#Bunu 15 numaralı ile değiştirdim. Deniyorum

KUPA KOREYE!.

Çeyrek Finallerin son maçında iki Kore takımı KT Rolster ve Koo Tigers karşı karşıya geldi.

İlk maç ; KT Rolster (Darius – Ssumday) (Gragas – Score) (LeBlanc – Nagne) (Kalista – Arrow) (Thresh – Piccabo)
Koo Tigers (Fiora – Smeb) (Rek’sai – Hojin) (Veigar – Kuro) (Ashe – Pray) (Tahm Kench – GorillA)

Kore takımlarına has klasik oyun stili ile başlayan maçlardan biri oldu. 3 takım ile World Championship’e katılan Kore bu konuda ne kadar başarılı bir ülke olduğunu da gösteriyor. Ayrıca her ne kadar turnuva favorileri Origen  ve SKT T1 olsa da Kore’nin diğer iki takımı da Şampiyonluğun en büyük adayları olduğunu gösterdiler. Maç her zaman olduğu gibi yeteneklerden çok taktik anlayışlara dayalı şekilde başladı. Smeb karşısında kim olursa olsun Fiora oynayabileceğini gösterdi.

İlk maçın 4. Dakikasında  (Darius – Ssumday) ‘a verdiği First blood ise çok fazla aç gözlü olmanın League of Legends’ta kim olursanız olun, hangi takımdan olursanız olun iyi bir şey olmadığını gösterir cinstendi.
5. Dakikaya girilirken Top lane’de yapılan 2’ye 1’lik savaştan 1 kill çıkarmayı başaran (Darius – Ssumday) oyuna iyi başlamasına rağmen 8. Dakikada 1’e 1 sandığı savaş 5’e 1 olunca oyundan düştü.

  1. dakikada bot lane’de bir kill daha vermesinin ardından oyuna hiçbir şekilde girmeyi başaramaması da karşısında ne kadar iyi bir Fiora oyuncusunun olduğunun resmiydi.  Oyunun ilerleyen bölümlerinde takım savaşlarının Kore Ligine has oluşu ve oyunun oyuncuların elinde değil koçların elinde olduğunun büyük bir örneği olan sahneler izledik. Öne geçtiği 1. Maçta pozisyonları iyi kullanamayan ve rakibine karşı orman üstünlüğünü bir türlü ele geçiremeyen Koo Tigers ilk maçtan mağlup ayrıldı.

 

İkinci maç ; KT Rolster (Renekton – Ssumday) (Gragas – Score) (LeBlanc – Nagne) (Jinx – Arrow) (Braum – Piccabo) 

Koo Tigers (Fiora – Smeb) (Elise  – Hojin) (Veigar – Kuro) (Caitlyn – Pray) (Shen – GorillA)  

5’leri ile maça başlayan takımlar birbirlerinin orman görüşlerini sağlamakla işe koyuldular. (Renekton – Ssumday) oyunun başında aldığı başarılı gank ile (Fiora – Smeb) ‘i düşürererek bir önce ki oyunun lane üzerinde intikamını alır gibiydi.  Oyunun Top lane’e yığılması da diğer oyuncular adına çok sıradan bir maçın geçmesini sağlıyordu.  İkinci maçın skor açısından zengin olduğu görülse de çok fazla aksiyona şahitlik etmediğimiz de bir gerçek. Oyunun 38. Dakikasında Baron önünde yapılan takım savaşı ile 13-8 Koo Tigers lehine döndü. Bunun ardından klasik kuşatma düzenine geçerek oyunun 1-1’e gelmesini sağladılar ve final’e giden yolda çabuk pes etmeyeceklerini herkese gösterdiler.

 

Üçüncü maç ; KT Rolster (Malphite – Ssumday) (Reksai – Score) (Lulu – Nagne) (Kalista – Arrow) (Alistar – Piccabo)
Koo Tigers (Fiora – Smeb) (Elise  – Hojin) (Viktor – Kuro) (Ashe – Pray) (Shen – GorillA)  

Klasik başlangıçlar dışında oyunun başlarına damga vuran olay (Reksai – Score) ‘un keşiftaşı ile başlayıp harita görüşünü takımına sağlamasıydı. Bununla birlikte  (Elise  – Hojin) ‘in etkinliği oldukça düşüyordu. Yine de kendi ormanında verdiği görüşü rakip ormanda sağlayan (Elise  – Hojin) sisteme bağlılığını bir kez daha hem Arena’da hemde Vadi’de herkese kanıtladı. Geriden geldiği oyunlarda gözü kapalı Fiora seçimleri ile 4 maçlık seride bütün kozları rakibinin önüne seren Koo Tigers turnuvanın geri kalanında nasıl bir oyun sergileyecek bu da merak konusu.

Rakibin arka saflarına sarkmaya yönelik kompozisyonlarda zorluk çektiği görülünce turnuvada bir üst tura adını yazdıran diğer ekipler ile kıyaslanması söz konusu bile olmadığından final’e çıkabilmek adına çok fazla şeyden vazgeçmeleri gerekecek.

Üçüncü oyunun ortalarında bir süre kontrolü kaybeden Koo Tigers, (Reksai – Score) ‘un etkinliğini ön plana çıkarmasına engel olamasa da late game’de istediğin aldı ve skoru 2-1’e getirmeyi başardı.

 

Dördüncü maç ; KT Rolster (Darius – Ssumday) (Gragas – Score) (Cassiopeia – Nagne) (Jinx – Arrow) (Shen – Piccabo)
Koo Tigers (Fiora – Smeb) (Elise  – Hojin) (Viktor – Kuro) (Caitlyn – Pray) (Alistar – GorillA)  

5’i ile başlayan oyunda. (Cassiopeia – Nagne) tercihi ne kadar doğru maçın detaylarına geçmeden önce bunu tartışmak lazım. Rakibin Darius, Gragas, Shen gibi üç tank Champion ve öne doğru atılmayı seven kompozisyonuna rağmen arkada sadece Jinx ‘i bulabilmek adına Cassiopeia tercih etmek tamamen intihardı. Özellikle modifiye LeBlanc olarak adlandırdığımız (Viktor – Kuro) ‘un bu karşsında böyle bir seçimi kimsenin anlayabildiğini sanmıyorum.

Oyunun ortalama ejderha süreleri ise Koo Tigers adına etkileyici idi. Bu kadar objektif odaklı oynamak sadece Kore takımlarına has bir durum mu yoksa istemeden mi bu kadar odaklanabiliyorlar aşikar ama ortaya çıkan sonuçlar her zaman bu takımların lehine oluyor. Sonuç olarak gidip gelen ve sonucunda Koo Tigers ‘ın kazandığı maçın ardından. (Fiora – Smeb) ‘in Fiora performansı 4 maç boyunca yaptıkları ile akıllarda kalacak!. Ve eğer bir aksilik olmaz ise Kupa tekrardan Kore’de ki yerini alacak!.

Ineaughnalecha Park S.U.

NE DÜŞÜNÜYORSUN?

Bir cevap yazın

Loading…

Shonen Jump – Isobe Isobee Monogatari İçin Büyük Yenilik

Europa Universalis IV : The Cossacks Duyuruldu