Pazartesi , 5 Aralık 2016

İşte Karşınızda Düşünce Okuyabilme Teknolojisi!

Beyin, insaniyet için halen büyük gizemlerle dolu bir organ. Sayısız üniversitede, sayısız biyolojik araştırma beyinin sırlarını çözmek, düşüncenin ve fikir okumanın gizemini anlayabilmek için tam hızla devam ediyor.

Beyin sinyallerini okuyabilmek esasında bilim kurgu değil, aksine bugünün teknolojisiyle olası bir eylem. Öyle ki, bazı elektronik üreticileri bilgisayardaki imleci beyin gücüyle, düşünerek kontrol etmeyi olası kılan bazı beyin sinyali okuma cihazları üretiyorlar ve satıyorlar. Hatta, popüler bilim adamı Stephen Hawking‘in rahatsızlığı sebebiyle hareket edemiyor ve konuşamıyor olmasına rağmen, Intel aracılığıyla tasarlanan ve tekerlekli sandalyesine monte edilen özel bilgisayarı fikir gücüyle kullanıp, düşüncelerini sese çevirmesi ve ifade etmek istediklerini bilgisayarın hoparlöründen insanlara aktarabilme gibi bir becerisi olduğunu da unutmayalım.

İşte Karşınızda Fikir Okuyabilme Teknolojisi

Ancak, beyin sinyallerini okuma teknolojisinin en büyük handikabı çok yavaş çalışması. Bu teknolojiyi kullananların kontrol etmek istediği cihazı kullanırken çok yavaş düşünmeleri, çok yorucu bir biçimde düşüncelerine “yavaşça”odaklanmaları gerekiyordu. İşte bu handikap sebebiyle, piyasada satılan giyilebilir cihazları fikir gücüyle kontrol etmek gibi seçenekler gündeme gelmiyordu. Örneğin, Google’ın Glass gözlükleri ve Oculus Rift gözlükleri düşünerek kontrol edilebilecek cihazlar olmalarına rağmen, teknolojinin çok yavaş çalışması sebebiyle bu yetenekler gözlüklere adapte edilmiyordu.

İşte Karşınızda Fikir Okuyabilme Teknolojisi

Washington Üniversitesi‘ndeki bilim adamları ise şimdi beyin sinyallerini fikir hızıyla saptayabilecek yeni bir metot geliştirdiler ve ilk testlerin oldukça başarılı olduğunu da açıkladılar. Buna göre, fikir okuma testine dahil olan deneklerin hangi resimlere baktığını tahmin etmeye çalışan bilim adamları %96 doğruluk payıyla düşünceleri okumayı başardılar ve beyin sinyallerini 20 ms gibi çok kısa zamanda saptama edebildiler. Bu yepyeni teknoloji, tüketici elektroniği ürünlerinde kullanılmaya başladığında, AR/VR gözlüklerini, cep telefonlarımızı, akıllı saatlerimizi, düşüncelerimizle kontrol edebilmeye başlayacağız.

Hakkında Heimerdinger

Gazi Üniversitesi- BÖTE Mezunu, Grafik Tasarımcı, Makale Yazarı
Share This