Manga, Listeler

Manhwa Önerileri!

Geçen gün bir takipiçimiz benden Manhwa Önerileri yapmamı istedi. Bende okuduğum Manhwalardan liste hazırladım. Bu arada listeye eklememi istediğiniz Manhwa var ise yorum atın 🙂 Lafı uzatmıyorum ve listeme geçiyorum.

 

Manhwa Nedir?

Güney Kore’nin tarihinden etkilenen, kültürel bir mirastır. Çizgi romanda denilebilir yada manga’nın Kore versiyonu 🙂 Manhwa çizerlerine ‘Manhwaga’ denir. Manhwa’yı diğerlerinden ayıran özellik ise editöre ait çizgi romanlar sanatsal işlerde kullanılabilir ve düzenli olarak nette yayımlayabiliyor olmasıdır.

Okumak istediğinizde bir kaç farklılık göze çarpabilir;

  • Mangaların tersine ‘Soldan Sağa’ doğru okunur.
  • Kıyafetlerin çok ayrıntılı resmedilir ve gözler çok ön plandadır.
  • Renkli olabilirler.

 

Noblesse

Noblesse manhwa ile ilgili görsel sonucu

Tür: Aksiyon, Fantastik, Doğa-Üstü Güçler, Okul Hayatı, Shounen, Komedi, Gizem, Webtoon

Manhwaga: Son Jae Ho, Lee Gwang-Su

Yayınlanma Tarihi: 2008

Baş Karakterler: Cadis Etrama Di Raizel (Rai), Frankenstein

Bölüm Sayısı: 282 devam etmekte

Yayınlandığı Dergi: Naver Webtoon

 

Konusu:

Cadis Etrama Di Raizel (Rai) yaşadığı dönemden 820 yıl sonra, günümüz Kore’sinde gözlerini açar. 820 yıl boyunca bir tabutta uyuyan Rai hiç bilmediği yeni dünyayı tanımak için gözlem yapar. İlk gözüne ilişen okula giden öğrenciler olur ve öğrencilerin giydiği kıyafetle birlikte onları takip etmeye başlar. Okula vardığında ise herkes onu transfer öğrenci sanır. Bir şekilde Han Shinwoo adlı öğrenciye Rai ile ilgilenme sorumluluğu verilerek müdürün yanına götürülmesi istenir. Rai, müdürün yüzyıllar boyunca aradığı kayıp efendisidir. Artık efendisini bulan müdür yani Frankenstein efendisini kaçıran ve bunca zaman alıkoyanları araştırmaya başlayacaktır. Bu sırada Rai ise liseli hayatı benimseyerek arkadaşlar edinir ve modern dünyanın yaşam tarzını öğrenmeye çalışır.

Noblesse manhwa ile ilgili görsel sonucu

Yorum:

Fazla açıklama yapmak istemiyorum. Çünkü fazla açıklama yaparsam sürprizi kaçabilir ama tek bir şey söyleyeyim. Mangalarda şikayet ettiğiniz gibi ”Bu ne biçim baş karakter ya? gidiyor ondan bundan dayak yiyor” diye şikayet edemeyeceksiniz. Shounen mangaların dövüş anlarındaki gibi çizim bolluğu yok sade ve oldukça karizmatik dövüşler vardır ki bu benim için manga/manhwa yapımlarının okunabilir en önemli özelliğidir. Şimdi konusuna gelirsek, soylu bir vampir ve onun sadık hizmetlisi Frankenstein hikayesi, günümüz Koresi, bir sürü yakışıklı karakter, bol aksiyon, harika çizimler ve renklendirmeler ile şahane bir manhwa’dır. Soylu, güçlü, bu yeni dünyadan ve teknolojiden bihaber Rai; kendisini hem gülünç, hem de tehlikeli bir olayların içerisinde buluyor.

Komedi sevenler kesinlikle es geçmemeli. Neredeyse her bölümün son sayfasında güleceğiniz sahneler oluyor. Rai’nin günümüz dünyası hakkında bir şey bilmemesi haliyle bir çok espriye konu oluyor. Hele o kapı açma sahnesi.. Aklıma geldikçe bile gülesim geliyor. Rai karizma adam, kapı açamaması-muz yemesini bilmemesi falan süper. Başlarda manhwa biraz yavaş ilerliyor ve size mangalardan kısa gelebilir. Japon kültüründen uzak olduğu için başta çizimleri garip gelebilir ama sonra alışıyorsunuz.

Sonuç:

Gerçekten güzel bir seri herkese tavsiye ederim.

 

Goong I

Tür: Romantik Komedi, Tarihi, Shoujo.

