,

Anime Fanları ve Acilen Bırakması Gereken Davranışlar !!

Anime fanları ve acilen bırakması gereken davranışlar hakkında uzun zamandır yazmak istiyordum aslında. Son zamanlarda gruplarda, sayfalarda, forumlarda bir çok şeyle karşılaşır oldum ve durum gerçekten sinir bozucu olmaya başladı. İzninizle bugün beni rahatsız eden bir kaç şeye değinmek istiyorum.

Otaku Modu

Kelime anlamları o-taku: sizin eviniz veya otaku: fanatik, bağımlı şeklinde kullanılır. Anime Otaku şeklinde kullanıldığında: hayatını animelere adamış kişi anlamını çağrıştırır. Çağımızda bu kelime evrim geçirip herhangi bir şeye (anime, manga) hayatını adamış, aşırı derecede hayranlık duyan, kişilere ya da antisosyal ve kendine özgü sebeplerden ötürü evden çıkmaya korkan bu yüzden değişik bağımlılıkları olan (kolleksiyonculuk,arşivcilik) kişiler için kullanılmaktadır.

Kaynak : Wikipedi

Şu yazıyı lütfen iyi okuyun çocuklar. Özendiğiniz ve olmak istediğiniz şey ; insanlarla iletişime geçmekten korkan, sosyal hayatını devam ettiremeyen, bir odaya kapanmış ve günün 24 saatini oyun oynamaya ve anime izlemeye ayıran , bana göre psikolojik sorunları olan insanlardan bahsediyoruz. Anime izlemeyi çok seviyorsunuz biliyorum. Bende öyleyim. Hatta anime dışında başka yapım izlemiyorum. Lakin şunu unutmamanız gerekir ; siz ailesi, arkadaşları olan, okula gitmesi gereken, ileride işe girmesi gereken ve aile ebeveynleri olacak çocuklarsınız ve bu çok önemli. Eğer şu an bulunduğunuz yaşları bir odaya kapanarak ve insanlardan uzak olmaya çabalayarak geçirirseniz ; bundan 10 yıl sonra antidepresan hatta psikolojik rahatsızlıklara meyilii bir aileden geliyorsanız şizofreni ve paranoya gibi hastalıklarla uğraşacaksınız. Sürekli oturmaktan kaynaklanan obezite gibi sizi daha çok depresyona ve sıkıntılara sürükleyecek sorunlarla karşılaşacaksınız. İşin özeti Otaku olmak güzel bir şey değildir. Aşırı anime bağımlılığı güzel bir şey değildir. Bu yaşlar sizin en çok eğleneceğiniz, gezeceğiniz , hayatın keyfini çıkaracağınız yaşlar. Hepimizin aile olsun okul olsun çeşitli sorunları var. Unutmayın sorunlar her zaman olacak. Önemli olan sizsiniz.

Aşırı Anime Fanatikliği

Bir animeyi izlediniz ve çok beğendiniz. Hemen arkadaşlarınızla paylaşmak istiyorsunuz fakat onların sizin gibi düşünmediğini fark ettiniz. İşte o dramatik an. Son dönemlerde aşırı rastladığım şeylerden birisi de aşırı anime fanatikliği. One Piece, One Punch Man, Bleach, Dragon Ball gibi yapımları izleyenlerin hangisinin daha iyi olduğu konusunda tartışmaya girmesi, hakaret ve ağıza alınmayacak küfürlerin hava uçuşması. Tanık olduğum şeyler o kadar çirkin ve seviyesiz ki, ben görürken bu kadar rahatsız oluyorken siz kendinizi bu çirkin duruma nasıl düşürebiliyorsunuz. İzlediğiniz anime sizi derinden etkilemiş olabilir. Bunu arkadaşlarınızla paylaşmak istiyor da olabilirsiniz ama herkes sizin beğendiğiniz animeyi beğenmek zorunda değil. Sevmek zorunda değil. Kendimden örnek verecek olursam Bleach animesinin karakter tasarımlarını çok sevmeme rağmen hikayesinin ve animenin işleniş tarzının kötü olduğunu düşünüyorum. Bana göre iyi bir anime değildi. Şimdi burada küfürler uçuşmasının bir anlamı yok. Siz ” Bence efsaneydi. Hikayesi de çok eğlenceliydi.” demeniz yeterli.

