Anime Önerileri, Anime

En İyi Anime Önerileri Listesi – Top 20

En İyi Anime Öneri Listesi – Top 20. En iyi demek biraz göreceli bir kavram. Çünkü herkesin en iyi tercihi çok farklıdır. Mesela bana göre en iyi anime Cardfight Vanguard.( Şu anda o animeyi izliyorum ) Ama başkasına göre Naruto’dur, Gintama’dır, Death Note’dur. Bugün yazacağım Anime Önerileri listeside benim izlediğim onlarca anime arasında favorim olan yirmi tanesi. Israrla en iyi anime önerileri bunlar, bunlardan daha iyisi yok diye ısarar etmiycem. Ama izlerseniz çok hoşunuza gidebilceği konusunda ısrarcı olucam. Üstelik fazla bilinmeyenlerden seçtim ki sonra gelip ‘ ya bu bize bizim bildiklerimizden anime önerileri yazısı yazmış ‘ falan demeyin lütfen.

Elbette aralarında bildikleriniz vardır. Ama bilmediklerinizinde olduğuna eminim. Benim işimde sizi onlarla tanıştırmak. Bu nedenle bu en iyi anime önerileri yazısını yazıyorum. Umarım beğenirsiniz.

 

Coppelion

Bölüm Sayısı: 13

Tür: Aksiyon, Bilim Kurgu, Seinen

Yayın Tarihi: 2 Ekim 2013

Konusu: 2016’da Japonyada nükleer bir felaket gerçekleşir. Bu nükleer felaket yüzünden Tokyo kuşatma altına alınmıştır. Genetik mühendislik sayesinde radyoaktiviteye karşı bağışıklığı olan gençler oluşturulur. Coppelion denen bu kızlar Kara Kuvvetleri 3. Bölüm adına çalışmaktadır ve Tokyo’da kalan insanları kurtarmaya gönderilirler.

 

Rozen Maiden

Bölüm Sayısı: Büyü, Aksiyon,  Seinen, Komedi, Dram

Tür: 12

Yayın Tarihi: 8 Ekim 2004

Konusu: Jun yaşadığı bir travma yüzünden okula gitmeyi bırakmıştır. Evine kapandıktan sonra Jun internetten sipariş ettiği sihirli ve tılsımlı olduğu söylenen şeyleri sipariş edip biraz oynayıp geri yollayarak parasını geri alarak eğlenmektedir. Gene bir gün sipariş ettiği oyuncakların arasından bir mektup çıkar ve mektupta bedava bir oyuncak bebek kazandığı yazmaktadır. Mektuptaki sözleşmeyi okumadan imzalayan jun’un kapısına bir bavul gelir. Bavulun içinde ise gerçek bir insana benzeyen bebek Shinku vardır. Jun’un bilmediği ise Shinku’nun Rozen Maiden adında yedi sihirli bebekten biri olduğudur.

 

Kokoro Connect

Bölüm Sayısı: 17

Tür: Romantizm, Okul, Yaşamdan Kesit, Doğaüstü Güçler, Dram, Komedi

Yayın Tarihi: 8 Temmuz 2012

Konusu: Yoshifumi, Himeko, Yuri, Iori ve Taichi okulda klübe girme zorunluluğu olduğundan kendi klüplerini kurmuşlardır. Kültür kulübünü oluşturan bu beşli iyi arkadaş olurlar. Bir gün ilginç şeyler yaşanmaya başlar. Önce ruhları yer değiştirir, sonrada belli saat aralarında küçüklüklülerine dönerler. Böyle tuhaf olaylar sürekli olmaya başlar. Ama neden?

 

Magi The Labyringh of Magic

Bölüm Sayısı: 25

Tür: Fantastik, Büyü, Aksiyon, Shounen, Macera

Yayın Tarihi: 7 Ekim 2012

Konusu: Tüccarların yanında çalışan Alibaba’nın hayali Zindan adındaki kulelerden birini fethedip içindeki altınlarla zengin olmaktır. Birgün Alaadin adında bir çocukla karşılaşır ve onun Cin denen gizemlere sahip bir yaratığı kullandığını görür. Zindanı fethetmek için ondan yardım ister ve ikisinin macerası başlamış olur.