Manhwaga: Park Soo-Hee

Yayınlanma Tarihi: 2002 – 2012

Bölüm Sayısı: 27

Baş Karakterler: Chae-Kyung, Lee Shin

Yayınlanan Yer: Seoul Cultural

 Konusu:

Monarşi, Kore’de uzun süre önce bitti. Ancak hâlâ Kralları, Kraliçeleri, Prensleri olan ülkeler var. Peki ya o güzel saraylar sadece tarihi mekânlar olmasaydı da, içlerinde gerçekten insanlar yaşasaydı? Ya göz alıcı kraliyet ailesi muhafaza edilmiş olsaydı? Kore’de hâlâ kraliyet ilesinin yaşadığı bir dünyaya hoş geldiniz!

Ancak bu, lise öğrencisi Chae-Kyung için tam bir trajedidir. Çünkü tam bir uyuz olan prensle evlenmesi gerekmektedir. Chae-Kyung ve veliaht prens Shin‘le evlenmek zorundadır çünkü dedeleri bir söz vermiştir.

Evlenmek için sebepleri de olsa, diğerleri onları ayırmak için elinden geleni de yapsa, bu ikisi kendini derin bir aşkın içinde bulacaktır.

Goong I manhwa tanıtım ile ilgili görsel sonucu

Yorum:

Öncelikle Gong I manhwasının bir dizisi var. Dizi ilk etapta manhwa ile büyük oranda benzerlik gösteriyor. Yani okurken dizideki sahneler gözünüzün önünden bir bir geçiyor. Tabii önce manhwayı okuyup sonra diziyi izleyenler için de tam tersi bir durum mevcut 🙂 Dizinin manhwa’ya paralel gittiğini söylemiştim. Evet ancak bir yere kadar bu böyle. Manhwa’da konular dallanıp budaklanıyor, değişik bakış açıları mevcut. Doğal olarak farklı çünkü manhwa dizi yayınlanırken de bittikten sonra da devam etti. Buna bağlı olarak bir noktadan sonra, evet farklı olaylar var.

Goong I manhwa tanıtım ile ilgili görsel sonucu

 Neyse konuya gelirsek, karakterlerimiz 17 yaşında. Güzel bir liseye gidiyorlar. Lee Shin her ne kadar sevgilisiyle evlenmek istese de onun başı zaten bağlıdır. Yıllar önce kralın tek arkadaşı olan Chae – Kyung‘ın dedesi, Kral ile bir anlaşma yapmıştır; torunları evlenecektir. Annesi ve babası Chae – Kyung’ı okulda görsün, Lee Shin ile aralarında doğal bir etkileşim olsun diye aynı okula göndermişler. Ancak havalı mı havalı Shin olaylar patlak verene kadar Chae Kyung‘dan haberi bile olmuyor ve olaylar büyüyor. Tabiki Chae-Kyung ‘un saray hayatına alışma evresi tam bir komedi. Soğuk prensimizde tam bir odun olunca komedi-dram hiç eksik olmuyor.

Çizimler ise, gördüğünüz gibi manga’ya benzese de farklı. Ve çok güzel. Hele adamlar geleneksel kıyafetlerini ve tokaları öyle bir çizmiş ki ağzınız açık kalıyor. Komik yerlerde çizimler chibimsileşiyor ancak o da chibi desen değil. Tanımlayamıyorum 🙂

Sonuç:

Sonuç olarak okumanızı önerebileceğim güzel bir seri . Özellikle kimler okusun? Özellikle Princess Hours’ı seven, shoujo manga okuyan ama farklılık arayan, ya da manhwa kültürüne başlamak isteyenler için güzel bir seçenek.

 

The God Of High School

the god of high school manhwa 1 ile ilgili görsel sonucu

Tür: Aksiyon, Fantastik, Doğa-Üstü Güçler, Shounen, Komedi, Drama, webtoon

Manhwaga: Park Yong-Jae

Yayınlanma Tarihi: 2002 – ?

Bölüm Sayısı: 199 devam etmekte

Baş Karakterler: Chae-Kyung, Lee Shin

 

Konusu:

Yeryüzünden bir ada neredeyse silinecekken, gizemli bir organizasyon dünyadaki tüm yetenekli savaşçılara bir turnuva daveti gönderir. Eğer bu turnuvada galibiyet elde ederseniz istediğiniz herhangi bir dileğiniz gerçek olacaktır. Sadece en güçlülerle dövüşecek olan savaşcıları kabul edip isimlerinin The God of High School olduğunu iddaa etmektedirler.

the god of highschool manga 1 ile ilgili görsel sonucu

Yorum:

Şimdi açıklamaya başlayayım. Öncelikle şu ana kadar lise ile ilgili şeyleri görmediğimi belirtmek isterim. Yani ismine aldanıp okumaktan vazgeçmeyin. Bu bir dövüş organizasyonu ve 1. olan kişiye istediği dileği gerçekleştirme vaadinde bulunuyorlar. Dünya üzerindeki birçok farklı teknik bilen güçlü insanı topluyorlar. Ayrıca sadece Kore’de gerçekleşiyor. Bu arada ilk bölümleri bana HxH’ı hatırlattı.

