu görürsünüz bu kutucuklar sort yani filtreleme kutucuklarıdır bunu şöyle açıklayalım ; Bir chestten item alıyoruz ve bunu altın kapı ile kontrol etmek istiyoruz 4 kapıdan birinci duruma chestin dolu olma durumunda kızıltaş elektriği vermesi gerektiğini işaretlediğimizde yanındaki siyah kutucuk açılacak ve üstündeki siyah çizgi kalkıcaktır bu durum sandık dolu fakat herhangi bir item geldiğinde mi yoksa mı demek oluyor bunu ise açıklamak istersek yandaki kutucuğa bir taş koyarsak ve sandığın içinde bir çok item var ise sadece chestin içindeki taşlar bitinceye kadar itemler çekilmeye devam edicektir eğer sandıkta taş kalmaz ise kızıltaş elektriğide kesilecektir.

Autarchic Kapılar: Autarchic kapılar normal kapılar ile aynı işlemleri yapabilmelerine rağmen bir farklılık olarak kendi motorlarına sahiptir buda demek oluyor ki bir item çekilmesini itediğimizde sadece bu kapılara sinyal durumunu girdikten sonra kızıltaş elektriği verme durumunu işaretlemek yerine energy pulsar yani elektrik sinyali adındaki durumu işaretlediğimizde duruma karşılık kendi elektrik vericek ve itemleri çekmek veya sıvı çekmek gibi işlemlerde bizi motorların kapladığı yerden ve yakıttan kurtarıcaktır fakat hiç bir alete güç vericek düzeyde güçleri yoktur.

Back to list

Related Posts

Bir cevap yazın