Anime Tanıtımları

Hotaru no Haka Tanıtım ve İnceleme

Hotaru no Haka Tanıtım ve İnceleme yazısı ile herkese bir kere daha merhabalar,

Genelde heyecan verici shounen ya da yüzünüzde gülümsemelere neden olacak romantik yapımlardan bahsederiz. Bugün daha çok sizi göz yaşlarına boğacak harika bir yapımla karşınızdayız. Keyifli okumalar…

Hotaru no Haka

Tür : Dram

Yayınlanma Tarihi : 1988

Konusu : 

İkinci dünya savaşı Japonya’yı acımasızca vurmuştur. Hava saldırıları neticesinde insanların günlük hayatı mahvolmuş, her an sığınaklara gidebilme korkusu ile yüz yüze kalınmıştır. Seitou ve Setsuko babalarını savaşa göndermiş ve hasta anneleri ile bu hengamede kalmış iki küçük çocuktur. Yine bir hava saldırısı sonrası sığınağa kaçabilmek için hazırlanırken bu kaçışın onları acımasız bir dünyanın ortasına sürükleyeceğinden haberleri yoktur.

Editör Gözünden :

Kelimelerin boğazında düğümlendiği bir yapım ile karşı karşıyayız. Türkçe karşılığı Ateşböceklerinin Mezarı olan Studio Ghibli şaheseri, sizi ilk andan yakalayan bir film. Hem de filmin sonunun nasıl biteceğini size en baştan söylemişken…

Filmi izledikten sonra sizde kalan en büyük duygu savaş gerçeği oluyor. Filmin senaryosu Akiyuki Nosaka tarafından yazılmış ve yazarken kendi hayatını baz almış.  Daha doğduktan 2 ay sonra annesini kaybediyor. Amerika’nın İkinci Dünya Savaşı sırasında Nabe’ye düzenlediği bir hava saldırısı neticesinde babasını, hastalık nedeniyle ablasını ve en son açlık nedeniyle küçük kardeşini. Yani savaşın acımasız yüzüne birebir şahit olmuş bir insanın duyguları aktarıldı bize. Başarılı aktarıldığını da düşünüyorum çünkü savaş aslında, bizim tarih derslerinde sadece bilgi olarak anlamlandırdığımız ama gerçekte insanların vahşice can verdiği, küçük çocukların açlıkla ve ölümle yüz yüze geldiği bir gerçek. Filmden daha çok Akiyuki Nosaka’yı konuştuğumun farkındayım ama biraz araştırınca gerçekten çok şaşırtıcı bilgiler öğrendim. Mesela Akiyuki Nosaka kardeşine merhametli bir abi gibi davranmamış. Filmde Seitou yiyeceğini küçük kardeşiyle paylaşmışken, o kendisi yemeyi tercih etmiş. Kendisinin yaşıyor olması nedeniyle “Neden filmde Seitou ölüyor? ” diye sorulduğunda ise “böyle sonlansa mutlu son olurdu” diye cevap vermiş. Pişmanlığını en güzel bu kelimelerle anlatmış sanırım. Savaşı ilk elden yaşamış bir insan olarak durumun ne kadar vahim olduğunu insanlara harika bir şekilde anlatarak bu dünyada ki görevini yerine getirdiğini düşünüyorum. Huzur içinde yatsın.

Filme Dönersek:

Filme gelince söylenecek çok bir şey yok aslında. Baş yapıt kelimesi gerçekten her şeyiyle karşılıyor durumu. Animasyonu 1988 yılında yapılmış bir film için oldukça başarılı. Müzikleri size filmin yaşattığı her duyguyu daha da pekiştirilmiş şekilde yaşamanızı sağlıyor. Konusu gerçek hayat hikayesi baz alındığı için ve yazarın durumu birebir yaşamış bir insan olmasından kaynaklı çok etkileyici. Aynı şey benim başıma gelse bende aynı şeyleri yaşardım diyorsunuz ve insanoğlunun aslında ne kadar karanlık bir varlık olduğunu bir kere daha anlıyorsunuz. İzlerken bizimde aynı türde oldukça başarılı işlenmiş bir filmimiz olan “Canım Kardeşim” aklıma geldi. Bu filmi sevdiyseniz ona da mutlaka göz atmanızı tavsiye ederim. 

Bu muhteşem film Hotaru no Haka için yazımız buraya kadardı. Daha fazla anime tanıtımı için BURAYA ve Studio Ghibli resmi web sitesi için BURAYA tıklayınız.

About Tsunade

Küçüklüğümden beri ilgiyle takip ettiğim anime ve manga ile ilgili 2016 yılından beri Figurex sitesinde blog yazıları yazıyorum.

Bir cevap yazın