Yarışmada çeşit çeşit teknikler kullanılıyor. Benim dikkatimi çekenler: Tekvando, Karete, Brezilya Sokak Dövüşü (Bunun adından emin değilim.) Bunlar bildiğimiz tekvando, karete gibi basit teknikler değil. Daha karmaşık ve her teknik hakkını veriyor. Bunu okurken sanki anime izliyormuşsunuz hissine kapılıyorsunuz.

Dövüş çizimleri falan çok iyi. Dövüş mangalarında hareketleri çok titiz incelerim ama bu manhwayı okurken anime izlermiş gibi bir hisse kapıldım. Ayrıca adamları fazla karizma yapayım derken biraz batırmışlar gibi 🙂

Sonuç:

Hayatın anlamını aramıyorsanız okumalık güzel bir shounen serisi.

 

Que Sera, Sera

que, sera sera manga tanıtım ile ilgili görsel sonucu

Tür: Romantik, Komedi, Ecchi, Drama, Günlük Hayat, webtoon

Manhwaga: Gonalisa, Sujeong

Yayınlanma Tarihi: 2015 – ?

Bölüm Sayısı: 50 devam etmekte

Baş Karakterler: Hani

 

Konusu: 

Hani, borçları ile varlıklı olmayan biridir. Yaoi türünde bir manhwa editleyicisi olarak çok yakın arkadaşının kocasının yanında çalışır. Bir gün yanlışlıkla yakın arkadaşının kardeşi ile kazara bir gece geçirirler. Noona ve daeusung ilişkisini ele alan bu manhwa da ilerleyen bölümlerde neler olacak?

Yorum:

 Bu manhwayı sevmemde ki en büyük etken beni sıkça şaşırtmasıydı. Spoiler vermeden biraz açalım. Tabi ki bu bir aşk serisi, yani şaşırtmadan kastım akıl oyunları vb. şeyler değil doğal olarak. Bizim alıştığımız manga serilerinde genelde öpüşecek gibi olup öpüşmezler, nispet için başkalarıyla çıkarlar ama aslında bir çiftin yaşaması gereken şeyleri yaşamazlar. Böyle pek çok şey olacak gibi olur ama sonunda öyle olmayacağını biliriz. Yani esas çift hep masum ve saftır, ayrılsalar bile birbirlerine sadıktır vs. İşte bu seri kuralları yıkıyor ve beklemediğiniz şeyler oluyor.
Serinin bir başka artısı bir an bile sıkmaması. Ben hiç bölüm atlamadan ve sıkılmadan okuduğumu söyleyebilirim. Zaten boğucu konulara pek girmemiş, genelde aşk meşk hakim atmosfere. Ayrıca karakterlerin değişimini sevdim.

Sonuç:

Her şey olacağına varır’  anlamına gelen faydalı bir cümleyi paylaştığı klasik konulu bir manhwa. Bu adı taşıyan güzel bir şarkı var bir çoğunuz biliyordur büyük ihtimal. ‘When i was just a little girl’..

Nowhere Boy

Tür: Aksiyon, komedi, dram, fantastik, okul hayatı, psikolojik, webtoon

Manhwaga: Gonalisa, Sujeong

Yayınlanma Tarihi: 2015 – ?

Bölüm Sayısı: 31

Baş Karakterler:  Lee Hyun

 

Konusu:

Hikayemiz, Tanrı’nın “Dünyanın en mutsuz insanı”na istediği bir dileği gerçekleştireceğini söylediği zaman başlar.
“Dünyanın en mutsuz insanı” ödülünü kazanan, Lee Hyun adında bir lise öğrencisidir. Lee Hyun, ödülü olan dilek hakkını “Dünyanın sonunun gelmesini” dileyerek harcar. Dileği yerine getirmek zorunda olan Tanrı, cep telefonuyla “Dünyanın en mutlu insanı”nı bulur ve ondan Lee Hyun‘u dileğinden vazgeçirmesi için yardım ister. Özel güçlere sahip bir ekiple Lee Hyun‘un okuduğu liseye undercover ile giden Duk Hee Oh, nam-ı diğer dünyanın en mutlu insanı, vampir, zombi, o, bu, şu’dan oluşan Lee Hyun‘u mutlu etme ekibiyle birlikte dünyanın sonunun gelmesine engel olmaya çalışır.
İlgili resim

Yorum:

Şimdiki manhwa biraz daha az bilindik ancak benim favorilerimden. Beni en çok şaşırtan kurgulardan biri de diyebilirim rahatlıkla. “Ne umdum ne buldum” un tam karşılığı, doğaüstü, büyücüler, sihirler, okul hayat o bu şu diye beklerken altından çılgın bir dram çıkan, çok güzel bir manhwa Nowhere Boy.