10 Anime İzledim. Ben bir Otaku’yum

Sırada en sinir bozucu bulduğum kitle var. Bir kaç anime izleme ile anime dünyası hakkında her şeyi bildiklerini zanneden, hiç bir şey bilmediği halde etrafa cahilce konuşup, animeye başlayacak insanları bile soyutlayan kitle. Kimsenin anime izleme konusunda bir uzman ya da cahil olarak nitelendirilmesine gerek yok. Sırf ortam yapabilmek için, kendinizi ön plana çıkarabilmek için bilmediğiniz bir konu hakkında atıp tutmak sizi utanç verici durumlara düşürür. Cahilken atıp tuttuğunuz anlaşılınca daha çok dalga geçilecek ve dışlanacaksınız. Ayrıca üstte belirttiğim gibi Otaku olmak özenilecek bir şey değildir. İlla bir şeylere özenmek istiyorsanız. Çevirmen, editör olmaya. Manga çizimleri yapmaya ya da fan artlar yapmaya özenin. Bu sayede programlar, yaratıcı fikirler edinebilir, kendinize bir vizyon belirleyebilirsiniz.

Bir Animeyi Seven Kitleye Saldıranlar

Nasıl pervasız anime savunucuları varsa , farklı bir animeyi seven kitleye saldırılar da oldukça fazla. Sanırım bundan en fazla payını alan anime Tokyo Ghoul. Artık Tokyo Ghoul sevmek utanç kaynağı haline geldi diyebilirim. “En sevdiğiniz anime nedir?” sorusuna, ola ki birisi Tokyo Ghoul derse ; hemen altına yorum yığınları : “Qameqi , 1000 den 7 çıkarsa kaç kalır, ergen heheheheh” vs. vs. Çok merak ediyorum sizin işiniz gücünüz yok mu ? Ergenliğin getirdiği hiddet duygularını bastıracak başka ortamlar bulun. İnsanları rahatsız etmeyin. Böyle yaparak kendinizi anime üstadı gibi düşünüyor olsanız da aslına cahilin tekisiniz. Ergenlikle suçladığınız insan karşısında ; 7 yaşında oyuncağı elinden alınmış çocuktan farkınız yok. Animeleri izleyen kitle olarak kendinizi tanımlıyorsanız eğer ; kibar olmanın, insanlara yardım etmenin, güzel bir kalbe sahip olmanın ne kadar önemli olduğunu da bilmeniz gerekir.

Role Play Olayları

Çocuklar lütfen biraz hayal dünyasından çıkın artık. Siz bir anime karakteri değilsiniz. Bu yüzden onlar gibi davranmanız sizi gerçek hayatta tuhaf ve itici birisi yapar. Anime seven küçüklerimle konuştuğum zaman aramızda şöyle konuşmalar geçiyor :

Küçük : Abla merhaba * neşeli*

Ben : Merhaba tatlım

Küçük : Bir şey söylemek istiyorum * utanır, yüzü kızarır*

Ben : Dinliyorum

Küçük : Erza resimleri de atar mısın ? * Büyük bir umutla bakar*

Aramızda geçen yazışmalar bu şekilde olmaya başladı. Uyardığım zaman ise *üzülür*ağlar gibi tepkiler alıyorum. Ben daha çözüm bulamadım. Sizin varsa bana da söyleyin 🙂

Anime Karakterleri Karşılaştırmaları

Kimse kimseye tek atmıyor gençler. Bırakın artık bunları. Her animenin havası, hayal dünyası , evreni farklıdır. Her anime kendi içinde özledir. Goku vs Saitama, Luffy vs Naruto için kavga etmek kadar saçma bir şey yok. Hayır sizi rencide etmek istemiyorum ama lütfen kendinizi ne duruma düşürdüğünüzün farkına varın artık. Gerçekten fazla yorum yapmak istemiyorum çünkü yazarken bile başıma ağrılar girdi.

