Pazartesi , 5 Aralık 2016

Oyun Sektörü Büyük Paralar Kazandırıyor!

Oyun Sektörü Kocaman Paralar Kazandırıyor

Oyun ve dijital dünyaya dair yaptığı istatistiksel araştırmalarla bilinen SuperData, akıllarda epeyce merak konusu olan bir soruyu daha araştırarak yanıt verdi. Özellikle rekabete dayalı eSpor oyunlarının yaygınlık gösterip, sponsorların artmasıyla beraber gelişmesini ikiye katlayan oyun piyasasının 2015’teki piyasa değeri dudak uçuklattı.

Oyun Sektörü Kocaman Paralar Kazandırıyor

SuperData ekibi aracılığıyla paylaşılan bilgilere göre, 2015’teki oyun piyasası gelirinin 61 milyar dolar olduğu açıklandı. Bu gelirin kocaman bir bölümünü PC oyunculuğu oluştururken geriye kalan gelir tablosunu ise öbür dijital oyun platformları oluşturuyor. Ayrıca paylaşılan öbür bilgilerde 2015 senesinde platformuna göre en çok gelir elde eden oyunlara da yer verildi.

Oyun Sektörü Kocaman Paralar Kazandırıyor

PC tarafında tahmin etmesi pek de zor olmayacağı üzere, 1.6 milyar dolarlık geliriyle League of Legends en çok gelir elde eden oyun olurken konsol tarafında ise 355 milyon dolarlık hasılatla Call of Duty: Advanced Warfare birinci sırada yer aldı. Ayrıca mobil oyun tarafında ise geçen seneye damgasını vuran Supercell imzalı Clash of Clans‘ın 1.3 milyar dolarlık gelir elde ettiği belirtildi.

Hakkında Fx

Marmara üniversitesi. Blog Yazarı. Sayfa Yöneticisi.
Share This