Kahramanlarımız bir yandan Lee Hyun‘u mutlu etmeye çalışırken bir yandan da her birinni sırayla içine çeken ve kontrol eden karanlık bir “varlıkla” savaşmak zorunda kalır. Lee Hyun‘un geçmişini eşeledikçe neden dünyanın en mutsuz insanı olduğunu öğrenmeye başlayan Duk Hee Oh ise hem Lee Hyun‘un korkunç geçmişi hem de kahramanları teker teker sonsuza yollayan karanlık varlıkla uğraşır.
Başlangıçta süper güçlü kahramanlarla dolu, biraz komik biraz duygusal ancak tamamen shounen bir manhwa okuyacağım sandım ancak hikaye çok farklı br yöne doğru evrildi. Ben bu manhwayı okuyalı oluyor ancak hala beni bu denli sarsan bir kurguya daha rastlamadım. Zor rastlarım sanıyorum. Sizde aynı etkiyi bırakmayabilir tabii orasını bilemeyeceğim ancak beni bayağı sarsmıştı Nowhere Boy.

Sonuç:

Ancak belirtmeliyim; manhwanın sonunun İngilizcesi yok. Ancak Koreli biri son bölümü özet geçmiş. Zaten önemli olan son bölüm olmadığından siz başlayın, gerisi gelir zaten.

Dr. Frost

dr frost manhwa ile ilgili görsel sonucu

Tür: Drama, Piskolojik, webtoon

Manhwaga: Jong Beom Lee

Yayınlanma Tarihi: 2011 – ?

Bölüm Sayısı: 118 devam etmekte

Baş Karakterler: Dr. Frost

 

Konusu:

Baek Nam-Bong, Dr. Frost olarak biliniyordur. Genç yaşta bir psikoloji profesörü olmuştur. Son derece parlaktır, ama çocukken ön lobuna aldığı hasar yüzünden diğerlerine sempati duymada zorluk yaşıyordur. Gün içerisinde kampüs danışma merkezinde danışman olarak geceyse barmen olarak çalışmaktadır. Baek Nam-Bong daha sonra danışma merkezinde öğretim yardımcısı Yoon Sung-A ile çalışmaya başlar. Yoon Sung-A danışmanlığa ihtiyacı olanlara karşı çok heveslidir. Kendilerine yardım için gelenlerin problemlerini çözmek için beraber çalışırlar.

dr frost manhwa ile ilgili görsel sonucuYorum:

Psikolojiye, kişilik bozukluklarına ve bu konulardaki deneylere ilginiz varsa, hele bir de karizmatik-soğuk-zeki-karmaşık geçmişli ana karakterleri seviyorsanız (kim sevmez ki?) tam size göre bir manhwa.

Geceleri bir barda barmenlik,, sabahları ise bir üniversitede psikolojik danışmanlık yapan Dr. Frost‘un bilimsel etik kurallarını zorlayıcı deneyleri, ilginç sorunlarla dolu hastaları, hastalarından daha da ilginç egzantirik asistanı çok hoşunuza gidecek. Ben Frost‘u, kendisinde biraz Sherlock, biraz da Nicolai Hel havası sezinlediğimden pek seviyorum. İyi düşünülmüş, ilginç bir geçmişle de ustalıkla harmanlanmış bir karakter. Yan karakterlerin de pabucunu dama atmamak gerek tabii. asistanı, kızıl saçlı çatlak hatun Yoon-Seyon-a, ilkeleri sürekli çatıştığından bir türlü Dr. Forst‘un yıldıznın barışmadığı, orta yaşlarındaki güzel psikoloğumuz, Seyon-a‘nın idolü Song-Sun, da olaya ilginçlik ve derinlik katmaktalar.

Sonuç:

Bu güzel manhwanın anime adaptasyonnu yok. Ancak Koreliler dramalarının ününü pekiştirmek adına güzel bir live action drama versiyonunu çekmişler. Yalnızca on bölümden oluşan bu diziyi de izlemenizi tavsiye ederim.

dr.frost live action ile ilgili görsel sonucu

Related Posts

Bir cevap yazın