Özetle lütfen yaptıklarınızı yapmadan önce10 kere düşünün. Sonuçlarını değelendirin. Sonra eylemi gerçekleştirin. Eski anime severler animeleri dostluklara, aşklara , aksiyonlara, çizimlere, kurgulanan dünyalara sebep izlerdi. Artık bu tarz okuyucular türediği için kaliteli animelerde yapılmaz oldu. Son dönem animelerinin hepsi absürd fan servisler, bel aşağı komediler. Kısaca içi boş yapımlar. Ne diyebilirim ki…Umarım beni dinlersiniz …


 • HitMachine

  B-Baka! *kızarır*

 • Adem Aydın

  Yayın Yapın Artık 😀

 • SeinenSever

  Karakter kapıştırmak dışında hepsinde hem fikirim. Karakter kapıştırmak ise kapıştırılan karakterlerin her şeyi ile -anime evreninden tutta kapışacakları çevresel faktörlere kadar- bilgili olan birileriyle yapıldığında tadından yenmez. Tavsiye ederim 😀 çok zevkli olur.

  • Sağlam Seinen serileri önerir misin?

   • Tsunade
   • SeinenSever

    Editörün paylaştığı listedeki animeler dışında kendim beğendiğim animeleri de sana öneririm. Söylemem gerekir ki önerdiğim bazı animeler direk olarak seinen tagı altında olmayabilir, shounen, shoujo veya josei tarzı animelerde vereceğim animeler içerisinde olabilir ama hepsi seinen tagı altında ki animeler çizgisi ve kalitesindedir. Bu arada editörün attığı listedeki animeleri de izle gerçekten türün başyapıtlarıdır. Her neyse çok uzattım 🙂 Listem şöyle -beğeni sırama göre- :

    1)Monster – Editörü attığı listede var ama dayanamadım kesinlikle izlemelisin, daha fazla şey yazmaya gerek yok.

    2)Boku Dake ga Inai Machi – Benim için yeri ayrıdır Monsterdan sonra kesinlikle buna başla. Konusu ve işlenişi ile ilk 5 serim içindedir.

    3)Hajime no Ippo – Bu da seinen değil bir shounen anime ama. Kesinlikle spor animeleri içinde bir numaradır. Bir boks salonu öğrencilerinin kariyerlerini bize gösteren bir anime. İzlerken en çok güldüğüm anime sanırsam.

    4)NHK ni Youkoso – Psikoloik bir anime. Severim kendilerini. Bir hikikomorinin yaşamını anlatıyor.

    5)Bakuman – İki mangakanın lise hayatında manga sektöründe zirvelerine kadar ola hayatı anlatan bir yapım. Detah Note’ın mangakasından çıkma bu arada 🙂

    6)Detroit Metal City – Gülmek istiyorsan ilk açacağın anime bu olmalı.

    7)Beck – Birkaç gencin kurduğu grubun yükselişini konu alan bir anime. Müzik türü altındaki yapıtların içinde bana göre bir numaradır.

    8)Nana – Biliyorum bu bir josei anime ama gerçekten hoş. Ama belli bir olgunluğa sahip değilsen başlama derim. Kısaca birbirinin tam zıttı iki genç kadının hayatını tümüyle ele alan bir anime, adult içeriğe sahip.

    9)Sakamoto Desu ga? – Tam anlamıyla kusursuz bir öğrencinin lise hayatında geçirdiği komik ve etkili hayatını birbirinden bağımsız bölümlerce ele alan bir anime.

