MineCraft Rehberi

Minecraft Kılavuzu – Materyalleri Tanıyalım #7

Merhaba arkadaşlar bundan önceki yazımızda hayvanlardan ve tarımdan bahsetmiştik. Bu yazımızda materyaller hakkında bilgi vereceğim.

 1. Odun

Oyunda ilk başta elimizle kırdığımız ve minecraft biyomlarının çoğunu oluşturan materyaldir. Birçok ağaç türü bulunsa da bunların hepsinin özellikleri aynıdır sadece görünüş olarak farklılık gösterirler. Bunlar

 • Oak Wood
 • Birch Wood
 • Spruce Wood
 • Jungle Wood
 • Acacia Wood
 • Dark Oak Wood’tur.

Dayanıklılık: Her ağacın dayanıklılığı eşittir. El ile 3 saniyede kırılan ağaç kütükleri işlemin hızlandırılması amacıyla balta kullanılabilir. En hızlı ağaç kesme yöntemi altın balta kullanılarak kesilmesidir yaklaşık olarak saniyenin 4’te 1’inde ağaç kütükleri elde edilir.

Malzeme Yelpazesi: Odun oyundaki en çok bulunan materyal olmasıyla beraber neredeyse her malzemenin kökünü oluşturur. Her alet ve gereç için neredeyse gerekli ve zorunludur.

MinecraftWoodenitems

Nadirliği: Oyunda en fazla bulunan yapı malzemesidir. Biyomların %70’i ağaçlı biyomlardır. Sadece nether ve çöl biyomlarında ağaç bulunmaz. Ayrıca tarımı yapılabilen tek yapı materyalidir.

 1. Taş

       Oyunda tahtalar ile elde ettiğimiz balta, kürek, kazma gibi malzemeleri daha dayanıklı yapmak için ilk çıkardığımız dayanıklı materyaldir.

Minecraft dünyasını katmanlı bir dünya haritası gibi düşünebilirseniz 1. katmanda ağaçlar, 2. katmanda toprak, 3. katmandan sonra ise her yerde taş bulabilirsiniz. Dayanıklı materyaller arasında en fazla bulunan materyaldir. Hatta buna bir sayı vermek istersek materyallerin %80’i taştır.

Dayanıklılık: Eğer taşın dayanıklılığını anlamak istiyorsak ağaç dayanıklılığına 2 dersek taşın dayanaklığı 1.5 olur fakat sadece kazma ile kazıldığından el ile kırılması imkansız olmasa da kırıldıktan sonra malzeme elde edemeyiz. Bunun aksine kazma ile 1.15 saniye gibi kısa bir sürede elde edersiniz. Yine odunda olduğu gibi altın kazma en hızlı kazım sürecine sahiptir.

Malzeme Yelpazesi: Taş oyundaki materyallerin %80’ini oluşturduğundan birçok materyalden yine de daha fazla ürün çeşitliliği vardır.

Nadirliği:  Oyunu yine dünya yapısı gibi düşünürseniz %80’i taş olduğundan nadirlik pek söz konusu değil.

 1. Demir

Şimdi gelelim demire, oyunda elimizde taş kazmamız taş baltamızla tüm şu an ihtiyacımız olan malzemeleri elde ettik . Bundan sonrası ise daha fazla kazma ve daha fazla macera ama burada bir sorun karşımıza çıkıyor kazma sürelerimiz azalmış, çantamızda taşlardan yer kalmamış. Çözüm çok basit materyallerimizi geliştiriyoruz ve taş devrinden demir çağına geçiyoruz. İlk taş kazmamızla çıkardığımız demir bize Iron Ore yani demir cevheri olarak geliyor. Peki bunu nasıl kullanılabilir hale getirebiliriz sorusuna;

 1. olarak demir cevherleri elde edilir.
 2. olarak artık fırınınızdan etleri çıkartın
 3. ise demir cevherlerini etler gibi pişireceğiz.
 4. demir cevherleri artık kullanılabilir.
 5. bolca malzeme ve alet yapınitorPNG

Bu arada demir cevherimiz sadece taş kazma ve daha çok dayanıklılığı olan aletler le elde edilir diğer türlü eliniz boş çıkarsınız

Dayanıklılık: Bir taş cevherinin dayanıklılığına da puan vermek gerekirse 3 diyebiliriz. Bir taşın tam 2 katı kadar dayanıklıdır. Bunun aksine tahta kazma ile demir cevherini elde edemeyiz tahta yerine taş kullandığımızda ise 1.15 saniyede elimizde olur. Diğer materyallerin aksine demir cevheri en hızlı elmas kazma ile elde edilir tam olarak 0.6 saniye

Malzeme Yelpazesi: Demir tahta ve taştan sonra en fazla ürün yelpazesine sahiptir birçok mekanizma ve Kızıltaş mekanikleri demirin olmazsa olmaz olduğu yerlerdir.

