Anime

DİABLO 3 Hakkında Herşey, Kılavuz ve Rehber

Diablo evreni, melekler ve şeytanların sona ermek bilmeyen savaşlarını Sanctuary dünyasına bulaştırdıkları ve Nephalem başka bir deyişle vatandaşları da dahil olmak üzere ettikleri çok köklü bir efsanedir. Çok köklü bir tarihle gelen bu efsaneyi, burada size anlatmayacağım zira benimde bu konudaki bilgilerim kısıtlıdır. Elbette ki yabancı kaynaklarda bu konuyu en ince ayrıntınına civarı anlatılmış takdirde bulmanız olasıdır. Ben sizlerle Diablo 3’ün oyunu konusunda haber ve tecrübelerimi paylaşacağım. Oyunun mantığını, ilerleyişini ve oynanış tarzından bahsedeceğim. Dilerseniz başlayalım.

DİABLO 3 İNCELEMESİ

Oyun sıfırdan karakter yaratıp, karakterimiz ile seviye atladığımız, eşya düşürüp güçlendiğimiz, oyun hikayesi ile tecrübelenilen (Hikayeye ilişkili kalmadan da ilerlemek olası) ve çevrim içi olarak oynanılan bir RPG türü oyundur.

Dördü kendinde bulunun DLC paketi ile 5 Act olarak bilinen bölümlerden alana gelen ve 5 ayrı haritası alana gelen bir oyundur.

Oyun level sistemi ile ilerlemektedir. Diablo 3 ile 60 + Limitsiz Paragon seviyesi, DLC paketi alana gelen Reaper of Soul ile 60 + 10 + Limitsiz Paragon düzeyine erişmek olasıdır. Karakterimizin yetenek ve nitelikleri 70 levelin içerisinde, biz seviye atladıkça açılmakta. Başlarda açılan kabiliyetlerin güçleri ile ileriki safhadakilerin de içinde kuvvet farkı olur. Paragon levelleri ile pasif yetenek ağacı açılıyor ve seviye atlaması daha pratik alana gelen bu Paragon ile pasif yeteneklerimize nokta vererek geliştiriyoruz. Elbet bu seviyeleri atlamak ve güçlenebilmek amaçlı bir karaktere ihtiyacımız var.

DİABLO 3 İNCELEMESİ

Karakter Sınıfları

Barbarian: Hasar ve can odaklı bir karakterdir. Yetenekleri Sinir barından tüketir. Bir başınıza oynadığınızda, hasar vurmaya odaklanabilir ve rahatça ilerleyebilirsiniz fakat takım ile beraber oynarken fazladan tank olmaya ve zırh-can odaklı oynayıp takımınızı savunabilirsiniz. Eşya seçimlerinde Strength ve Vitality nitelikleri üzerinden gidilir.

Demon Hunter: Klasik bir okçu karakteridir. Yetenekleri Nefret ve Tertip olarak ayrılan 2 bardan kullanır. Elimizde yay ve sadak, kocaman arbalet ve sadak veya 2 minik arbalet tercihleri ile hudutlu bir tabanca havuzu vardır. Çabuk ve çok kaçarak oynanılan bir karakterdir. Hasara dayanması olası değildir fakat oyundaki en fazla hasar verici 2 karakterden biridir. Eşya tercihi Dexterity üzerindedir.

diablo3_icerik_3

Wizard: Büyücü sınıfıdır. Yetenekleri anlam tüketir. En çok hasar verebilen bir başka karakterde Wizard’dır. Bu dershane da hasar odaklı bir dizilim izlenmelidir. Alan hasarı verebilen bir karakterdir. Toplanmış duran düşmanlara karşın çok etkilidir. Eşya ve tabanca seçimi İntelligent üzerinedir.

Monk: Dexterity ve Vitality odaklı bir karakterdir. Eşya dizilimi de bunun için göre yapılmış olan bu karakter, çok hasar tanklayabilir veya dilerseniz hasar vurabilir veya arkadaşlarınızı savunup onlara ölebilir. Çok işlevsel alana gelen bu karakter her takımda iş yapabilir.

Witch Doctor: İntelligent ile ilerleyen bu karakter yanındaki sumonlarıyla hasar tanklayabilir ve uyarı dağıtabilir, takımına ve kendine hasar vurmak amaçlı boş sahalar yaratabilir. Çok zevkli ve alışması kuvvet bir karakterdir.

Crusader (DLC): Asıl maksadı tanklamakdır. Fakat çok hasar potansiyelide vardır. Strength ve Vitality ağırlıklı eşya dizilimi yapılabilir. Takım ile oynanırken tanklamak en gerçek tercihtir.

DİABLO 3 İNCELEMESİ

Oyundaki eşya ve silahlarda seviye sistemi ile ilerlemektedir. Seviyemiz düşük iken karşımıza Magic eşyalar, seviyemiz ilerledikçe de Rare eşyalar düşmektedir. 60-70 benzeri düzeylerde ise Legendary eşya ve tabancalar düşmeye başlar ki bu eşyalar daha nadirdir ve düşmeleri olasılık dahilindedir.

Oyuna ilk başladığımızda oyunun hikaye modu ile ilerliyoruz. Hikâye bittiğinde ise başka bir güçlük düzeyinde (Noreşya, Hard, Expert, Master, Tourment 1-10) tekrardan başlıyoruz. Blizzard da bunun bir noktadan daha sonra sıkıcı olabileceğini öngörmüş ve bize başka oyun modları ve yenilikler sunmuş.

Adventure Mode

DİABLO 3 İNCELEMESİ

Bu oyun modunda yarattığımız karakter ile 5 ayrı harita üzerinde de koltuk alan Bounty görevlerini yapma imkanımız var. Her bir haritadaki 5 Bounty yapılınca da bir ödül kazanıyoruz.

Birde yine benzer biçimde Rift adı verilen mini haritalarda, düşmanları öldürerek ilerliyor ve Rift Guard adı verilen bölüm sonu canavarını yenip ödül peşinde koşabiliyoruz.

Seasonal / Hardcore

Bu 2 seçenek karakter yaratırken karşımıza çıkıyor. İki seçenekte de bundan önce yarattığımız karakterlerden bağımsız olarak oyuna yeniden başlıyor gibi karakterimizi yaratıyoruz. Ayrı bir kasamız oldu ve başka eşyalarımızı kullanamıyoruz. Hardcore karakterimiz can verdiğinde bir kez daha kullanılamaz oldu. Seasonal karakterde ise sezon süresince kullana bildiğimiz ve yeni başka görevler karşımıza çıkar. Bu sorumlulukların de kocaman ödülleri olur ve bu karakterler dünya sıralamalarına katılabilirler.

DİABLO 3 İNCELEMESİ

Ayrıca oyun içerisinde Brawling sistemi ile oyuncular bizzat arasında talep ettikleri fert ile küçük bir arenada karşılaşabiliyor ve güçlerini test edebiliyorlar.

Oyuna gelen DLC paketi Reaper of Soul ile yeni bir Act(V) ve yeni eşyalar eklendi. Oyun içerisinde daha teferruatlı alana gelen onlarca özellik mevcuttur. Ben size belli bir süre yüzeysel biçimde anlatmaya çalıştım, ana hatlarından bahsettim. Size yardımcı olabildiysem ne mutlu bana. İlginiz ve alakanız amaçlı teşekkür ederim. Bol Legendary’li günler dilerim.

Related Posts

Bir cevap yazın