Kızlar Neden Yaoi Sever ?

Herkese merhabalar,

Uzun zamandır yazmak istediğim bir konu aslında Yaoi konusu. Bir çok erkek arkadaşımla konuştuğum zaman “kızlar neden Yaoi sever ki?” sorusuyla sık sık karşılaşır oldum. Yaoi ve Shounen Ai türlerinin seven biri olarak yanıtlamak istedim 🙂  Öncelikle “Yaoi nedir?” sorusuyla başlayalım. Yaoi , Shounen Ai yani iki erkek arasındaki aşkı konu alan anime ve manga türleridir. Genellikle kadınlara hitaben çizilir. Dünya çapında azımsanmayacak kadar büyük bir fan kitlesi vardır. Peki neden bu kadar sever bu kadın milleti ? 

 

 

Öncelikle şunu söylemek gerekir. Yaoi yapımlar Heterosexuel kadınlar içindir. Derin bir romantizm içerir. Yıllardan beridir unutulmayan aşklar, her türlü toplum baskısına rağmen yapılan fedakarlıklar, sahiplenici duygular, mükemmel olunmamasına rağmen duyulan büyük aşk. Yani hiç bir kadın “aa inanmıyorum kaslı erkekler sex yapıyor” diye Yaoi izlemez. Zaten okursanız anlarsınız. Yaoi türlerinde bir erkek inanılmaz derecede havalı ve erkeksi iken diğeri daha narin ve kadınsıdır. Shoujo ve Josei türleri her ne kadar romantizm içerse de peri masalı anlatır gibi yapıldıkları için gerçekçilik anlayışına biraz uymuyor ve bir yerden sonra sıkılmaya başlıyorsunuz. Erkekler kadar şiddetli yaşanmasa da kadınların da cinsellik dürtüleri vardır. Onlarda merak eder, dokunulmak , sahiplenilmek ister. Yalnız kadınlar cinselliği daha romantik ve anlamlı yaşamak ister. Duyguların anlamlı olduğu, eğer bir şeyler yaşanacaksa bunun güçlü bağlılık duygularıyla yaşanması gerektiğini düşünür. Yani cinsellik sadece salt ihtiyaçtan ibaret değildir ve her şey açık ve alenen anlatılmaz. Üstü kapalı yaşanır her şey. Yani cinsellik bütün açıklığı ile çizilmez. Sadece neler olduğuna dair kafanızda yeterince düşünce belirir o kadar.  Yaoi de kadınların bu duygularına hitap ettiğinden dolayı bu kadar sevilir. Dikkat ederseniz Hentai ve Ecchi seven bir kadına çok nadir olarak rastlarsınız çünkü iticidir. Herhangi bir duygu yoktur. Sadece insanların salt cinsel dürtülerine hitap eden, kadın vücudunu sergileyen, bel aşağı esprilerden oluşan bu yapımlar bize hitap etmez. Bir arkadaşımın önerisi ile Hentai izlemiştim. Üvey anneye, gelinine başka ve sapık gözlerle bakan bir aileden oluşuyordu. Nesi sevilir bu kadar anlamadım. Tamamen ahlaksızlık ve sapkınlıktan oluşan türlerle Yaoi‘nin karşılaştırılması biraz yanlış olmuş. Tabi ki bütün Yaoi‘ler masum, romantik ve duygusal içeriklerden oluşuyor demiyorum. Nasıl erkeklerin sapkınları varsa kadınların da sapıkları var maalesef 😀 Bazı türlerde onlara göre çiziliyor.

Sevmediğim olaya gelirsek ; Doujinshi‘den nefret ettiğim. Ya salt cinsellik için çizilmiş ve ünlü manga ve anime karakterlerini içeren saçma sapan bir tür. İnsan Luffy ve Zoro‘yu, Naruto ve Sasuke‘yi , Gon ve Killua‘yı o durumda görünce psikolojik olarak bir şok geçiriyor. Hele Gintama Doujinshi‘leri ayrı bir garip hissettiriyor 😀 Katsura‘yı Gintoki‘ye veremem yani D:  Aman diyeyim olur da Yaoi‘lere bir şans vermek isterseniz ve başlıklarında DJ, Doujinshi yazıyorsa kaçın derim. Ben öyle yapıyorum. Şans vermek isteyenler için bir kaç öneri yapabilirim. 

Bu arada savumak için birisi kesin çıkacak. O yüzden baştan söyleyeyim. Boku No Pico Hentai bir animedir 😀

Favorilerimden bir kaç tanesi 🙂 

Bitter Sweet Cafe 

Cafe Latte Rapsody

Calorie

Count Love 

Dounimo Naranai

Gochisousama

Harapeko Usagi to Koisuru Ookami

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En İyi 10 One Piece Açılış Şarkıları

Yuri On Ice Anime Tanıtım ve İnceleme