Magi The Kingdom of Magic adında ikinci sezonu vardır.

Magi Sinban no Bouken adında yan animesi vardır.

Mangası yeni bitti ve animeyi beğenirseniz kesinlikle okuyun. Çok güzel ve eğlenceli.

 

Akagami No Shirayuki Hime

Bölüm Sayısı: 12 + OVA

Tür: Fantastik, Romantizm, Shoujo, Dram

Yayın Tarihi: 7 Temmuz 2015

Konusu: Shirayuki küçük bir kasabada şifalı otlar satan bir dükkanın sahibidir. Büyükannesi ve büyükbabası öldükten sonra orada tek başına yaşamaya başlamıştır. Shirayuki’nin bir elma kadar kırmızı ve güzel saçları vardır. Bunu duyan Prens onu kendisine sevgili yapmak istemektedir. Reddeden Shirayuki Prensin pes etmediğini farkedince uzun saçlarını kesip gece yarısı köyden ayrılır. Ormandan geçerken Zen adında bir gençle karşılaşır. Peki kim bu Zen? Güzel ve güçlü bir kadın kahramanla sürekli onu gözetleyen bir prensin arasında geçen fantastik bir hikaye.

 

Nanbaka

Bölüm Sayısı: 25

Tür: Aksiyon, Komedi, Dram

Yayın Tarihi: 5 Ekim 2016

Konusu: Nanba hapishanesi dünyanın en güvenli hapishanesidir. Lakin Juugo ve arkadaşları hapishanelerden kaçmalarıyla ünlüdür. Bakalım ünlü Nanba hapishanesi bu dörtlü ile nasıl başa çıkacak.

İzlediğim en komik aksiyon komedi animelerinden biri.

 

Koi To Senkyo To Chocolate

Bölüm Sayısı: 12

Tür: Romantizm, Okul, Dram

Yayın Tarihi: 6 Temmuz 2012

Konusu: Takufuji Akademisinin 6000 den fazla öğrencisi vardır. Burslu öğrencilerin ezildiği bu okulda Gıda Araştırma Kulübü adında atıştırmalık şeyler yiyip eğlenmekten başka bir şey yapmayan bir grup öğrenci vardır. Yaklaşan okul seçimlerinde aday olan öğrencilerden biri gereksiz klüpleri kaldıracağını söylediğinde ilk sıralarda olan Gıda Araştırma Kulübünün ayakta kalmak için aralarından birini aday olarak göstermekten başka şansı kalmaz. Tabi bu kişi Yuki Ojima’dan başkası değildir.

 

Yumeiro Patissiere

Bölüm Sayısı: 50

Tür: Yemek, Okul, Shoujo

Yayın Tarihi: 4 Ekim 2009

Konusu: 14 yaşındaki amano İchigo kek yapmaktan başka yeteneği olmayan biridir. Birgün tatlı festivalinde Henri adında biriyle karşılaşır. Henri onun tatlılar konusundaki yeteneğini farkedip St. Mary Akademisine iyi bir pastacı olması için davet eder.

Yumeiro Patissiere Professional adında ikinci sezonu var.

 

Divine Gate

Bölüm Sayısı: 12

Tür: Fantastik, Aksiyon, Bilim Kurgu

Yayın Tarihi: 8 ocak 2016

Konusu: Divine Gate açıldığında yaşadığımız dünya, cennetler ve yer altı dünyaları birbirine bağlanır. Bozulan düzeni tekrar sağlamak için Dünya Konseyi kurulur. Barış kuruldukça Divine Gate unutulur ve bir efsane haline gelir. Dünyada Dünya konseyinin uygun gördüğü kızlar ve erkkeler bir araya toplanır. Toplanan gençlerin hepsi kendi amaçları için kapıya ulaşmaya çalışan kişilerdir. Daha önce kapıyı görenler olsada öte tarafında ne olunduğu hala bir gizem. Peki efsanedeki gib kapıya ulaşıldığında dünyayı değiştirebilecekler mi?