    10)Golden Time – Biz erkeklerin izleyebileceği en iyi “romance” animedir zannımca :). Bunda da üniversite hayatı ele alınır.

    11)Aoi Bungaku Series – Japon edebiyatının en ünlü eserlerini ele alan kısa hikayeler haline bizlere sunan seyir zevki yüksek güzel bir anime.

    12)Btooom! – Bombalar ile savaşılan bir oyun dünyasına giren gencin yaşam savaşı denebilir :).

    13)Gangsta – Adından da anlaşılabileceği gibi iki gangsterin -aslında sokak serseriside diyebiliriz- yaşamını ele alan bir anime.

    14)Gantz – Ölümden sonra bir yaşamda geçen, Gantz adlı bir kürenin kuralları çerçevesinde oluşan oyunda hayatta kalmaya çalışan bir grup insanın aşırı derecede kan ve cinsellik içeren serüveninin animesi. Bu da adult içeriğe sahiptir. Ama mangasının yeri ayrı olduğundan Gantz’ı listenin sonlarına koydum, animesini pek beğenememiştim.

    15)REC – İki sevgilinin beraber yaşadıkları hayatı konu alan bir anime. Nana da dediğimin aynısı bu anime içinde geçerli.

    16)Hataraki Man – İki işkolik sevgilinin yaşamlarını konu alan anime.

    17)Ajin – ünya üzerinde ilk olarak afrika kıtasında ortaya çıkan ölümsüz insanlardan biri olan bir liselinin -kendisinin ajin olduğunu bilmez- hikayesi.

    18)Joker Game – Güzel bir casusluk animesidir.

    19)Genshiken – Üniversite hayatını bir manga kulübü ile ele alan bir anime.

    20)Tokyo Ghoul – Ben çok beğenemesemde izlemekte fayda var. Hiç olmazsa güzel vakit geçirirsin.

    Evet gecenin bu saatinde işsizliğim tuttu 😀 😀 Umarım işine yarar

 • İstediğim yazıydı, teşekkürler

 • Hha Hha

  Karakterleri kavga ettirmek animelere özgü bir şey değil, neredeyse tüm fantastik yapımlarda olan ve geek kültürün parçası olan bir şey. Tartıştığın kitleye göre gayet keyifli bir olaydır. Bunda yanlış bir şey yok. Ki bu olay, anime manga forumlarının en üst noktalarında bile yaygındır. BKZ; bir zamanlar Mangaturk.(Mangaturk yaş ortalaması +20 ve küfürün falan serbest olduğu bir platformdu bir zamanlar, şimdi öldü tabii.)

  Kusura bakmayın ancak biraz kendini beğenmişlik sezdim ben bu yazıda.

  • Tsunade

   Her animenin evreni farklıdır. Her baş rolün özellikleri de öyle… Animelerin hangisinin kaliteli olduğu hangisinin daha derinden etkilediği veya verilmek istenen mesajlar vs. tartışılır. Karakterler kişilik veya güç özellikleri bakımından da karşılaştırlır ama bunun için küfürleri savrulup, tartışma yerine seviyesiz bir ortam yaratılması beni rahatsız ediyor. Başka birisi buna samimiyet diyebilir. Bu kişisel bir yazı.

   • Hha Hha

    Yalnız sizin yakındığınız konu vs konuları değil, seviyesizlik. Tartışmanın ortasında küfürler savuran insan zaten onu her konuda yapar. O da bulunduğunuz ortam ile alakalı bir konu.

    • Tsunade

     Bende onu diyorum Şu Şuna tek atar diye kavga etmek kötü bir görüntü ve çok saçma. Yoksa muhabbet ve şakalaşmaya kimsenin lafı yok zaten.

 • ayxan
  • ay öğğğ kuscam o nasıl bir göbekk

   • ayxan

    bilmem düşüncelerime tercuman olan bi gif oyuzden kullaniyorum =D