Nadirliği: Demir taş kadar bulunmasa da yine de Minecraft dünyasında çokça karşılaşacağınız bir materyal olacaktır. Sonradan değinecek olsam da yığın başına 77 tane demir bulunma olasılığı vardır.

 1. Altın

Oyunda en gereksiz materyal diyebiliriz aslında neden olduğunu bilmek istiyorsanız:

 1. Sadece demir veya elmas kazma ile elde ediliyor
 2. Çok hızlı aletler yapılabilmesine rağmen çok dayanıksızlardır
 3. İşlemesi uzun sürer
 4. Bulması zordur
 5. (Aslında bu iyi bir şey ama) Köylüler ile 5 veya 6 tane altın külçesi vererek emerald alabiliriz.

Dayanıklılık: Diğer her materyale puan verdiğimize göre buna da puan verelim bu puan 3 olur demir ile aynı! Ne kadar da şaşırtıcı olsa da doğru buna rağmen sadece demir ve elmas ile elde edebiliyorsunuz. Kendisine bile yararsız. Fakat demir ile aynı olarak işlemesi aynıdır farklı bir şey yapmamıza gerek yok fakat demirden daha uzun sürede erir o kadar.

Malzeme Yelpazesi: Oyunda en az malzeme yelpazesine sahip materyal diyebiliriz. Fakat en hızlı aletleri altın ile yapabiliriz fakat dayanıklılıkları normal aletlere göre düşüktür. Malzeme olarak ise herhalde oyun içinde gerekli diyebildiğimiz 3 farklı item elde ederiz. Bunlar;

1.  Clock (Saat)

2. Golden Apple (Büyük maceralarda birebir)

3. İse Güçlendirilmiş Tren Raylarıdır.

altınAlıntısıelmaaEkrapppn Alıntısı

 

Nadirliği:  Birçok malzeme içerisinde altın zor bulunanlar kategorisindedir. Bunu size açıklamak istersem demir bir yığın içerisinde 77 tane bulunabilirken altın sadece 8.4 tane bulabilme ihtimaliniz vardır. Yani bayağı az size kolay gelsin.

 1. Diamond

Evet birçok kazma yaptınız, birçok yaratık öldürdünüz bütün dağları ormanları hatta çölleri ve buzulları geçtiniz. Hatta bataklıkta cadıları bile öldürdünüz artık daha fazla heyecan arıyorsunuz değil mi? Artık biraz daha fazla şey yapmaya başlayalım öyleyse elmas çıkaralım hem de bol bol ve nether dünyasına dalalım. Bu dünyada elmas malzemelerimiz yakın arkadaşımız olacak.

images

Dayanıklılık: Evet arkadaşlar oyundaki en dayanıklı malzemelerden biri de olsa dayanıklılık puanı yine demir cevheri ile aynı fakat bu cevherimiz de sadece demir ve elmas kazmalar ile elde ediliyor demir ile 0.75 saniyede elde ettiğimiz elmas kendisi ile sadece 0.6 saniyede elde ediliyor.

 

Malzeme Yelpazesi: Elmas oyunda birçok yerde kullanılması gerek desek de pek öyle olmuyor. Ne yazık ki fazla bir malzeme yelpazesi bununda yok fakat oyunda bir seviye üste geçmemiz için gerekli bir çok malzeme yapımında bize yardımcı oluyor. Bunlardan en önemlisi ise Enchantment Table’dır bu itemlerimizin gücünü arttırmak vs. gibi güçleri eklememizi sağlar.

 

Nadirliği: Minecraft dünyasının en nadir bulunan materyali olan elmas. Öteki anlattığımız materyaller gibi her yerde ortaya çıkmak yerine yerin altından en az 30 kare aşağıda çıkmaya başladığından bir yığın ile anlatamıyoruz fakat bunun yerine 16 x 16 bir bölgede 4 tane bulma olasılığınız var diyebiliriz.

Related Posts

One thought on “Minecraft Kılavuzu – Materyalleri Tanıyalım #7

 1. Fx dedi ki:

  Gerçekten çok başarılı bir kılavuz olmuş 🙂

Bir cevap yazın