MineCraft Rehberi

Minecraft İksir Yapım Rehberi #13

Merhaba arkadaşlar yeniden bir minecraft rehberi ile aranızdayız. Oyunda bir çok yer geçtiniz silahlarınızda artık büyülü fakat biraz daha ekstra doping arıyorsanız işte bu sayfada bulacaksınız.

İksir Nedir?: Oyun mekaniklerinden biri olan iksir yapımı oyundaki hız , güç , can , görüş gibi unsurları yükseltmemizi sağlayan şeylerdir.

Nasıl Yapılır: İlk önce bolca cam şişeye , kazana ve en önemlisi mayalama standına ihtiyacımız var. Peki sonra cam şişelerimizi su ile doldurmakla başlıyoruz bu konuda kazan bir kova su ile doldurulduğunda 3 tane cam şişeyi su ile doldurabilecek kapasitededir. En basit ve ilkel iksir nether warth ın su ile mayalanması sonucu oluşur. Bundan sonrası iksirlerin etkilerini ve malzemelerin etkilerini bilmekle devam ediyor. Minecraft_brewing_en   Etkiler Nelerdir:

 1. İlk başta 1.8 eki ile gelen zıplamamızı güçlendiren Zıplama İksiri(Potion of Leaping): İlk elde ettiğimiz Awkward Potion‘dan sonra insanlara şans getiren tavşan ayağı ile mayalandığında 3 dakikalık %20 etkisi olan Zıplama İksirini elde ederiz. Bunun yanında bir daha kızıltaş ile mayalarsak etkisi 8 dakikaya çıkar. Eğer ışık taşı tozu(Glowstone Dust) ile mayalarsak etkisi %20 den %40 a artacaktır. Bunların yanında ters etki için mayalanmış örümcek gözü ile mayalarsak etkisi tersine dönüp Yavaşlık İksiri(Potion Of Slowness) olacaktır.
 2. Her zaman derler ya, havuç göze iyi gelir diye. Bu yüzden Awkward Potion‘u altın havuç ile mayalarsak Karanlıkta Görme İksiri (Potion of Night Vision) olacaktır. Genelde kızıltaş ve ışık taşı tozu her iksire aynı etkiyi yapar. Kızıltaş iksirimizin süresini arttırırken ışık taşı tozu etkisini arttırır. Bu iksiri mayalanmış örümcek gözü ile mayalarsak Görünmezlik İksiri (Potion Of Invisibility) elde ederiz.
 3. Awkward Potion ile oluşan bir diğer iksirimiz ise bizi ateşin ve patlamaların etkilerinden koruyor. Ateşe Dayanıklılık İksiri(Potion Of Fire Resistance) Awkward Potion‘u Magma Cream ile mayalarsak bu iksiri elde ederiz. İksirin gücünü arttırma gibi bir şansımız olmasa da hala kızıltaş ile süresini uzatabiliyoruz. Ayrıca mayalanmış örümcek gözü ile mayalarsak da yavaşlık iksirine dönüşüyor.
 4. Bir diğer iksirimiz olan Hızlılık İksiri(Potion Of Swiftness) Awkward Potion‘u şeker ile mayalamamız sonucu elde ediliyor. Ve tabii ki mayalanmış örümcek gözü ile mayalarsak Yavaşlama İksiri elde ediyoruz.
 5. Suyun altına 1.8 ile çokça girmek zorunda olduğumuz şimdiden biliniyor ve bunun için olan Suda Nefes Alma İksiri(Potion Of Water Breathing) Awkward Potion‘u balık avlama sırasında yakaladığınız Kirpi Balığı(Puffer Fish) ile mayalarsak elde ederiz. Bu iksirin tersi ise zarar verme iksiridir. (Potion Of Harming).
 6. Oyunda önemli olan etkenlerden biri olan canımızı artık sadece yemek yiyerek değil, iksir ile de artabiliyor. Bunun için Awkward Potion‘u Altın Karpuz (Glistering Melon) ile mayaladığımızda Can İksiri(Potion of Healing) elde ederiz. Tam tersi olan etki ise yine zarar verme iksiridir.
 7. Mağara örümceklerinden intikam almak için bizim de Zehirleme İksirimiz(Potion of Poison) var ve tam düşündüğünüz gibi Awkward Potion‘u Örümcek Gözü ile mayalamamızdan elde ediliyor.
 8. Can konusu gerçekten sorun olduğundan dolayı Yenileyici İksirimiz(Potion of Regeneration) var ve Awkward Potion‘un Ghast Tear ile mayalanmasından elde ediliyor.
 9. Oyundaki en önemli unsurlardan biri olan gücümüzü arttırmak için de Güçlendirici İksir(Potion Of Strength) var. Her maceradan önce aldığınıza emin olmanız, düşmanlara daha çok zarar vermeniz için iyi olabilir.
 10. Ve oyunda yaratıklara karşı kullanmak için bir iksir daha, Zayıflatıcı İksir(Potion Of Weakness). En kolay elde edilen iksirlerden biri ve sadece suyu Mayalanmış Örümcek Gözü ile mayalamamızdan elde edilebiliyor.

Önemli Notlar:

 1. Her iksiri atılabilir yapabilmek için istediğimiz iksiri barut ile mayalamalıyız.
 2. Görünmezlik iksirini, sadece karanlıkta görme iksirini mayalanmış örümcek gözü ile mayalarsak elde edebiliriz.
 3. Mayalanmış örümcek gözünü, mantar, şeker ve örümcek gözünü birleştirerek elde ederiz.

Related Posts

Bir cevap yazın