 

Musaigen No Phantom World

Bölüm Sayısı: 13 + 1 OVA

Tür: Fantastik, Aksiyon, Yaşamdan Kesitler, Komedi, Doğaüstü Güçler

Yayın Tarihi: 7 Ocak 2016

Konusu: Yakın gelecekte ruhlar ve canavarlar her yerdedir.

Gelecekte doğan çocuklar belli güçlere sahip olarak doğuyorlar. Ruhlar ve canavarlar her tarafta dolaşıp insanları etkileri altına aldıklarından dolayı okullar güçleri olan öğrencileri eğitip o canavarlarla savaşmalarını sağlıyor.

 

Shounen Onmyouji

Bölüm Sayısı: 26

Tür: Fantastik, Tarihi, Büyü, Aksiyon, Shoujo, Şeytanlar, Doğaüstü Güçler

Yayın Tarihi: 3 Ekim 2006

Konusu: Masahiro Abeno’nun büyükbabası büyük onmyouji Seimei Abeno’dur. Masahiro günün birinde bir mononoke ile karşılaşır. Mononoke’nin söylediğine göre büyükbabası Masahiro’nun altıncı hissini mühürleyip onun ruhları görmesini engellemiştir. Ama Masahiro büyüdükçe mühür yokolur ve Masahiro aslında etrafında tahmin ettiğindende çok ruh dolaştığını farkeder.

 

Tamako Market

Bölüm Sayısı: 12

Tür: Yaşamdan Kesitler, Komedi

Yayın Tarihi: 10 Ocak 2013

Konusu: Tamako nesilden nesile mochi yapan bir ailenin kızıdır. Günün birinde efendisi için gelin arayan konuşan bir kuş ile karşılaşır. Dera adındaki kuş Tamako’ların yanında kaldıkça iyice şişmanlar ve uçamaz hale gelir. Bu nedenle onlarla yaşamaya karar verir.

Tamako Love Story adında yan hikayesi vardır.

 

Selector Infected WIXOSS

Bölüm Sayısı: 12

Tür: Oyun, Psikoloji

Yayın Tarihi: 4 Nisan 2014

Konusu: WIXOSS gençler arasında popüler olan bir kart oyunudur. Söylendiğine göre kızların istekleriyle oluşan Rulling Cardlar vardır. Seçilmiş kızlar o Rulling’lerin sesini duyabiliyorlar. Bu kızlara Selector deniyor. Söylendiğine göre Rulling Cardlar ile yeteri kadar savaşırlarsa karttaki kız bir dileğini yerine getirir. Ama hiçbir dilek karşılıksınız yapılmaz.

Selector Spread WIXOSS adında ikinci sezonu, Selector Destructed WIXOSS adında filmi ve Lostorage Incited WIXOSS adında gelecekte geçen bir serisi bulunmakta.

 

ēlDLIVE

Bölüm Sayısı: 12

Tür: Aksiyon, Bilim Kurgu, Uzay

Yayın Tarihi: 8 Ocak 2017

Konusu: Chuuta Kokonose teyzesiyle yaşayan bir yetimdir. Kendini bildi bileli kafasının içinde bazı sesler duymaktadır. Bir gün garip görünüşlü bir şey onu eve kadar takip edip onu bir yere ışınlar. Burası uzay polis istasyonudur. Güneş sistemi Departmanının başı Chuuta’nın bilgisayar tarafından uzay polisi olarak seçildiğini söyler.

 

Qualide Code

Bölüm Sayısı: 12

Tür: Büyü, Aksiyon, Doğaüstü Güçler

Yayın Tarihi: 10 Temmuz 2016

Konusu: Yıllar önce insanlar bilinmeyenler adında bir yaşam formuyla savaşmaya başlamıştı. İnsanlar çocuklarını korumak için onları kiriyojeni tesislerinde dondurmaya karar vermişledir. Yıllar sonra dondurulan çocuklar uykularından uyanmıştır ama artık doğaüstü güçleri vardır. Güçlerini kullanmayı öğrenen çocuklar bilinmeyenlerle savaşmaya başlarlar.

