Merhabalar arkadaşlar, geçen yazımızda Minecraft’ ın nasıl bir oyun olduğunu basitçe sizlere anlatmaya çalışmıştım. Bu yazımda ise artık oyunun içine gireceğiz ve biraz daha detay verip, Minecraft’ a ilk defa başlamış birinin ilk gecesinde nasıl hayatta kalmasını gerektiğini konuşacağız. Şunu söylemekte fayda var klavuzumuz tamamen Survival, yani hayatta kalma modu üzerine kurulu olacaktır. Bunun sebebi ilk yazımızda biraz daha detaylı verdiğimiz Survival- Creative mod ayrımında yatıyor. Creative yani yaratıcılık modunda neler yapmanız gerektiğine dair bir bilgiye ihtiyacınız yok. Sizin orda kullanmanız gereken şey tamamen hayal gücünüz. Bu yüzden Survival modun klavuzuna başlıyoruz.

Maxresdefault (1)

 

 

“Oyunu kuramayan arkadaşlar varsa bize ulaşabililer veya internetteki kurulum videolarından yararlanabilirler.”

 

Evet arkadaşlar oyunu sorunsuzca kurup Survival modda dünyamızı kurduktan sonra artık Minecraft serüvenimize başlayabiliriz. Bu modda ilk gece düzenimizi sağlam bir şekilde kurabilirsek birinci günden sonrası bizim için daha kolay olacaktır arkadaşlar. Neden birinci gün bu kadar zor ? Genel bir açıklamada bulunacak olursak Minecraft’ ta bir gün 20 dakika sürmektedir. Bu yirmi dakikanın 10 dakikası gündüz yaşanırken diğer 10 dakikası ise gece olmaktadır. Zor olan geceden sağ çıkmaktır  🙂 Oyuna başladığımızda deyim derindeyse dım dızlak ortada kalıyoruz. İşimize yarayacak hiç bir eşyaya sahip değiliz. Bu sebeple korunmasız bir av olarak Minecraft dünyasına giriş yapmış sayabiliriz kendimizi değiliz. Korunacak bir barınağımız olmaması sebebiyle dış tehlikelere tamamen açık durumdayız bu sebeple hemen işe koyulalım.

 

Kendinize Bir Crafting Table Kurmalısınız !

Oyuna ilk başladığımız andan itibaren bir süre ağaçlara yönelmemiz bizim için daha sağlıklı olacaktır arkadaşlar.
Yaklaşık olarak 10 adet odun başlangıç için bize yeterli gelecektir.Minecraft-screenshot-06 Ne kadar odunumuzun olduğunu öğrenmek  için “e” tuşuna basabilirsiniz bu bizim envanterimizin yani çantamızın içerisinde ne olup ne bittiğini bizlere gösterir 🙂 Bu pencerede bir kısım var ki bizim için oyun boyunca hayati değer taşıyacak. Crafting bölümü. Envanterinizi açtığınızda gözünüze 4 bölmeden oluşan bir şey çarpacak. Burası bizim bazı eşyaları birleştirerek farklı itemler elde edebileceğimiz ufak atölyemiz diyebiliriz.   

 

Elimizde bulunan 10 adet odun parçasını bu pencerede kullanarak 40 adet kereste elde edebiliyoruz. 40 taneden 4 tanesini kullanarak çok rahatlıkla asıl amacımız olan ve bize bundan sonra bir kardeş, bir dost gibi yardımları dokunacak olan çalışma masamızı (Crafting Table) kuruyoruz. Çalışma masası yani crafting table ile envanterimizde bulunan aslında bölüm aynı işlevi görüyor. Ancak çalışma masası daha özel şeyler üretmek için kullanılıyor olması sebebiyle altı kutucuğa sahipken, envanterimizdeki bölüm 4 kutucuğa sahiptir. Çalışma masası ile kürek, kazma, kılıç gibi eşyaların üretimi için kullanılırken, envanterimizdeki bölüm daha temel yani ham maddelerin üretimini sağlamak için kullanılır.

Crafting20table-5239542                 Minecraft-beacon-crafting-recipe

 

İlk Gece Nasıl Hayatta Kalınır serisine çalışma masasında yapacağımız eşyalar, ev yapımı, yiyecek ve güvenlikten bahsedeceğiz.

Back to list

Related Posts

Bir cevap yazın