#Bunu 15 numaralı ile değiştirdim. Deniyorum

Metro Last Night Redux İncelemesi!

Metro Last Night , Metro 2033’ün devam oyunu olarak önümüze çıkıyor. Metro serisi destekçi firmanın iflasıyla zor şartlarda çıkan bir oyun. Bunu açıklamak için Metro 2033’ün bütçesi bazı büyük rakiplerinin ara sahnelerinin bütçesi kadar. Oyun bu günlerde yaşadığımız gerçek shooter bunalımını giderebilecek düzeyde. Bu günlerde oyun saatini arttırmak için firmalar artık oyunlarını open world yapmaya çalışıyor. TPS olsa bile buna Metal Gear Solid 5’i örnek verebiliriz. Oyun düz bölümlerle ilerlerken az ara sahneler ile çok güzel bir hikaye anlatıyor. Oyunun grafikleri zamanına göre harika ki hala güzel gözüküyor.

Konu:

Hikayemiz Rusya’da Moskova’da geçiyor. Bir nükler saldırı oluyor ve 3. dünya savaşı gerçekleşiyor. Moskova metrosu inanılmaz derin olduğu için metrodakilerin bir kısmı hayatta kalıyor ve insanlar metrolara çekiliyor. Metrolarda gruplar oluşuyor. Reich(Almanların Faşist Grubu), Birlik(Herkesi kabul eden mutantlaşmalar için tedavi araştıran normal bir grup), Kızıl Hat(Adından anlaşılacağı gibi Rusların Kominist birliği). Bu 3 büyük birlik sürekli savaşıyor ve biz burada Artyom adında bir karakteri oynuyoruz.Karakterimiz 30’lu yaşlarında bir rus ve Birlikte asker olarak çalışıyor ve yaptıklarından dolayı en yüksek ünvanlardan biri olan korucu ünvanını kazanıyor.

Oynanış:

Oynanışı eski shooterları hatırlatıyor. İstersen gizli git ya da al silahını dağıt ortalığı şeklinde. Bölümlerin çoğunda 2 şıkkı da kullanabiliyorsunuz. Seçiminizi yapıyorsunuz ve ilerliyorsunuz. Oyunda çok fazla mekanik yok haliyle. Ama mekanikler size oldukça yetiyor. Traderlarda silah montajlama, takas etme, bıçak fırlatma gizlilik öğeleri gibi öz mekanikler bulunuyor oyunda. Oyunu en çok taktir ettiğim kısımlardan birisi de bu. Heryerden fışkıran boş mekanikler yerine az ve öz güzel mekaniklere yer verilmiş. Hikaye de bu mekaniklerle beraber birleşince inanılmaz bir keyif alıyorsunuz oyundan.

Tasarımları:

Bölümlerde bir çok korkutma öğesine yer verilirken oyun bir şekilde sizin tüylerinizi diken diken ederken bir yandan da o post apokaliptik havayı size verebiliyor ve bu ikiliyi günümüz oyunlarında pek göremiyoruz. Bununla birlikte oyun bir açık dünyaya sahip olmadığı için bölümlere çok uraşılmış ve çok iyi tasarlanmış. Çok hoş ,korkunç ve nükler savaş sonrası bir dünyada olduğunu insana hatırlatıyor.

Artıları:

+Güzel hikaye.

+Güzel bir oynanış.

+Az ama öz mekanikler.

+Hızlı ve gerçekçi shooter oynanışı.

+Atmosfer ve korkunç bölüm tasarımları.

+Fazla satış olması için şiddet içeriklerini kısmaması.

Eksileri:

-Eskiyen grafikler (ne kadar redux olsa bile 2 yıl önceden kalma)

-Konuşmayan ana karakter.

-Diyalog seçimi olmaması.(Etki etmese bile olması gerekiyordu bence)

-Buglar.

NE DÜŞÜNÜYORSUN?

Bir cevap yazın

Loading…

Hafta Sonuna İyi Başlamanızı Sağlayacak Şarkılar

Ailecek İzlenecek Harika Filmler