 

Karneval

Bölüm Sayısı: 13

Tür: Fantastik, Bilim Kurgu, Shoujo

Yayın Tarihi: 25 Ekim 2012

Konusu: Nai kendisi için çok önemli birini aramak için yola çıkmıştır. Elindeki tek ipucu olan bileklik ile yol yordam bilmeden dolaşmaya başlar. Gareki ise geçimini sağlamak için hırsızlık yapmaktadır. Bir gün Nai ile Gareki karşılaşırlar ve birlikte kaçmak zorunda kalırlar. Kaçarken bir trene binerler lakin bu tren kaçtıkları yerden daha tehlikelidir. orada karşılarına ülkenin en güçlü savunma teşkilatı Circus çıkar.

 

Inu x Boku SS

Bölüm Sayısı: 12 + 1 OVA

Tür: Romantizm, Shounen, Komedi, Doğaüstü Güçler

Yayın Tarihi: 13 Ocak 2012

Konusu: Shirakin Riricho zengin ve soylu bir aileye mensup olduğu için hiç arkadaş edinememiştir. Bu nedenle kendini kapatıp yalnız başına yaşamaya karar vermiştir. Yalnız yaşamak için taşındığı Ayakashi konağı ise herkesin kalamadığı özel bir yedir. Adından da belli olduğu üzere burada sadece ayakashiler yaşamaktadır. Ve onların korumalıklarını yapan kişiler.

 

Senki Zesshou Symphogear

Bölüm Sayısı: 13

Tür: Müzik, Aksiyon, Bilim Kurgu

Yayın Tarihi: 6 Ocak 2012

Konusu: Gürültü adı verilen yaratıklar insanları tehtid etmektedir. Ve onları durdurabilen tek kişiler Symphogear kullanıcılarıdır. Zwei Wing adında ünlü müzik grubunun üyesi olan Tsubasa ve Kanade birer Symphogear kullanıcılarıdır ve Gürültüler ile savaşmaktadırlar. Ta ki o konsere kadar…

Senki Zesshou Symphogear G – GX – AXZ adında devam serileri bulunmaktadır.

 

Danshi Koukousei No Nichijou

Bölüm Sayısı: 12 +7 Special

Tür: Okul, Yaşamdan Kesitler, Shounen, Komedi

Yayın Tarihi: 10 Ocak 2012

Konusu: Tadakuni, Hidenori, Yoshitake adında üç arkadaşın ve çevresindeki insanların etrafında olan aşırı komik olayları anlatan bir seri.

 

Hitsugi No Chaika

Bölüm Sayısı: 12

Tür: Fantastik, Romantizm, Aksiyon, Shounen, macera, Komedi

Yayın Tarihi: 10 Nisan 2014

Konusu: Toru Acura savaş bittiğinden beri iş bulamayan ve bu yüzden kız kardeşi ile birlikte köyde yaşamaya başlayan bir sabotajcıdır. Birgün ormanda bitki toplarken adının Chaika olduğunu öğrendiği bir kızla tanışır ve onu kurtarır. Chaika kendisinin öldürülen Gaz İmparatorunun kızı olduğunu iddia etmektedir. Babasının dağılmış parçalarını toplamaya çalışan Chaika Toru ve kız kardeşi Akari’yi kendisine yardım etmeleri için tutar.

Hitsugi No Chaika Avenging Battle adında devam serisi vardır.

 

Umarım önerdiğim animeleri beğenirsiniz. Bunlar benim çok beğendiğim animeler. Zaten beğenmesem size tavsiye etmezdim. Umarım izledikten sonra memnun kalırsınız.

 

Başka bir anime önerileri yazısında görüşmek üzere.

 

About Aybike Keleş

İstanbul Aydın Üniversitesi Çizgi Film ve Animasyon öğrencisiyim. Anime izlemeyi ve kitap okumayı çok severim. Nightrose adlı adminim. Nickname'mim Cardfight Vanguard'daki bir karakterden geliyor. Oldukça güzel bir animedir tavsiye ederim.

Related Posts

Bir cevap yazın