#Bunu 15 numaralı ile değiştirdim. Deniyorum

15 Dakikada 100 Yıllık Anime Tarihi

Bu yıl animelerin ilk çıkışının yüzyıl dönümü. Anime tarihinde gölge oyunlarından tutun bugünkü tüm dans idollerine kadar pek çok şey olduğunu hayal etmek biraz zor. The Association of Japanese Animations (AJA) yani Japon Animasyonları Derneği bu yılı kutlamak için bir film festivali düzenledi ve ayrıca özel bir tema müziği hazırladı.

Organizasyonun ayrıca hazırladığı bir video animenin erken dönemlerine uzanan geniş bir aralığı barındırıyor. Videoda ayrıca tema müziği “Tsubasa wo Motsu Mono ~Not an angel Just a dreamer~” yani “Bu Kanatlarla: Melek değil, Sadece bir hayalci” isimli şarkı da yer alıyor. Müziği hazırlamak için 23 ayrı müzik grubu işbirliği içinde çalıştı: i☆Ris, Azumi Inoue, Wake Up, Girls! şarkı grubu, Maaya Uchida, Akira Kushida, GRANRODEO, Isao Sasaki, Hiro Shimono, JAM Project, Konomi Suzuki, Kenichi Suzumura, Ayana Taketatsu, Minori Chihara, TRUE, Toshiyuki Toyonaga, Shoko Nakagawa, Wataru Hatano, Mitsuko Horie, Minami, Ichiro Mizuki, Suzuko Mimori, May’n, ve Chihiro Yonekura.

Video 15 dakikada 100 yıl içinde animenin nasıl bir değişime uğradığını gözler önüne seriyor:

Hayranları hemen videoda Studio Ghibli’nin hiçbir çalışmasının yer almadığını fark edecektir. Bu ihmal lisans sorunlarından doğmuş olabilir.

AJA bu yılbaşında ayrıca NHK kanalında bir Yeni Yıl Programı düzenleyecek. 5 saatlik gösteride seslendirme sanatçılarına odaklı olacak ve bu sektörün 100 yıl içinde nasıl bir değişim geçirdiğine bir bakış atacak. Programda ayrıca 100 yılın en popüler anime karakterleri listesi yayınlanacak.

Sizin en sevdiğiniz anime de videoda yer alıyor mu? 🙂

NE DÜŞÜNÜYORSUN?

Bir cevap yazın

Loading…

Non Non Biyori’nin Anime Filmi Çıkıyor

Manga İncelemeleri: Yankee-kun to Megane-chan